טורניר 3X3 - ישראל בצמרת האירופית

בקיץ 2015, תחת דגל ישראל צעדו במשלחת הישראלית למשחקי אירופה לצד ירדן ג'רבי, אורי ששון, אלכס שטילוב ואחרים גם שחקניות הכדורסל שלום, פלג, איסרוב וגוטין. נבחרות ישראל ב-3X3 היו בשורה הראשונה באירופה בין ה-16 הטובות ביבשת וייצגו את המדינה באחד הטורנירים הגדולים שהתקיימו בספורט (מיני אולימפיאדה). 5 שנים אחרי ואפשר לנסות להתחיל מסע חדש לפסגות האלה, צעד ראשון לגיבוש שחקניות העתיד יהיה בסטריטבול ת"א בחודש יולי- ההרשמה בעיצומה


| שי ברק

טורניר 3X3 בתל אביב 12-28 ביולי

לפני כ-10 שנים, בפיב"א החליטו להפוך ענף "משחקי הסטריט-בול" לענף ספורט רשמי. אחרי פיילוט מוצלח באסיה התחילו טורנירים בינ"ל לצעירים בתחילת העשור ובשנת 2012 נוסד טורניר אליפות העולם. ב-2015 נבחרות ישראל נכנסו למעגל התחרויות וממש החודש לפני 5 שנים, סיימה נבחרת הנערות במקום הרביעי בעולם אחרי הפסד לארה"ב בחצי הגמר. שלושה חודשים אח"כ באליפות אירופה נבחרת הנערות גברה על צרפת (אלופת העולם) בדרך למדליית ארד.  

אליפויות אירופה לנשים התחילו לראשונה ב-2014. את שלב המוקדמות סיימה הנבחרת הישראלית במקום השלישי והעפילה בפעם הראשונה (והאחרונה) לאליפות אירופה שם סיימה במקום ה-13 משם המשיכה למשחקי אירופה שהתקיימו בבאקו ב-2015.

פגרת הקורונה יכולה להפוך להזדמנות של כל אחת מהשחקניות מגיל 15 ומעלה להיות השחקנית הבאה בנבחרות.

 

הסיפור של נבחרות ישראל 2015:

לאילן קובלסקי היה חזון. מי שאימן שנים רבות בענף, בנבחרות ישראל לנשים ובכלל ומוביל את תחום הספורט במרכז הבין-תחומי, לקח חלק בספורטיאדות וטורנירים שהיוו את הבסיס המתפתח לענף 3X3 , כשהענף החל לתפוס כיוון לספורט מקצועני עם אליפויות עולם, אליפויות אירופה (או יבשתיות בכלל) ואף הוכר כספורט אולימפי, הוא זיהה את הפוטנציאל הישראלי.

50 שנה הכדורגל לא הגיע למונדיאל. הסיבה? קשה להעפיל בטורניר עם נבחרות אירופאיות מובילות, אפשר לבקר את היכולת אבל גם השיטה היא המפריעה.

בספורט ה-3X3 הדירוג מושפע השתתפות והצלחות בטורנירים (בדומה לטניס למשל), ככל ששחקנית תתשתף ביותר משחקים וטורנירים (בארץ או בעולם) היא תצבור ניקוד ותעלה בדירוג, אותו הדבר לקבוצות/נבחרות.  לכן, בשנת 2014-2015 קיים קובלסקי עשרות טורנירים לנבחרת שגיבש. נופר שלום, מאיה איסרוב, לימור פלג, הדר גוטין - כולן כדורסלניות מובילות אך לא כאלה שסומנו ל"טופ" בארץ את שי דורון, לירון כהן, נעמה שפיר, מיכל אפשטיין או מירב דורי נותרו במדים הלאומיים של הנבחרת שאימן עדן ענבר.
אילן קובלסקי האמין שעם השחקניות הצעירות והמוכשרות שזיהה אפשר להגיע לשיאים חדשים ובזמן שנבחרת הכדורסל לא הצליחה להעפיל לאליפות אירופה, הנבחרת הצנועה ב-3X3 העפילה לאליפות אירופה ואחריה למשחקי אירופה בבאקו 2015, בזכות הדירוג הגבוה שהשיגו וההצלחה בטורנירים בהם השתתפו (הגם שלא זכו במדליות).

