תכירו: גלבוע מעיינות ואס"א ירושלים

שתי הקבוצות שרצו מאבקי צמרת ופיינל פור בשנה שעברה אבל התקשו ונשארו במקומות 5-6 בלבד. עם מתיחת פנים, החתמה של שמות גדולים (פורת ושטרית מול בן ישי) ונערות מובילות גם אס"א ירושלים וגם הפועל גלבוע מעיינות רוצות כרטיס לליגת העל. לקראת עונת 2018-2019


| שי ברק

 

הפועל 'קרן' גלבוע-מעיינות 

תלבושת: אדום-לבן ; אולם: אולם הספורט בעין חרוד (300 מקומות); שעת משחקים (אם אין שינוי): 18:30 ; 
בעונה שעברה: מקום 6.

עזבו:  עלית כהן, דניאל סנפורד, מאי מלכין, לוטן עוזיאל
באו:  טלי בן ישי (הפועל כפ"ס), קרן בויס (מכללות), ג'ני טודורוב (לא שיחקה)

1. נקודת מוצא לעונה: עונה רביעית של הגלבוע שהולכת ומתייצבת בליגה הלאומית כגורם משמעותי במאבקי הצמרת. בעונה הראשונה הפתיעו כשהתברגו באמצע הפלייאוף העליון, בשניה כבר נכנסו לפיינל פור ואם לא הפציעה של לברון אולי היו מסיימים במקום השני והיום בליגת העל ובעונה שעברה המקום השישי נחשב כאכזבה מסוימת. כדי להתמודד עם השינויים בלאומית הגיעה הקיץ נטע אבוגוב שקיבלה את תפקיד היו"ר והניהול של הקבוצה ואיתה היעדים השתנו, אמנם ההכנות התחילו מאוחר אך הסתיימו בסוף עם רכש משמעותי שיוצר סגל של 6 בוגרות , עם עוד 5 צעירות-בוגרות שסיימו את גיל הנערות באגודה ושתי נערות. נקודת מוצא אידיאלית למאמן הקבוצה והמנהל המקצועי יונתן אורן שבנה בארבע השנים האחרונות, בסבלנות ושיטתיות את הפרויקט שיצור את העומק והחיבור בתמהיל המסקרן שנוצר.

2. "הכוכבות" אלה שעדיין מסומנות כמובילות: אין ספק שה-העברה שנעשתה בשלהי עונת המלפפונים עם החתמתה של טלי בן ישי שינתה את כללי המשחק בלאומית והגלבוע הצטרפה בין לילה לחיפה, ירושלים והגליל שבנו סגלים נוצצים כדי להתמודד על העליה. לצידה של בן ישי ממשיכות הקפטנית, ענבר לברון לעונה רביעית והפורוורדית הדר גוטין. שתיים שאם היה חזון ושיטה בכדורסל הנשי היום הן היו חלק מנבחרת ישראל הבוגרת במקום שנבכה על "בור". גם חזרתה של ג'ני טודורוב משמחת את אנשי הגלבוע שזוכרים שאיתה חוו את עונת השיא לפני שנתיים. שמות גדולים שמציתים את הדמיון לאוהדים המקומיים. קרן בויס שחוזרת לישראל היא שם שיהיה מעניין גם לקבוצות ליגת העל לעקוב אחריו.

3. "הכוכבות האמיתיות" שחקניות הבית שיכולות וצריכות להוביל (עתיד הענף):  גלבוע מעיינות שהפכה לקבוצת צמרת בליגה לנערות א' הגיעו בעונה שעברה עד לגמר גביע המדינה. סגל עמוק ואיכותי של שחקניות מהמחלקה הצעירה, חמש מהן ממשיכות לעונה שלישית בקבוצה הבוגרת, עוד שתיים לעונה שנייה. באופן טבעי יעל טויטו (בת 19) שממשיכה לעונה רביעית בסגל הבוגרת היא השחקנית המובילה שצריכה לפרוץ העונה ולהיות מובילה בקבוצה ובליגה. אבל גם נועה שמעוני, עדי וינד ומאיה ברקוביץ בנות ה-18, בוגרות מחלקת הנערות, כבר לא ילדות ויחד עם עדי פירסטנברג (19.5), הן חמישייה של בוגרות המחלקה שהגיע הזמן שיקבלו את המושכות. ומי שראה את שחקניות כיתה י"א שנה שעברה זוכות בדאבל בליגה מבין שגם בנות ה-17 מאיה וינד וקרן פיבניק יכולות להיות גורם משמעותי, ככל שיקבלו יותר דקות במהלך העונה ויהיו דומיננטיות על הפרקט כנראה שגם יהיה האומץ ללכת איתן גם בשלבי ההכרעה.

