לאומית: בחזרה להיסטוריה

מפגשי העבר בפלייאוף בין שתי הקבוצות מציתים את הדימיון לקראת מה שמצפה לנו בסדרה בין עירוני ר"ג השלישית להפועל עפולה השישית. שתי הקבוצות נפגשו במחזור הסיום של העונה למשחק חסר חשיבות שהיווה הכנה לפלייאוף וכעת יגיעו לדבר האמיתי – מלחמה על מקום בין 4 הגדולות בדרך למאבק על הכרטיס לליגת העל. (צילום: לימור לינוף)


| יניב סהראי

 

אולי הסדרה המעניינת ביותר מבין 4 הסדרות שיש לפלייאוף הזה להציע. למרות ההבדלים בטבלה, מדובר בשתי קבוצות די זהות שנבנו הכי עמוק שרק אפשר ובשביל מטרה אחת – חזרה לליגת העל לראשונה מאז עונת 09/10. שתי הקבוצות מגיעות בכושר נהדר לפלייאוף כאשר עירוני ר"ג רשמה 10 ניצחונות ב-11 המשחקים האחרונים (נעצרה במשחק חסר חשיבות מול עפולה במחזור האחרון), בעוד שהקבוצה מבירת העמק תגיע עם 8 ניצחונות מ-10 המשחקים האחרונים. רק אחת תמשיך בכושר הטוב כל הדרך לשלב חצי הגמר.

 

מועדי הסדרה:
משחק 1 (6.4.22, 19:00, היכל זיסמן רמת גן)
משחק 2 (9.4.22, 21:00, היכל עירוני עפולה)
משחק 3 (12.4.22, 19:00, היכל זיסמן רמת גן)
משחק 4* (17.4.22, 19:00, היכל עירוני עפולה)
משחק 5* (20.4.22, 19:00, היכל זיסמן רמת גן)
*אם נדרש

 

בעונה הסדירה:
רבע גמר גביע הליגה: הפועל עפולה – עירוני ר"ג 80:82
מחזור 15: הפועל עפולה – עירוני ר"ג 95:107
מחזור 30: עירוני ר"ג – הפועל עפולה 94:71

 

איפה היינו ומה עשינו?

נראה שדווקא העונה הציפיות של עירוני ר"ג יכולות להתממש. בניגוד לעונה שעברה שלוותה בלא מעט חוסר יציבות, העונה ר"ג פתחה את העונה בצורה נהדרת והתבססה בצמרת גבוהה למשך רוב העונה. גם את המשבר הקטן שחוותה בסוף דצמבר - תחילת ינואר עם 4 הפסדים רצופים ידעו חניכיו של שמוליק ברנר לצלוח בצורה נהדרת עם ריצה של 10 נצחונות רצופים, כשבמהלכם מבצעת הקבוצה שינוי הכרחי במצבת הזרים עם החתמתו של עבדולאיי גויא הנהדר. יחד עם גויא ר"ג לא עצרה וסיימה את העונה הסדירה עם יתרון הביתיות עליו נלחמה עד למחזורי הסיום.

אם העונה של עירוני ר"ג הייתה יציבה, אז של הפועל עפולה הייתה לא יציבה בכלל. חוסר היציבות התבטא בכך שבסיבוב הראשון הצליחה הקבוצה מבירת העמק לשמור על הבית, בעוד שבמשחקי החוץ רשמה מאזן נוראי. עם תחילתו של הסיבוב השני הגיעו גם הפסדים ביתיים כשהפסד במשחק חוץ להוד"ש הביא לסיום דרכו של ניר קפלן. במקומו של קפלן, חזר לבית המאמן המקומי רועי פרל שעד לסיום העונה רשם עם הקבוצה 2 רצפים של 4 ניצחונות בדרך ל-8 נצחונות ב-10 משחקים ולהבטחת המקום השישי בפלייאוף בשלב יחסית מוקדם.

 

המ'צאפ – עבדולאיי גויא מול מייקל הוליפילד

בשני הנצחונות הביתיים של עפולה מול עירוני ר"ג (גביע וליגה), אפשר להגיד שבעצם מה שניצח לעפולה את המשחק זה השליטה בצבע ויכולת טובה של הסנטר הגבוה בליגה שניצל את העדר זר גבוה בעירוני ר"ג כדי לשלוט ברחבה ולהוליך את עפולה לנצחון. בר"ג שהבינו כי הקונספט של שני זרים בעמדות הגארד לא תופס (ולא רק מול עפולה), החליטו על שינוי ולצאת הבאתו של ישראלי לשם (רביב לימונד שמאז גם נפצע) הביאו את עבדולאיי גויא.

