לקראת ההכרעה - הארצית תחזור?

בעוד מרבית היו"רים של הליגה אינם מעוניינים בחזרה לפרקט מסיבות שונות, מרבית השחקנים חושבים ההפך. בסקר שנערך בקרב שחקני הליגה מעל 50% מהם הצביעו בעד החזרה. "אנחנו השחקנים רוצים לחזור למגרשים ומוכנים לשבת עם בעלי הקבוצות ולהגיע להסכמים, ביחד למען הכדורסל ובלי פוליטיקות קטנות"


| לילך וייס

 

כל העיניים כרגע על הנהלת איגוד הכדורסל, שתתכנס מחר (שני) לישיבה שאמורה להכריע על סיום או המשך העונה בליגות השונות. בעוד הליגה הלאומית לא צפויה לחזור, יש סימן שאלה גדול לגבי הליגות החצי מקצועניות - ארצית גברים ולאומית נשים. לפני שבועיים וחצי שמענו את דבר יושבי הראש בליגה הארצית, שהצביעו על שורה של בעיות מתקציבים ועד שחקנים שנמצאים בארה"ב. אבל מבחינת השחקנים - לחזור וכמה שיותר מהר.

בסקר שערך ארגון השחקנים השתתפו 192 שחקנים (מתוך 288 שחקנים בליגה), 150 שחקנים הצביעו בעד החזרה לליגה. לא מפתיע שמרבית השחקנים פשוט מתגעגעים לכדורסל ורוצים להמשיך את הליגה, וזה לצד הבעיות הקיימות שהם מודעים אליהם אבל בטוחים שניתן לפתור הכל.

"אני רוצה לחזור לשחק ראשית בגלל שאני אוהב כדורסל, זו האהבה שלי." אומר גיא דותן, שחקנה של מכבי רחובות. "כמובן שחזרה למשחקים צריכה להיות מותנית באישור של כל הגורמים הרלוונטיים, בדגש על משרד הבריאות. אבל אם יתאפשר לחזור אני בעד." כמו בכל הליגות ולא רק בכדורסל - האתגר העיקרי יהיה החזרה לכושר וההימנעות מפציעות. "זה לא מה שמניע אותי, הרי בכל משחק ובכל אימון יש את הסיכוי להיפצע. אם היינו רוצים לא להיפצע כלל היינו נשארים בבית רוב הזמן. אני מניח שאם וכאשר יחזרו, יהיה זמן לאימונים לפני שיהיו משחקים בנוסף, היום כבר הכל פתוח, חדרי כושר ומגרשים כך ששחקנים יכולים לשמור על כושר גם במסגרת אישית"

 

דותן מאמין שעם הידברות ורצון טוב (כמו שעשה ארגון השחקנים מול קבוצות ליגת העל), אפשר לפתור את כל הבעיות שציינו יושבי הראש. "אני חושב שכל עוד יש רצון וגישה חיובית הכל פתיר. הקורונה באה בהפתעה גמורה לכולם ולא פסחה על אף אחד, כל המשק נפגע מזה ושחקנים מודעים למצב ולא חושבים שהם מורמים מהעם. הטיעון המרכזי נגד חזרה הוא כלכלי, אך בסופו של יום מדובר על חודש וחצי חודשיים. אני בטוח שאם ראשי הקבוצות ישבו עם השחקנים אפשר יהיה להגיע לסיכום על קיצוץ מסוים בשכר בכדי שנוכל לחזור למה שאנחנו כל כך אוהבים ולסיים את העונה בצורה ספורטיבית.

חשוב לי להדגיש דבר נוסף. אנחנו השחקנים מודעים לכך שיש הרבה גורמים שמעורבים בסיפור ושהוא מורכב מאוד, עם זאת, הזעקה שאנחנו השחקנים כרגע זועקים נועדה לדבר אחד, שישמעו אותנו. שבמידה והתנאים יבשילו, ללא הגבלות דרקוניות מבחינת משרד הבריאות, אנחנו השחקנים רוצים לחזור למגרשים ומוכנים לשבת עם בעלי הקבוצות ולהגיע להסכמים שיהיו מקובלים על כולם, ביחד למען הכדורסל ובלי פוליטיקות קטנות."

