3X3 ואדישות אגף הנשים

מצד אחד - פרויקט נפלא של האיגוד (טורניר 3X3 לנשים, נערות וילדות)ץ מצד שני - תהייה למה באגף המקצועי אדישים למצב (לא נעשה כל קריאה ציבורית או פומבית) ועד המסקנה שהחזרה של אלי רבי לנבחרת ישראל ולתפקיד מפתח באיגוד היא חזרה 8 -9 שנים לאחור לימים שבהם היתה תקווה לענף טוב יותר.


| שי ברק

 

בין 19-28 ביולי יתקיים טורניר 3X3 בתל אביב , טורניר ענק לכל הגילאים בנים ובנות מגיל בוגרות ועד ילדות. אז למה בעוד בנערים ובילדים ההרשמה בשיאה, באגף הנשים לא עושים דבר כדי שתהיה היענות דומה? הטור הבא הוא דעה אישית וניסיון להעריך איך הגענו למצב הזה ולמה לא מעניין לשנותו. זה טור ולא תחקיר כי יש מקרים שבהם תשובות ותירוצים לא משנים כלום, כשנוח מתפארים באלפי ילדות שמשחקות כדורסל אבל ברגע האמת אם לא יגיעו 50 מהן בחודש הבא לספורטק , הרי שמדובר בכישלון, כישלון ש"אגף מקצועי" באשר הוא "אגף מקצועי" יצטרך לקחת עליו אחריות.

 

"אם לא היא אז.... אף אחת?"

הנה סיפור מעט מוזר שאולי מסתיר מאחוריו סיפור גדול יותר ואולי אף אג'נדה. דמיינו לכם את הסיטואציה הבאה – קיץ נדיר נטול טורנירים בינ"ל, טיסות, מלונות ומשחקי דרג ב' נגד קוסובו. כל השחקניות הישראליות גילאי 9 עד 99 נמצאות בישראל ובפגרת משחקים מאז אמצע מרץ.

ואז... איגוד הכדורסל מקים מגרש בסטנדרטים בינ"ל בספורטק צפון ומארגן אירוע חד פעמי – טורניר 3X3 , הענף שהתחיל כ"פאן" והפך לענף אולימפי, כל השחקניות מכל הגילאים מוזמנות להירשם. 
דמיינתם? חלום, נכון? אז זהו שזו הולכת להיות המציאות של חודש יולי.

ובזמן שאיגוד הכדורסל דוחף, משתף, שואף.... ומי נותן תחושה שרק רוצה להכשיל את הטורניר? האגף המקצועי של הנשים. 

גם אני חשבתי שזה לא יכול להיות – אבל מחשבות לחוד ומציאות בשטח לחוד – בואו נפרק ונרכיב את הסיפור הכואב:

(1) איגוד הכדורסל יצר טורניר דגל לנשים וגברים, נערות ונערים, ילדות וילדים בין התאריכים 12-28 ביולי. ולא הפסיק לדבר בו, לדחוף ולשווק. בזמן שבאגודות הגברים ובמחלקה המקצועית  דאגו לראות הרשמה מאסיבית, גם ובמיוחד בקרב הנבחרות הצעירות (שחקני הנבחרת הבוגרת עדיין משחקים בליגת העל) – בנבחרות הנשים הצעירות (אלה שהמאמנים שלהן עובדים באגף המקצועי ובאיגוד) ההרשמה כמעט אפסית.
איגוד הכדורסל ניסה ליצור שיתופי פעולה ודינמיקה שתעודד את הצעירות להירשם, האגף המקצועי פוגש אותן מספר פעמים בשבוע, כמה עשרות מהן, והתוצאות בשטח מראות שלא עושה דבר.

(2) מאמן העתודה הוא מנהל האגף – הוא מאמן העל של נבחרות ישראל – הוא רואה קרוב ל-0% הרשמה בגילאי 18 ומטה ו.....???? לפעמים לא צריך לשאול, לפעמים אין צורך לברר, לפעמים התוצאות בשטח זועקות בעד עצמן. האם יתכן שמי שאמון על פיתוח השחקניות הצעירות שאמור לעודד כל טורניר ופעילות ספורטיבית, לא נשמע קולו בפעילות החשובה הזו?
האגף המקצועי ידע לגרום לשחקניות לפרוש מכדורסל על היעדרות מאימון "סגל אולימפי" לאגף המקצועי כוח להרים ולהלל , לרסק ולקלס ברצותו יהיה וברצותו לא. האגף המקצועי מתפאר באלפי שחקניות צעירות בכל הגילאים בכל רחבי הארץ. בעוד 4 ימים תסגר ההרשמה ונוכל לספור כמה קבוצות נערים וילדים מול כמה קבוצות נערות וילדות ולהסיק את המסקנות הנדרשות. ואם צריך לתקן נתקן ואם צריך להתנצל נתנצל, נכון להיום המצבת מראה על הרשמה רק בקרב מי שאינה חלק מהנבחרות.

