100% יובנוביץ'

מיליצה יובנוביץ' היא נבחרת מונטנגרו. אחרי 5 העפלות רצופות ליורובאסקט הפורוורדית בת ה-31 מחפשת אליפות שישית ברציפות ויודעת שהמשימה תהיה לא קלה. היא האחרונה שהעפילה עם נבחרת צעירה לדרג א' והראשונה להעפיל עם דור המקימות ליורובאסקט ועכשיו כשהיא בשיא כושרה בתורכיה מכשירה את הדור הבא בנבחרת. ראיון מיוחד ובלעדי, עם אחת האירופאיות המוכשרות והמרגשות


| שי ברק

"אני יודעת על הנבחרת הישראלית שגם היא נבחרת חדשה וצעירה, רעבה לניצחונות ומפגינה כדורסל טוב" (Photos by: FIBA.COM)

 

עם 5 אליפויות אירופה בעשור האחרון (לקחה חלק בכל אליפויות אירופה מאז הצטרפה לנבחרת הבוגרת), עם עבר מפואר בליגות הבכירות באירופה ו-8 עונות בהן העמידה ממוצעים דו ספרתיים, מיליצה יובנוביץ היא אחת הכוכבות הגדולות של מונטנגרו ואחת מהסמלים של הנבחרת הצעירה יחסית. בתחילת העשור הרביעי לחייה היא בדרך אולי לשנה הטובה בקריירה שלה ואם הקורונה לא תפריע עוד יכולה למצוא עצמה שחקנית חמישייה בקבוצת יורוליג, במדי איזמיט. אבל כששואלים אותה היא ממש לא מרגישה כוכבת. "אני לא מחשיבה את עצמי או רואה את עצמי ככוכבת. אני מרגישה שעדיין למרות שאני כבר לא צעירה, אני עדיין לומדת ומוצאת את המסלול והדרך שלי בכדורסל העולמי"

מיליצה יובנוביץ (31, 189), הפורוורדית הנהדרת גדלה אמנם בליגה הקטנה של מונטנגרו אך חוותה ניסיון בינ"ל כשלקחה חלק ביורוקאפ עם בודנצנוסט (8 נקודות בממוצע בגיל 19). כבר בגיל 20 יצאה לשחק בליגה הספרדית וכעבור שנה הגיעה לליגה הראשונה באיטליה ובמדי קבוצת הצמרת מאומבריה קלעה 8.5 נק' בממוצע. התחנה הבאה בקריירה היתה בתורכיה שם במדי בשיקטאש קלעה 15.7 נק' בממוצע. היא נשארה בתורכיה בסך הכל 4 עונות (בארדוספור,אדנה ובוטאש) קלעה בכל שנה מעל 12 נקודות בממוצע ואז הגיעה ליוון שיחקה ביורוקאפ במדי אולימפיאקוס אך לא נרשמה לליגה וחוותה ירידה מסוימת ביכולת ובביטחון. היא חזרה לעצמה דרך פניוניוס ובהמשך סיינט אדרה בספרד. העונה חזרה לליגה התורכית ובמדי איזמיט הפכה לשחקנית חמישייה ולראשונה גם ביורוליג. במשחק על ההעפלה לליגה האירופית הבכירה קלעה 18 נקודות(!) כשהממוצע שלה העונה בליגה התורכית עומד על 13.6 נק' ב-27 דקות.

יובנוביץ מגיעה בכושר נהדר בוודאי ביחס לשחקניות שעוד לא פתחו את העונה, אבל לא רק והיא הקפטנית והמנהיגה האחראית בחלון הקרוב. בזמן שהנבחרת של מונטנגרו עברה מהפכה בין אליפות אירופה של 2017 והאליפות ב-2019, מיליצה יובנוביץ המשיכה להיות העוגן שבנה וחיבר את הנבחרת, היא "סמל" במונחים אירופאים.

 

בואי נתחיל במשחק הקרוב. אחרי ההפסד לשבדיה אתן, כמונו, מגיעות למשחק של 'להיות או לחדול'  יש לחץ מיוחד לקראת המשחק המכריע?

זה ללא ספק משחק חשוב בצורה בלתי רגילה ואם אנחנו רוצות שהעפלה לאליפות אירופה תישאר בגדר אופציה, זה משחק שחייבות לנצח וככה אנחנו הולכות לשחק. אנחנו נשאיר על הפרקט את כל מה שיש לנו.

 

עד כמה שזכור לי עדיין לא שיחקת נגד נבחרת ישראל (בניגוד לחלק מחברותייך לנבחרת שפגשו אותנו בנבחרות הצעירות), מה את יודעת על הנבחרת הישראלית? מה סיפרה לך חברתך לקבוצה באיזמיט, אריקה ווילר ואיזה טיפים נתנה לך?