השחקניות נופר שלום, מאיה איסרוב, לימור פלג והדר גוטין  (ויחד עם נבחרת הבנים שכללה את הובר, ירמשין, סטרוסקי ובית יוסף) צעדו במצעד המשלחות בכבוד ששמור לרוב לענף האתלטיקה, שייט, ג'ודו ושחיה והתמודדו מול מעצמות אירופאיות. שתי הנבחרות אמנם הודחו ביום השלישי לאליפות בשלב שמינית הגמר , אך זו היתה דריסת רגל משמעותית - 2 נבחרות ישראליות בטופ 16 האירופי.

מאז לא שחזרנו עוד את ההישג, בעיקר כי כדי לשמור על הדירוג נדרש היה להמשיך ולהשתתף בטורנירים ולצבור ניקוד - אולי בעקבות העניין הרבה שיהיה הקיץ בענף בישראל, נחזור להשקיע להשתתף ולטוס - אבל המסר חשוב , 8 ספורטאים ישראלים אף אחד/אחת מהם לא בסטטוס "כוכב" אבל עם הרבה יכולת, אתלטיות ומוסר עבודה הצליחו להגיע לאן ששחקניות (ושחקנים) בכירים יותר נכשלו. 

בואו להראות את היכולות שלכן בטורניר הקיץ בתל אביב, אנחנו חייבים עוד כישרונות ועוד שחקניות לסבבים הבינ"ל.

 

 

(טקס הצגת השחקניות שפתח את טורניר 3X3 במשחקי אירופה 2015, כבוד לו זכו בודדות)

 

טורניר 3X3 תל אביב:

בחודש מאי האחרון היתה צריכה העיר תל אביב לארח את מוקדמות אליפות אירופה 2020. הקורונה עצרה את כל טורנירי פיב"א כולל הטורניר הזה. עם הסרת הסגר, החליטו באיגוד הכדורסל ובתל אביב לחשוב מחוץ לקופסה איך להחזיר את הכדורסל לשחקנים ולשחקניות ובמקום משחקי כדורסל מלאים בליגה שהופסקה - אולי אפשר לעשות מהלימון לימונדה ולהזניק את הענף המתפתח (שבאולימפיאדה הקרובה כבר יהיה ענף אולימפי) לקידמת הבמה.

מגרש הכדורסל יהיה מגרש רשמי שנקנה מפיב"א, המשחקים ככל הנראה ישודרו בשידור חי ברשת וימי הגמרים ישודרו בערוץ הספורט , זו הולכת להיות חוויה נדירה לחובבות הענף.

אחרי שהענף צבר פופולריות בטורנירי הרצליה, כפר סבא ופתח תקווה בשנים האחרונות. תל אביב והאיגוד לוקחים עליו חסות כדי להרים את הסטנדרטים וגם הפרסים בהתאם (טיסות לאירופה ועוד...)

המשחקים יתקיימו במתחם מיוחד שיוקם בספורטק צפון גני יהושע. המשחקים יתקיימו בין התאריכים 12.7-28.7.

דמי הרשמה נעים בין 175-200 ש"ח לקבוצה (בכל קבוצה 3-4 שחקניות).

האירוע כולו יתקיים עפ"י הנחיות ותנאי משרד הבריאות ומשרד הספורט.

 

איזה טורנירים יתקיימו?

קטגוריית ילדות (עד ילידות 1.12.05)

קטגוריות נערות (עד ילידות 1.12.01)

וקטגורית בוגרות

[כמובן שבמקביל יתקיימו טורנירים גם לשחקנים, נוער, ילדים ובוגרים].

 

מתי?

14.7 - שלב הבתים

19.7 - שלב שמינית ורבע גמר

23.7 - חצי גמר

28.7 - משחק הגמר