(3) ואולי הסיבה בכלל אחרת? כי כשהטורניר מתקיים במגרשים שנמצאים ב"אזור נתניה" שם כללי, "וינגייט" שם ספציפי שחקניות נרשמות, בעיקר שחקניות אקדמיה. 20 ק"מ משם, ספורטק צפון בתל אביב הנוכחות אפסית. לא בטוח שנכון לקשור בין הדברים , הרבה סיבות יכולות להיות – הכל מעייפות ,דרך חוסר אכפתיות ועד חוסר עניין. הכי גרוע אם הסיבה היא בכלל "אנטי" . האמת, לא חשוב מה הסיבה – עצובה התוצאה.

(4) לסיום הצגת הבעיה ורגע לפני הפתרון - חבל שדווקא כשאיגוד הכדורסל (והאגף המקצועי גברים) רוצה ודוחף את כדורסל הנשים לבמה המרכזית , באגף המקצועי נשים.... נסתפק ב"לא עושים את אותו דבר". האם צריך להסיק מכך שהאשמות שם שמפנים כלפי.... הן בעצם ספין? שאלות טובות, אין צורך בתשובות כשהמציאות בשטח תספק אותן בעוד 4 ימים.

(5) "למה רק לדבר שלילי – בוא תציע פתרון!" משפט שאוהבים להגיד אלה שצריכים לספק פתרונות אבל אין להם. אז חיפשתי פתרונות ומצאתי אותם מתחת לפנס. אי שם בשנת 2012. בקיץ דיי רגוע , הוקמה ליגה שנשאה את שם העונה "ליגת קיץ". מנהל האגף המקצועי דאז, אלי רבי ביחד עם תמר מעוז יצרו טורניר ששילב שחקניות ליגת על ונבחרת בוגרת עם שחקניות צעירות, שחקניות מכללות ושחקניות ליגה לאומית – זה היה טורניר נוצץ כ-50 שחקניות לקחו בו חלק. ככה עושים את זה נכון.

(6) חלפו 8 שנים, במהלכן אלי רבי זכה באליפויות עם אשדוד ורמלה, הקים אגודות וחזר לנבחרת ישראל. שנים במהלכן לשחקניות שסיימו את עונת המשחקים לא היתה מסגרת בקיץ והיו צריכות לעבוד לבד – אז חזר אלי רבי והתחיל לייצר עבודה עם שחקניות הנבחרת מחודשים מאי-יוני, השחקניות האלה, כבר נרשמו לטורניר 3X3 – כי ככה עושים את זה נכון, כך מראים אכפתיות ודוגמה אישית ,חזון ורצון – ככה מקדמים את הענף.

(7) הסיכום עצוב עם מעט שמח. החזרה של אלי רבי לנבחרת ישראל ולעבודה באיגוד הכדורסל עושה הרבה טוב. חבל שעבר כ"כ הרבה זמן במהלכו הלכנו אחורה – חבל שאין לו את הכלים לדחוף יותר שחקניות לטורניר שיתקיים בחודש הבא, אבל ההתחלה אופטימית ואולי כל מה שלא הספיק לעשות השנה יעשה בשנה הבאה – כולנו תקווה ואולי הוא יספיק בקסמו וחזונו להשרות מעט השראה לאגף המקצועי שיעשה ב-4 ימים מה שלא נעשה ב-4 השבועות האחרונים.

 

(אליפות אירופה עד גיל 18 - משחק על המקום שלישי נגד צרפת)

 

טורניר 3X3 תל אביב:

בחודש מאי האחרון היתה צריכה העיר תל אביב לארח את מוקדמות אליפות אירופה 2020. הקורונה עצרה את כל טורנירי פיב"א כולל הטורניר הזה. עם הסרת הסגר, החליטו באיגוד הכדורסל ובתל אביב לחשוב מחוץ לקופסה איך להחזיר את הכדורסל לשחקנים ולשחקניות ובמקום משחקי כדורסל מלאים בליגה שהופסקה - אולי אפשר לעשות מהלימון לימונדה ולהזניק את הענף המתפתח (שבאולימפיאדה הקרובה כבר יהיה ענף אולימפי) לקידמת הבמה.

מגרש הכדורסל יהיה מגרש רשמי שנקנה מפיב"א, המשחקים ככל הנראה ישודרו בשידור חי ברשת וימי הגמרים ישודרו בערוץ הספורט , זו הולכת להיות חוויה נדירה לחובבות הענף.

אחרי שהענף צבר פופולריות בטורנירי הרצליה, כפר סבא ופתח תקווה בשנים האחרונות. תל אביב והאיגוד לוקחים עליו חסות כדי להרים את הסטנדרטים וגם הפרסים בהתאם (טיסות לאירופה ועוד...)

המשחקים יתקיימו במתחם מיוחד שיוקם בספורטק צפון גני יהושע. המשחקים יתקיימו בין התאריכים 12.7-28.7.

דמי הרשמה נעים בין 175-200 ש"ח לקבוצה (בכל קבוצה 3-4 שחקניות).

האירוע כולו יתקיים עפ"י הנחיות ותנאי משרד הבריאות ומשרד הספורט.

 

איזה טורנירים יתקיימו?

קטגוריית ילדות (עד ילידות 1.12.05)
קטגוריות נערות (עד ילידות 1.12.01)
וקטגורית בוגרות
[כמובן שבמקביל יתקיימו טורנירים גם לשחקנים, נוער, ילדים ובוגרים].

 

מתי?

14.7 - שלב הבתים
19.7 - שלב שמינית ורבע גמר
23.7 - חצי גמר
28.7 - משחק הגמר