תכירו: אקדמיית וינגייט ואליצור נתניה

דרבי. שתי הקבוצות הן למעשה נתנייתיות. העולה החדשה תחפש את האפשרות לשרוד בליגה ואם אפשר לסיים מעל היריבה העירונית. גם האקדמיה תנסה להתרחק מהתחתית. לאחת מאמן מהותיקים בענף לשניה צוות אימון חדש ורענן ולשתיהן אתגר גדול להיכנס לחלק העליון בטבלה.


| שי ברק

 

אליצור נתניה

תלבושת: כתום-לבן ; אולם: ביה"ס ריגלר (350 מקומות), רח' אלכסנדרוני נתניה ; שעת משחקים (אם אין שינוי): 20:30; 
בעונה שעברה:  אלופת מחוז שרון בליגה הארצית. 

עזבו:  דבי בלייברג, אורנה לב, אולגה ליטבין, רעות יצחק, עמית אונגר 
באו:  הילה מימון (פ"ת – על ולאומית), ליאור ראשית (חיפה), שירה בן דוד (כרטיס כפול: מכבי רעננה), עדן גיוסי (אל' עירוני נתניה – נערות א')  

1. נקודת מוצא לעונה: קאמבק? בינתיים על אש קטנה. אליצור נתניה היא לא סתם "עולה חדשה". אליצור נתניה היתה בעשור האחרון גורם משמעותי ודומיננטי בליגת העל לנשים. קשיים כלכליים הובילו אותה ללאומית ומשם לארצית ועכשיו היא חוזרת. שמחה לב-צור עדיין שם, מי שהעלה אותן לגדולות משקם את פרויקט חייו ומחזיר אותן לליגת המשנה. במקום כסף גדול ושמות נוצצים עבדו בקיץ על החיבור לאגודה היריבה בעיר, אליצור-עירוני. חיבור שיכול לשאת פרי ממש בקרוב, עירוני תגדל את הנערות שימשיכו לקבוצה הבוגרת "אליצור". שיתוף הפעולה כמעט והושלם כבר השנה, אך השחקניות חשו לא מוכנות ומהנערות עלתה 'רק' עדן גיוסי. אחת משחקניות הפנים הטובות לגילה, שחייבים לטפח בארץ. בנתניה החזירו מקומיות כהילה מימון (שגדלה גם היא באליצור-עירוני), שמרו על שחקניות שכבר פיתחו תחושת שייכות וזהות דפנה מלר ועם מסורי, אלבג ורכש סולידי מחיפה ינסו לייצר משהו מיוחד יותר שיישאר בליגה ויתקדם למעלה חזרה לימים הטובים.

2. "הכוכבות" אלה שעדיין מסומנות כמובילות: דפנה מלר-קדוש, שחקנית לאומית בכירה ומובילה הצטרפה לנתניה לפני שלוש שנים ולא נטשה את הקבוצה גם כשזו ירדה לארצית. למרות שגדלה בכלל בהרצליה נדמה שמלר בשנים האחרונות מזוהה במיוחד עם נתניה. הילה מימון שעזבה בגיל נערות לזיכרון והמשיכה משם גם לרעננה ופתח תקווה בליגת העל צברה את הנסיון והתעצבה כך שבגיל 22 היא חוזרת לנתניה מנוסה הרבה יותר ובשלה להחזיר אותן גבוה. שירה בן דוד היא אולי עוד לא "כוכבת" אבל היא בהחלט ה"מפתח". נתניה חייבת שחקניות פנים מובילות מקום שהיא קצרה בו. גיוסי תשלם שכר לימוד ובן דוד שממשיכה לעונה שניה בליגת העל וכבר פותחת עונה רביעית בלאומית (וינגייט, חיפה) צריכה להביא את הנסיון שלה למגרש ולהוות עוגן של יציבות בצבע של הקבוצה.

3. "הכוכבות האמיתיות" שחקניות הבית שיכולות וצריכות להוביל (עתיד הענף): כאמור עדן גיוסי בת ה-16.5 (184 ס"מ) היא העתידה בענף הכדורסל בכלל. זו גם הסיבה שבנות הרצליה זיהו את הפוטנציאל מוקדם והיא תתאמן בשורותיהן השנה במקביל למשחק בלאומית, בתקווה להצטרף לליגת העל כבר בעונה הבאה. לצידה מור מסורי, שגדלה גם היא בנתניה, חצתה את גיל הנערות והיא כבר בת 19 אך מספיק צעירה כדי להיות מסומנת ככישרון המקומי העתידי שיכול להצעיד את נתניה קדימה, כמו ההזדמנות שקיבלו בעבר דבי בלייברג ועדן אהובים.

4. קלישאת ספורט שהמאמן/ת לא יכולים לעשות בה שימוש: יש לנו מאמן צעיר שייקח לו זמן להכיר את היריבות. עם שמחה לב-צור על הקווים כל מילה מיותרת.

5. 2 + 3 = 5? לאן הכל יוביל- נבואת השוטים: נתניה יכולה להתחבר מחדש לקהילה, הרבה שחקניות צעירות, מקומיות או כאלה ש"הפכו" למקומיות במהלך השנים בהן שיחקו באגודה והיו חלק ממנה. לנתניה חסרות שחקניות "מטרה" ועתירות נסיון שיעזרו לאזן את הפוטנציאל עם תוצאות מיידיות ולשמחה לב-צור המשימה לראות איך להעלים את החסרונות. תחזית: שנה שבה צריך לשרוד ולברוח מהתחתית כדי להמשיך לשנה טובה יותר.

