ארצית דרום: המצטיינים

יכול להיות שלא מאוד תופתעו, יכול להיות שממש תופתעו. מאמני הליגה בחרו, הפאנל המורחב תמך, ואנחנו כתבנו. קבלו את מצטייני עונת 21/22 במחוז הדרומי של הליגה הארצית - שהבטיח מתח ודרמות עד לרגע האחרון - ועושה זאת שוב (כנראה) גם הפעם. (צילומים: חמי קדוסי, מכבי רחובות, ודיגי שארק מדיה)


| אלירן כהן

 

שחקן העונה: רוברט רותבארט (מכבי רחובות)

כבר הרבה מאוד זמן שהמענה לשאלה הזו לא הוטל בספק כמעט מהג׳אמפ-בול הראשון של העונה (ויש שיגידו שעוד לפניו). רוברט רותבארט לא רק הבטיח - הוא גם קיים, והאמת היא שלא הייתה שום סיבה שבעולם שלא לראות את זה קורה. רותבארט הוא הכל מהכל - גבוה שקשה מאוד לעצור בצבע, שחקן ורסטילי שיכול לעשות נקודות מכל נקודה על הפרקט, ויותר מהכל - דמות משמעותית לא רק על הפרקט אלא גם בחדר ההלבשה.

אחרי הכשלון בשנתיים האחרונות - ברחובות החליטו ללכת השנה על בטוח, והבטוח הביא להם את המקום הראשון בסיום העונה הסדירה בלי יותר מידי תקלות בדרך. על הנייר אולי הסגל שמסביב היה משמעותי פחות ביחס לשנתיים האחרונות, אבל כשהעוגן הוא רוברט רותבארט - גבוה שיכול להיות משפיע מספיק גם בליגת העל - קובי חסון בהחלט יכול היה ללכת לישון רגוע. אנחנו עדיין לא יודעים איך זה יגמר, אבל כן יודעים ששחקן דומיננטי כמו רותבארט לא שיחק בליגה הזו כבר הרבה מאוד שנים.

8 ממאמני הליגה בחרו ברותבארט לשחקן המצטיין של העונה. שניים נוספים בחרו בו לחמישיית העונה, ובפאנל המורחב - שכלל בין השאר את מאמני הליגה שנפרדו באמצע העונה - כבר היה קונצנזוס מוחלט. והאמת היא - שהיינו מופתעים מאוד אם לא.

 

משלימים חמישיה

איתי קרביוב (אליצור יבנה)

הבאנקר הגדול עושה זאת שוב, ולא שלמישהו היה ספק בכך. גם בגיל 37 איתי קרביוב ממשיך להיות חבר של קבע בחמישיית העונה, וממש לא מכוח האנרציה - הוא פשוט השחקן הכי דומיננטי שיש לקבוצה שלו להציע - ולרוב זו תהיה, כפי שהתרגלנו בשנים האחרונות, קבוצה מהצמרת הגבוהה של טבלת הליגה. גם בסגל העמוק של אליצור יבנה קרביוב התמקם בראש הרוטציה - כאופציה הראשונה בהתקפה וכשחקן הכי משמעותי במערך שמסביבו. זה הביא ליבנה את המקום השני בסיום העונה הסדירה ואת הכרטיס לסדרת הגמר. מחר נדע אם זה גם יכול להשיב אותה לליגה הלאומית.

שישה מאמנים בחרו בקרביוב לחמישיית העונה. מאמן נוסף בחר בו לשחקן המצטיין של העונה, וגם בקרב פאנל הבוחרים המורחב זכה קרביוב בשליש מהקולות.

 

גרנט גרינברג (אליצור יבנה)

נציג שני ליבנה בחמישיית העונה, ובמקרה גם נציג שני לחמישיית המחוז הצפוני של אשתקד בחמישיית העונה הנוכחית של המחוז הדרומי. גרינברג, שכבר שיתף פעולה עם אורי קוקיה במדי עירוני ר״ג לפני שנתיים והעפיל עימה לליגה הלאומית, רשם את הפריצה הגדולה שלו דווקא בעונה שעברה - כששיחק במדי עירוני כרמיאל הצנועה מהמחוז הצפוני והוביל אותה לסיבוב שני נפלא. היכולת הנהדרת שהציג בעונה החולפת נשארה איתו גם השנה, כשלצד איתי קרביוב - הוליך את יבנה לצמרת הטבלה והיה לשחקן המשמעותי של אורי קוקיה בקו האחורי של הקבוצה.

חמישה מאמנים בחרו בגרינברג לחמישיית העונה. שניים נוספים בחרו בו לשחקן המצטיין של העונה, וגם בקרב חברי הפאנל המורחב הוא זכה ב- 50% מהקולות.

