מצטייני הסיבוב בלאומית: חלק 1

הגל החמישי של הקורונה קצת פגע לנו בסיום הסיבוב הראשון של הליגה הלאומית ובסיכומו, אך לאחר שחלק מקבוצות הליגה כבר סיימו את הסיבוב הראשון והתחילו את השני – הגיע הזמן לסכם. ובחלק הראשון: הזר והישראלי של הסיבוב, החמישייה הראשונה, מאמן הסיבוב ושחקן ההגנה. (צילומים: לימור מלינוף)


| יניב סהראי

 

הזר של הסיבוב: קווין קייפרס  (א.ס רמה"ש)
לא מעט מהזכויות על הסיבוב הראשון האדיר שעשתה א.ס רהמ"ש שמורות לזר הנהדר שלה – קווין קייפרס. הגארד האמריקאי הוכיח כבר בסיבוב הראשון שלו בארץ עד כמה הוא מגוון התקפית ויכול לייצר נקודות כמעט מכל מצב וכך גם קורה בקדנציה השנייה שלו בארץ. קייפרס לא ירד העונה ולא פעם אחת מדאבל-פיגרס בטור הנקודות כאשר במשחק היחיד שבו ירד מ – 16 נק', קבוצתו גם הפסידה. בקדנציה הראשונה שלו בארץ קייפרס השאיר אבק לכל מתחריו על תואר מלך הסלים, העונה הוא אמנם ממוקם במקום ה-3, אך נראה כי הוא לא מתכוון לוותר על התואר כל כך במהירות והמשחק האחרון בו קלע שיא קריירה בליגה (33 נק' מול אשקלון) הוא הוכחה לכך.

ממוצעי הסיבוב הראשון: 22.2 נק', 3.3 ריב', 5.6 אס' ו – 1.6 חט' ב – 12 משחקים.

כמעט ונבחרו: אמין סטיבנס, ג'ימי הול, ג'ייסון סיגרס וטיילר ווידמן.

 

הישראלי של הסיבוב: יוגב אוחיון (עירוני נהריה)
אחרי קריירה מפוארת שכללה הופעות ביורוליג, נבחרת ישראל ועונות בקבוצות הכי גדולות שיש לכדורסל הישראלי להציע, בגיל 35 בחר יוגב אוחיון לרדת לליגה הלאומית במטרה אחת – לשוב לליגת העל יחד עם עירוני נהריה. אם לשפוט על פי הסיבוב הראשון נראה כי נהריה ויוגב אוחיון בדרך לשם, כאשר הרכז הוותיק נראה ברוב המשחקים כשחקן ברמה אחת מעל הליגה. אמנם אצל אוחיון זה לא מתבטא תמיד בנקודות, אך הניסיון, הקור הרוח, ההגנה הנהדרת (שעדיין כאן) ויכולת ניהול המשחק של הרכז המנוסה עזרו לנהריה לנצח כמה מהמשחקים הצמודים בסיבוב הראשון בדרך להובלת הליגה במשך כל הסיבוב. אוחיון, שמדורג במקום השני באסיסטים, הוא אחד החלקים הכי חשובים (אם לא החשוב שבהם) בפאזל של סגלוביץ' ואם יישאר בריא – נהריה יכולה וצריכה לשוב לליגה הראשונה בסיום העונה.

ממוצעי הסיבוב הראשון : 7.5 נק' , 3.3 ריב', 7.5 אס' ו – 2.2 חט' ב – 13 משחקים.

כמעט ונבחרו: עמית ביר כץ, יונתן מור, תומר פורת ואלכס צ'וברוביץ'.

 

משלימי החמישייה הראשונה:

יונתן מור (הפועל חבל מודיעין)
לא מעט גבות הורמו כאשר יונתן מור בחר לחזור לליגה הלאומית דווקא לאחר מספר עונות טובות בליגה הראשונה. למרות פתיחת עונה לא טובה עם 2 הפסדים רצופים, חבלמו והפאוורד פוורוד התאוששו ורשמו המשך סיבוב הראשון מופלא שבו רשמו עד לסיומו עוד 2 הפסדים בלבד (ההפסד למעלה אדומים במסגרת הסיבוב השני) ואף הנחילו הפסד ביתי ראשון למוליכת הטבלה מנהריה. למור מגיע קרדיט רב בריצה של חבלמו כשבחלק מהמשחקים סיפק מספרים של זר, ובסה"כ רשם 6 משחקים עם 20 נק' ומעלה (כולל אחד עם 32 – שיא עונתי לשחקן ישראלי). אם ימשיך ביכולת הנהדרת שגם סיפקה לו מקום בחמישייה הראשונה סביר להניח שבקיץ הקרוב לא מעט מקבוצות ליגת העל ישובו להתנפל על הפאוור פורוורד המוכשר של חבל מודיעין.

ממוצעי הסיבוב הראשון: 16.1 נק', 7.9 ריב', 2.2 אס' ו – 1.5 חס' ב – 15 משחקים.

