לאומית: קרב קצוות צפוני

מבחינה גיאוגרפית שתי הקבוצות קרובות אחת לשנייה וצפויות למשוך לא מעט קהל גם למשחקי החוץ. אך מבחינת הטבלה זהו קרב קצוות בפלייאוף. מכבי חיפה ועירוני נהריה, שתי היורדות מליגת העל נפגשו בלא מעט משחקים העונה כולל בליגה הבלקנית בה שתי הקבוצות עדיין פעילות, אך המאזן נוטה לטובת נהריה שטרם הפסידה העונה לירוקים מהכרמל. האם דווקא בפלייאוף נקבל הפתעה? (צילום: יניב לני, מנהלת הליגה הלאומית)


| יניב סהראי

 

שתי היורדות מליגת העל סימנו להם מטרה אחת – חזרה לליגת העל בתוך עונה אחת. בזמן שנהריה שלטה בליגה והוליכה את הטבלה במשך כל העונה, בחיפה הבלאגן חגג והקבוצה דשדשה באמצע הטבלה והבטיחה את המקום האחרון בפלייאוף רק במחזורי הסיום. שתי הקבוצות הספיקו להפגש כבר 4 פעמים העונה (פעמיים בליגה ופעמיים בבלקנית) ובכל המשחקים ניצחה בקלות קבוצה אחת – עירוני נהריה. בדרך לשחזור גם בפלייאוף?

 

מועדי הסדרה:
משחק 1 (6.4.22, 19:30, עין שרה נהריה)
משחק 2 (9.4.22, 21:00, רוממה חיפה)
משחק 3 (12.4.22, 19:00, עין שרה נהריה)
משחק 4* (17.4.22, 19:00, רוממה חיפה)
משחק 5* (20.4.22, 19:00, עין שרה נהריה)
*אם נדרש

 

בעונה הסדירה:
מחזור 14: מכבי חיפה – עירוני נהריה 81:63
מחזור 29: עירוני נהריה – מכבי חיפה 73:88

 

איפה היינו ומה עשינו?

במשך כל העונה הייתה קבוצה אחת ששלטה בליגה ושמה עירוני נהריה. כבר מפתיחת העונה המרשימה של 9 ניצחונות מול 0 הפסדים היה ניתן לראות לאן העונה של היורדת מליגת העל הולכת. העומק והאיכות של עירוני נהריה עשו את שלהם מדי שבוע וגם במשחקים צמודים בהן התקשתה הקבוצה, הצליחו חניכיו של סגלוביץ' מלאי הניסיון לצאת עם ידם על העליונה ולסיים את העונה במאזן נהדר של 24-4 והבטחת המקום הראשון הרבה לפני סיום העונה. גם בזירה האירופית עשתה נהריה חייל כשהבטיחה מקום בפיינל פור הבלקנית ותנסה להשלים דאבל של ליגה ואירופה.

מכבי חיפה הציגה לנו עד כה עונה די מבולגנת, שכללה שינויים על הקווים (עוד לפני שהחלה העונה), שינויים פעם אחר פעם במצבת הזרים והרשמה מוזרה ומאוחרת לליגה הבלקנית. כל אלה הובילו את חיפה, במסגרת הליגה, לדשדש באמצע הטבלה ולסיים את העונה עם מאזן של 14-14 שמעיד על חוסר היציבות והיכולת לפתח מומנטום של הירוקים מהכרמל. כמו נהריה, גם חיפה מתמודדת בליגה הבלקנית ואחרי ההרשמה המאוחרת תנסה להבטיח גם היא מקום בפיינל פור במקביל למאבק במסגרת הפלייאוף בלאומית.

