לאומית נשים: צמודה במיוחד

כמעט בכל המשחקים שהתקיימו במחזור השני התוצאה בסוף הרבע השלישי היתה בהפרש חד ספרתי, במחציתם לקבוצה שהפסידה בסופו של דבר. הליגה שקולה בצורה שלא נראתה הרבה זמן, ולאו דווקא בגלל מחנה משותף נמוך. הרמה גבוהה, היריבות חזקות, ההגנות מצוינות ורק 4 קבוצות נותרו מושלמות. סיקור המחזור השני.


| שי ברק

 

לאזור לאומית נשים באתר (כולל טבלה, תוצאות, סגלים...) - לחצו כאן

 

הבולטות במחזור

1. הדר רפאל - הקלעית המובילה של המחזור (25 נקודות) קלעה כמעט ממחצית נקודות קבוצתה. רפאל שצלפה 5 פעמים מחוץ לקשת, קלעה את הסל שסגר סופית את היתרון של כאוכב ושלחה את המשחק להארכה, בסיומה יבנה שמרה על מאזן מושלם.

2. ירדן עיבל - במשך 2 רבעים וחצי התקשתה בני יהודה בוינגייט נגד היריבה הצעירה והעיקשת. כששום דבר לא הלך בהתקפת הכתומות התעוררה עיבל וצלפה 17 נקודות במחצית השניה בדרך ל-22 נקודות במשחק כולו והובילה לריצת 9-0 שהסתיימה בניצחון.

3. לירז קניג - כשמדברים על קניג, חושבים קודם כל הגנה ואינטיליגנציית משחק גבוהה, אבל בשני המחזורים הראשונים של העונה קניג מזכירה לכולם גם את היותה סקוררית, ואחרי שהיתה מהקלעיות הבולטות בניצחון על כפ"ס , הגיעה לנתניה ועם 21 נקודות הובילה את הקבוצה לניצחון, 11 מהן בשלב הקאמבק במחצית השניה.

4. שדא כנעאן והיא סלאח - נציגות מהקבוצה המפסידה. למרות שכאוכב סיימה בסופו של המשחק בהפסד ליבנה היא סלאח עם הגנה נהדרת ו-12 נקודות היתה זו שהחזיקה את כאוכב וקירבה אותה לניצחון. יציאתה בחמש עבירות ברבע האחרון איפשר למעשה את החזרה של יבנה. כנעאן ממג'דל כרום אמנם הפסידה לגלבוע אבל הראתה ניצוצות של כדורסל מצוין ולמרות שהקבוצה כרגע בתחתית שווה לשים לכמה שחקניות שם לב, כנעאן בראשן.

 

אליצור יבנה 59 - הפועל כאוכב 55 (בהארכה, 52:52. במחצית 20 : 26)

ניצחון ראשון היסטורי ליבנה על כאוכב. וכיאה לניצחון שכזה הוא היה קשה, הכי קשה. בעונה שעברה נפגשו הקבוצות לראשונה, הן נאבקו בדרך לצמרת הגבוהה "כתף לכתף" ברוב שלבי העונה. פעמיים יצאה כאוכב כשידה על העליונה בהתמודדות מול יבנה ובסופה של עונה כאוכב סיימה במקום השישי, יבנה אחד אחריה. אחרי שבמחזור שעבר הקבוצות סיימו עם ניצחונות גדולים (יבנה על מג'דל כרום, כאוכב נגד נתניה), הן נפגשו למשחק מסקרן ביניהן.

כאוכב פתחה מצוין והיתה עדיפה על המארחות ברוב שלבי המשחק. מאמן יבנה הפתיע כשפתח עם ולדה אברמוב בחמישייה וזו הוכיחה את עצמה עם משחק מצוין עם 8 נקודות, אבל יותר מכך עם הגנה טובה על בר סלע. סלע סיימה את המחצית הראשונה עם 2 נקודות, אבל לכאוכב היו היא סלאח במשחק מצוין (10 נקודות בחצי הראשון) ואסיל עודה עם פיירוז חאג', שהובילו את האורחות ליתרון 13:11 בסוף הרבע הראשון בדרך ליתרון 26:20 בהפסקה, רפאל (2 שלשות) ואברמוב היו אלה ששמרו את יבנה במשחק בחצי הראשון.

