"צריכים להתמקד בעצמנו"

אחרי שבועיים של אימונים, נבחרת הנשים המריאה היום (ראשון) ליוון לבועת חלון מוקדמות אליפות אירופה. למרות תנאים לא קלים וענייני קורונה, בנבחרת מרגישים מוכנים למשימה, ובטוחים שהסגל הצעיר גם יוכיח את עצמו על ההפרקט וגם יצבור נסיון לשנים הבאות. "גיל זה לא פקטור, אנחנו נהיה פה לעוד הרבה שנים."


| לילך וייס

 

ביום חמישי הקרוב תחל נבחרת ישראל את חלון מוקדמות אליפות אירופה השני, כשתשחק בכריתים נגד מונטנגרו, ויומיים אחרי תפגוש את שוודיה לה הפסידה בחלון הקודם. לאחר חילופי הדורות ופרישתן של לא מעט שחקניות ותיקות, סגל צעיר במיוחד זומן לחלון, ובשבועיים האחרונים הנבחרת התאמנה בארץ כשהשחקניות והצוות התבקשו לשמור על בידוד. ולמרות כל קשיי הקורונה והשינויים - בנבחרת מגיעים אופטימיים למשחקים וכבר חושבים קדימה לשנים הבאות.

סגל הנבחרת: עדן רוטברג (קפטנית), עדן ציפל, דניאל קארש, גילי אייזנר, מרים חנון, דניאל רבר, אלכס כהן, שהד עבוד, טל לב, צליל וטורי, אמי רינת, ליעד אורבך, מאי דיין.

מאמן: אלי רבי. עוזרים: שירה העליון ורועי אייזנברג. מנהלת נבחרת: גל צברי. מנהל האגף המקצועי: טל נתן. רופאה: מיכל פרנקל. פיזיוטרפיסטית: אלה לב קרני. איש משק: אסף זהר.

לוח המשחקים:
חמישי 12.11, 14:00 - מונטנגרו
שבת, 14.11, 14:00 - שוודיה

 

"בתנאים הקימיים אני חושב שלא יכולתי לצפות ליותר טוב. אנחנו בסדר גמור. במסגרת הפוטנציאל שלנו מאמין שנגיע מוכנים." אומר מאמן הנבחרת אלי רבי באימון באימון שנערך בשישי האחרון.

כמו שלנבחרת שלנו לא היה יותר מדי משחקים בשנה האחרונה, כך היה המצב גם אצל היריבות שלנו, מה שאולי היה מקשה להתכונן אליהם. אבל מבחינת רבי, מה שחשוב זה ישראל. "אני פחות יודע מה המצב של הנבחרות אחרות. אני חושב שהמשחק הראשון שלנו נגד שוודיה בשנה שעברה נתן לנו להבין שאנחנו בעיקר צריכים להתמקד בעצמנו. יש לנו הרבה מה ללמוד, להשתפר, לצבור נסיון. לרוב הבנות פה זאת הופעה ראשונה \ שניה \ שלישית בנבחרת מול יריבות שכל אחת מהשחקניות שלה עם עשרות משחקים בינלאומיים לאורך השנה בקבוצות שלהן, ככה שזה בעיקר להתמקד בעצמנו."

הנבחרת נפרדה כאמור מלא מעט שחקניות ותיקות שהובילו אותה בשנים האחרונות (שי דורון, קטיה לויצקי, נעמה שפיר, שירן צעירי ועוד), ועברה הצערה משמעותית. כמה צעיר יהיה הסגל שלנו בחלון הקרוב? הגיל הממוצע בנבחרת הוא 22 וקצת, צעירת השחקניות, אמי רינת, חגגה לא מזמן 17, ורק 4 שחקניות עברו את גיל 25.