 

המ'צאפ – יוגב אוחיון וסטפון בארנץ' מול קאוומה ווהן

בין כל השינויים בזרים במצבת הזרים מצאה לה מכבי חיפה את הזר הנכון והמתאים לליגה – קאוומה ווהן. עופר רחימי יצטרך לקבל את הסקורר המוכשר בכושר שיא בשביל לחשוב על סיכוי כלשהו להפתיע את מוליכת הטבלה. מאז הצטרף לחיפה מעמיד ווהן ממוצע של 23.3 נק' לצד 5.5 אס' למשחק והפך למוציא לפועל העיקרי של הירוקים מהכרמל שתלויים לא מעט בו בשביל לנצח משחקים. מי שינסו לעצור את צעדיו של הקלע המוביל של הירוקים יהיו יוגב אוחיון המנוסה וסטפון בראנץ', שניים מהשומרים הטובים בליגה הלאומית. אם כבר נגענו באוחיון, אז הרכז המנוסה מגיע בכושר שיא לפלייאוף כשבשמונת המשחקים האחרונים מעמיד אוחיון ממוצעים של 17.8 נק', 4.1 ריב' ו – 7.8 אס' בממוצע למשחק. מעבר ליכולת ההתקפית, אם יצליחו השניים להוריד את קצב צבירת הנקודות של ווהן, הדרך של נהריה לחצי הגמר תהיה קלה הרבה יותר.

אוחיון נגד ווהן בעונה במפגש הקודם בין השתיים (צילום: יניב לני)

 

השחקנים שיכול להכריע את הסדרה – יוגב אוחיון ואלכס צוברוביץ'

בדרך כלל אנחנו בוחרים כאן בזר שיכול להכריע את הסדרה, אלא שהפעם חרגנו ממנהגנו ובחרנו את צמד השחקנים שלדעתנו יכול להכריע את זהות העולה לחצי הגמר מהסדרה הזאת. אין יותר מדי מה לכתוב שלא יודעים על הצמד שעשה עונה מצויינת בלאומית והיה מהגורמים המרכזיים להצלחה של נהריה בליגה ובאירופה. הניסיון הרב, משחק הפיק אנד רול המצויין בין השניים והיכולת המצויינת מהעונה הסדירה שאם תימשך בפלייאוף  - לא ישאירו יותר מדי סיכוי למכבי חיפה בסדרה ואמורים להכריע אותה לטובה הקבוצה הצפונית בליגה.

 

טריוויות

- ארבעת המשחקים העונה בין שתי הקבוצות נגמרו בהפרש ממוצע של 19 לטובת עירוני נהריה. על פניו נראית סדרה חד צדדית, אך גם לנצח באותה עונה 7 פעמים את אותה הקבוצה זה לא דבר פשוט ונותן לנו תקוות לסדרה צמודה יותר ממה שראינו עד כה.

- אלכס צוברוביץ' עשה את עונותיו היפות בליגת העל במכבי חיפה כולל אחת בלתי נשכחת בעונת 12/13 בה זכה עם הירוקים באליפות המדינה.

- אמנם לקדנציות קצרות, אבל קאוומה ווהן (15/16) וכריס סמית' (17/18) שיחקו בעירוני נהריה בליגת העל.

- שתיים מהקבוצות עם האולמות הכי גדולים בליגה. היכל רוממה בחיפה הוא הגדול בליגה ומכיל 5,000 מקומות ישיבה, בעוד שעין שרה בנהריה הוא השלישי בגודלו בליגה עם חצי ממקומות הישיבה שיש ברוממה.

 

למה זו ה"סדרה"?

למרות שזאת סדרה של קרב קצוות בפלייאוף ותוצאות העונה הסדירה לא מבשרות על איזשהו סיכוי להפתעה או אפילו סדרה צמודה, עדיין מדובר בשתי קבוצות עם עבר עשיר בליגת העל ועם מתקן שגם שייך לשם. גם אם לא נקבל סדרה צמודה זאת סדרה שאמורה למשוך לא מעט קהל מצד שני הצדדים ואמורה לגרום ללא מעט עניין מצד שתי קבוצות ששמו להן למטרה לשוב לליגת העל.