לקראת רבע הגמר: הלנה בוסגאנה

הקלעית המובילה של יוון והטורניר מתכוננת למשחק הכי חשוב שלה (ושלנו) בטורניר, משחק רבע הגמר נגד ישראל. שישי, 17:15. "יום שישי הוא ה-משחק שחיכינו לו, נבוא לתת הכל", אומרת בוסגאנה בראיון מיוחד לספסל.


| שי ברק

אחת הכוכבות הגדולות של הנבחרת היוונית היא הלנה בוסגאנה. בתום שלב הבתים היא מובילה את הטורניר בנקודות עם 20.5 נק' בממוצע למשחק ומקום שלישי בטורניר בריבאונדים. הלנה בוסגאנה (188, 18). בשנתיים האחרונות בגילאי 16-17 סיימה בוסגאנה את העונה בליגה היוונית השניה עם ממוצעים של 12.6 נק' למשחק ו-19.7 נק' בממוצע (וגם 10 כ"ח). בשנה שעברה עברה בוסגאנה לשחק בליגת בארה"ב במכללת סטנפורד. בסטנפורד שולבה ב-16 משחקים.

בוסגאנה מסומנת כאחת משחקניות העתיד המבטיחות של כדורסל הנשים היווני ולכן היה חשוב לפדרציה לשלב אותה בנבחרת יוון הבוגרת שהתמודדה בשנה שעברה ביורובאסקט. במשחק שיא נגד איטליה קלעה 13 נקודות ולקחה 6 כ"ח, גם נגד סרביה שותפה 20 דקות וקלעה 9 נקודות. את הנסיון הבינלאומי הזה ואת הניסיון שצברה בארה"ב צריכה הלנה בוסגאנה להביא ליום שישי הקרוב, למשחק המכריע נגד הנבחרת הישראלית. נבחרת ישראל, מנגד, צריכה לנטרל את האיום היווני שנשקף ממנה כדי להמשיך הלאה לדרג א'.

"הלנה בוסגאנה היא שחקנית שסימנו אותה כשחקנית דור העתיד של יוון. שילובה בנבחרת הבוגרת היה חלק גדול מתהליך ההכשרה וחילופי הדורות, אנחנו רוצים שהשחקניות האלה שהן הפוטנציאל של הנבחרת היוונית שנים קדימה, יכינו את עצמן גם בהיבט הפיזי וגם ברמה המנטאלית.", אומר מאמנה ניקלאס שגם היה חלק מהצוות המקצועי בנבחרת הבוגרות של יוון שזימן את השחקנית ליורובאסקט "התפקיד שלה בטורניר הנוכחי שונה מאד, ביורובאסקט היא ניסתה לקחת את ההזדמנות שניתנה לה ועשתה את זה מצוין, אבל כאן היא הכוכבת המובילה של הקבוצה, היא צריכה לעשות הכל על המגרש, לקלוע, למסור, לקחת ריבאונד. היא שחקנית מפתח. הניסיון בוודאי יעזור לה אבל התפקיד שמצופה ממנה לעשות מחר הוא אחר וגדול יותר".

רגע לפני המשחק ביום שישי ניצלנו את המנוחה לשיחה 

 

שיחקת בימים האחרונים 31 דקות בממוצע, רק נגד אלבניה שיחקת פחות מ-32 דקות, איך את מרגישה פיזית ומנטאלית. איך מתמודדים עם עומס כזה?

לשחק 4 ימים ברציפות זה לא משהו שהגוף שלנו רגיל אליו, זה היה מאד מאתגר ולא פשוט בכלל. לכן, טוב שהיו לנו יומיים מנוחה לפני יום שישי. מבחינה מקצועית, אני חושבת שהגבנו טוב מאד אחרי ההפסד לטורקיה, אבל מעכשיו אנחנו צריכות להתמקד בכל החלקים שצריך לשפר במשחק שלנו ולתקן לקראת ההמשך כדי שנוכל להצליח בשאר משחקי הטורניר.

 

נגד טורקיה שיחקת טוב מאד (21 נק', 9 ריב', 6 חט') אבל זה לא הספיק לניצחון, רק ל"כמעט". ביום שישי מצפה לכן משחק שלדעת רבים הוא "הגמר האמיתי". מה את צריכה לעשות אחרת ומה אתן צריכות לעשות אחרת כקבוצה כדי להעפיל לחצי הגמר?