המחצית השניה המשיכה באותה מגמה, סלע שעלתה חדה יותר קלעה 6 נקודות ברבע והובילה את האורחות ליתרון דו ספרתי אחרי 3 רבעים, 40:30. ברבע האחרון המשיכה כאוכב עם ההגנה האגרסיבית והנחושה שלה ולא נתנה ליבנה סלים קלים. המקומיות הלכו פעם אחר פעם לקו וקלעו את 10 הנקודות הראשונות ברבע משם. האורחות שבמקביל הסתבכו בעבירות ואיבדו את אסיל עודה והיא סלאח בחמש עבירות עוד עלו ליתרון 12 נקודות, שהיה השיא לפני ששטרית, קפיטולניק ומדרי קיזזו מההפרש דרך הקו. בכלל היה זה רבע טוב של מאיה מדרי שהראתה איזה נכס משמעותי היא לקבוצה עם סלים חשובים במאני טיים, אבל הכוכבת הגדולה של המשחק היתה הדר רפאל שהשלשה הרביעית שלה שלחה את המשחק להארכה בשוויון 52. העייפות של שחקניות כאוכב הורגשה בהארכה . 3 נקודות בלבד קלעו האורחות, כולן של נור נג'מי מהקו. מנגד השחקניות הבולטות ביבנה אברמוב, מדרי ורפאל (שלשה חמישית) קלעו את הנקודות שהובילו לניצחון ושמרו את יבנה במאזן מושלם בתום משחק דרמטי.

קלעו לאליצור יבנה: הדר רפאל 25, מורן שטרית 9, ולדה אברמוב ומאיה מדרי 8 כ"א, לי קפיטולניק 5, חנה הללי 4.
קלעו להפועל כאוכב: בר סלע 13, היא סלאח 12, אסיל עודה 9, פיירוז חאג' 7, ליאן עודה, פריאל חטיב, נור נג'מי וסירין מוחמד 3 כ"א, דאליה חטיב 2.

 

אקדמית וינגייט 54 - בני יהודה 64 (במחצית 29 : 29)

אחרי הפתיחה המצוינת של בני יהודה, נראה היה שהקבוצה תצלח בקלות את המשחק נגד וינגייט לקראת משחקי הצמרת הקשים המחכים לה בהמשך החודש. ייתכן שגם בבני יהודה חשבו כך כשעלו לשחק באולם י"א והופתעו ע"י היריבה. השתיים מכירות אחת את השניה. שבוע לפתיחת העונה במסגרת "טורניר סוכות" שיחקה בני יהודה פעמיים באולם זה כמשחק מאוחר אחרי וינגייט. הן הכירו את האולם והיריבה ועדיין - הפתיחה היתה של המקומיות.

וינגייט שהגיעו למשחק עם הניצחון המרשים ברעננה, נגד העולה החדשה, ופתחה בסערה את המשחק עם 18 נקודות ברבע הראשון נגד הכתומות. עדי אלטמן (7 נק') ודקות טובות של שירה חג'ג' הובילו ליתרון מול שלושה סלי שדה בלבד של האורחות (יעקב פעמיים וירדן עיבל), ברבע שהסתיים 18:11. ברבע השני לטל יעקב הצטרפו מאיה איסרוב ועינב אסולין שענו למאי נשר ותמר קופילביץ (9 נק' יחד) והחזירו את בני יהודה למשחק עד שוויון 29 בהפסקה.

וינגייט לא ויתרו גם ברבע השלישי, כשהמשיכו להיות צמודות לבני יהודה ואחרי שלשה של קופילביץ ונקודות של ברגל ואלטמן הוליכו המארחות 39:38, מכאן ועד לסיום היתה רק קבוצה אחת על המגרש כשירדן עיבל הובילה אותה בגדול עם 12 נקודות מתוך 26 הנקודות שהכתומות קלעו עד לסיום. עיבל עם חמש נקודות ויעקב עם 4 הובילו ריצת 9-0 בשלוש הדקות האחרונות של הרבע השלישי שהסתיים 47:39. עיבל עם אסולין העלו את בני יהודה ליתרון דו ספרתי בתחילת הרבע האחרון , יתרונה של בני יהודה המשיך וצמח עד שיא של 17 הפרש, בשלשה של עיבל (60:43). עד הסיום שמרה בני יהודה על היתרון כשאת התוצאה קבעה מאי נשר בשלשה עם הבאזר. 

בסיום בני יהודה צלחה את המשחק הקשה בוינגייט ושמרה על מאזן מושלם והמקום השני בליגה, ואילו וינגייט הראתה שגם השנה אי אפשר לזלזל בה.

