תכירו: הפועל כאוכב והפועל באר טוביה

שנה שעברה החתימו שמות גדולים אבל היו רחוקות מהצמרת, השנה בנו עם חזון. כאוכב על טהרת הצעירות עם חיזוק נקודתי בצבע ובאר טוביה השלימה קאמבק של דרומיות כדי לחזור למאבקי הצמרת אחרי עשור. שתיהן מרגישות שיכולות השנה לעשות משהו מיוחד ושונה שגם יוביל אותם לפיינל פור


| שי ברק

 

הפועל באר טוביה

תלבושת: כחול-לבן ; אולם: בי"ס "נופים" (300 מקומות) כנות ; שעת משחקים (אם אין שינוי): 20:00 ; 
בעונה שעברה:  מקום 11 (מ-14) 

עזבו: חופית וקסלר, מיטל לוי, לי אורן, יובל ניצן, מאיה שני 
באו: ירדן עיבל, בר אביטל (מכבי חיפה), אוריאן אמסלם (הפועל פ"ת-לאומית), ליאור הלוי (כרטיס כפול: רמת חן- על), חן וייסבורט , מעיין הר ציון (לא שיחקה), עומר ורד, נועה זרי, מאיה מדר, שוהם לוי (נערות)

1. נקודת מוצא לעונה:  באר טוביה כבר כמה שנים מנסה לחזור לצמרת הליגה הלאומית ולהיות חלק מ"הגדולות". בשנים האחרונות ניסו בכל קיץ למצוא את השחקניות המובילות בליגה ושמו דגש על שחקניות פנים דומיננטיות, אך למעשה מלבד ב-2016 שסיימו במקום השמיני בפלייאוף העליון הקבוצה נאבקה בתחתית כמעט מדי עונה והיו קרובות יותר לחלק העליון בשנים 2012-2013 אז מאמנת הקבוצה, גיטה זיו, עוד היתה שחקנית פעילה בקבוצה. מי שעוד בלטה שם באותן שנים היתה – ירדן עיבל שחוזרת לקבוצה. בבנייה סולידית יותר, תוך התבססות על שחקניות שרוצות להוכיח ולפרוץ בבאר טוביה שינו גישה. זה לא שהלכו על שחקניות אלמוניות, אבל צעירות יותר וכאלה שמכוונות גבוה בקריירה שלהן ולצד המקומיות ינסו להפתיע אולי ואם הכל יתחבר גם להיאבק על עליה, לראשונה מאז 2008.

2. "הכוכבות" אלה שעדיין מסומנות כמובילות: מלבד ירדן עיבל ש"חזרה הביתה" השם הגדול שהצטרף לשורות באר טוביה היא אוריאן אמסלם. אמסלם ששיחקה עם עיבל בעמק יזרעאל, גדלה בדרום (אשדוד) וקאמבק שלישי מפתיע ומשמח הוא של חן וייסבורט. וייסבורט שגדלה גם היא במכבי אשדוד הספיקה לשחק בנבחרת הנערות ובגיל 19 כבר היתה חלק מסגל אשדוד בליגת העל לפני שפרשה ממשחק. החזרה שלה בגיל 24 מוסיפה המון כוח לקבוצה הדרומית. לצד הגארדיות המסוכנות האלה נדמה ששובר שוויון אפשר למצוא בעמדת הפורוורדית כשה"אס" של הגליל בעונה שעברה מצטרפת. ליאור הלוי, שחקנית רמת חן בליגת העל, תמשיך בקבוצה אבל כדי להשתלב לצד לויצקי, לב ובן נון תנסה להתאושש מהפציעה ולחזור לכושר גם בשורות באר טוביה שמצידה מרוויחה את אחת השחקניות המסוכנות בלאומית כפי שראינו שנה שעברה. לצידה למור בורודובסקי שממשיכה גם היא צפוי להיות קל יותר. מי שתנווט את כל אוסף השחקניות האלה היא הרכזת מרעננה ששיחקה בשנתיים האחרונות בחיפה, בר אביטל. סה"כ לבאר טוביה 5 שחקניות ששיחקו בנבחרות ישראל הצעירות והן בנות 20-27 שיא הקריירה.

3. "הכוכבות האמיתיות" שחקניות הבית שיכולות וצריכות להוביל (עתיד הענף): מיקה שני כבר תתחיל שנה שלישית בקבוצה הבוגרת, מי שהובילה את תיכון באר טוביה להישגים היסטוריים מתפתחת לקלעית מסוכנת, סול ושיר קרמר גם כן כבר מנוסות וצריכות לעשות את המעבר לבוגרת חלק יותר ולצידן עומר ורד ונועה זרי שבעיקר ינסו לצבור נסיון ראשון בליגה. לשחקניות המקומיות שוב יהיה קשה להיות חלק משמעותי מהרוטציה כשהקבוצה מחוזקת בשחקניות מנוסות. אבל התקווה ששני תצליח איפה שלדוליצקי וצור היה קשה בשנים האחרונות ותתחיל לבנות את הדור הבא שגדל בבאר טוביה.

4. קלישאת ספורט שהמאמן/ת לא יכולים לעשות בה שימוש: ננסה לעשות את המקסימום בתקווה לעונה טובה. יותר מדי שנים באר טוביה היא קבוצה סימפטית, הסגל שנבנה השנה חייב להילחם על תארים.

5. 2 + 3 = 5? לאן הכל יוביל- נבואת השוטים: קשה לראות חיבור של ממש בין הצעירות חסרות הנסיון והחמישייה. את באר טוביה תוביל השישיה הראשונה ואם אליה יתחברו מיקה שני וסול קרמר ואולי עוד אחת שתפתיע הרוטציה של 8-9 שחקניות יכולה להוביל לדברים יפים במועצה אולי אפילו פיינל פור שיהיה הישג מדהים. תחזית: חזרה לחלק העליון של הטבלה והתמודדות שווה מול כל יריבה בליגה.

