תכירו: אליצור יבנה ועירוני נהריה

שתי עולות חדשות שנבנו דומה עם מאמנים שאפתניים בעונת בכורה, שחקניות דומיננטיות בצבע, הרבה נסיון לצד שחקניות בית מקומיות ורצון לעשות משהו מיוחד. נהריה רוצה לחזור לימים הטובים בחלק העליון, ואילו יבנה רוצה לייצר מסורת של מאבקי צמרת. מי תצליח לעמוד במשימה?


| שי ברק

 

אליצור יבנה

תלבושת: סגול-לבן ; אולם: היכל הספורט ע"ש רלף קליין (1000 מקומות), רח' הדוגית 22, יבנה ; שעת משחקים (אם אין שינוי): 20:30 ; 
בעונה שעברה: ליגה ארצית אלופת מחוז דרום

עזבו: שני אברהם, נטע שחק, עופרי להב
באו: נופר לוי (פ"ת-לאומית), לי קפיטולניק (תל כביר), דבי בלייברג (אל' נתניה – ארצית), רג'י גליידה (לא שיחקה), אלכס גיטצ'נקו (כרטיס כפול: מכבי אשדוד)

1. נקודת מוצא לעונה: עכשיו זה הצליח להן. שנה שלישית שיבנה אלופת המחוז ומתמודדת על עליה. אחרי שנכנעה פעם אחת לפ"ת ופעם שניה לראשל"צ , בקיץ האחרון הצליחו להשלים את המלאכה. תוך שהן התבססו על השחקניות שגדלו באגודה ומחוזקות בבת אל לזמי סוחניצקי ושני אברהם גברו על חולון ועלו ללאומית. צחי בוטביקה המנהל המקצועי הביא לנשים את אמיל אליונסקי ויצאו לדרך כדי לתקוע יתד בלאומית. יבנה שהתחילו את הבנייה מלמטה, מהמחלקה הצעירה התקשתה השנה לפתוח קבוצת נערות א' וגם כשזכו באליפויות מחוז לממש עליה, לכן לצד המקומיות שכבר חצו את גיל 20 והגיעו לשלב שיכולות להיות שחקניות לגיטימיות בלאומית (טל ברזל, ענבר אנוליק, שחר עמית...) התחזקה הקבוצה בשחקניות ליגה מנוסות בפריסה של כמעט לכל עמדה שחקנית כדי להתאקלם בליגה ואולי גם להפתיעו בכך להעיר את היישוב ולתת דחיפה לכדורסל הנשים.

2. "הכוכבות" אלה שעדיין מסומנות כמובילות: על הנייר נופר לוי מעותרת מכולן עם זכיה בדאבל עם ירושלים ואליפות עם הגליל, השם הכי גדול שהנחיתה יבנה הקיץ היא רג'י גליידה שחקנית ליגת על בכל קבוצה כמעט בחרה לפני 3 שנים לרדת ללאומית ואחרי שהשאירה את גדרה בליגה בשנתה הראשונה ולכפ"ס נתנה עונת בכורה היסטורית עם מקום חמישי. אחרי שנת הפסקה חוזרת לעולה חדשה נוספת, הפעם יבנה תהנה ממנה. בת אל לזמי, גם לה עבר בליגת העל (ירושלים, אשדוד וחולון) חזרה גם היא אחרי הפסקה, העלתה את הקבוצה ללאומית ותמשיך כרכזת שלה. דבי בלייברג ולי קפיטולניק יקבלו הזדמנות בקבוצה להראות שיכולות להוביל קבוצה לצמרת ואלכס גיטצ'נקו.... מיד.