4. קלישאת ספורט שהמאמן/ת לא יכולים לעשות בה שימוש: ההכנה לא היתה אידיאלית, חסרים לנו אימונים. אחוז כמעט מוחלט מהשחקניות מתגורר בגלבוע ובסמיכות לאולם, הקבוצה מתהדרת באימוני בוקר ומעטפת של מאמני כושר וצוות מסייע. אין סיבה שלא נראה השנה "מכונה".

5. 2 + 3 = 5? לאן הכל יוביל- נבואת השוטים: שלוש עונות בליגה לאומית בחלק העליון של הטבלה מהן שנה בפיינל פור. החיזוק שהגיע השנה, באופן טבעי הוא הצהרת כוונות למאבקי צמרת, כשעם יו"ר קבוצת הנשים החדשה גם הם מחזירים את הקבוצה לשורה הראשונה, הקבוצה צפויה להיכנס לפיינל פור ולהתמודד על עליה, אבל בלי לקדם את המקומיות הקבוצה תאבד את יתרון בעומק שלה ואת הביטחון של השחקניות אותן רוצה להכין לליגת העל. תחזית: גלבוע מעיינות חוזרת לליגה של הגדולות.

אופטימי: הקבוצה הולכת כל הדרך לגמר, טלי בן ישי שוב לובשת אדום ושוב חוגגת אליפות

פסימי: הצעירות לא מצליחות לבוא לידי ביטוי, פציעה אחת שבועיים לסוף העונה פוגעת במאמצים של עונה שלמה הקבוצה נשארת בלאומית.

 

אס"א ירושלים

תלבושת: אדום-לבן ; אולם: מרכז "קוסל" (400 מקומות) האוניברסיטה העברית-גבעת רם, ירושלים ; שעת משחקים (אם אין שינוי): 19:30 
בעונה שעברה: מקום 5 בליגה.

עזבו: אורית קופר, אלונה מודלין, רותם רוכסאר,  דניאל קריינין
באו: עדן פורת (ראשל"צ-ליגת על), מורן שטרית (אליצור ת"א), אור מור יוסף (נערות א'), גלי בן מרדכי (כרטיס כפול: עם אליצור רמלה)

1. נקודת מוצא לעונה: הקבוצה יוצאת לעידן חדש ומשנה פניה. בעשור וחצי האחרונים ירושלים היתה דרך קבע בין מאבקי פיינל פור על עליה לליגת העל לבין הליגה הראשונה כשבכל התקופה הוביל את הקבוצה המאמן האלמותי והמנהל המקצועי, בועז טייב. בעונה שעברה, לראשונה, הקבוצה לא נכנסה לפיינל פור , התוצאה מעשים ושינויים קיצוניים. בועז טייב פינה את מקומו, גם הרכזת המובילה של הקבוצה והפורוורדית שהגיעו מבחוץ נפרדו מהקבוצה. הבנייה נעשתה סביב השחקניות הצעירות יותר בסגל. הדר רפאל שהגיעה בעונה שעברה ותפסה מקום מרכזי, יולי גורסמן, גילי ליאור וגלי בן מרדכי (בכרטיס כפול) כולן בתחילת שנות ה-20 לחייהן, איתן ממשיכה גם אריאל ג'אקוור. לקבוצה הגיע מאמן חדש, מי שאימן את הנערות איציק בבי וכדי להקל על כניסתו לתפקיד ההנהלה לא פחדה לפתוח את הארנק ולהרשים ברכש כדי שהעונה שעברה תהיה חד פעמית וירושלים תחזור להתמודד על אליפות ואולי תחזור גם לליגת העל בעונה הבאה.