קלעו לאקדמית וינגייט: מאי נשר 13, עדי אלטמן ותמר קופילביץ 9 כ"א, שני ברמן 8, תמר ברגל 7, שירה חג'ג' 5, מיילין גוא 3.
קלעו לבני יהודה: ירדן עיבל וטל יעקב 22 כ"א, עינב אסולין 10, מאיה איסרוב 8, מיקה יקיר וענבל מיכל 1 כ"א.

 

אליצור תל אביב  68 - הפועל גליל עליון 66 (במחצית 34 : 33)

משחק הקאמבק של אינה גורביץ הסתיים בניצחון המאמנת-שחקנית הווינרית הגדולה של הענף. בשבוע שעבר, במשחק הפתיחה לא שיחקה גורביץ' עקב פציעה ות"א נכנעה בחוץ לבאר טוביה. למשחק הנוכחי הגיעה תל-אביב וחנכה אולם חדש. הקבוצה מיפו עברה לשחק באולמה של תל כביר, מגרש בייתי במיוחד וניצלה אותו. בגליל העליון, עדיין ללא מיתר אסולין וניצן עמר, קיוו בוודאי שהחזרה "הביתה" של יפית כהן תוביל אותן לניצחון, אבל הקבוצה קלעה באחוזים נמוכים והיתה קרובה לת"א כשהקבוצות החליפו ביניהן את היתרון לסירוגין, 15:13 הסתיים הרבע הראשון לזכות המארחות ששמרה על יתרונה גם בהפסקה.

במחצית השניה הצליחו הגליל העליון לעלות ליתרון ולהכתיב את הקצב כשהרבע השלישי הסתיים 50:48, ושלוש דקות לסיום המשחק הוליכו האורחות 65:57, אלא שאז שני ננקין, פדולובה וגורביץ הצליחו לעצור את האורחות, המקומיות נשלחו לקו פעם אחר פעם וקיזזו מההפרש ובסיומה של ריצת 11-1, בשתי דקות קבעה ת"א את תוצאת המשחק, 50 שניות לסיום. הפסד שני מפתיע לגליל עליון שמסיימת שבועיים של הפסדים בתל אביב ומהצד השני ת"א מוכיחה שמי שהספיד אותה כקבוצת תחתית כנראה עשה זאת מוקדם מדי.

קלעו לאליצור תל אביב
קלעו להפועל גליל עליון: נועה רודה 14, שני פרידמן 12, יעל גלילי 10, שיר רביב 9, קרן פיבניק, יפית כהן ונוי לפושניאנסקי 5 כ"א, אור דוידי 4, דנה ביתן 2.

 

אליצור נתניה 48 - אס"א ירושלים 58 (במחצית 26 : 25)

המחזור הצמוד והסוער היה גם בנתניה. רק שבוע אחד קודם לכן נתניה הובסה בכאוכב ב-30 הפרש בעוד ירושלים עשתה את הניצחון הגדול ביותר של המחזור הקודם, נגד כפ"ס. השתיים נפגשו במה שהסתמן כמשחק קל לאורחות, אף בפועל היה זה משחק שקול עם יתרון דווקא למארחות שהובילו בתום שלושה רבעים וכבר היה נראה שהן בדרך לניצחון אך ברבע האחרון 23-9 במשחק מצוין של לירז קניג ואור מור יוסף הכריע את המשחק ושמר את האורחות מושלמות לקראת המפגש נגד יבנה. נתניה יכולה להיות מאד-מאד מעודדת מהיכולת המשופרת שהציגה, אך כשהגיעו העדכונים מתל כביר, התברר שבנתניה החמיצו הזדמנות גדולה שאולי תעלה ביוקר בהמשך. שתי שלשות של עלית כהן ועוד אחת של הילה מימון הובילה את נתניה ל-17 נקודות ברבע הראשון.

מי שהחזיקה את ירושלים היתה "אקסית" נתניה, דבי בלייברג שגדלה באגודה ושיחקה בה עד העונה האחרונה. בלייברג הרשימה עם 7 נקודות אישיות מתוך 17 של קבוצתה והרבע הראשון הסתיים בשוויון. ברבע השני שהיה חלש בשתי הקבוצות מול 5 נקודות של עדן פורת היו כהן ומימון שהובילו את נתניה ליתרון קטן בהפסקה. היתרון נשמר גם ברבע השלישי כשרוני מנצ'ל קלעה 5 נקודות רצופות ועדן אהובים הוסיפה סל חשוב סמוך לסיומו של הרבע לשמור את המקומיות עם 39:35, עשר דקות מהפתעה. אז אחרי נקודות של פורת התפוצצה מור יוסף הצעירה עם דקות נהדרות ו-7 נקודות , לירז קניג היתה גדולה על נתניה עם 11 נקודות במחצית השניה ובירושלים זיהו את העייפות של נתניה, ויציאתן של מנצ'ל ועמית כהן מהמשחק בדקות הסיום איפשרו לאורחות להימנע מהפסד בכורה ולסגור את המשחק עם 23-9 ברבע האחרון שהוביל לניצחון.