3. "הכוכבות האמיתיות" שחקניות הבית שיכולות וצריכות להוביל (עתיד הענף): למרות שבקבוצה יש שחקניות בוגרות המחלקה, דווקא גיטצ'נקו היא הצעירה בקבוצה. מי שסיימה את גיל נערות בוינגייט ובקיץ עלתה עם נבחרת הנערות לדרג א' חזרה הביתה לאשדוד, כך שאת הנסיון תקבל מאימונים אצל האלופה והניסיון הפרקטי על הפרקט תקבל ביבנה. למזלה של יבנה – ההחתמה של גיטצנקו יכולה להתברר כרווח גדול יותר של הקבוצה משל השחקנית, כשתוסיף סייז בצבע ואנרגיות שתביא מליגת העל. שחר עמית היא השחקנית המסקרנת מכולן, תחגוג בפתיחת העונה את יום הולדת 20 . אחרי שנתנה תצוגות מרשימות בארצית בדרך ללאומית תנסה לשחזר אותן גם בליגה עם אחוזי חשיפה גדולים יותר. טל ברזל תהיה בת 25 אבל מוכיחה שביבנה כבר צמחו שחקניות דומיננטיות ללאומית. הדר לזרוב שתהיה בת 19 היא אחרונת הבוגרות של המחלקה הצעירה שתנסה לנצל את הבמה ולהתפתח לשחקנית כדורסל מובילה.  עד כמה תקבל את ההזדמנות ביבנה? שאלה טובה שהצוות המקצועי יצטרך לענות עליה.

4. קלישאת ספורט שהמאמן/ת לא יכולים לעשות בה שימוש: אנחנו העולה החדשה וכל דבר מעבר להישארות בליגה יהיה הישג. קטן על רג'י גליידה.

5. 2 + 3 = 5? לאן הכל יוביל- נבואת השוטים: החיבור פה הוא השאלה הגדולה. קל לאגודה חדשה להסתנוור מההחתמות שהגיעו בקיץ, אבל צריך לזכור שהבסיס שבשבילו התאמצו לעלות הוא הבסיס המקומי וכך גליידה, לזמי, לוי ובלייברג זה יפה אבל ברזל, עמית, לזרוב ואנוליק זה חשוב! אם יבנה תלך על האופציה "הקלה" תהיה קבוצת אמצע טבלה סולידית. אם תנסה לייצר את החיבור היא תהיה לפחות באותו מקום אבל הרבה יותר מרגשת. תחזית: יבטיחו הישארות בשלב מאד מוקדם ויהיו סוס שחור של הליגה.

אופטימי: מקום שישי מכובד

פסימי: מקום 11 רחוק מהגדולות.

 

עירוני נהריה

תלבושת: כחול-לבן ; אולם:  "נופר" (250 מקומות) הלוטוס 46, נהריה ;  שעת משחקים (אם אין שינוי): 19:00 ; 
בעונה שעברה: ליגה ארצית - אלופת מחוז צפון

עזבו: מירית לוי
באו: הדר לוי (כאוכב), לוטן עוזיאל (גלבוע מעיינות), חן ביסמוט , אריאלה דנסקר (כרמיאל – ארצית), הילה שוסטר (נערות א'), שובל מור (לא שיחקה)

1. נקודת מוצא לעונה: אחרי שנה אחת בלבד בליגה הארצית הפועל נהריה חוזרת לליגה הלאומית ובגדול. למה בגדול? אמנם הקבוצה נכנעה לנתניה בסדרה וניצלה מקום פנוי כדי להיכנס, אבל משהו טוב קורה באגודה הצפונית. לצד שחקניות ותיקות יהיו השנה 6 שחקניות בנות 20-25 בקבוצה, 3 שחקניות מהמחלקה הצעירה ובסך-הכל סגל עמוק ורענן. הגיל הצעיר לא בא על חשבון הנסיון. הדר לוי, חן ביסמוט, רוני מנצ'ל הן שחקניות ליגה ותיקות והשילוב עם איזנשטט, שפיצנדל, מלצב ופקין יעשה את שלו. אבל נדמה שהחידוש החשוב ביותר ואולי המפתח לשינוי שייעשה השנה בקבוצה הוא בעמדת המאמן עם הגעתו של דור דיין לקווים אפשר לצפות מנהריה לדברים גדולים השנה.