 

אלון ששון (א.ס. אשקלון)

נציג ראשון ולא אחרון לקבוצה מהשפלה. ברמה הקבוצתית, זו הייתה עונה פנטסטית של א.ס. אשקלון - שסיימה במקום הרביעי בטבלה, העפילה לחצי גמר הפלייאוף והניפה את גביע האיגוד. ברמה האישית, זו הייתה העונה המוצלחת בקריירה של אלון ששון, שהיה המוציא לפועל העיקרי של עידן דניאל על הפרקט וסיים כטופ סקורר של הקבוצה העונה. כבר מהמחזורים הראשונים של העונה ששון היה השחקן הדומיננטי בסגל של אשקלון. קלע, מסר, חטף, הוריד כדורים מהקרשים, ויותר מפעם אחת לאורך העונה פלירטט עם טריפל דאבל. לשבעה מאמנים זה הספיק כדי לבחור בו לחמישיית העונה. קול אחד נוסף בחר בו לשחקן המצטיין של העונה, וגם בקרב חברי הפאנל המורחב זכה ששון ב- 50% מהקולות.

 

סתיו אהרון (מכבי אליצור פ״ת)

נמרוד כהן התעקש להביא את סתיו אהרון יחד איתו ממכבים רעות, ולא היה צריך לעבור יותר מידי זמן כדי להבין שההחלטה השתלמה ובדיעבד הפכה לאחת ההעברות המעניינות בליגה בקיץ שחלף. אהרון, שפרץ בשנה שעברה במדיה של מכבים, כבר הפך השנה שחקן הרבה יותר בשל, מגוון, וורסטילי, שכל משחק ההתקפה של פתח תקווה (שכזכור - סיימה את העונה במקום השלישי בטבלה) נע סביבו. הקליעה, היכולות האתלטיות והמשחק המגוון שלו היו תוספת כוח משמעותית לפתח תקווה, שלמרות האכזבה בפלייאוף - בהחלט יכולה להיות מרוצה מהעונה היפה שהציגה. כמחצית ממאמני הליגה בחרו בסתיו אהרון לחמישיית העונה.

(צילומים: מכבי פ"ת, אליצור יבנה, דיגישארק מדיה)

 

מאמן העונה: עידן דניאל (א.ס. אשקלון)

לא פחות משבעה מאמנים נבחרו ע״י חבריהם לתואר ״מאמן העונה״. הפיזור לא היה שונה בהרבה גם כששאלנו את הפאנל המורחב, אבל בשורה התחתונה - הפיינליסט של העונה שעברה (שהפסיד בקרב ראש בראש ליאיר גבירץ ממעלה אדומים) זכה ברוב הקולות הפעם ונבחר למאמן העונה.

קיץ לא קל עברה אשקלון, כשנאלצה להרכיב סגל כמעט מאפס ונשאה על גבה את ״חובת ההוכחה של העונה השניה״ אחרי עונת בכורה מוצלחת בליגה הארצית. עם אחד התקציבים הנמוכים בליגה, סגל שמונה שישה שחקני בית, שחקן משמעותי (פרדי גולדשטיין) שעזב באמצע העונה - הצליח דניאל להוביל את הקבוצה למקום הרביעי בטבלה בסיום העונה הסדירה, לזכיה היסטורית בגביע האיגוד, ולהעפלה לחצי גמר הפלייאוף.

כנגד כל הסיכויים, כנגד כל התחזיות, אשקלון הוכיחה עונה שניה ברציפות שהיא יודעת להרכיב שלם שגדול משמעותית מסך חלקיו. הקרדיט לכך הוא לאיש שעמד מאחורי הקווים ולצוות המסייע שלו - מאור אנקאן וצחי כהן - שהרכיבו באשקלון קבוצה שכיף לראות, ובהחלט יכולה להוות אבן שואבת לצעירים שרוצים לעשות את קפיצת המדרגה הבאה שלהם.

עוד קיבלו קולות: קובי חסון, אורי קוקיה, נמרוד כהן, יניב וייצמן, איתן בן-אליעזר, ליאור רוזן.

 

השחקן הצעיר: עומר מוריץ (א.ס. אשקלון)

עונה שנייה ברציפות שאשקלון מנפקת לנו את השחקן הצעיר של העונה. אם אשתקד זה היה רון ציפר שסחף את דעת הקהל, השנה הגיע תורו של עומר מוריץ - שאמנם עבר קרב מאתגר יותר בדרך, אך גבר בסופו של דבר על גיא דורון ונדב סהר ממכבי שהם וזכה בתואר השחקן הצעיר של העונה. מוריץ, שגדל במחלקת הנוער של גבעת ברנר, עבר בנבחרות הצעירות של ישראל וגם זומן לנבחרת העתודה, קיבל את ההזדמנות מעידן דניאל, השתלב בחמישייה של אשקלון ושדרג לא מעט את משחק ההתקפה של הקבוצה. מוריץ נבחר לשחקן הצעיר של העונה עם כ- 30% מקולות המאמנים.