אופטימי: נתניה מצליחה להתחבר וממשיכה בתהליך עוד שנה

פסימי: נתניה מתקשה לשרוד עם הסגל הקצר וחסר הנסיון בעיקר בצבע ומסיימת מתחת לקו האדום.

 

 

אקדמיה לכדורסל בנות וינגייט

תלבושת: כחול-לבן ; אולם: י"א (300 מקומות), מתחם וינגייט ; שעת משחקים (אם אין שינוי): 19:00; 
בעונה שעברה: מקום 10 (מתוך 14)
עזבו:  תמר אנגל, נועה שרביט, זהר לופטין, גלי בן מרדכי, אלכס גיטצ'נקו, מוריה חסון 
באו:  תמר ברגל (הפועל ראשון לציון), עדי אלטמן (גלבוע מעיינות), זיו דוידוביץ (נהריה), שני ברמן, מאי נשר, דניאל אורן, אנג'לה חצדוריאן, תמר קופילביץ (עלו מהנערות), רומי לוי (לא שיחקה) 

1. נקודת מוצא לעונה: אין הרבה שינוי ביחס לכל אחת מהשנים הקודמות. קבוצה בוגרת שמורכבת ברובה משחקניות בגיל נערות א'. כמו בשנתיים האחרונות, הקבוצה "מחוזקת" בשחקנית או שתיים שסיימו גיל נערות ובהיעדר יכולת לזכות באליפות, לרדת ליגה או להתמודד על הגביע בוינגייט ינסו לקדם כמה שיותר שחקניות לנבחרות הצעירות. בשנתיים האחרונות וינגייט נמצאת בחלק התחתון של הטבלה. בשנת 2016 עוד סיימה במקום החמישי בליגה (הדור של פלג פלץ, יצחקי, הלוי, סער...) בעונה שאחרי שיחקו בפלייאוף התחתון ובעונה שעברה סיימו במקום העשירי. לקראת העונה החדשה בוינגייט הביאו לקבוצה הבוגרת 4 שחקניות מ"בחוץ". אחרי שבשנים הקודמות היו אלה שחקניות מהדור הצעיר שהחליפו את העוזבות, הקיץ 'מתיחת פנים' הן בצוות המקצועי והן בקונספציה הביאו את רומי לוי מנבחרת הנערות, עדי אלטמן ותמר ברגל מהקדטיות וגם את זיו דוידוביץ הכישרונית מנהריה. על ליאור גרזון, שמרו באמצעות כרטיס כפול וגם לינוי ביטון הבוגרת תמשיך. יחד עם 5 מצטרפות מהדור הצעיר יהיו בסגל 9 שחקניות חדשות וגם צוות חדש על הקווים.

2. "הכוכבות" אלה שעדיין מסומנות כמובילות: אי אפשר שלא להתחיל, להמשיך ולסיים בליאור גרזון. גרזון עם 18.5 נקודות בממוצע בעונה שעברה, חמישיית הטורניר בדרג ב' באליפות אירופה לנערות ובשנה הבאה שחקנית מרכזית במכבי רעננה בליגת העל, היא כבר שובר שוויון בלאומית. השאלה בכמה ומול מי תשחק – זו חידה שתתברר משבוע לשבוע. מי שצפויות להוביל ברצף בקבוצה היא ניצן עמאר המשתפרת שתתפוס את מושכות מנהלת המשחק ותתחלק בנטל עם שני ברמן הצעירה שכבר הוכיחה שמוכנה למשימה במהלך טורניר הקדטיות בקיץ. רומי לוי שעושה קאמבק לכדורסל באכסניית האקדמיה צפויה להוביל את ההתקפה ולספק את הנסיון והבגרות שצברה בתקופה שהיתה חלק מסגל הרצליה בליגת העל.

3. "הכוכבות האמיתיות" שחקניות הבית שיכולות וצריכות להוביל (עתיד הענף): בסגל שמורכב כולו מנערות הרי כל מה שכתוב למעלה נכון גם לכאן. גרזון עדיין תלמידת י"ב, כנ"ל עמאר וברמן רק בת 16 וחצי ועדיין אם נחפש שם שיכול וצריך לפרוץ נסמן את תמר קופילביץ (186) וזיו דוידוביץ (182) שתיהן מעל 180 ס"מ, הסייז שחסר בענף הכדורסל וכשנותרו להן עוד שנתיים לגיל נערות זה בדיוק הזמן להתחיל לבצע התאמות פיזיות, להתחזק ולהיות מה שהענף והנבחרת זקוקה לו.

4. קלישאת ספורט שהמאמן/ת לא יכולים לעשות בה שימוש: "קשה לנו עם עומס המסגרות ושיש שחקניות שלא עושות איתנו את כל האימונים". סגל ארוך וחיים באקדמיה הם האידיאל.

5. 2 + 3 = 5? לאן הכל יוביל- נבואת השוטים: הרבה תלוי בכמות המשחקים שתשחק ליאור גרזון שיכולה להיות ההבדל בעוד 3-5 ניצחונות ומיקום גבוה יותר. הגיל הצעיר של רוב השחקניות והרכש מבחוץ יזדקק לזמן להתחבר ולצבור את הנסיון מתוך בנייה לעונה הבאה, אך בוינגייט הראו שדורות מוכשרים יכולים להיות שנתיים בצמרת, האם הדור הנוכחי הספיק לצבור כל מה שיכל ללמוד מבוגרות העונה שעברה? תחזית: ימשיכו לשמור על יציבות.

אופטימי: וינגייט מציגים משהו מרענן, הצעירות עושות קפיצת מדרגה והקבוצה בשמונה הראשונות.

פסימי: עדיין הנסיון מדבר בליגה הלאומית, וינגייט מתקשות ונשארות באותו מקום כמו בעונה שעברה.