 

חברו לקבוצה של דותן, אוהד כהן, מחזיק בדעה דומה מאוד. "זה נראה לי די מובן מאליו שאני בעד, בואו נסיים את העונה הזאת בצורה הכי ספורטיבית שאפשר עם כל הקושי וכל ההתמודדות שכולם עברו פה. אין ספק שכולנו, השחקנים והמועדונים, צריכים לעשות התאמות למצב גם מבחינה כלכלית וגם מבחינת הרצון והנכונות לחזור לשחק ואני מקווה שזה יקרה.

אני לא חושב שזה אפשרי לחזור לכושר בפרק זמן קצר יחסית, אני חושב שכל אחד היה אמור לדאוג לגוף שלו בזמן הזה בדיוק כמו בפגרה. ברור שזה לא אידיאלי, כולנו מבינים שזהה לא הדבר הכי נח והכי טוב שאנחנו יכולים לבקש לעצמנו, אבל בואו רגע נשים את זה בצד, בואו נקבל פרופורציה - קבוצות שבאו מוכנות לליגה ויש להם סגל של 8-10 שחקנים אמורות להצליח לשרוד את הסיטואציה ואם לא אז תנו לשחקנים הצעירים לשחק גם, אלה שמשחקים פחות במהלך העונה זה גם בסדר."

לגבי דברי יושבי הראש אמר: "קודם כל אנחנו בליגה הארצית, זה לא ליגת על או ליגה לאומית, ליגה ארצית זה ליגה של ישראלים. זה שקבוצות מחליטות להביא מתאזרחים זה שלהם, ואם זה שלהם אז זאת פעם ראשונה בהיסטוריה שהכדורסל מוכיח שצריך בליגות האלו נטו ישראלים. לגבי עניין התשלום - זה הרבה יותר מורכב מזה. אפשר להגיע לאיזשהו מתווה שיהיה נח לכולם ושכולם יוכלו לעבור את התקופה הזאת בסדר, אפשר למצוא דרך לחסוך באיזה כמה שקלים גם לקבוצות וגם לשחקנים שכולם יהיו מרוצים. אצלנו ברחובות כבר סגרנו מתווה כזה לטובת חזרה לשגרה, ברגע שנחזור אנחנו מקבלים קצת פחות בשכר וזה בסדר, העיקר שנחזור לשחק. לדעתי זה בעיקר תירוצים, יו"רים מעדיפים לא לחזור לשחק כדי לא לשלם ואז יוכלו לחסוך עוד כמה שקלים לקראת שנה הבאה וגם ככה בחודשים האחרונים הם לא שילמו שקל ואת רוב הכספים של ההעונה הזאת הם כבר קיבלו."

 

"אני בעד לחזור לשחק, אני חושב שאם בליגת העל מצאו את הדרך לחזור ולשחק אז אין שום סיבה שלא ימצאו את הדרך לחזור לשחק גם בליגה ארצית." אומר טמיר אריאלי מהפועל כפ"ס, שגם רוצה לחזור לשחק. "הליגה לא מתבססת על שחקנים זרים שצריך להטיס עכשיו מארה״ב לפה ולהכניס לבידוד. חלק מהחזרה לשחק דורשת חזרה לאימונים לפני כן, כמו שאפשרו לקבוצות ליגת העל תקופה של אימונים לפני שמתחילים לשחק - מה שקורה עכשיו בכל המקומות." לגבי הבעיות האפשריות הוסיף "אני מודע לבעיות של הקבוצות ומאמין שאפשר להגיע להסכמה בנושא הזה. אני חושב שכרגע העניין הכי מהותי הוא להגיע להחלטה שחוזרים לשחק, וברגע שזה יקרה אני משוכנע שיימצאו את המתווה המתאים ביותר"

 