קלעו לאליצור נתניה: הילה מימון 12, רוני מנצ'ל 11, עלית כהן 8, עמית כהן 6, עדן מצארווה 5, דניאל שקד 3, עדן אהובים 2.
קלעו לאס"א ירושלים: לירז קניג 21, עדן פורת 14, אור מור יוסף 9, דבי בלייברג וקרן בויס 7 כ"א, גילי ליאור 3.

 

הפועל באר טוביה 63 - א.ס 'קורקט תים' רמת השרון 76 (במחצית 32 : 36)

בעוד באר טוביה הגיעה למשחק אחרי פתיחת עונה מרגיעה, רמת השרון היתה חייבת את הניצחון במשחק הזה כדי לפתוח באמת את העונה. באר טוביה שהתקשו בקיץ לבנות סגל ליעדים שהציבו לעצמן, הגיעו לשני משחקים הראשונים בחששות. אליצור ת"א בנתה סגל חזק מאד ערב המשחק נגדן ואז הגיע משחק הגביע נגד מלה"ש ירושלים שבנתה קבוצה לעליה. את שני המבחנים האלה צלחו בבאר טוביה בצורה מצוינת ופניהן קדימה. רמת השרון נראו טוב בהכנה לעונה ובגביע ואפילו מתחו את גלבוע, אבל פתחו את העונה עם הפסד בייתי שרצו לתקן נגד באר טוביה. 

הפתיחה, כמו בכל משחקי הליגה היתה שקולה, אחרי 5 נקודות של ראם נונו, רבע טוב של חן וייסבורט ושיר קרמר הוביל את המקומיות ליתרון גדול 18:10. ברמת השרון, כמו בשבוע שעבר התחילו לשחק רק אחרי שנקלעו לפיגור. חופית וקסלר בשתי שלשות ו-8 נקודות ברבע יחד עם הילה הניג (10 נק' ברבע) הובילו את הקאמבק כשרמה"ש קלעה 26 נקודות ברבע השני והאורחות ירדו ביתרון להפסקה.

משם השליטה כבר היתה של האורחות. עוד שלשה של וקסלר ואחרי נקודות של לי אורן, קלעה עידן שלוש 6 נקודות רצופות, וייסבורט והאחיות קרמר התקשו להשאיר את באר טוביה קרובות ואת הרבע סגרה אופק אפרגן 55:46. ברבע האחרון בבאר טוביה נהנו מנקודות של נופר לוי וראם נונו, אך ההפרש היה גדול מדי בשביל לסגור אותו ושלשות של שלוש והדר לוי עם נקודות של ענבר רוטנברג סגרו את המשחק בניצחון לרמת השרון שניצמדה לבאר טוביה , שתיהן במאזן 1-1.

קלעו להפועל באר טוביה: ראם נונו 18, שיר קרמר 14, נופר לוי 11, חן וייסבורט 10, שי רחמים וסול קרמר 4 כ"א, חן ביסמוט 2.
קלעו לא.ס רמת השרון: הילה הניג 16, הדר לוי 15, חופית וקסלר 13, אופיר אליהו 10, עידן שלוש 8, לי אורן 7, ענבר רוטנברג 4, אופק אפרגן 2, מיטל לוי 1.

 

הפועל כפר סבא 76 - מכבי רעננה הס 59 (במחצית 44 : 34)

הפועל כפ"ס חזרו הביתה אחרי ההפסד במשחק החוץ בירושלים ונראה שמהמסקנות הראשונות הופקו ממשחק ההפסד והרוטציה קוצרה עם פחות קרדיט לצעירות . מול הקבוצה הצעירה מרעננה , כפ"ס שיחקו על יתרון הגובה מול היריבה הנמוכה שהתקשתה עם הצוות אורן-כץ-גוטין. אחרי הפתיחה צמודה יחסית (19:12) ברבע הראשון, כפ"ס הגדילה את ההפרש לדו ספרתי. מחצית טובה של אורטל אורן עם 12 נקודות מתוך ה-24 הראשונות של הקבוצה הובילו את המקומיות ליתרון מבטיח. שלשה של מאיה לוינשטיין ונקודות של רוני זהות עוד השאירו כאמור את רעננה במשחק , אבל כשאמי רינת נעצרה על 2 נקודות במחצית הראשונה שלשות של גבעון ולוינשטיין לא הספיקו מול גוטין, כץ ודגן שקבעו 44:34 בהפסקה.

