לאומית: מי יתפסו את המקום בפלייאוף?

ממשיכים בסקירת המצב בליגה הלאומית רגע לפני הפלייאוף. אחרי שסקרנו את המצב בקרב על המיקומים בצמרת והביתיות - עכשיו המאבק על מי בכלל תצליח להיכנס לרבע הגמר ותימנע מהמשחקים בבית התחתון. 4 קבוצות עדיין בתמונה - רק 2 יעשו את זה. (צילום: לימור מלינוף)


| יניב סהראי

7. אליצור נתניה
מאזן: 12-12 (36 נק')
מה נשאר לה: קרית אתא (ח'), אשדוד (ח'), הוד"ש (ב'), אשדוד (ב')

תיאורטית המקום ה – 6 די סגור ונמצא בידה של עפולה, אבל כדי לסיים שישית חניכיו של נייברגר יצטרכו לסיים את העונה במאזן טוב יותר משל הקבוצה מהעמק ולקוות לא ליפול לבית משולש עם עוד קבוצה נוספת מהרביעייה שנלחמת על הפלייאוף.

כיצד תסיים בתוך הפלייאוף? החבורה של נייברגר במצב הטוב ביותר מבין 4 הקבוצות  שנאבקות איתה על כרטיס לפלייאוף. מעבר למאזן הטוב ביותר מבין הארבעה, נתניה מחזיקה בנצחונות כפולים מול כל שאר יריבותיה – מכבי חיפה, עירוני רעננה ואליצור אשקלון – כך שבכל מצב של שיוויון נקודות עם אחת או יותר מהקבוצות האלה יבטיח לנתניה מקום מעליהן.

 

8. מכבי חיפה

מאזן: 13-12 (37 נק')
מה נשאר לה: רעננה (ב'), נהריה (ח'), מעלה אדומים (ב')

לחיפה יש הפסד כפול מול נתניה, דאבל מול אשקלון וניצחון במשחק חוץ מול רעננה ובסה"כ נמצאת בעמדה טובה לתפוס את אחד ממקומות 7 או 8.

כיצד תסיים בתוך הפלייאוף?במידה ומכבי חיפה תצליח לסיים את העונה הסדירה במאזן טוב יותר משל נתניה, היא גם תבטיח את מקומה בפלייאוף העליון. במידה וזה לא  יקרה חיפה תוכל לסיים בתוך הפלייאוף באחד המקרים הבאים:
    - שיוויון נקודות עם אשקלון יציב את חיפה מעל לאשקלון עקב ניצחון כפול
    - שיווין נקודות עם רעננה ובמידה ותנצח את רעננה במשחק הבית בשלישי או לחילופין תפסיד בפחות מ – 9 הפרש.
    - במקרה של בית משולש בין חיפה, רעננה ואשקלון כאשר רעננה מפסידה בלפחות אחד המשחקים שנותרו לה מול חיפה או אשקלון הירוקים יסיימו במקום השביעי עקב יתרון במאזן פנימי בתוך הבית המשולש.                     
  
 - במקרה של אותו בית משולש ובו רעננה מנצחת בשני המשחקים שנותרו לה מול חיפה ואשקלון, ההפרשים יתחילו לשחק תפקיד וחיפה תסיים בתוך הפלייאוף רק במידה ותפסיד בפחות מ – 9 הפרש לרעננה.  

 

9.  אליצור "איתו" אשקלון

מאזן: 13-11 (35 נק')
מה נשאר לה: נהריה (ב'), רעננה (ח'), מעלה אדומים (ח'), רמה"ש (ב')

המצב של אשקלון במאבק על הפלייאוף לא פשוט. אמנם מדובר כנראה בקבוצה המוכשרת ביותר, אך גם בקבוצה שיהיה לי הכי קשה להכנס לפלייאוף עקב מאזן, לוח משחקים קשה והפסדים כפולים מול 2 מ-3 היריבות הישירות של על הפלייאוף.

כיצד תסיים בתוך הפלייאוף? על הנייר אשקלון עדיין תלויה בעצמה ומאזן של 15-13 בסיום העונה בהחלט אמור להספיק לחניכיו של בורגר להכנס לפלייאוף ואף לתפוס את המקום ה – 7. לוח משחקים קשה שכולל מפגש מול 2 מהקבוצות החזקות בליגה בתוספת מפגש ישיר עם רעננה - מתחרה נוספת על הפלייאוף - יקשה מאוד על אשקלון לרשום מאזן מושלם עד לסיום העונה. גם מאזן של 14-14 לא בהכרח יספיק לאשקלון (עקב מאזנים פנימיים לא טובים מול היריבות) ולכן כדי לסיים בין שמונה הראשונות אשקלון צריכה:
    - להמנע מסיום העונה הסדירה במאזן זהה מול חיפה או נתניה שישאיר אותה בוודאות מחוץ לפלייאוף, ובמידה והיא מסיימת באותו מאזן כמו רעננה לקוות לניצחון במפגש מולה או לחילופין להפסיד בפחות מ-6 הפרש במשחק הכה מכריע מול רעננה בסופ"ש הקרוב.

 

10. עירוני רעננה
מאזן: 13-11 (35 נק')
מה נשאר לה: מכבי חיפה (ח'), אשקלון (ב'), חבל מודיעין (ב'), מגדל העמק (ח').

קצת קשה לנתח את מצבה של רעננה שכן 2 המשחקים הקרובים של הקבוצה מול חיפה ואשקלון יכריעו לגבי סיכוייה של עירוני רעננה לסיים בתוך הפלייאוף העליון. הפסד באחד משני המשחקים האלה יפגעו מאוד בסיכוייה של פנינת השרון לעשות פלייאוף ולכן נתייחס רק למצב בו רעננה מנצחת ב-2 משחקיה הקרובים.    

כיצד תסיים בתוך הפלייאוף?
     - רעננה תשיג יתרון גדול במידה ותנצח בשני המשחקים הקרובים, ואם תגדיל לעשות ותנצח ב-9 הפרש ומעלה את חיפה וב-6 הפרש ומעלה את אשקלון תהיה חצי רגל בתוך הפלייאוף העליון. בסיטואציה שכזאת בכל בית פנימי עם חיפה או אשקלון ואף בבית משולש עם השניים, רעננה תזכה ליתרון ותסיים מעליהן.
     - במקרה של ניצחון בשני המשחקים הקרובים כאשר את חיפה ניצחה מעל ההפרש הרצוי ואת אשקלון בפחות מ-6, רעננה תנסה להמנע מבית כפול עם אשקלון כשבמקרה הזה בית כפול עם חיפה או בית משולש עם אשקלון וחיפה שם אותה בתוך הפלייאוף.
     - במקרה של ניצחון בשני המשחקים הקרובים כאשר את אשקלון ניצחה בהפרש הרצוי ואת חיפה לא, רעננה תנסה להמנע מבית כפול עם חיפה או בית משולש עם חיפה ואשקלון, כאשר במקרה זה מאזן טוב יותר מחיפה ומאזן זהה לאשקלון יבטיח לה מקום בפלייאוף.