covid-21 -ליגת העל נפתחת

בצל הקורונה העונה נפתחת באיחור של חודש וחצי ועם הרבה חשש לאפשרות שתגיע לסיומה. אבל הקורונה הביאה איתה גם "דברים טובים" מספר שיא של שחקניות טופ WNBA (כולל בחירה מס' 1 בדראפט) והרבה כוכבות שיתפזרו בין קבוצות הליגה וצפויות לייצר ליגה צמודה ומעניינת יותר. עכשיו נותר שיאפשרו לנו לראות את כל הטוב הזה. ליאור מור בסקירה לקראת עונת 20/21 שתיפתח השבוע


| ליאור מור

ליגת העל לנשים תפתח ביום ראשון אחרי עונה שנגדעה בשיאה בשל התפרצות הקורונה בישראל ואחרי שפתיחתה המחודשת נדחתה בחודש וחצי בשל התפרצות שנייה של המחלה. בעוד באירופה עבדו קשה לשם פתיחת הליגות המקומיות בזמן, השאלה המרכזית בליגת העל הישראלית, היא כיצד תשפיע על הליגה ההתפרצות השלישית, אם וכאשר תגיע. 

אבל לא הכל רע. למרות הקורונה ואולי אף בחסותה, הקבוצות ה"קטנות" הצליחו לבנות סגלים צעירים, רעבים, כישרוניים ומעניינים במיוחד שאמורים להסתכל לקבוצות ה"גדולות" בלבן של העיניים ואולי אף לאיים על ההגמוניה שלהן בצמרת ובהנפת התארים בסיום העונה. למרות הקורונה ואולי אף בחסותה, הליגה השנה חזקה בהרבה מאשתקד והמאבק על מקום בפלייאוף העליון ועל כניסה למעמד 4 הגדולות צפוי להיות קשה ומותח. בניגוד לעונה הקודמת, רוב המשחקים צפויים להיות קשים וצמודים. ב29 בנובמבר תתחיל ליגה ישראלית, בה המילים "גדולות" ו"קטנות" אמורים להשתנות כמעט לחלוטין. 

 

מכבי עירוני רמת גן 

אחרי שסיימה את העונה החולפת ראשונה בטבלה בשל החתמת זרות נהדרות מתחילת העונה ואף הוכרזה כאלופה בשל סיומה המוקדם של הליגה, קבוצתה של אורה גלזר התעסקה בקיץ בעיקר בחיזוק הקאדר הישראלי שלה והצליחה לשמור את טל לב לעונה נוספת במועדון, להעביר את עדן רוטברג מהיריבה הגדולה (רמלה) ולהנחית במועדון את נטישה היידמן, שחקנית ה"קונטיקט סאן" ואחותו של לא אחר מסנדי כהן, המתאזרח של מכבי תל אביב בכדורסל. אם הכל ילך כמו שצריך, נטישה תקבל בקרוב אזרחות ישראלית ותצטרף לנבחרת הלאומית של אלי רבי. לכשזה יקרה, רמת גן תהפוך לקבוצה שמחזיקה את הסגל הישראלי האיכותי והמייצר ביותר בליגה. 

בגזרת הזרות, הלכה רמת גן למהלכים צנועים בהרבה, כשהנחיתה בזיסמן את צמד הזרות של חיפה מהעונה שעברה- אלכס הארדן וקיילה הילסמן. הארדן, שכבר שיחקה בקבוצה בעונת 18/19, הוכיחה בעבר שמול קבוצה עם טיפאני מיטשל ואליסון הייטאואר, היא לא מספיקה לאליפות. הילסמן שתחל עונה שלישית כשחקנית מקצוענית, שיחקה עד כה בקבוצה בינונית בפולין וכאמור בחיפה, איתה סיימה שביעית את העונה שעברה. האם היא תספיק כסנטרית לאליפות? את זה נדע בהמשך העונה. 

סגל הקבוצה: נטישה היידמן, קיילה הילסמן, אלכס הארדן, עדן רוטברג, טל לב, תמר ברגל, עידן שלוש, מדיסון שה, איה רייניש.