הרבע השלישי היה הרבה פחות התקפי בשני הצדדים, כפ"ס נעצרה על 9 נקודות בלבד בעוד רעננה אמנם קלעה 11 אבל רובן מקו העונשין, הרבע הסתיים 53:45 לפני מטווח השלשות של דרור מייברג ברבע האחרון. הקלעית צלפה 4 שלשות בעשר הדקות האחרונות והריצה את המקומיות 23-14 לניצחון הגדול בסיום. כפ"ס עם הפנים למשחק הצמרת ביום שלישי הבא וברעננה מחפשים עדיין ניצחון ראשון בלאומית.

קלעו להפועל כפר סבא: אורטל אורן 17, רוני גולדין 14, דרור מייברג 13, סהר דגן 12, אלואיזה כץ 7, ענבל יערי והדר גוטין 6 כ"א.
קלעו למכבי רעננה: מאיה לוינשטיין 14, נועה גבעון ורוני זהות 10 כ"א, רותם שוסטר וצליל אגמי 9 כ"א, אמי רינת 4, עמית כהן 3.

 

הפועל 'קרן' גלבוע 76 - הפועל מג'דל כרום 48 (במחצית 40 : 22)

יחסי הכוחות היו ברורים עוד לפני פתיחת המשחק. גלבוע המיועדת לאליפות אירחה את העולה החדשה במה שהיה נראה כקרב קצוות. אבל כמו בשבוע שעבר גם במשחק הנוכחי שחקניות מג'דל כרום הראו לפרקים שיש להן הרבה מה להציע בלאומית ומוקדם לחרוץ את גורלן. אמנם הן לא שואפות להתמודד לאליפות ופערי הכוחות נראו בבירור בריצת 27-9 של המקומיות, אבל בפתיחה הן עוד הראו ניצוצות. שלשה של ענבר לברון ונקודות של רוס הובילו את הגלבוע ליתרון 6:0 מוקדם, מג'דל כרום ענו בריצת 8-0 אותה הובילה שדא כנעאן המוכשרת עם שתי שלשות. המרבע היה צמוד ושלשה שלישית של כנעאן הקפיצה את האורחות ליתרון 13:10 לפני שעדי פירסטנברג ענתה לה בשלשה שקבעה שוויון 13 בסוף הרבע. 

הגלבוע שסבלו מרבע לא טוב הצליחו לחזור בדקות בהן אליס חתוקאי, שחקנית מחלקת הנערות ערכה את הופעת הבכורה שלה בליגה, פירסטנברג המקומית השוותה ואת תחילת הרבע השני פתחה נעה שמעוני פתחה חזק עם נקודות מהירות, עוד שלשה של פירסטנברג ומשם המקומיות הידקו את ההגנה וטסו עד 40:22 בהפסקה, עם שתי שלשות של עמית גור ועוד אחת של בן ישי. 

מג'דל כרום הראתה דקות טובות גם במחצית השניה, הן לא התפרקו, לא נתנו למקומיות לברוח וההפרש ברוב הדקות נע סביב 15-17 נקודות, כשקרן נחמה עם 7 נקודות ברבע השלישי בלטה, אבל האורחות התעייפו בדקות האחרונות, חתוקאי, לברון וגור צלפו מבחוץ והמקומיות המשיכו לניצחון שני העונה, כשהן כבר במקום הראשון בליגה.

קלעו להפועל גלבוע: עמית גור 15, טלי בן ישי 11, קרן נחמה 10, עדי פירסטנברג וענבר לברון 8 כ"א, נעה שמעוני ואליס חתוקאי 7 כ"א, רבקה רוס 6, אלה יערי וג'ני קלכמן 2 כ"א.
קלעו להפועל מג'דל כרום: רואן חמדאן 13, שדא כנעאן 12, איה אבו רוסתאם 11, עולא ג'בריס 7, ג'ואן מוחמד 5.