לאומית: נתניה תפתיע שוב?

סגנית אלופת העונה שעברה הבטיחה עונה נוספת בין 8 הראשונות ומגיע לסדרת פלייאוף נוספת בעמדה מוכרת – אנדרדוג וללא יתרון ביתיות. האם הקבוצה מעיר היהלומים תצליח לעשות עונה נוספת את הבלתי ייאמן? בחבל מודיעין, יריבתה לפלייאוף שסיימה עונה סדירה היסטורית במקום השני והמכובד מאוד, ינסו להימנע מהפתעה כבר בסיבוב הראשון ולרשום עלייה סנסציונית לחצי הגמר כבר בעונתה השלישית בליגה הלאומית. (צילום: יעל אמסילי)


| יניב סהראי

 

אם נתניה עשתה בעונה שעברה עונה היסטורית ובלתי צפוייה, הרי שאפשר להגיד בדיוק את אותו הדבר על העונה הסדירה של הקבוצה של יהוא אורלנד. כבר בעונתו הראשונה על הקווים בקבוצה בליגה בכירה, הוביל את חבל מודיעין לעונה נהדרת שאותה סיימה כסגנית של המוליכה עירוני נהריה. הקבוצה מעיר היהלומים, שיודעת דבר או שניים על הפתעות ועונות היסטוריות, מגיע אמנם (שוב) כאנדרדוג לסדרת פלייאוף אך ניסיון העבר מלמד אותנו כי אסור לזלזל בחבורה הצעירה והמוכשרת של רובן נייברגר. בעונה הסדירה זה נגמר בסוויפ עונתי של חבל מודיעין, אך לפלייאוף חוקים משלו. הפתעה נוספת בדרך?

 

מועדי הסדרה:
משחק 1 (5.4.22, 19:00, חט"ב נחשון שהם)
משחק 2 (8.4.22, 14:00, אולם ישורון נתניה)
משחק 3 (11.4.22, 19:00, חט"ב נחשון שהם)
משחק 4* (14.4.22, 19:00, אולם ישורון נתניה)
משחק 5* (19.4.22, 19:00, חט"ב נחשון שהם)

*אם נדרש

בעונה הסדירה:
מחזור 11: אליצור נתניה – חבל מודיעין 106:102 (אחרי הארכה)
מחזור 26: חבל מודיעין – אליצור נתניה 84:100

 

איפה היינו ומה עשינו?

ספק אם מישהו זוכר כיצד פתחה את העונה הקבוצה של יהוא אורלנד. המאמן הצעיר, שבנה קבוצה צעירה לצד שני ישראלים בכירים ומנוסים בדמותם של יונתן מור ואייל שולמן, פתח את העונה במאזן שלילי של 2-0 כולל הדחה בסיבוב הראשון של גביע הליגה כשהיא סופגת שבוע אחר שבוע כמות גבוהה של נקודות. דווקא כשנראה כי חבל מודיעין בדרך לעונה לא פשוטה, משהו השתנה בקבוצה שמארחת בשהם. עד לסוף העונה חבלמו רשמה מאזן מרשים ביותר של 21-5 (!!!) בדרך לסיום העונה במקום השני ולנקודת ציון נוספת לאחר שבעונה שעברה רשמה העפלה היסטורית לפלייאוף. בחבלמו יקוו להמשיך בעונה ההיסטורית ולרשום ציון דרך גדול נוסף – הפעלה היסטורית לחצי גמר כבר בעונתה השלישית בליגה.

למרות שהחלה את ההכנות לעונה בשלב מאוחר מאוד ועל אף ההאכזבה מאי מימוש הכרטיס לליגת העל, בנתניה התאוששו די מהר, בנו קבוצה תוך ימים ספורים ואף פתחו את העונה בצורה נהדרת עם מאזן של 3:1 והעפלה לשלב רבע גמר גביע הליגה. דווקא מהנקודה הזאת נתניה קצת נעצרה וסבלה מלא מעט פציעות וחוסר מזל שהובילו לחוסר יציבות ושמו בסימן שאלה את המקום של נתניה בין 8 הראשונות. סיום עונה נהדר עם 4 ניצחונות מ -5 המשחקים האחרונים של החבורה מעיר היהלומים לצד ניצחונות כפולים מול כל המתחרות הישירות על המקום בפלייאוף, הבטיחו לנתניה עונה נוספת בפלייאוף. גם הפעם בלי יתרון ביתיות, אך למדנו כבר בעבר כי לנתניה זה לא באמת משנה.

 

המ'צאפ – לייס דאן מול דשאן פרסונס

למרות ירידה קלה במספרים ביחס לעונות הקודמות, לייס דאן היה ונשאר אחד מהסקוררים הטובים שיש בליגה הלאומית. על הזר שיכול להכריע את הסדרה לטובת חבל מודיעין נדבר עוד מעט, אבל כשלייס דאן חם ורואה פלייאוף הוא יכול לנצח משחקים די לבדו וראינו את זה בכמה משחקים בעונה הסדירה כולל בסדרת הפלייאוף בעונה שעברה מול גליל עליון. בשני הניצחונות בעונה הסדירה מול נתניה היה דאן נהדר כשקלע 20 נק' ומעלה. בפלייאוף, כשהאגרסיביות עולה, בנתניה ינסו להוציא את הסקורר של חבל מודיעין מהעניינים כשאחד האחראים לכך אמור להיות דשאן פרסונס.