"אנחנו לא נגיע רק כדי להופיע, נשתדל להגיע ולעשות הופעה טובה ולנסות לנצח את המשחקים. יחד עם זאת אנחנו מודעים לזה שאנחנו נבחרת בהתהוות, ואנחנו במכה אחת נפרדנו מ-8-10 שחקניות, ומדובר פה למעשה בדור חדש. ואנחנו יודעים שבספורט תחרותי מקצועני שחקנים ושחקניות מגיעים לשיא שלהם באזור גיל 26-28, ככה שיש לנו שנים טובות לפנינו על מנת להשתפר ולשם אנחנו מכוונים. לנסות לבנות נבחרת שבעוד 3-4 שנים תגיע לשיא שלה, ותוכל לייצג את ישראל 10 שנים קדימה כמו שצריך. "

כשנשאל רבי האם העובדה שהמשחקים בבועה נייטראלית ולא בחוץ אצל היריבות, המאמן לא חשב שמדובר באיזשהו יתרון. "כבר הרבה שנים שהפורמט הזה של בית חוץ פחות מדבר אליי. אני חושב שאם הייתי בודק סטטיסטית בקריירה שלי קבוצות שאימנתי ניצחו משחקים בחוץ לא פחות מאשר בבית, ככה שזה פחות מעניין אותי אם זה חוץ בית או משחק נייטראלי. פחות רלוונטי."

 

"אנחנו עובדות קשה, ניתן את הפוש האחרון"

הקפטנית החדשה של נבחרת ישראל היא עדן רוטברג, מלכת הסלים הישראלית של ליגת העל בעונה החולפת, שכבר בגיל 22 קיבלה את האחריות להוביל את הנבחרת. "אני חושבת שמנהיגות זה מלידה ולאט לאט צוברים ביטחון וניסיון, ואני מכירה את עצמי עם השנים יותר ויותר. זאת הזדמנות, אני רואה את זה כהתחלה, זה כיף וזה כבוד."

כמו מרבית הסגל, המשחק הרשמי האחרון של רוטבברג היה אי שם במרץ, והתקופה בלי הכדורסל לא היתה קלה. "התגעגעתי לפרקט ברמות. בחיים לא לקחנו ככה הפסקה שלא מרצוננו, אבל חזרתי וזאת ההרגשה הכי טובה שיכולה להיות. בזמן הקורונה הבנתי שאני אוהבת ממש בישול ולמדתי לבשל עוד יותר, עכשיו אני ממש יכולה להיות שפית בת"א (צוחקת).

ההרגשה לחזור ממש כיפית, אני מאוד מתרגשת, אנחנו עובדות מאוד מאוד קשה. היה לנו שבועיים לא פשוטים וניתן את הפוש האחרון. אני מאוד שמחה שעם כל ההמצב והסיטואציה ההזויה הזאת אנחנו בסוף טסות למוקדומות ויש לנו משחקים ונעשה מה שאנחנו יכולות."

"הסיטואציה באמת לא פשוטה, אבל מה שמנחם אותי לפחות שזה לא רק בישראל אלא בכל העולם." מוסיפה רוטברג על המצב שנוצר בעקבות משבר הקורונה. "היה לי 8 חודשים לא פשוטים ולאט אנחנו חוזרות, נכנסות לכושר משחקים. נבוא חדות ועם אדרנלין שזה תמיד עוזר, עם התרגשות טובה, וננווט את זה למקומות טובים." וגם עניין הבידוד שנכפה על השחקניות לתקופת האימונים מחשש להידבקויות עבר עליהן בשלום "אנחנו בבידוד, אבל יש לנו אחת את השניה ויש לנו את הצוות שתומך ואיתנו. וזה תקופה די קצובה, זה לא ימשך שנים. התקופה הזאת כבר די השכיחה מאיתנו את הימים שהיינו הולכים לסרט או לבתי קפה, אז די התרגלנו לסיטואציה. אנחנו לא בוכות על המצב, אנחנו מאוד שמחות לייצג את המדינה וזה באמת כבוד עבורנו לייצג."

על עניין הסגל הצעיר אמרה רוטברג: "היתה הצערה כזאת שב-בום הוחלפו כל הבוגרות שפרשו ואנחנו הגענו לנבחרת. אני מאוד שמחה שזה קרה ויודעת שזה תהליך, כולנו יודעות שזה תהליך, זה לא עניין של שבוע שבועיים והופ אנחנו נראה כמו הקבוצה הכי טובה באירופה. אבל לאט לאט אנחנו מכירות אחת את השניה, לומדות לשחק ביחד ומחוץ למגרש, אני מאמינה שיהיה בסדר."