 

השחקן השישי: אפיק ניסים (מכבי רחובות)

גם בגיל 41 יכול היה אפיק ניסים לעלות בחמישייה של כל קבוצה בליגה הזו ולהיות משמעותי דיו גם בליגה הלאומית. ובכל זאת, הגארד הנהדר של מכבי רחובות התמקמם בנישה שהכי מתאימה לו, ושיכול מאוד להיות שעשתה את כל ההבדל במכבי רחובות העונה והפכה אותה מקבוצה טובה לקבוצה מצוינת. ניסים, בדיוק כמו מאמנו קובי חסון שבמשך לא מעט שנים היה עולה מהספסל ומשנה משחקים, הוא הרבה יותר משחקן שישי שמחולל מהפכים. הוא היה העונה אחד הסקוררים הבולטים של רחובות, ניצח בעצמו משחקים במאני טיים, והוכיח שלניסיון שלו אין תחליף.

שישה ממאמני הליגה בחרו באפיק ניסים לשחקן השישי של העונה, כמה נוספים בחרו בו לחמישייה שלהם, כשגם 50% מקולות הפאנל המורחב בחרו בו, בצדק מוחלט, לשחקן השישי של העונה.

 

השחקן המשתפר: בן עברי (א.ס. אשקלון)

נציג רביעי לאשקלון בין נבחרת מצטייני העונה, ולא בכדי. אחרי שבילה את מרבית העונה שעברה על הספסל של אליצור ״איתו״ אשקלון בליגה הלאומית, הצטרף בן עברי בקיץ האחרון לא.ס. והפך מהר מאוד לבורג משמעותי במערכת. עברי, שהוכיח במהלך העונה כי הוא יכול לשחק במספר עמדות ולהיות אפקטיבי באותה המידה, הלך וצבר בטחון ככל שהתקדמה העונה, ועם ההכוונה והגיבוי שקיבל הפך משחקן אלמוני לאחד השחקנים המעניינים בליגה, ריבאונדר נהדר וסטופר הגנתי. עברי גבר בקרב צמוד על תואר השחקן המשתפר של העונה על בר שינבויים, שי גואטה ואופק לוי.

 

שחקן ההגנה: גל חלמיש (מכבי רחובות)

כבר שנים שהטייטל ״שר ההגנה״ הולך עם גל חלמיש בכל ליגה ולכל מקום. זה לא היה שונה גם הפעם. ״האיש למשימות מיוחדות״ היה העונה לאחד השחקנים המשמעותיים בסגל של רחובות, קבוצת ההגנה הטובה בליגה, ולמרות שכמעט אף פעם לא כיכב בטור הנקודות, היה לא אחת השחקן שעשה את ההבדל בתוצאה הסופית. חלמיש גבר בקרב על שחקן ההגנה בקול אחד על יוחאי צוקרמן, אלון ששון ובן עברי.

 

החמישייה השניה:

ייבגני חולדוב (מכבי רחובות) - עונה שניה ברציפות שחולדוב מוביל מעמדת הרכז את הקבוצה שלו למקום הראשון בסיום העונה הסדירה. אשתקד זה הסתיים בעליית ליגה היסטורית עם מעלה אדומים. השנה, גם בסגל העמוס של רחובות - הוא מצא את עצמו מתפקד כאחד השחקנים הבולטים בליגה ואולי כרגכז הכי משמעותי בה.

שי קליימניץ (עירוני ״שיקו״ קריית אונו) - עונה נהדרת של קריית אונו הסתיימה בהפסד בשלב רבע גמר הפלייאוף, בסדרה היחידה שנגררה למשחק שלישי. קליימניץ, מהמוציאים לפועל העיקריים של יניב וייצמן על הפרקט שרושם עונה אישית מוצלחת נוספת במדי הקבוצה, הוא בהחלט אחת הסיבות המשמעותיות לכך.

יובל רחמילביץ׳ (מכבי אשדוד צבר) - למרות פתיחת העונה ההססנית, במכבי אשדוד ״צבר״ סיימו יופי של עונה עם העפלה לחצי גמר הפלייאוף והרבה טעם של עוד. רחמילביץ׳, שהוביל את הקבוצה של איתן בן אליעזר לא היה רחוק גם הוא - כמו האחרים ברשימה הזו - להשתלב בחמישיית העונה.

שי גואטה (מכבי רחובות) - נציג נוסף לרחובות במצטייני העונה. נציג נוסף בחמישייה השניה, ולא בכדי. גואטה הפך בשנים האחרונות לאחד הקלעים הדומיננטיים בליגה והבחירה שלו להשאר ברחובות לעונה נוספת הוכיחה את עצמה היטב, הן עבורו והן עבור הקבוצה עצמה.

אופק לוי (מכבי פ״ת) - במכבי פ״ת אמנם יצאו מאוכזבים מהתוצאה הסופית של העונה, אבל הדרך לשם היא משהו שבהחלט אפשר לקחת הלאה ולמנף לשנים הקרובות. אופק לוי המקומי היה אחת ההפתעות הנעימות במדי הקבוצה, כשסיים לא אחת ברשימת הסקוררים המובילים שלה וגם היה קרוב להיבחר בתואר ״השחקן המשתפר״ של העונה.