הימור משוקלל- צוות ספסל: מקום 3. הסגל הקצר, העיכוב בנתינת האזרחות לנאטישה היידמן ושאלות לגבי יכולותיה של קיילה הילסמן להוביל קבוצה לאליפות, משאירים את רמת גן (נכון לעכשיו) מחוץ לגמר הפלייאוף.

 

 

מכבי בנות אשדוד

אחרי 3 שנים עם צ'לסי הופקינס ועם זרות מייצרות בעמדות 3-4, אשדוד החליטה על שינוי כיוון כשהחתימה את אלכסיס פיטרסון בעמדת הרכזת, החזירה את דניאל אדאמס הביתה אחרי עונה גדולה בליגה הטורקית וצירפה אליה את קאדיג'ה קייב שתעזור לה מתחת לסלים. 

סגל הישראליות של אשדוד עבר גם הוא מהפכה כשהפך מסגל של פורוורדיות ישראליות "מאותגרות" התקפית, לסגל של קלעיות מצוינות שאמורות לפתוח הגנות ולעזור בהובלת הכדור. ירדן דנן הגיעה אחרי עונה לא יציבה ברמלה, מאי דיין הגיעה אחרי עונה קבוצתית קשה ואישית נהדרת מהרצליה, ליה פרוויס הגיעה מחולון. נועה זליבנסקי ועדי לוקס נשארו במועדון. 

על מנת שאשדוד תהיה מועמדת מרכזית לזכייה בדאבל, קייב ואדאמס יצטרכו להראות שהן יכולות לשחק ביחד ולשמור על קבוצות מהירות, אלכסיס פיטרסון תצטרך להוכיח שהיא יכולה להוביל גם קבוצות גדולות והישראליות יצטרכו לקלוע. 

סגל הקבוצה: אלכסיס פטרסון, קאדיג'ה קייב, דניאל אדאמס, מאי דיין, נועה זליבנסקי, ירדן דנן, אנט סנואו, ליה פרביס, תמר קופילביץ', מישל כהן.

הימור משוקלל- צוות ספסל: מקום 2. המאמן, המסורת, הקליעה ודניאל אדאמס, ישאירו את אשדוד בצמרת הגבוהה של הליגה. 

 

אליצור רמלה

את העונה שעברה התחילה רמלה של אלי רבי רזה במיוחד (תרתי משמע) וככל שהתקדמה העונה, עיבתה את הסגל עם שחקניות כמו צליל וטורי, דניאל דיאמנט וג'יליאן איילין. החיזוקים של רמלה, היו לשם זכייה בדאבל שני ברציפות, אך סיומה המוקדם של העונה השאיר אותה בלי כלום. את העונה, בניצוחה של שירה העליון, רמלה החליטה לפתוח סופר מוכנה על מנת שגם אם תבוא התפרצות שלישית של הקורונה והעונה תסתיים, היא תוכרז כאלופה. ירדן דנן, צליל וטורי, עדן רוטברג, ליאור גרזון ודניאל דיאמנט מצאו את עצמן בפתיחת העונה הנוכחית במקומות אחרים כשאת מקומן בסגל יתפסו אלכס כהן, דרו אדלמן, אליסה בארון ונעמה שפיר. אלכס גיטצ'נקו הצעירה היא הישראלית היחידה שנשארה מהסגל של העונה הקודמת. 

את הקיץ התחילה רמלה עם ההחתמה ה"מפוצצת" של קליאה קאפר, שחקנית ה"שיקאגו סקיי" שהייתה אמורה להפוך לכוכבת הכי גדולה בליגה ולהיות חלק מהצמד הכי מלהיב שראתה הליגה בגלגולה הנוכחי יחד עם טיפאני מיטשל. רצו הגורל, העומס, הפציעות והקורונה שקאפר תשאר בגדר הבטחה ותישאר בביתה שבארצות הברית. החלק השני של הצמד, טיפאני מיטשל, תגיע גם תגיע לעונה שלישית במועדון. אליה יחברו אליסון הייטאואר שתתחיל עונה רביעית במועדון (קדנציה שלישית) ובנייג'ה לייני שנבחרה לשחקנית המשתפרת של העונה בWNBA אחרי 17.2 נקודות בממוצע למשחק במדי אטלנטה ולחמישיית ההגנה של הליגה הטובה בעולם. 

