חברים נפרדים מעמי ברדה

"הכדורסל היה המקום בו פרח", ספד לו צביקה שרף "באהבה אין סוף לשחקנים לשחקניות ולכדורסל, עמי היה איש של אנשים". מנחם וידהורן שנתן לו הזדמנות ראשונה כמאמן ראשי בליגת נשים "עמי ברדה היה איש מקצוע משכמו ומעלה, תמיד היה מוכן לעזור,לתמוך ולתרום ללא תמורה"


| שי ברק

אמש הלך לעולמו מאמן הכדורסל, עמי ברדה. ברדה אימן במשך כשלושה עשורים בכל הליגות והרמות, חף מ"פוזה" ו"אגו", ידע לצד תפקידיו כעוזר מאמן בליגת העל גברים (מכבי ראשל"צ, הפועל ת"א), לאמן ולגדל דורות של ילדים בפרויקט בעירוני ט' ובאליצור בת ים. אחרי שהיה קרוב לגמר בליגת העל נשים עם מכבי רמת חן עבר לאמן ילדים בלוד ובפרויקט של עירוני רמת גן (לצידו של צביקה שרף). ברדה אימן בלאומית גברים (רמלה), לאומית נשים (אליצור ת"א), ארצית גברים (בית"ר ירושלים) ועוד ועוד. בכל מקום שהגיע אליו כבש את הלבבות של הצוות והשחקנים. אמש, אחרי תקופה לא קלה ובעיות בריאותיות, נפטר מדום לב והוא בן 51 בלבד. חבריו ההמומים הסכימו לומר מספר מילים לזיכרו.

אלי רבי, מאמן נבחרת נשים של ישראל, היה אחד האנשים הקרובים אליו וכנראה האחרון ששוחח איתו לפני פטירתו של עמי, אמר: "לעמי ולי הכרות של מעל 30 שנה. בשנת 1992 כשניהלתי את מועדון הכדורסל בבני יהודה ועמי אימן קט סל בהפועל חולון, צירפתי אותו אלינו כמאמן קבוצת הבוגרים ויחד היינו בין מקימי פרוייקט הכדורסל בעירוני ט'. עמי היה חבר קרוב, חייו עברו עליות וירידות, עם ימים יפים לצד רגעים לא פשוטים. אתמול עוד קיימנו שיחה לא קצרה, שהסתבר שהייתי כנראה שיחתו האחרונה. יהי זכרו ברוך".

עוד אחד מהחברים הקרובים ביותר של עמי ברדה ז"ל, הוא צביקה שרף. שרף אחד המאמנים הבכירים בישראל, עבד בפרויקטים שונים עם ברדה, אך גם ובעיקר הפך לחבר קרוב ועזר לו בהרבה צמתים קריטיים בחייו. משיחות עם עמי הוא תמיד התגאה בחברות ביניהם ונראה שהיתה שם אהבה אמיתית. לבקשתנו, מספר שעות לאחר ההודעה הקשה, הסכים צביקה שרף לחלוק בתחושותיו ולהיפרד: "עמי ברדה הלך היום לעולמו. קבלתי היום הרבה מאד הודעות וטלפונים מאנשים מכל עולם הכדורסל שהיו המומים עצובים ולא מאמינים. עמי היה איש מיוחד חיית כדורסל שחי והתעניין בכל הענף. מבית ספר לכדורסל, דרך קט סל, ילדים, ילדות,  ליגות משניות, לאומית, ארצית, ובעיקר ליגת הנשים שבה אימון ושחה בכל מה שקורה שם. הוא  יכול היה לראות ולצפות במספר משחקים ביום בכל ליגה בכל קבוצת גיל ובהתלהבות גדולה. אבל מעבר לכך, עמי היה איש של אנשים התחבר לכולם התערבב עם כולם ועוזר להרבה מהם. 
אני הכרתי את עמי לראשונה כשהגעתי לעירוני ט' לנהל את פרויקט הכדורסל .שם עמי פרח עם הילדים הצעירים, חלקם ממשפחות קשות, עמי טיפל בהם ועזר להם במגרש ומחוצה לו במסירות באהבה. עמי עבד קשה בפרויקט ותוך שנתיים הנבחרת החלה להגיע לצמרת בתי הספר עד הזכיה באליפות הארצית אז גם פיתחנו קשר שהמשיך אחרי סוף הפעילות שלנו שם.