אופטימי: באר טוביה מתחברת מעל למצופה ונאבקת על המקום הרביעי עד המחזור האחרון.

פסימי: עונה רגועה באמצע הטבלה, ירדן עיבל מביאה איתה מחיפה את המקום השביעי.

 

 

הפועל כאוכב

תלבושת: ורוד-לבן ; אולם: ביה"ס כאוכב (350 מקומות), כאוכב ; שעת משחקים (אם אין שינוי): 20:00 ; 
בעונה שעברה:  מקום 9 (מתוך 14) 

עזבו:  הדר לוי, שחר ימין, פריאל חטיב.
באו:  עלית כהן (גלבוע מעיינות), ליאן עודה, סאלי מוחמד, פאטמה אבו אלהיג'א (נערות).

1. נקודת מוצא לעונה: הקבוצה הכי מסקרנת של העונה ממשיכה בתהליך שהחלה בו לפני שנה. כאוכב של השנים הקודמות התבססה על שחקניות מהמגזר מקומיות ומהסביבה וישראליות יותר מבוגרות ומנוסות שהגיעו כדי להחזיק את הקבוצה עם הראש מעל המים. שנה שעברה שינו את החשיבה. הדור הכל-כך מוכשר שצומח במחלקה הצעירה לא יכול להתבזבז בסגל חצי מקצועני. מנהל הפרויקט, נג'מי, עשה התאמה שמר על המקומיות היציבות כדאליה חטיב, חיזק את הקבוצה בשתי ישראליות מובילות ומנוסות (לוי וסלע) וצעירות שיצברו את הנסיון. הקבוצה היתה חזקה ומסוכנת אך שילמה מחיר את חוסר נסיון והפסידה הרבה משחקים צמודים ברבע האחרון כך שסיימה באמצע הטבלה. מרוצים מכך שלא נגררו למאבקי הירידה, שמרו על הסגל הקיים עם שינוי מרכזי. חיזוק הצבע בשחקנית נוספת (עלית כהן) בר סלע-גילינסקי שהפכה למנטורית של הצעירות נשארה ועם הבסיס המקומי השאיפה כעת לעשות עוד קפיצת מדרגה ולהתמודד למעלה, מי יודע אולי בדרך לליגה הראשונה.

2. "הכוכבות" אלה שעדיין מסומנות כמובילות: בר סלע, היא שחקנית שוברת שוויון בליגה הלאומית ובכלל. בשנה שעברה חזרה לשחק סמוך ללידת ביתה ובמשך מספר חודשים חזרה לכושר משחק, את העונה הנוכחית מתחילה בכושר שיא והרבה מוטיבציה לחזור לקדמת הבמה, לצידה עלית כהן בת גילה של סלע. השתיים שיחקו יחד בנבחרות ישראל הצעירות וכעת ישתפו פעולה כדי לעזור לצעירות כאוכב לפרוץ קדימה. שווה לשים לב גם לאסיל עודה בת ה-22 שמתקדמת משנה לשנה. אבל נדמה ש"כוכבת" לא פחות דומיננטית צפויה להיות פירוז חאג', אך עליה נדבר בפסקה הבאה.

3. "הכוכבות האמיתיות" שחקניות הבית שיכולות וצריכות להוביל (עתיד הענף): פירוז חאג', היא סלאח, נור נג'מי וליאן עודה. עבורן למעשה נעשית כל ההשקעה בהתחדשות של כאוכב. סלאח כבר בת 18 היא הבוגרת מבין הארבע אך יחד עם חברותיה לנערות א' עלו יחד לליגת העל לתיכונים, התמודדו בצמרת נערות א' לאומית והוכיחו את עצמן גם בליגה לנשים. כעת כשהן בוגרות, בשלות ומוכנות יותר קיבלו את הקבוצה לידיהן (בסיוע הרכש שיוסיף סייז בצבע) והן ינסו לקחת את הקבוצה להישגים היסטוריים. מיקום השיא של כאוכב בעשור האחרון היה 7 לפני קרוב לעשר שנים, עכשיו הן ינסו להגיע יותר רחוק.

4. קלישאת ספורט שהמאמן/ת לא יכולים לעשות בה שימוש: "ייקח לנו זמן להתחבר אבל נהיה קבוצה טובה". שינוי אחד בסגל וקבוצה המבוססת על הנערות שממשיכות יחד שנה נוספת, חיבור זה היתרון.

5. 2 + 3 = 5? לאן הכל יוביל- נבואת השוטים: נאיביות היא האויבת מספר אחת. בצפון, רחוקות מכל המאבקים והחשיפה שבמרכז קבוצות מאבדת "קילר-אינסטינקט". אם כאוכב יבינו שהן לא נופלות משום יריבה, שיש להן רגליים לנצח כמעט כל קבוצה בליגה ושאין מי שתעצור את סלע וכהן שהן גם שומרות מצוינות – אם כאוכב תאמין בעצמה היא יכולה להגיע אפילו עד גמר אם לא גבוה יותר. תחזית: כאוכב מתחברת למשהו שחסר במיוחד בליגה וההשקעה משתלמת.

אופטימי: הקבוצה מממשת את הפוטנציאל ומעפילה לפיינל פור בדרך לגמר.

פסימי: עומס המסגרות בסגל לא מספיק רחב פוגע בקבוצה ומביא אותה ליישורת האחרונה עייפה, כאוכב נופלת ברבע האחרון ומסיימת במקום השישי.