לאומית: צמוד בעונה, צמוד גם בפלייאוף?

המאבק הצמוד בין הקבוצות על יתרון הביתיות בפלייאוף שנמשך עד לרגעים האחרונים של מחזור הסיום, פותח את התיאבון לקראת מה שמצפה לנו בסדרה. א.ס. רמה"ש ועירוני קרית אתא נפגשות ראש בראש על מקום בחצי הגמר, אחרי שבעונה הסדירה זה נגמר הכי צמוד שיש כשרק ניצחון במאזן פנימי של אתא העניק לה את יתרון הביתיות. מתכוננים לפלייאוף בליגה הלאומית - טייק 1 (צילום: לימור מלינוף)


| יניב סהראי

 


זה הלך צמוד עד למחזור האחרון של העונה, ולמרות שזה היה נראה כי אתא תצטרך להתמודד בלי הביתיות, ריצה של חניכיו של אברהמי במחזורי הסיום של העונה סידרה לקבוצה מהקריות את המקום הרביעי והביתיות על חשבון... יריבתה, א.ס רמה"ש. הקבוצה מעיר התותים מנגד שבה לפלייאוף לראשונה מאז עונת 15/16 ותנסה להוכיח שלמרות אובדן הביתיות ולמרות שלא חוותה פלייאוף זמן רב יש לה מה למכור מול קבוצת הפלייאופים המנוסה מהקריות. בעונה הסדירה כל קבוצה שמרה על הבית, האם גם בפלייאוף?


מועדי הסדרה:
משחק 1 (5.4.22, 19:30, אולם רמז קרית אתא)
משחק 2 (8.4.22, 14:00, אולם קרית יערים רמה"ש)
משחק 3 (11.4.22, 19:00, אולם רמז קרית אתא)
משחק 4* (14.4.22, 19:00, אולם קרית יערים רמה"ש)
משחק 5* (19.4.22, 19:00, אולם רמז קרית אתא)

*אם נדרש

 

בעונה הסדירה:
מחזור 4 : א.ס רמה"ש – קרית אתא 77:79
מחזור 19: קרית אתא – א.ס רמה"ש 72:81

 

איפה היינו ומה עשינו?

עונה טובה ויציבה עברה על קרית אתא שבמשך רוב העונה התבססה בחלק העליון של הטבלה. שרון אברהמי מלא הניסיון בנה קבוצה שמתבססת על לא מעט צעירים מוכשרים לצד צמד זרים נהדר בדמותם של אמין סטיבנס (יש שיגידו הזר הטוב בליגה) וקני פנדרבורק, שיצרו קבוצה מאומנת וחזקה שהצליחה לנצח את כל הקבוצות הגדולות של הליגה למעט עירוני נהריה. במשך רוב העונה אתא נעה בין מקום בתוך הרביעייה לבין מקום מחוצה לו וריצה של 4 נצחונות רצופים בסיום העונה (לצד כמה תוצאות שהסתדרו לטובתה) העניקו לה את המקום הרביעי ואת יתרון הביתיות ברבע הגמר.

עונה מצויינת של רמה"ש מסתיימת בתחושת פספוס קלה עם אובדן הביתיות בפלייאוף. רמה"ש פתחה את העונה בצורה אדירה עם מאזן של 7-0 ואיימה על מקומה של נהריה בפסגת הטבלה. למרות שחסרה במשך רוב העונה את הישראלי הבכיר שלה, גיל אמיתי, רמה"ש חוותה עונה די יציבה שכללה לא מעט ניצחונות מול קבוצות מהצמרת של הליגה, אלא שדווקא מול הקבוצות מהחלק התחתון של הטבלה רמה"ש התקשתה וההפסדים מול אותן קבוצות היו בעוכריה והשאירו אותה בסופו של דבר ללא יתרון הביתיות בפלייאוף.