עמי עשה ופעל גם מחוץ לכדורסל ושם עשה שטויות שהכניסו אותו לבעיות. אבל בשעות הקשות הוא היה נוהג לצפות בדיסק של משחק הגמר ובסרט שערכו על הפרויקט שבו כיכב והוא היה נרגע. הכדורסל היה המקום בו פרח גם כשהיה חולה, כואב, עצוב ומושך שנים בעיות רפואיות - כשהגיע למגרש שכח מהכל. תוך דקות האימון נכנס לקצב ועמי חי את האימון, דוחף, מקדם ומלמד באהבה אין סוף לשחקנים לשחקניות ולכדורסל. עמי היה איש של אנשים והכדורסל נתן לו את הדחיפה ואת המקום שבו מצא את מחויבותו ותרומתו לענף. תמיד נזכור את אהבתו לאנשים ואת הכדורסל שכה אהב. יהי זכרו ברוך".

 

 

אריק שיבק, חברו הקרוב של עמי ברדה, נפרד ממנו: "עצוב והמום אני כותב שורות אלה. עמי היה איש נהדר ולב ענק (קשה לי לכתוב עליו בלשון עבר), עזר והתחבר לכל הסובבים אותו. איש מלא מרץ ושמחת חיים, כך הוא חי וכך הוא אימן, מוטיבציית שיא כל הזמן. עבר תקופות קשות בחייו, שילם על כך אך חזר למסלול חיים טוב, בריא ומאושר.
אהבתי אותו כמו משפחה כי כך הוא נתן לי להרגיש – אח. יהיה זכרו ברוך, תהה מנוחתו בגן עדן".

את ההזדמנות הראשונה כמאמן ראשי בקבוצה נשים בליגה הראשונה נתן לברדה מנחם וידהורן שמינה אותו לאימון אליצור חולון, איתה העפיל לגמר גביע כבר במשחקיו הראשונים בתפקיד. ברדה אימן מספר שנים בחולון ובשנים האחרונות אימן גם את קבוצת הלאומית של אליצור תל אביב וגם אותה הוביל להצלחות ולמאבקי צמרת ופיינל פור. מנחם וידהורן, יו"ר אליצור חולון, נפרד: ״עמי ברדה היה איש מקצוע משכמו ומעלה עם המון כדורסל והוא חי את המשחק, עצוב מאוד היה לי לשמוע על מותו הפתאומי, בשנים האחרונות שמרנו על קשר והוא תמיד היה מוכן לעזור,לתמוך ולתרום ללא תמורה. היה איש מיוחד, אדם טוב, אישיות חמה וחבר אמיתי. אימן באליצור חולון בהצלחה רבה בליגת העל ב 2 קדנציות וכן באליצור תל אביב בליגה הלאומית. יהי זכרו ברוך. ברוך דיין האמת."

פיני חן, יו"ר הפועל לוד: "את עמי הכרתי לפני כעשרים שנה.פניתי אליו לבא לאמן את הפועל לוד שהייתה בליגה א' .עשינו עונה נהדרת ובסופה הקבוצה עלתה לליגה הארצית. תמיד שמרנו על קשר עד שלפני כארבע שנים החלטנו לאחד כוחות שוב ועמי חזר לאמן בלוד לקדנציה שניה.הקשר בינינו היה מעבר לכדורסל .עמי היה ממש חבר.בשבוע שעבר שוחחנו וקבענו להפגש.אך לצערי זה כבר לא יקרה.עמי היה מאמן מצויין ובעיקר אדם עם לב ענק ונתינה אין סופית.יהי זכרו ברוך".