לאור שני המשחקים הראשונים בין הקבוצות (נזניח את האחרון כי הוא היה חסר חשיבות) נראה כי הסדרה המרתקת הזאת תוכל להיות מוכרעת לא מעט על מי ישלוט בצבע. מצד אחד, לגויא, שיודע דבר או שניים באיך לעלות ליגה, תהיה משימה לא קלה כשיתמודד מול השחקן הגבוה בליגה. גויא ינסה להוריד את כמות ריב' ההתקפה שלוקח הוליפילד למשחק עם 4.7 כאלה (מוליך את הליגה), ומצד שני הוליפילד כבר לא יזכה ל"חיים קלים" כפי שהתרגל בשני המשחקים מול עירוני ר"ג. ניצחון במ'צאפ הזה לאחד מהצדדים יהיה צעד קריטי בדרך לחצי הגמר.

מייקל הוליפילד. מי ישלוט בצבע בסדרה? (לימור מלינוף)

 

הזר שיכול להכריע את הסדרה – קרון דשילדס

כשמדובר בפלייאוף, לעפולה יש כנראה את הכלי הכי קטלני בליגה – קרון דשילדס. אחרי השברון בלב בעונה שעברה והפספוס בסדרת חצי הגמר מול גליל עליון, דשילדס חזר דווקא לעפולה (החזיק בהצעות מקבוצות אחרות בארץ) בשביל מטרה אחת – להשלים את המלאכה מהעונה שעברה. הגארד המוכשר שזכה בעבר באליפות הליגה הלאומית עם מכבי חיפה כשהוא קוטף גם את תואר ה-MVP  יקווה לעשות זאת העונה גם בעפולה. דשילדס שניזון לא מעט מאנרגיות ורצון להוכיח מקבל כבר ברבע הגמר מפגש מול הקבוצה שוויתרה עליו בעונה שעברה, אז אם מישהו חיפש סיבות למה דווקא הוא הזר שיכול להכריע את הסדרה – קיבלנו אחת נוספת.

 

טריוויות
-
עונת 09/10 הייתה הפעם האחרונה שבה שתי הקבוצות שיחקו בליגת העל ומאז לא שבו אליה. למי שכבר הספיק לשכוח אותה עונה בליגת העל נגמרה בסדרת הישרדות של הטוב מ-5 משחקים בין השתיים. יותר מעשור קדימה וספק אם יש מישהו בעפולה ששכח כיצד היא נגמרה. נקבל שחזור?

- אם כבר נגענו במפגשי פלייאוף בין הקבוצות, אז נציין כי מאז שירדו לליגה הלאומית שתי הקבוצות נפגשו כבר פעמיים בפלייאופים בליגה הלאומית. בעונת 12/13 זה נגמר בסוויפ של ר"ג עם 2-0, בעונת 15/16 זה נגמר בניצחון 2-1 של עפולה בסדרה מרתקת.

- עבור מוריאל לוטאטי שגדל בעפולה והחליט לצאת לשחק לראשונה מחוץ לבית בקיץ האחרון זה הוא יהיה מפגש פיקנטרי במיוחד. אם מחפשים עוד פיקנטריה – קרון דשילדס שחתם בקיץ שעבר בעירוני ר"ג ונחתך  - יפגוש את האקסית וינסה להוכיח לה על מה הם וויתרו.

- שתי הקבוצות הספיקו להפגש בשלב רבע הגמר העונה. אז זה היה בתחילת נובמבר במסגרת רבע גמר גביע הליגה. אותו משחק הסתיים בסל ניצחון של רועי נציה שהעלה את עפולה לחצי הגמר.

 

למה זו ה"סדרה"?

סדרה של 5 משחקים בין עירוני ר"ג להפועל עפולה היא תמיד דבר טוב. תשאלו כל חובב מושבע של הכדורסל ישראלי שיוכל לספר לכם על אותה סדרה מפורסמת בעונת 09/10. אם נעזוב את ההיסטוריה בצד ואת הסדרות המרתקות שכבר קיבלנו בין הקבוצות, על פניו נראה כי הסדרה הזאת היא עם הכי הרבה איכות והכי צמודה שצפוי לספק לנו שלב רבע הגמר. המאזן בעונה הסדירה אמנם עומד על 3-0 לטובת עפולה, אך בפלייאוף אנחנו אמורים לקבל משהו אחר לגמרי מעירוני ר"ג שמגיע בפורמה מצויינת. שתי קבוצות בכושר מצויי ן(אולי השתיים שמגיעות בכושר הכי טוב לפלייאוף), שתי קבוצות עמוקות ומלאי ניסיון – מוכנים לפרק נוסף בהיסטוריה בין עירוני ר"ג להפועל עפולה?