תומר פיסצקי, שחקנה של גבע"ש, גם רוצה לשחק אבל מבין שמדובר במצב מסובך מכל הכיוונים. "אני רוצה לחזור בעיקר בגלל אהבת המשחק, כמובן שיש פה גם את הפן הכלכלי. אבל אני לא יודע אם זה נכון לחזור אחרי פרק זמן כל כך ממושך. אני בטוח שאי אפשר לחזור לכושר משחק בזמן כ"כ קצר, בייחוד שחוזרים למאני-טיים של העונה. בראש, אף שחקן לא יכול לשחק בשלבים האלו של העונה ב 70% כמו בטרום עונה או אפילו במחזורים הראשונים. זאת הדרך הבטוחה לפציעות.

לגבי תשלומים של קבוצות לשחקנים אני בטוח אפשר להגיע לאיזשהו הסדר, כל שחקן מול הקבוצה שלו. זאת לדעתי לא צריכה להיות הסיבה להפסקת הליגה. מה גם שאת משכורת מרץ חלק לא קיבלו וחלק קיבלו חלקית… ככה שאם יחליטו על חזרה אני מאמין שאפשר להגיע לעמק השווה כאשר כל צד מוותר קצת. לגבי המתאזרחים, אין פה כל כך מה לעשות לדעתי. יש מצב נתון ואיתו צריך להתמודד. אם חוזרים לשחק חוזרים וכל אחד צריך להסתדר עם הסגל שעומד לרשותו. גם לקבוצות בלי מתאזרחים יהיו בעיות כאלו ואחרות עם חלק מהשחקנים, לא כולם שמרו על כושר כל אחד והסיבות שלו אז אם אין מתאזרחים, מסתדרים."

כשנשאל לגבי הדרך שלדעתו הכי מתאימה לסיום הליגה במסגרת המגבלות אמר "שאלה קשה... נשארו לנו עוד חמישה מחזורים ופלייאוף. יכול להיות שצריך לסיים את העונה הסדירה ולעשות פלייאוף 1-4 או אולי אפילו פיינל פור בשיטת בית חוץ. אבל, לדעתי אם חוזרים אז חייבים לסיים את העונה הסדירה, השאר כבר פחות רלוונטי לדעתי."

כשליגת העל מחתימה שחקנים גם מהליגות הנמוכות, שאלנו אותו אם תגיע אליו הצעה הוא יחזור לליגה הבכירה. "לא יודע. מצד אחד זה סוג של אתגר בשבילי ואני אוהב אתגרים כאלו. מצד שני אני כבר לא ילד ויש לי עוד עיסוקים ומשפחה.  אז אם תבוא (למרות שאני לא רואה את זה קורה) אני אשקול את הדברים ואז אחליט."

 
30 שחקנים הצביעו נגד החזרה העונה לליגה בסקר שנערך, ולמרות שגם הם מתגעגעים לפרקט, הם חושבים שזה בעייתי לחזור עכשיו. "כשחקן ברור שרוצה לחזור לשחק, אך כרגע המצב לא נראה מתאים לחזור." אומר לירן מורן, מהפועל עכו. "יש יותר מידי סימני שאלה של מה יקרה אם אחד מהקבוצה ידבק, איך מצליחים להחזיר שחקנים לכושר בזמן קצר, איך מכניסים לוז משחקים בזמן שנותר. מדובר בליגה ארצית שגם איתי בקבוצה נמצאים שחקנים שלא בגיל שמאפשר לחזור לכושר במהירות ולא להסתכן בפציעה." עוד עניין שעלה, הוא המתאזרחים שנמצאים בארה"ב. "זה בהחלט לא הוגן שהשחקנים הבכירים לא נמצאים, קבוצות השקיעו השנה הרבה כסף כדי להצליח. לגבי השכר אני משער שיצטרכו להגיע להסכם מול כל קבוצה שחקנים לא ירצו לחזור אחרת. כרגע לפי הסיכונים והלוז שנשאר עדיף לסגור את העונה."