 

אמין סטיבנס (עירוני קרית אתא)

בדומה לקייפרס, גם סטיבנס חזר לקדנציה שנייה בארץ לאחר אחת ראשונה מוצלחת במיוחד. ממבט חטוף על דף הסטטיסטיקה של סטיבנס אפשר להבין מיד למה גם נבחר לחמישיית הסיבוב הראשון. הנתון הבולט ביותר בדף הוא ללא ספק העובדה שסטיבנס לא ירד פעם אחת מ - 14 נק' ויותר מזה - מ -50% (!) מהשדה כאשר כמעט בכל המשחקים זרק כמות דו-ספרתית של זריקות מהשדה ובסה"כ הוא שני בליגה באחוזים מהשדה (64.1%). מעבר לאחוזים המטורפים מהשדה, סטיבנס רשם שיפור אדיר באחוזים מהעונשין (62%) ביחס לקדנציה הקודמת שלו בארץ אז לא כיכב, בלשון המעטה, בקטגורייה זאת. אם ימשיך ביכולת הזאת, סטיבנס וקרית אתא ימשיכו לעשות צרות לכל הקבוצות בליגה וימשיכו להתמודד חזק חזק בצמרת הגבוהה של הליגה.

ממוצעי הסיבוב הראשון : 23 נק', 11 ריב', 2.8 אס' ו – 1.8 חט' ב – 13 משחקים.

 

אלכס צ'ובורביץ' (עירוני נהריה)

כיאה למוליכת הטבלה עירוני נהריה שולחת נציגות כפולה לחמישייה הראשונה של הסיבוב, ובאופן מפתיע או שלא – מדובר בשני הישראלים שירדו ללאומית אחרי קריירה ענפה בליגה הראשונה. עם חזרתו של צ'וברוביץ' ללאומית היו לא מעט ספקות כיצד שחקן בגודלו, מהסוג שפחות מתאים לליגה הלאומית, יתמודד בליגה הזאת. הסנטר בן ה-36 נתן תשובה מוחצת לכך כשרשם סיבוב ראשון אדיר והציג לא מעט אלמנטים שלא יצא לנו לראות ממנו בליגה הראשונה. הסנטר, שגם לו עבר קצרצר בנבחרת ישראל הבוגרת, היה מהגבוהים הישראלים הבולטים בליגה ורשם ב-5 משחקים דאבל-דאבל. נהריה שולחת שני שחקנים לחמישייה הראשונה ושניהם גם בשתי העמדות הכי חשובות בכדורסל (רכז וסנטר). אם תהיתם למה נהריה שלטה בליגה במשך כל הסיבוב הראשון, הרי שקיבלתם את התשובה.

ממוצעי הסיבוב הראשון : 11.9 נק', 8.9 ריב', 1.5 אס' ו – 1.5 חס' ב – 15 משחקים.

 

מאמן הסיבוב: גיא קנטור (א.ס רמה"ש)

בהתלבטות בין שי סגלוביץ' לבין גיא קנטור הוחלט לבחור במאמנה של רמה"ש בתור מאמן הסיבוב הראשון, בעיקר בגלל הדרך והסגל שעמד לרשותו של המאמן שהמשיך לקדנציה המי יודע כמה ברמה"ש. קנטור הוביל את הקבוצה מעיר התותים למקום ה-2 עם מאזן מרשים ומפתיע ביותר של 3-10 (הקורונה טרם אפשרה לרמה"ש לסיים את הסיבוב). אסור לשכוח שרמה"ש עשתה זאת כאשר כמעט בכל הסיבוב הראשון נאלצה להסתדר עם העדרו של הישראלי הבכיר של הקבוצה (גיל אמיתי), אך כל זה לא הפריע לקנטור לתת את הבמה לשחקנים הצעירים מתוצרת מחלקת הנוער של המעודון את הבמה ואלו החזירו לו בענק. מעבר לקרדיט הרב שקנטור נותן לצעירים, מגיע למאמן סגנית הטבלה גם קרדיט ענק בהנחתת שני הזרים של הקבוצה שהיו מהומבילים בליגה בסיבוב הראשון.

כמעט ונבחרו: שי סגלוביץ', יהוא אורלנד, שרון אברמהי ושמוליק ברנר.

 

שחקן ההגנה של הסיבוב: סטפון בראנץ' (עירוני נהריה)

מעטים הפעמים ששחקן זר נבחר לשחקן ההגנה, אך במקרה של הגארד-פורוורד הנהדר של נהריה פשוט אי אפשר היה שלא לבחור בו. מעבר ל-15 נק' למשחק שקיבל סגלוביץ' מבארנץ', החלק הלא פחות חשוב בחבילה שמביא בראנץ' למגרש הוא בצד ההגנתי. הגארד-פורוורד האמריקאי הופקד לא פעם על השחקנים המובילים של היריבה ובעזרת יכולת הגנתית ואתלטית (לכו ותצפו בו מטביע) גם שיתק לא מעט מהם. בסיום הסיבוב הראשון נהריה היא קבוצת ההגנה הטובה בליגה בפער (68.5 נק' ספיגה למשחק), אך מעבר לעבודה הקבוצתית הנהדרת שעושה הקבוצה הצפונית – מגיע המון קרדיט גם לזר הנהדר שלה. כשהפלייאוף יתקרב ואת המשחקים ינצחו דרך ההגנה, לנהריה יהיה נשק קטלני במיוחד בדמות סטפון בארנץ' שאם גם יצליח לתרום מבחינה התקפית אז נהריה תלך הכי רחוק שרק אפשר.

ממוצעי הסיבוב הראשון: 14.9 נק', 6.1 ריב' ו – 2.4 חט' (שני בליגה) ב – 15 משחקים.

כמעט ונבחרו: רועי נציה, שחר עמיר, גיל נויוביץ' וטיילר ווידמן.