"נבוא חדות ועם אדרנלין" (צילום: fiba europe)

 

דניאל קארש עוד לא בת 20, נמצאת כבר בקמפיין המוקדמות השני שלה בנבחרת, ויחד עם רוטברג ושאר השחקניות הצעירות אמורה להיות חלק מהבסיס של הנבחרת גם לשנים הבאות. "גיל זה לא פקטור, זה שאנחנו נבחרת צעירה זה רק אומר שאנחנו נהיה פה עכשיו לעוד הרבה שנים. זאת רק תחילת הדרך, עוד נסיון בינלאומי שלנו, וזאת גם הזדמנות של הקהל להתחבר לנבחרת שתהיה פה הרבה זמן. התאמנו הרבה, היו הכנות מעולות, קיבלנו מסביב מה שצריך אם זה אימוני כושר עם רגב פנאן ורקפת אריאילי התזונאית שבאה לבדוק ולעזור. לדעתי בפן המקצועי אנחנו מוכנים, מקווה שנגיע כמו שאנחנו משחקות באימונים בלי לחץ ויהיה טוב."

על עניין הבידוד הוסיפה קארש: "לדעתי זה מפקס אותנו בקטע של הכדורסל. שחקן צריך להיות מכוון מטרה למשחק, להגיע לאימון, אחר כך ללכת הביתה לנוח, זה עובד על המוכנות שלנו הרבה יותר."

 

"היה פה הרבה דברים קשים שלא היינו רגילים אליהם, כל הבדיקות קורונה." אומר טל נתן, מנהל האגף המקצועי נשים, על ההכנות והאימונים לחלון בתנאים הלא פשוטים שנוצרו. "המטרה הראשונה היתה קודם כל לעבור את התהליך כולו גם ברמה הניהולית וגם ברמה המקצועית הכי טוב שאפשר. הצוות המקצועי ומנהלת הנבחרת עשו עבודה יוצאת מהכלל יחד עם האגף המקצועי ועדי שטדלר שעזרה במה שצריך."

כשנשאל על חילופי הדורות בנבחרת אמר: "יש לנו דור מצויין, אנחנו רואים את זה בנבחרת הנערות החדשה ובנבחרת העתודה, ואני מקווה מאוד שהדור זה יקח את הנבחרת על הגב. כש-שחקנית מגיעה לנבחרת ישראל היא לא שחקנית צעירה, היא שחקנית טובה, מוכשרת, שהצוות המקצועי מאמין בה, והיא צריכה לספק תוצאות. אז זה ייקח קצת זמן אבל יש לנו ציפיות מהבנות האלו.

זאת הזדמנות מצויינת להודות לכל השחקניות הותיקות שבאמת הטביעו חותם גדול בכדורסל נשים גם ברמה האישית וגם ברמת ההישגים בנבחרת. זה טבעו של העולם, דור מסיים, דור חדש מגיע, והדור החדש יקח לו לפחות שנתיים - שלוש שנים להתאקלם כי זה סיפור אחר לגמרי. משחקים בנבחרות הם הרבה יותר מסובכים מאשר משחקים בליגות השונות, כי אתה נמצא לבד בלי שחקניות זרות וזה מקשה על כל השחקניות."

על השאלה האם תהיה אכזבה כלשהי אם הנבחרת לא תעפיל לאליפות אירופה ענה: "אנחנו רוצים לנצח בכל משחק, בכל משימה, בכל ערב נתון. יש מולנו נבחרות חזקות מאוד, את שוודיה ראינו במשחק הראשון בישראל ומונטגרו לא נופלת ממנה והמשחקים הולכים להיות קשים מאוד. אנחנו רוצים לנצח כל משחק, אבל לא צריך לעשות מזה יותר ממה שזה, הבנות האלו צריכות לעשות את העבודה. אם הן יצליחו לנצח אנחנו נשמח, אם לא, אנחנו צריכים להיות ראליים ולהבין שיש פה בניה ויש פה תהליך. הדברים האלו יקרו ותהיה נבחרת ישראל טובה."

"זאת רק תחילת הדרך" (צילום: fiba europe)