תכירו: מכבי תל כביר ואליצור ת"א

עוד דרבי, הפעם תל אביבי. תל כביר התחזקה בנכס של אליצור בשנים האחרונות כשלחנה הללי זו תחנה שלישית בקבוצה תל אביבית (אחרי בני יהודה ואליצור), באליצור התחזקו ברינת בן יעקב. לשתיים ברור שזו הולכת להיות שנה קשה, שתיהן מקוות להפתיע


| שי ברק

 

אליצור תל אביב

תלבושת: כחול-לבן ; אולם: "מרכז יהודי ערבי" (500 מקומות), רח' קדם 106, יפו ; שעת משחקים (אם אין שינוי): 20:15 ; 
בעונה שעברה: מקום 8

עזבו: מורן שטרית, חנה הללי, לירון שיפטר, שרית עטיה, שובל אור שלום, יהל יובנוביץ 
באו: עדן מצארווה (פ"ת – לאומית), רינת בן יעקב (תל כביר), יובל ניצן (כרטיס כפול: אליצור חולון), שני זר אביב, טלין אלבה, זואי רייכמן, שחר גורדון (לא שיחקה) , יעל שטייברג (רמת חן נערות א')

1.נקודת מוצא לעונה: השנה האחרונה של ת"א היתה שנה של זעזוע שהביאה למסקנה שהגיע הזמן לשנות. מאז אליצור ת"א הצטרפה ללאומית הקבוצה היתה ברוב השנים בחלק העליון של הטבלה. תחילה במאבקי צמרת על הפיינל פור וסביב מקום 4, ואז ירדה לכיוון אמצע הטבלה מה שהוביל להגעתו של אייל זילברמן הפך את ת"א למחזיקת הגביע והביא לה כרטיס לליגת העל (עליו ויתרה), עוד כמה שנים אחרי הקבוצה המשיכה בצמרת ואז החלה הדעיכה הנוספת עד לשנה שעברה בה הקבוצה התמודדה במרכז הטבלה. הקיץ התרחש השינוי שהחל בעזיבתה של מורן שטרית, שחקנית מובילה, חמישיית עונה קבועה ומלכת הסלים של העונה שעברה, אך ללא צלחת אליפות עדיין. שטרית עברה לירושלים והכל השתנה. אחריה הגיעה העזיבה של הללי ומנשה ומאמן הקבוצה החדש, איתי נתיב, החל לבנות מאפס. למזלו ל"אליצור" הרבה שחקניות שגדלו בחולון לאורך השנים. להשאיר את ענבל מיכל, סבינה מרדנוב ולהחזיר את שני זר אביב וטלין אלבה מהווה בסיס נפלא. מכאן לחזק בכמה שחקניות שרק רוצות הזדמנות להראות את הפוטנציאל ולהוביל כרייכמן, מצארווה ובעיקר יובל ניצן גיבשו סגל עמוק ומסקרן שיש לו מטרה אחת – להזכיר לענף מי הן.

2. "הכוכבות" אלה שעדיין מסומנות כמובילות: בסגל הנוכחי כמעט ואין שחקניות שמסומנות כ"כוכבות". הקלישאה שאנחנו קבוצה ואין מישהי מעל האחרות מעולם לא היתה מדויקת יותר. עדיין יובל ניצן שממשיכה לעונה שלישית בליגת העל (שנתיים בראשל"צ העונה בחולון) מיעטה לקבל דקות בליגה הראשונה אבל הראתה איכויות רבות בבאר טוביה בלאומית בשנתיים האחרונות ותנסה להוביל ולנווט את הקבוצה. זואי רייכמן היתה בנבחרת הנערות, לקחה חלק בסגל ליגת העל ברמת חן ואפילו ניסתה מזלה בארה"ב (עד שהצבא קרא לה לחזור) בגובה 191 ס"מ וכשהיא בת 23 זו הזדמנות כמעט אחרונה להציל את הגבוהה שהיתה צריכה להיות היום במקום הרבה יותר גבוה בענף הישראלי.

3. "הכוכבות האמיתיות" שחקניות הבית שיכולות וצריכות להוביל (עתיד הענף): לאליצור תל אביב אין באמת מחלקה צעירה מרשימה. בשנה שעברה נערות א' סיימה במקום ה-10 בליגה המחוזית. גם בנערות ב' הן פותחות וסוגרות לסירוגין את הקבוצה והכישרון הגדול שצמח שם (אנג'לה חצ'דוריאן) סומנה ע"י האקדמיה ועברה לשם. הצעירות הן כאלה שחצו את גיל 18 ועברו מהמחלקה הצעירה של חולון לת"א. כך שזו חייבת להיות השנה של ענבל מיכל וסבינה מרדנוב. הן כבר לא ילדות, כבר בנות 20 ועדיין מספיק צעירות כדי שישתמשו בעונה הזו להקפיץ את הקריירה שלהן למקום שבו היתה צריכה להיות כפי שסומנו בגיל 16-17.

4. קלישאת ספורט שהמאמן/ת לא יכולים לעשות בה שימוש: אנחנו מתמודדים עם סגל קצר ומנסים לתמרן. אחרי שנים שזו היתה נקודת התורפה באליצור, הבנייה החדשה הביאה לקבוצה 12 שחקניות צעירות ורעבות.