אליצור רמלה צפויה להרכיב את אחת הקבוצות הקשוחות והאתלטיות בתולדות הליגה הישראלית וכל דבר פרט לדאבל, יהווה אכזבה עצומה לכל מי שנמצא סביב המועדון. 

סגל הקבוצה: בנייג'ה לייני, אליסון הייטאוור, טיפני מיטשל, אלכס כהן,  נעמה שפיר, דרו אדלמן, אליסה בארון,מאי נשר, אלכס גיטצ'נקו.

הימור משוקלל- צוות ספסל: מקום 1. הניסיון, הפיזיות, האתלטיות, העומק והאיכויות הגבוהות בפער, יובילו את רמלה לאליפות נוספת בליגת העל. 

 

הפועל ראשון לציון

אחרי קיץ קשה בו נכנסה לחובות גדולים והקבוצה הייתה בסכנת סגירה, החלה הפועל ראשון לציון את העונה שעברה מאוחר ותחת מפרק (עו"ד ישראל בכר) . למרות תקציב צנוע, ישראליות צעירות תוצרת מחלקת הנערות וזרות אפורות, הקבוצה מעיר היין הצליחה להמם את הליגה וסיימה במקום הרביעי, לפני קבוצות כמו חולון ורמת השרון. מאמן הקבוצה, זיו ארז הצליח להשאיר את שתי הישראליות המרכזיות שלו מהעונה שעברה- עדן ציפל וגילי אייזנר, אליהן צירף את מאי רווח, ג'וי אוסיגווה, הילה קארש ומאיה צימרינג הצעירות שינסו לקבל הזדמנות ראשונה בליגת העל. 

בגזרת הזרות, הצליחה הפועל להשאיר את הצמד צ'לסי נלסון& סידני קוק שהיו חלק מרכזי בהצלחה הגדולה של העונה שעברה. אליהן תצטרף בלייר ווטסון, רוקי שמשחקת בעמדת הקלעית, בוגרת אוניברסיטת מרילנד. איבודה של דניאל קארש לרמת השרון והעובדה שאין לקבוצה מרכזת טבעית בכירה, מעלות שאלות באשר לסיכויי ההצלחה שלה גם בעונה הנוכחית. 

סגל הקבוצה: בלייר ווטסון, סידני קוק, צ'לסי נלסון, גילי אייזנר, עדן ציפל, מאיה צימרינג, מאי רווח, הילה קארש, ג'וי אוסיגוואי, נגה אטינגר, עמית טרנר, יעל טננבוים, רוני גופר, עדי וקנין, תהל קוור.

הימור משוקלל- צוות ספסל: מקום 9. איבוד הרכזת הבכירה (דניאל קארש) והקלעית הנהדרת (גאיה סלס) ללא השלמת החסרים, יובילו את ראשון לציון לעונת הישרדות. 

 

אליצור חולון 

אחרי עונה קשה, בה חולון לראשונה מזה שנים לא הגיעה למעמד 4 הגדולות בליגה והפסידה ברבע גמר הגביע, הקבוצה שחיפשה בשנים האחרונות מציאות בדמותן של מרכזות רוקיות צעירות, בחרה ללכת על בטוח והחתימה את צ'לסי הופקינס. הופקינס, כבר מזמן לא רוקי צעירה, תחל את עונתה השמינית בישראל אחרי 3 עונות אחרונות במכבי אשדוד. 2 הזרות הנוספות, יהיו שחקניות ששיחקו בעבר בחולון ומכירות את הליגה מצוין - שיי קלי שהובילה את הקבוצה לפיינל 4 של עונת 2018/19 וסקויה הולמס שהשאירה אותה בליגה בעונת 2011/2012. 

לסגל הזרות הותיק יצטרפו דניאל רבר שתקבל הזדמנות ראשונה במשבצת הישראלית הבכירה ו3 צעירות בוגרות מחלקת הנוער של מכבי רעננה- אמי רינת, ליעד אורבך ואיילה רוט. חולון פותחת עונה עם ציפיות גדולות וזרות מוכחות שהראו בעבר שהן שוות לפחות מקום בין 4 הגדולות, אך גם עם צעירות מוכשרות שעדיין לא הצליחו להוכיח את עצמן בליגת העל. 