דשאן פרסונס הוא כנראה השחקן הכי חשוב של נתניה בסדרה הזאת. לסווינגמן שמוביל את נתניה כמעט בכל מדד אפשרי יש חשיבות מכרעת בכל מה שקשור לסיכויי ההעפלה של נתניה לשלב חצי הגמר. לפרסונס, שמוליך את הליגה בחטיפות עם ממוצע של 2.7 חט' למשחק, תהיה מעבר ליכולת צבירת הנקודות שלו במגוון דרכים, גם חשיבות גדולה מאוד ביכולת ההגנתית שלו להתמודד מול לייס דאן ולהקשות עליו. בזכות הסייז של פרסונס, שמאפשר לו לשמור על כמה עמדות, יקוו בנתניה כי הוא יצליח לעצור את קצב צבירת הנקודות של דאן ועל הדרך לעזור לנתניה להתמודד מול הזר שאמור להכריע את הסדרה.

 

הזר שיכול להכריע את הסדרה – ג'ימי הול

חגיגה. כך פחות או יותר אפשר להגדיר את צמד המשחקים של ג'ימי הול בעונה הסדירה מול אליצור נתניה. הסנטר של חבל מודיעין עשה ככל העולה על רוחו ובכלל נראה היה כי לנתניה אין כל כך תשובות בצבע לצמד הגבוהים המובילים של חבלמו – הול ומור. הראשון, שהסתפק העונה במקום השני במדד לאחר כמה עונות ששלט בקטגוריה הזאת, רשם ממוצעים לא מהעולם הזה של 28.5 נק', 20.5 ריב' ו -5 אס' בשני המשחקים מול נתניה. אם יצליח לשחזר אפילו חצי מהיכולת שרשם בעונה הסדירה מול נתניה, הקבוצה מחבלמו תוכל לשייט אל עבר שלב חצי הגמר. לרובן נייברגר הפתרונות.

 

טריוויות
-
במשחק בין הקבוצות במסגרת הסיבוב הראשון נתניה כבר הובילה ב – 17 הפרש באמצע הרבע השלישי, אלא שהחבורה של יהוא אורלנד לא נשברה הצליחה לכפות הארכה שבסיומה גם הצליחה לנצח 106:102.

- שימו לב לשני הנצחנות האחרונים של חבל מודיעין באולם שבנתניה. העונה, כאמור, זה נגמר בניצחון דרמטי בהארכה אחרי קאמבק מרשים. בעונה שעברה זה נגמר בניצחון דרמטי 86:84 אחרי החטאה של איתי מושקוביץ' על הבאזר. רמז לבאות?

- לא מעט שחקנים משתי הקבוצות מובילים קטגרויות סטטיסטיות עיקריות וביניהם: ג'ימי הול הוא המעוטר ביותר ומוליך (יחד עם מייקל הוליפילד) את טבלת הריבאונדים עם 12.6 כ"ח למשחק, התבסס במקום השני בטבלת המדד עם 31.1 נק' מדד בממוצע למשחק ובמקום השלישי באחוזים ל -2 נק' עם 65.6% למשחק. צמד הזרים של נתניה – ג'סטין רובינסון ודשאן פרסונס - הראשון מוליך באחוזים ל-2 נק' עם 70.4%, בעוד שהשני מוליך את הליגה בחטיפות למשחק עם 2.4 כאלה. עמית אלון שרושם עונת פריצה בחבל מודיעין מוליך את הליגה באחוזים מחוץ לקשת עם 47.3% למשחק.

- נתניה וחבל מודיעין הן שתיים מקבוצות ההתקפה הטובות בליגה. נתניה ממקומת במקום השלישי עם 87.5 נק' בממוצע למשחק, בזמן שחבל מודיעין מוליכה עם ממוצע מרשים של 92 נק' למשחק. לחובבי הווינר – אובר קל בנקודות או שדווקא בפלייאוף ההגנות ידברו בסדרה הזאת?

 

למה זו ה"סדרה"?

אליצור "מלכת ההפתעות" נתניה מול הפועל "ההפתעה הנעימה" חבל מודיעין. לא משנה מי תעלה מהסדרה הזאת אל שלב חצי הגמר, יהיה סיפור מעניין מאחורי זה. אם זאת תהיה חבלמו, הרי שיהיה מדובר בהעפלה ראשונה והסיטורית עבור חבל מודיעין לשלב חצי הגמר (וכל זה בעונה השלישית שלה בלבד בליגה בכירה, כן?). אם נתניה תצליח להפתיע ולעלות עונה נוספת אל חצי הגמר זה יעלה זכרונות מהעונה שעברה שנגמרה ב... העפלה סנסציונית לגמר ואי מימוש הכרטיס לליגת העל. יהיה מעניין לעקוב אחרי הסדרה הזאת ולראות לאן מתפתחת הסדרה הזאת שכבר הוכיחה שהיא יכולה להיות צמודה ומרתקת וכיצד תמשיך העונה של שתי הקבוצות שמגיעות בכושר נהדר למאני טיים של העונה.