מה שאני יודעת על הנבחרת הישראלית שגם היא נבחרת חדשה וצעירה, רעבה לניצחונות ומפגינה כדורסל טוב. אריקה לא סיפרה הרבה, רק אמרה כמה כיף היה לה לשחק בישראל ושהליגה הישראלית קשה ושונה באופן דרסטי מהליגה במונטנגרו כשאצלנו יש בקושי מספיק קבוצות כדי לקיים ליגה.

 

היה לכן משחק טוב נגד שבדיה ואפילו הצלחתן לחזור ברבע האחרון עד מינוס 6, אבל לא הצלחתן לנצח. אין ספק ששבדיה היא מעצמה באירופה, ועדיין קיימת תחושת החמצה? איזה לקחים הפקתן מהמשחק נגדן להמשך הטורניר ובעיקר למשחק הקרוב?

את המשחק נגד שבדיה לא פתחנו טוב, היינו צריכים זמן עד ש'המכונה' התניעה והיכולת בפתיחה עלתה לנו במשחק. אנחנו נבחרת שחייבת להיות יחד ולשחק יחד במשך 40 דקות, לעבוד קשה, להיאבק ולהילחם כל המשחק אחרת אנחנו בבעיה. אנחנו יודעות איפה היו הבעיות שלנו במשחק הקודם, היו לנו יותר מדי איבודים ושיחקנו בחוסר ביטחון זה משהו שנצטרך לתקן ולשחק נגד ישראל טוב ובביטחון מהרגע הראשון.

 

 

(יובנוביץ' במדי איזמיט, 18 נקודות במשחק העפלה ליורוליג. FIBA.COM)

 

"לחזור ליורובאסקט בפעם השישית? לא יהיה קל, אבל לא נרים ידיים כל עוד יש סיכוי"

היא היתה "רק" בת 20 כשמונטנגרו החלה להתמודד כמדינה עצמאית באליפות אירופה לבוגרות, ומיד זומנה לסגל הנבחרת. באותו הקיץ עם נבחרת העתודה היא קלעה 18 נקודות בממוצע בדרג א' של אליפות אירופה. שנתיים קודם לכן כשהיא בת 18, במדי נבחרת העתודה עשתה היסטוריה עבור מונטנגרו והעלתה אותן לדרג א', שם במשך שנתיים קלעה כ-18 נקודות בממוצע.

מיליצה יובנוביץ' היא הכוכבת הגדולה, הלב והנשמה – היא הסמל של מונטנגרו. אחרי שב-2009 השיגה מונטנגרו מאזן מושלם של 10 ניצחונות והעפילה לדרג א'. היא היתה הצעירה בין שחקניות הסגל ששיחק לראשונה בטורניר היורובסקט ב-2011, ולקחה חלק בכל המשחקים עם 11 נקודות בממוצע (הנבחרת סיימה במקום השישי באירופה(!) ). מאז ובעשור האחרון יובנוביץ ומונטנגרו העפילו 5 פעמים ברציפות ליורובאסקט ובשנת 2015 כשיובנוביץ כבר אחת הכוכבות הגדולות של הנבחרת (כולל משחקים של 20 ו-17 נקודות נגד בלארוס וליטא).

 

זה לא יהיה מופרך מצידי להמר שהיעד שלכן הוא להעפיל ליורובאסקט, אחרי 5 העפלות רצופות, נכון? כמה זה חשוב לך ברמה האישית להיות שם בפעם השישית ברציפות. את נראית מצוין, אבל כבר לא צעירה ולא ברור כמה הזדמנויות עוד יהיו לך.

נכון, מאז שמונטנגרו מדינה עצמאית אנחנו העפלנו לכל אליפויות אירופה. עם זאת, הנבחרת הזו שונה. זו נבחרת צעירה יותר עם הרבה שחקניות חדשות. אנחנו נמצאים בתהליך של בנייה מחדש ואנחנו צריכות לעשות הרבה עבודה ולהשקיע הרבה זמן ואימונים עד שנגיע לתיאום בינינו כמו שהיה בנבחרות הקודמות. ברור שבגלל המגיפה לא היה לנו את הקיץ להתאמן כפי שתכננו לעבוד בו, אבל כמו שגם אמרתי קודם אנחנו חייבות להתאים את עצמנו למציאות ועדיין להשיג את המטרות שלנו. כרגע אנחנו חייבות להתמקד במשחק הקרוב, לחשוב רק על ניצחון בו ואז להגיע ולהיערך לחלון החשוב והמכריע בפברואר.

 

את חושבת שזו משימה אפשרית? בבית של 3 קבוצות חזקות ואחרי ההפסד לשבדיה להעפיל מהמקום הראשון או אפילו אחת מהסגניות הטובות זו משימה לא פשוטה הפעם. אולי המשימה הכי קשה עד היום?