סגל הקבוצה: צ'לסי הופקינס, שיי קלי, סקויה הולמס, דניאל רבר, איילה רוט, ליעד אורבך, אמי רינת, עדי נורבינד, יארין סארג', יהלי בן הרוש, חן קובה, מור שבתאי.

הימור משוקלל- צוות ספסל: מקום 5 (תיקו). הניסיון של רועי אייזנברג, האיכות של הזרות והכישרון של הישראליות, יחזירו את אשדוד למאבקי הפלייאוף. 

 

א.ס רמת השרון

אחרי עוד עונה בינונית שהשאירה אותה מחוץ לארבע הגדולות, רמת השרון נפרדה מרחל אוסטרוביץ' ומאורנה אוסטפלד שהיו הפנים של המועדון ועברה לבעלותו של אלי רבי, מאמן נבחרת ישראל. רבי החתים את נמרוד מיטל לתפקיד המאמן ולמרות תקציב מהקטנים בליגה, הצליח לבנות קבוצה שעל הנייר אמורה להחזיר את רמת השרון לאזור הצמרת של כדורסל הנשים הישראלי. דניאל קארש וגאיה סלס הובאו מראשון לציון, שלי סירקיס מהפועל פתח תקווה ומרים חנון חתמה על חוזה לעונה נוספת בקבוצה.

ג'ני סימס שהחלה את קריירת הכדורסל המקצוענית שלה תחת אלי רבי, חוזרת לליגה הישראלית אחרי עונה סבירה בספרד ואליה יחברו מי שמאיימות להפוך ללהיט חדש של הליגה הישראלית- ג'קי יאנג ואלאינה קואטס. יאנג, אלופת מכללות ב2018 (נוטרדאם) וסגנית אלופת הWNBA, נבחרה ראשונה בדראפט 2019 ע"י לאס וגאס, יכולה לשחק בעמדות 1-4 ולייצר פלאשבקים לאוהדי הכדורסל הותיקים משחקניות כמו אדווינה בראון, תמרה מור וטנישה רייט. קואטס, עוד אלופת מכללות (דרום קרוליינה) נבחרה במקום השני בדראפט 2017 והקריירה שלה הייתה צפויה לגדולות ונצורות. פציעה קשה ובהמשך קושי בהשתלבות בסגל עמוס הגבוהות של שיקאגו, עיכבו את הקריירה של הסנטרית הנפלאה של רמת השרון. השתלבות מיטבית של יאנג & קואטס בקבוצה, תאפשר לאוהדים מאולם אורנים להיזכר באליפות האחרונה של רמת השרון, אז ראו 2 מנהיגות גדולות וחכמות במיוחד לוקחות אליפות (שרי סאם וקיה ווהן). חוסר השתלבות, יוביל את הקבוצה למקומות אחרים לגמרי. 

סגל הקבוצה: ג'קי יאנג, אלאינה קואטס, ג'ני סימס, דניאל קארש, מרים חנון, גאיה סלס, סהר דגן, שלי סירקיס, שובל אור שלום.

הימור משוקלל- צוות ספסל: מקום 4. הסגל הצעיר והמוכשר של רמת השרון, יחזיר אותה למעמד 4 הגדולות בסוף העונה. 

 

 

מכבי חיפה

אחרי עונה מוצלחת כעולה חדשה בה סיימה שביעית את הליגה והעפילה לחצי גמר הגביע (שלא נמשך בשל הפסקת כדורסל הנשים), בה בנתה חיפה קבוצה על שלדן של השחקניות הישראליות שהעלו אותה מהלאומית והוסיפה אליהן 3 זרות "אפורות", מכבי של עמרי צירלין שינתה כיוון ובנתה קבוצה מוכשרת, עמוקה ומגוונת וצירפה את שהד עבוד (סגנית מלכת הסלים הישראלית) ואת נור כיוף מרה"ש, את קורטני דאגלס מחולון ואת אופיר קסטן מרעננה. מאי מלכין, שי אלון ותמרה זינגר ימשיכו לעונה נוספת. 