5. 2 + 3 = 5? לאן הכל יוביל- נבואת השוטים: קבוצה חדשה לחלוטין. הרבה שחקניות שסומנו בגיל נערות כהבטחה ענקית ואז נעלמו לשירות צבאי, לספסל בליגת העל, לליגה הארצית או סתם לקחו חופש. סימן שאלה גדול איך הכל יתחבר אבל אם יש קבוצה שאין ממנה ציפיות ויש לה פוטנציאל ענק להדהים זו אליצור ת"א. תחזית: ינסו לשרוד ובעיקר לסיים את העונה עם הסגל שהתחיל.

אופטימי: התחלה חדשה, עומדות במבחן הדרך ושומרות על המקום מהעונה שעברה.

פסימי: מאבקי תחתית קשים ואכזריים.

 

מכבי תל כביר: 

תלבושת: כחול-צהוב ; אולם: מתנ"ס תל כביר (250 מקומות) שז"ר 37, ת"א ; שעת משחקים (אם אין שינוי): 19:30 ; 
בעונה שעברה: מקום 12 (מתוך 14) 

עזבו: חן סגל, לי קפיטולניק, עינב אסולין, מלודי ואהל , רינת בן יעקב
באו: חנה הללי, לירון שיפטר (אל' ת"א), שני חכים (ר"ג –ארצית), מזל קאב, דניאל טרכטמן (תל כביר- ארצית), שבתיאלה פרנקלין (לא שיחקה).

1. נקודת מוצא לעונה: את השנים האחרונות תל כביר פתחה עם הצהרות גדולות, מאמן חדש, חיזוק משמעותי מבחוץ ואז הסתבכות בחלק התחתון של הטבלה מתוך מקום שמחפש מחדש את הד.נ.א שלו. השנה, בעבודה שקטה ובלי הרבה כותרות והצהרות יכול להיות שתל כביר תייצר משהו מעניין וחדש. פחות שאיפות לתארים ויותר שאיפה לבנות ולקדם שחקניות בתל כביר התחילו את הקיץ בהשארת יפית כהן מתוך אמונה שיכולה להנהיג השנה את הקבוצה, חיברו שחקניות שרוצות להוכיח ולעבוד קשה כאלה שאולי בודדים שמעו עליהן כשני חכים, מזל קאב ודניטל טרכטמן ובסוף כדי להשלים את הסגל ולהוסיף מימד של נסיון ועוצמה הביאו את חנה הללי, עדיין אחת משחקניות ההתקפה הטובות בליגה ולירון שיפטר ש"חוזרת הביתה" בוגרת יותר ושקולה יותר. לאן כל זה יוביל את תל כביר- השנה, המטרה בעיקר לחייך.

2. "הכוכבות" אלה שעדיין מסומנות כמובילות: חנה הללי היא עדיין אחת הגארדיות המובילות והמסוכנות בליגה עם מספר דו ספרתי של נקודות כמעט מדי משחק כבר קרוב לעשור. יאנה שפירו היא הגבוהה "האמיתית" מהאחרונות שנשארו בליגה (ובענף) כבר אין ישראליות שחצו את ה-190 ס"מ ושפירו במובן הזה היא נכס. על הערך המוסף של לירון שיפטר כבר סיפרנו, אבל מי שיכולה לנצנץ ככוכבת שכבר שנים מחכה להזדמנות היא ההחתמה האחרונה של הקבוצה, שבתיאלה פרנקלין. אתלטית נהדרת וקלעית אדירה, שכבר כמה שנים "מסתובבת" בענף ועוד לא עשתה את הקפיצת מדרגה להכרה שיכולה להיות מובילה בליגה . אולי זו השנה.

3. "הכוכבות האמיתיות" שחקניות הבית שיכולות וצריכות להוביל (עתיד הענף): לתל כביר אין נערות א' והבנייה מלמטה כרגע מתבססת בעיקר על קבוצת ילדות ונערות ב' מחוזית לא מספיק בשביל לשלב אותן כבר כעת בקבוצה הבוגרת.

4. קלישאת ספורט שהמאמן/ת לא יכולים לעשות בה שימוש: "נפלנו בריבאונד, יש לנו בעיה בסייז"

5. 2 + 3 = 5? לאן הכל יוביל- נבואת השוטים: בליגה הלאומית שהתחזקה השנה והתאזנה קשה לראות איך תל כביר משתלבת בחלק העליון של הטבלה. לקבוצה יש שחקניות שכבר זכו בתארים בליגה אבל לצידן הספסל עם מעט מדי נסיון והקבוצה צפויה לשלם על כך שכר לימוד לקראת אולי השנה הבאה שתהיה טובה יותר. תחזית: קשה להאמין שייאבקו על הירידה, אבל גם על הפיינל פור כנראה שלא.

אופטימי: תל כביר משחזרת ימים יפים בחלק העליון של הטבלה, חנה הללי מראה שמביאה איתה ווינריות לכל מקום.

פסימי: שוב מאבקים בחלק התחתון של הטבלה משחזרים את העונה שעברה.