זה לא יהיה קל, במיוחד אחרי ההפסד במשחק הראשון נגד שבדיה. אבל זו לא משימה בלתי אפשרית. אנחנו, אנחנו נבחרת שלא מרימה ידיים ולא מוותרת בקלות וגם הפעם אנחנו לא נוותר מראש בקלות, אלא נאבק כל עוד קיים הסיכוי.

 

 בואי נדבר קצת על הסיטואציה המוזרה ומציאות הספורט "בצל קורונה". בישראל הליגה תיפתח רק בסוף החודש, אני מבין שבמונטנגרו התקיים עד כה רק מחזור ליגה אחד, אבל למזלך את משחקת בתורכיה שם הליגה נפתחה ואפילו הספקת לקיים משחק בינלאומי (מ-צ-ו-י-ן) ולהעפיל ליורוליג. איך את מרגישה בימים אלה? יש חשש?

נכון, המגיפה העולמית לא נותנת לנו לתפקד ולהתקיים כפי שהתרגלנו. אני ברת מזל ואסירת תודה על כך שזכיתי לשחק כדורסל במדינה שנוקטת צעדים נהדרים ואמיצים כדי להגן על השחקניות ועל הקבוצות מצד אחד ומצד שני להמשיך ולשחק 'כאילו שום דבר לא קרה'. אנחנו משחקות ללא קהל, עושות בעקביות בדיקות קורונה כשזו הדרך להמשיך לקיים את הליגות ואת הקריירה שלנו. אין מקום לפחד.

 

ברור שהקורונה השפיעה על כל תחום בעולם וזה נתון, אבל אחרי שאמרנו את כל זה, אם נתמקד בפגיעה שלה בכן – היא הובילה לכך שבמשחק החשוב ביותר שלכן, איבדתן למעשה את יתרון הביתיות, כמה משחק שעבר ל"בועה" ישפיע עליכן?

אנחנו ללא ספק ציפינו למשחק כזה במגרש הבייתי שלנו ובפני הקהל שלנו, זה היה מוסיף לנו הרבה ביטחון בטח אחרי ההפסד לשבדיה. אבל זו המציאות ואנחנו חייבות לעשות את ההתאמות מהר לסיטואציה שנוצרה ולא לחשוב יותר מדי על מה שאין.

 

 

אני פותח סוגריים בעקבות התשובה שלך, כמה אהדה ועניין יש לכדורסל נשים במונטנגרו, בקרב הציבור מודעים לקיומו של המשחק הקרוב? יש התרגשות? במציאות רגילה כמה אוהדים היו מגיעים למשחק?

כדורסל נשים זה ללא ספק לא הספורט המוביל או הכי פופולרי במונטנגרו. אבל יש לא מעט אוהדים שכן אוהבים כדורסל נשים, חוץ מכמובן המשפחות והחברים. יש כמה ערים שבהן אנחנו מסוגלות למלא את האולמות ובמשחקים שם יש אווירה נהדרת. אנחנו גאות לשחק עבור המדינה והאוהדים מעריכים את זה, הם תומכים בנו מאד גאים בנבחרת ויש התרגשות גדולה לקראת המשחק.

 

לפני סיום, שאלה על העתיד. הדור שלך היה האחרון שהצליח להעפיל בנבחרות הצעירות לדרג א', הדור שהביא להישגים גדולים עד אמצע העשור הקודם מתחיל לפרוש. ברור שאת עדיין צעירה ועוד שנים רבות לפניך, אבל איזו נבחרת את רואה שנבנית לצידך? איך את רואה את עתיד הכדורסל במונטנגרו?

במונטנגרו כיום אנחנו מנסים לשפר את הקבוצות הצעירות והליגות, עובדים קשה לייצר לשחקניות הצעירות את ההזדמנות לשחק ביחד כדורסל ולגדול להיות שחקניות מקצועניות. יש פער גדול מאד בין הדורות כמו שציינת, אבל אני שמחה לראות שאנחנו מוכנות להתחיל מחדש ולחזור לדרג א' עם הנבחרות הצעירות, יש כישרונות בגילאים הצעירים ואני מקווה שהדברים יבואו לידי ביטוי.

 

ככוכבת הגדולה של הנבחרת את מרגישה את האחריות עליך?

אני גם לא רואה את עצמי ככוכבת בנבחרת. מונטנגרו היא מדינה קטנה ואנחנו מגיעות תמיד עם הגאווה והמחוייבות שלנו לנבחרת. אני גאה ללבוש את המדים הלאומיים ומגיעה לעשות את המקסימום ולהילחם עבור הנבחרת בתקווה שזה יספיק הפעם כדי להחזיר אותנו פעם נוספת ליורובאסקט".

 

המשחק נגד נבחרת מונטנגרו יתקיים ביום חמישי, 12.11 ב"בועה" ביוון. המשחק יתקיים בשעה 14:00 וישודר בערוץ ספורט+ (אפיק 56)