2. "הכוכבות" אלה שעדיין מסומנות כמובילות: בירושלים שילמו, ולא מעט. עדן פורת שכל קבוצות הכדורסל בשתי הליגות הראשונות נחתה בקבוצה. פורת שחקנית ליגת על (27 דקות בממוצע בעונה שעברה ו-6 נקודות בממוצע) היא הרכש המרכזי של הקבוצה ואולי בליגה. בתחרות צמודה איתה המעבר של מורן שטרית לירושלים, הקלעית המובילה בליגה בעונה שעברה (22.1 נק'). שטרית אחרי שנים באליצור ת"א ועונה ברעננה במהלכן נאבקה בצמרת אך סיימה ללא תואר עברה לירושלים כדי להוסיף לארונה צלחת בלאומית נשים. השתיים לצידה של הדר רפאל שזכתה לשידרוג במעמדה כגארדית המובילה והמנהיגה בקבוצה , לצד כל הפורוורדיות, הן הטריו שיהנה מסגל מסייע נהדר כדי להחזיר את הצלחת לבירה.

3. "הכוכבות האמיתיות" שחקניות הבית שיכולות וצריכות להוביל (עתיד הענף): לירושלים אין רק את הרכש הכי מרשים, אלא גם את הצעירה אולי הטובה בליגה. נטע רפאל היא ברמתה ובכושרה שחקנית נבחרת ושחקנית נבחרת מובילה. הסיבה שלא לבשה הקיץ את המדים קשורה להרבה סיבות חוץ ממקצועיות ובאופן טבעי ירושלים תהנה ממי שכבר לפני שנתיים היתה תגלית העונה בליגה. במבט ראשון לא ברור איך ירושלים שבנו אותה להוביל בבוגרת ומאמן הקבוצה שמכיר אותה מהנערות החתים 3 שחקניות בוגרות על העמדה שלה בפורוורד, אבל אם המחשבה שם הוא להעביר אותה לעמדת הגארד ולהוסיף אלמנטים נוספים אצל רפאל כשחקנית מטרה רפאל תהיה ללא ספק "הדבר הבא", אם גם בירושלים יעדיפו שמות על פני שחקנית העתיד. לצידה עומר אמסלם תנסה לקבל דקות משמעותיות יותר מבשנה שעברה ואור מור יוסף תעשה צעדים ראשונים בבוגרות.

4. קלישאת ספורט שהמאמן/ת לא יכולים לעשות בה שימוש: "קשה להביא שחקניות מהמרכז לשחר בבירה. ננסה לעשות את המקסימום עם מה שיש". פורת, רפאל ושטרית הכי מבוקשות בליגה מצאו עצמן במדים האדומים – ולא במקרה.

5. 2 + 3 = 5? לאן הכל יוביל- נבואת השוטים:  זה לא רק מה זה גם איך. ירושלים עם רפאל, גרוסמן, פורת, שטרית וליאור הן קבוצה חזקה מאד לאליפות. אבל בעונות הגדולות שלהן ירושלים היו קבוצה חזקה מאד לאליפות עם שחקנית כרוס, נחמה, גור ופרידמן כדומיננטיות. לאס"א אסור לשכוח מאיפה הן באו ואת המסורת המפוארת אחרת התחזית לגמר תתפוצץ להן בפנים, הם פשוט לא כאלה. תחזית: ירושלים חוזרת למקומה הטבעי אם רפאל, אמסלם ומור יוסף יקבלו מקום של ממש ברוטציה. 

אופטימי: מאמן חדש, הצלחות ישנות. אס"א ירושלים חוזרת לליגת העל.

פסימי: הקבוצה לא מתחברת, הליגה השנה קשה מתמיד ירושלים שוב במקום החמישי.