המשחק ביום שישי הוא ה-משחק שחיכינו לו כל הטורניר. אנחנו מתכוונות להגיע הכי מוכנות שאפשר, להתמודד עם הלחץ, לצמצמם את איבודי הכדור ולהיות יותר יציבות במשחק שלנו. חוץ מזה הדבר החשוב ביותר מבחינתי להביא ברמה האישית זה לעודד את החברות לקבוצה ובעיקר להנות מכל רגע על המגרש. ההנאה והאווירה הטובה לא פחות חשובה מהשאיפה לניצחון.

 

ביום שישי את עומדת להתמודד עם שחקניות ישראליות שדומות בסגנון המשחק לזה שלך, גארדיות גבוהות שרצות את המגרש וזורקות מבחוץ. את מרגישה שהאחריות בעיקר עליך גם בהיבט ההגנתי? יש לחץ מיוחד בידיעה שאת שחקנית המפתח בנבחרת שלך?

אני לא מרגישה שום לחץ, בכלל. אני מגיעה למשחק במטרה לעזור לקבוצה בכל דרך שאוכל ביום שישי. אתן אתן כולי אבל לא אכפה את עצמי. אני בטוחה שכל אחת מאיתנו מגיעה לתת את ה-100% שלה במשחק הזה. ברמה האישית אני כרגע פשוט מנסה להכין את הגוף שלי ולהתמקד במה אני יכולה לעשות טוב יותר כדי לעזור לקבוצה שלי לנצח.

 

מה את יודעת לספר על הנבחרת הישראלית? הספקתן ללמוד אותה בזמן הקצר שהיה לכן?

ישראל היא נבחרת לוחמת, לוחצת בהגנה ומשחקת מהר בהתקפה עם הרבה פוזשנים. אנחנו מצידנו צריכות להיות מוכנות לזה ולנסות למזער את הטעויות והאיבודים שעלו לנו במשחק נגד טורקיה, נצטרך להפיק את הלקחים ולבוא מרוכזות יותר מחר, אם נצליח אני מאמינה שאנחנו יכולות לנצח את המשחק.

 


"רוצות להוכיח שאנחנו שייכות לדרג א' "

 

עד השנה האחרונה, היית שחקנית מובילה בנבחרות הצעירות וכוכבת בליגה היוונית ששיחקת בה. בשנה האחרונה עשית צעד גדול גם בהשתלבות בנבחרת הבוגרת לצד הכוכבות היווניות וגם במעבר לסטנפורד החזקה והתמודדות עם רמה גבוהה יותר של כדורסל בתוך הקבוצה ומולה. איך השינוי הזה עוזר לך בטורניר הנוכחי?

אני חושבת שלהיות לצד שחקניות גדולות ומובילות עוזר מאד להתפתחות. תמיד רציתי ושאפתי להיות חלק ולהתמודד בסביבה הכי איכותית של כדורסל ומול הקבוצות הכי טובות כי הבנתי שלאתגר את עצמי עוזר לי לצמוח הן כשחקנית והן כבת-אדם. לשחק עבור הנבחרת הלאומית שלי הוא מה שחשבתי עליו כל השנה, כך שאני רק מנסה להשתפר יותר בכל יום ולהיות הכי מוכנה וטובה שיכולה כדי לשרת את הנבחרת שלי ולעזור לה לנצח.

 

ב-2019, את היית השחקנית הטובה ביותר בנבחרת הקדטיות שהתמודדה בדרג א'. את ההזדמנות לשחק בדרג א' עם נבחרת הנערות החמצת בגלל הקורונה. כעת יש לך את ההזדמנות להשלים את המשימה בנבחרת העתודה ולהוביל אותה לדרג א' לראשונה מאז 2016, כמה זה חשוב לך ברמה האישית לסגור את המעגל הזה?

זו המטרה שלנו ואנחנו נעשה כל מה שצריך כדי להגיע לשם! זה חשוב לנו מאד להשיג את הכרטיס ולהוכיח שאנחנו ראויות ושייכות לדרג א' בשנה הבאה.

 


"הדבר החשוב ביותר מבחינתי להביא ברמה האישית זה לעודד את החברות לקבוצה ובעיקר להנות מכל רגע על המגרש"