בגזרת הזרות, חיפה הצליחה להניח את ידיה על שחקניות כישרוניות במיוחד והחתימה את טיאנה מולדרו (רעננה), בריטני ברואר (אטלנטה) ואת פאריס קי (ניו יורק). מולדרו תפתח עונה שלישית בליגה אחרי שבשנתיים האחרונות הוכיחה כי היא אחת הפורוורדיות הטובות בישראל, קי תתחיל עונה שנייה באירופה אחרי שנה מצוינת בליגה הרוסית ובריטני ברואר סיימה קריירה מצוינת בליגת המכללות שהקנתה לה את הבחירה ה17 בדראפט 2020. 

הסגל הכישרוני של חיפה היה מוצא את עצמו כנראה בקלות בפלייאוף העליון בעונה שעברה  ויוכל לעשות זאת גם בעונה הנוכחית, אם יצליח למצוא פתרון לעמדת הרכזת שנכון לערב פתיחת העונה עדיין עומדת בסימן שאלה. 

סגל הקבוצה: פאריס קי, בריטני ברואר, טיאנה מולדרו, שהד עבוד, קורטני דגלאס, אופיר קסטן-רז, נור כיוף, , מאי מלכין, תמר זינגר, נטע ליכטנטריט, שי אלון.

הימור משוקלל- צוות ספסל: מקום 8. חיפה קבוצה מוכשרת במיוחד, אבל שאלת המרכזת והזרות הצעירות, יובילו אותה לעונה נוספת בחלק התחתון של הטבלה. 

 

 

מכבי רעננה

אחרי שתי עונות יפות ברעננה, פינה עדני דגן את מקומו ללירון שרף שחוזר הביתה אחרי ניסיון קצר ברמת גן. את העונה שעברה סיימה הקבוצה מהשרון במקום השמיני ולא הייתה בסכנת ירידה, למרות תרומה דלה מהסגל הישראלי שלה (15 נקודות לכולן יחד) ואת העונה הנוכחית תחל עם צליל וטורי, שחקנית נבחרת ישראל שתנסה לתקוע יתד כישראלית מובילה. ירדן גרזון הצעירה (17) תנסה להפוך מתגלית העונה למרכזת בכירה, אחרי שהוחלט לתת לה את המפתחות בעמדה מס' 1. נועה שרביט תנסה להפוך למחליפה ראשונה לגיטימית אחרי שנתיים לא פשוטות בבני יהודה וברמת השרון ורותם שוסטר, נועה גבעון ועדי אלטמן הצעירות ינסו להשתלב לראשונה בליגת העל. 

ההחתמה הראשונה של רעננה, הייתה החתמתה של הזרה קיה גילספי שהחליטה לא להגיע בשל חשש מהידבקות בקורונה. הזרה השנייה שהגיעה, היא ג'וינר הולמס, פורוורדית רוקי כישרונית שסיימה קריירת מכללות מרשימה בטקסס, נבחרה 19 בדראפט ואף השתלבה בקיץ האחרון בסגל של הניו יורק ליברטי. טיילר אמרי הגיעה אחרי חצי עונה בליגה הפולנית ותנסה לעזור לגרזון בניהול המשחק וקיילה דיוויס, אלופת מכללות ואלופת יורוקאפ לשעבר, תנסה להביא את יכולות המשחק המופלאות שלה לידי ביטוי ולהנהיג את רעננה כמה שיותר גבוה בטבלת ליגת העל.    

סגל הקבוצה: קיילה דייוייס, ג'וינר הולמס, טיילר אמרי, ירדן גרזון, צליל וטורי, רותם שוסטר, נועה גבעון, עמית כהן, עדי אלטמן, נועה שרביט, אלה שוסטר, ליעד ספטרנק.

הימור משוקלל- צוות ספסל: מקום 10. הסגל הצעיר, החוסר ברכזת טבעית ובגבוהה אימתנית, יגרור את רעננה למאבקי הירידה. 