 

המ'צאפ – אמין סטיבנס מול טיילר ויידמן

הסדרה הזאת מספקת לנו מ'צאפ מעניין בין 2 מהזרים מהטובים בליגה. מצד אחד, אמין סטיבנס שמנפק עונה מפלצתית עם מספרים של 23.8 נק' לצד 10.9 ריב' למשחק. מצד שני, טיילר ויידמן שאמנם מספריו קצת פחות מרשימים משל חברו למ'צאפ, אך רושם גם הוא ממוצע של דאבל-דאבל נאה של 15.8 נק' ו – 10.6 ריב' למשחק. מכיוון שמדובר בקבוצות די מאוזנות ועל כך גם תעיד הטבלה, למ'צאפ בין שני הגבוהים המצויינים הללו יכול להיות חשיבות מכרעת בקביעת זהות העולה לחצי הגמר. אם נשים לב למשהו מעניין נראה כי במשחק הניצחון של אתא סטיבנס סיפק משחק נהדר, בעוד ויידמן היה בערב פחות טוב, ובמשחק הניצחון של רמה"ש ויידמן רשם משחק מפלצתי בזמן שסטיבנס צנח משמעותית במספריו. אם חיפשתם סיבה טובה למה זה המ'צאפ של הסדרה, הרי שקיבלתם אותה.

סטיבנס מול ויידמן. מי יקח את קבוצתו לחצי הגמר? (לימור מלינוף)

 

הזר שיכול להכריע את הסדרה – קווין קייפרס

קווין קייפרס הוא כנראה הזר הכי מוכשר ששיחק בליגה הלאומית בשנים האחרונות. היכולת לעשות נקודות בכל דרך אפשרית, היכולת להתעורר ממשחק יחסית רדום עם מטח של נקודות והיכולת לסחוט עבירות (ממוצע של כמעט 9 עבירות שמתבצעות עליו למשחק), הופכים את קייפרס למכונה ההתקפית הכי טובה שהייתה בליגה בשנים האחרונות. ספק אם יש לאתא (או לכל קבוצה בליגה) את היכולת לעצור את הגארד הסופר מוכשר של רמה"ש ונראה שאם יגיע עם הראש במקום הנכון ויימנע מפרובוקציות להן הוא נוטה ליפול לפעמים, קייפרס יוכל גם לסחוב את רמה"ש אל שלב חצי הגמר גם ללא יתרון הביתיות.

 

טריוויות

-
 על הקווים זהו יהיה מפגש בין 2 רכזי עבר שעברו לא מעט בכדורסל הישראלי הן כמאמנים והן כשחקנים. מהצד של קרית אתא זהו שרון אברמהי, ומהצד של רמה"ש זהו גיא קנטור. שני המאמנים אגב מזוהים עם המועדונים אותם הם מאמנים כבר כמה עונות רצופות.

- רמה"ש חוזרת לפלייאוף העליון לראשונה מאז עונת 15/16 אז סיימה את העונה במקום השמיני והודחה בסוויפ מול גלבוע גליל. המכנה המשותף? באותה עונה בילי מקשפרד זכה בתואר מלך הריבאונדים, העונה קווין קייפרס זכה בתואר מלך הסלים.

- עונה עשירית ברציפות שקרית אתא מגיעה לפלייאוף העליון והופכת לקבוצה עם הרצף הארוך ביותר. הפעם האחרונה שקרית אתא לא סיימה בין 8 הראשונות הייתה בעונת 11/12 אז נאבקה הקבוצה על ההישרדות בליגה. אגב, הפעם האחרונה בה עברה את שלב רבע הגמר הייתה בעונת 15/16 גם כן ונעצרה רק בגמר ע"י... אותה גלבוע גליל שהייתה אחראית להדחה של רמה"ש באותו פלייאוף.

- כאמור, קווין קייפרס מוליך היום טבלת הקלעים עם 24.1 נק' למשחק. מי שאיים על הבכורה שלו היה לא אחר מאמין סטבינס שהיה קרוב אך הסתפק בממוצע מרשים לא פחות של 23.8 נק' למשחק.

 

למה זו ה"סדרה"?

סדרת פלייאוף בין מקומות 4 ל – 5 בדרך כלל מבטיחה וגם מקיימת. תוסיפו לזה את העובדה שהקבוצות די דומות אחת לשנייה, שתי הקבוצות סיימו במאזן זהה של העונה כשמה שהפריד ביניהם היה מאזן פנימי שהלך לטובת אתא. כל אלה אמורים להיות תנאים מקדימים לקראת הטירוף שמצפה לנו בין 2 הקבוצות הללו. אם היינו צריכים להמר – היינו אומרים שזאת כנראה סדרה שתלך לחמישה משחקים.