2. "הכוכבות" אלה שעדיין מסומנות כמובילות: הן מתחלפות לצידה, מצטרפת הדר לוי שחקנית נבחרת ישראל, ליגת העל (פ"ת, רמת חן, רעננה...) ובשנה האחרונה כאוכב, ילנה אייזנשטט (מוסטפינה) ואחרות, חן ביסמוט, ואחרות... אבל מרינה שפיצנדל השחקנית הענקית (תרתי משמע) עדיין שם, במרכז הצבע, עם אותה קליעה מצוינת מכל הטווחים וסייז שמשנה זריקות והיא עדיין הסמל והכוכבת הגדולה של נהריה. אך אי אפשר לזלזל בתוספת של הדר לוי, חן ביסמוט וגם רוני מנצל שממשיכה לעונה שניה. נהריה שירדה ליגה לפני שנתיים היתה קבוצה מבוגרת יחסית של שחקניות שהגיעו מהאיזור בלבד, אבל בשנתיים האחרונות החלו שוב להגיע לקבוצה מכל רחבי הארץ שחקנית בגילאי 20-25 כדי להכניס משב רוח רענן. ואחרי שאמרנו את כל זה, שימו לב לנופר פקין. מהבולטות בקבוצה ומהגורמים המרכזיים לחזרתה של נהריה לליגת העל, השחקנית שגדלה בהרצליה באחת התקופות הטובות של ליגת הנערות בכדורסל הנשים היא "כוכבת שקטה" ומסקרנת.

3. "הכוכבות האמיתיות" שחקניות הבית שיכולות וצריכות להוביל (עתיד הענף): כמה שמות מסקרנים לעקוב אחריהן ובראשונה שובל מור. מי שבוודאי זכורה לכם משנת השיא של תיכון "עמל" שהגיעו לגמר ליגת התיכונים ב-2012 לצד מרים חנון והאחיות אסולין. אמנם היא לא נערה אבל שחקנית בית שחוזרת לאגודה. הצעירות המקומיות יעל שאדואשוילי (הגבוהה 187 ס"מ) שכבר היתה חלק מהקבוצה הבוגרת בעונה שעברה והילה שוסטר הרכזת הצעירה הן הדור הבא המקומי שינסו להשתלב בקבוצה כבר השנה. אריאלה דנסקר בת ה-19, אמנם לא גדלה בנהריה, אך כמי שסומנה כפרויקט עתידי בתיכון בכרמיאל (נבחרה ב-2015 למצטיינת במשחקי הראווה עם בנות רמת חן "פרויקט למען הקהילה") תתנסה לראשונה בלאומית.

4. קלישאת ספורט שהמאמן/ת לא יכולים לעשות בה שימוש: "שילמנו כעולה חדשה ללאומית את מחיר חוסר הנסיון". (שפיצנדל, אייזנשטט, מלצב ולוי...)

5. 2 + 3 = 5? לאן הכל יוביל- נבואת השוטים: לא קל יהיה לנהריה בליגה. למרות הכל, מדובר בליגה קשה, חזקה מנוסה וצמודה ולנהריה מהצפון הרחוק צפויות נסיעות מעייפות למשחקי החוץ. למרות שבבית יהיה להן יתרון, קשה לראות אותן שומרות על יציבות. אחרי שאמרנו את כל זה, קשה שלא להתרגש מהשינוי שקרה שם השנה ואין סיבה שנהריה לא תחזור להיות אותה קבוצה כמו לפני עשור ולכן התחזית: מקום 7, מפתיע. קלאסי ונוסטלגי.

אופטימי: נהריה מתמקמת במרכז הטבלה ובונה את עצמה לשנה הבאה.

פסימי: נהריה, למרות הכל, מסתבכת במאבקי הירידה ובונה את עצמה מחדש בשנה הבאה.