 

 

בנות הרצליה

עונה קשה עברה על בנות הרצליה שלראשונה מאז עלייתה לליגת העל, סיימה מקום אחד לפני הקבוצה שאמורה הייתה לנשור ללאומית. קורי קאר שאימן את הקבוצה בשנתיים האחרונות, עבר לאקדמיה ואת מקומו בקבוצה יתפוס דני גוט. מי שעוד מצטרפת לקבוצה היא דליה בושינסקי שתתפוס את מקומו של איזי צ'ינאו. 

מה שלא השתנה בהרצליה, היא העובדה שגם את השנה הנוכחית היא תפתח עם קומבו גארד כישרונית במיוחד מהליגה הטובה בעולם. הפעם מדובר במרינה מייברי, הרכזת הראשונה של ה"דאלאס ווינגס". מי שיצטרפו למייברי בגזרת הזרות הן ויקטוריה מקאולי המצוינת שמגיעה אחרי שנתיים בגלאטסראי הגדולה ורודג'נה וייד הצעירה שמגיעה ממקומות פחות גדולים. עבורה של האחרונה, זו תהיה טבילת אש ראשונה כשחקנית מקצוענית. למרות שהרצליה הייתה הקבוצה האחרונה שאישרה את השתתפותה בליגת העל ושהחלה את ההכנות רק בפאתי הקיץ, הצליחה הקבוצה להחתים את נופר שלום מאשדוד, את טיה פרסלי מרמת גן ואת אבני סימיונוביץ' מחיפה. הדר חדד תמשיך לעונה שלישית במועדון ותקווה לעשות את הפריצה הגדולה וליהי עזורי תנסה לקבל הזדמנות ראשונה בליגת העל. 

סגל הקבוצה: מרינה מייברי, ויקטוריה מקאולי, רודג'נה וויד, נופר שלום, טיה פרסלי, הדר חדד, אבני סימיונוביץ', ליהי עזורי, שירה בן אלי, דניאל לוי.

הימור משוקלל- צוות ספסל: 7. הבנייה המאוחרת, הסגל הקצר ושאלת ייצור הנקודות, ישאירו את הרצליה בפלייאוף התחתון. 

 

 

הפועל פתח תקווה

אחרי שסיימה אחרונה את העונה שעברה ונשארה בליגה רק בזכות הקורונה, הפועל פתח תקווה עושה מהפך בסגל ובונה רוסטר איכותי ועמוק שכולל בין השאר את דניאל חג'ג' (חיפה), טל סהר (מכללות), שירה חג'ג' (אקדמיה) ומורן ספיר (רעננה) שיחד עם ניצן עמר שנשארה מהעונה שעברה, אמור לתרום משמעותית יותר מהסגל הישראלי של העונה הקודמת. 

בגזרת המזל, הקשרים הקרובים וההכנה המוקדמת, הצליחה הקבוצה להנחית שתי רוקיות איכותיות ומגוונות במיוחד. ג'וזלין וויליבי (בחירת סיבוב ראשון בדראפט 2020) וקיילה צ'ארלס (בחירת סיבוב שני בדראפט 2020) משחקות בעמדות הגארד- פורוורד, השתלבו יפה בעונתן הראשונה בליגה האמריקאית המקצוענית ובאות להוביל את פתח תקווה לצמרת. קריסטין סימון, סנטרית מכבי רעננה בעונה שעברה, תשלים רוסטר מסקרן ואיכותי במיוחד לתקציב הקטן של הפועל פתח תקווה ותעזור לאוהדים לחלום על כניסה היסטורית לפיינל 4 של הליגה. 

סגל הקבוצה: ג'וסלין ווילובי, קיילה צ'ארלס, קריסטין סימון, דניאל חג'ג', טל סהר, מורן ספיר, שירה חג'ג', מורן ספיר, ניצן עמר, אופיר קירשטיין, מטי חסיד, דניאל דוייב.

הימור משוקלל- צוות ספסל: מקום 5 (תיקו). הכישרון של קיילה צ'ארלס וג'ולזין וויליבי, המנהיגות של דניאל חג'ג', התוספת של טל סהר והסגל העמוק והמוכשר של פתח תקווה, יחזירו אותה לחלק העליון של הטבלה.