"גם עכשיו בקיץ אני מתאמן חזק"

אילן ברקוביץ עבר כבר הרבה בכדורסל הישראלי, ובעשור האחרון הוא מזוהה בעיקר עם הליגה הארצית שם קצר לא מעט הצלחות אישיות וקבוצתיות. בראיון לאתר ברקוביץ מסכם את התקופה היפה והקשה בכפר יונה, ציוני הדרך לאורך הקריירה וגם מבט לקראת האתגר הבא בקריירה. (צילום: איתן חיות)


| safsal

 

אחרי שחצה בכמה שנים את גיל ה-30 וכשהוא אחד השחקנים הכי ותיקים בליגה הארצית, אילן ברקוביץ ממש לא מתכוון לעצור. הרכז הישראלי מחזיק מאחוריו קריירה ארוכה ומוצלחת עם תארים אישיים וקבוצתיים, ואם תשאלו אותו - גם את העונה הקרובה הוא יסיים עם כמה כאלה. "אני מתכונן לעונה הזו כמו שהתכוננתי לכל עונה לפני 10 ו-15 שנה", הוא מספר. " תמיד היה חשוב לי להגיע מוכן ובכושר לתחילת האימונים, מבחינתי הקיץ נועד להשתפר או לשמר את היכולת, אבל בטח שלא להפסקה".

את הקריירה ברקוביץ התחיל אי שם בשנות ה-90, ומאז הספיק לשחק 8 עונות בליגת העל, לעלות ליגה מהלאומית, הארצית וגם ליגה א', להיבחר לשחקן העונה 3 פעמים ועוד מספר פעמים לחמישיית העונה ואפילו לשחקן השישי בליגת העל. "היה לי הכי כיף לשחק בגליל בליגת העל (02/03), כי זה היה הגשמת חלום להיות בגליל, היינו מקום שני למכבי ת"א (סוף עונה סדירה, הפסד בחצי גמר הפלייאוף), ובבאר שבע בלאומית עם סדרת גמר מטורפת נגד חולון (06/07). ואם אנחנו כבר מציינים את רשימת הרגעים הכי יפים של הקריירה שלי - זה כמובן העליה עם חולון לליגת העל ועונת העלייה המטורפת עם הפועל ר"ג ללאומית - עונה כמעט ללא הפסדים, היה רק אחד בסוף בנקודה."

בין לבין היו עוד כמה ציוני דרך כמו מלך האסיסטים בליגה הלאומית שנתיים ומלך הטריפל-דאבלים בכל הזמנים גם כן בליגה השניה. "מגיל צעיר נהנתי לעשות דברים אחרים / נוספים כמו למסור, ועם השנים אפילו יותר לקחת ריבאונדים. לדעתי ברגע שזה נמצא בתודעה, זה מגיע, וזה חשוב כי גם כשאתה לא קולע, אתה תורם ולכן המאמן ישאיר אותך במגרש. הריבאונד, החטיפות והאסיסטים, אני תמיד נהנתי לעשות את הדברים האלה הרבה יותר מלקלוע, אבל כמובן שכיף גם לקלוע. השיא שלי הוא 42 נקודות"

באמצע עונת 17/18 בעודו שחקן בהוד"ש בלאומית, ברקוביץ עבר פציעה שלמעשה סיימה לו את העונה, מה שהוביל אותו לתחילתה של קריירת האימון. כבר בעונה הראשונה שלו על הקווים הוא הוביל את אליצור רמלה מליגה א' לליגה הארצית, אבל כפי שאנחנו יודעים - את הרומן עם הפרקט הוא עדיין לא סיים. וכשהגיעה ההצעה מכפר יונה, מועדון שהוא כבר הכיר טוב מהתקופה בה שיחק בקבוצה בארצית ואפילו נבחר למצטיין העונה ב-15/16, היה לו ברור שהוא חוזר לשם.

"ישבתי עם ההנהלה, ישראל ויזל וחיים נחמן, וישר הבנתי שזה הפרוייקט הבא שלי. בכפר יונה יש משהו מאוד מיוחד, מקום שהשיא עדיין לפניו. הפרוייקט המיוחד שנוצר פה בכפר היה מדהים: מצד אחד תקציב הכי נמוך בליגה, מצד שני חיבור של ותיקים כמו ניר כהן, אור זינדרמן, אופיר הובר ואני לצעירים מוכשרים כמו אוהד בן חיים, דור וכנר, דגן ליכט, ליאור סידס. החיבור היה מטורף, המקצועי והחברתי. ובשנה הראשונה הגענו למקום 4 ואחכ בשנה השניה מקום 3.

בכל קיץ קיבלתי מספר הצעות מהליגה הלאומית וגם מהארצית, אבל החלטתי להישאר בכפר יונה ולהנות מההמשכיות ומההצלחה. בשנה השלישית אחרי הטכני ומכת פציעות ומחלות סיימנו במבחנים וניצלנו. השנה הודיעו לי לפני תחילת העונה שהוחלט לא לתקצב את קבוצת הבוגרים ובעצם לא היה  ליאגורה לשחקנים, תקציב 0. הצלחתי לייצר פה תלכיד של צעירים מוכשרים שבסופו של דבר סיימנו מקום 10 בצורה משכנעת ובווינריות גדולה."

כפר יונה מקום מיוחד. ברקוביץ עם גביע שחקן העונה ב-15/16

 

בעונה הבאה ברקוביץ יתחיל פרק נוסף בקריירה שלו, הפעם בהפועל ר"גבעתיים שירדה הקיץ חזרה לליגה הארצית. "הקשר עם ר"ג נוצר לפני כחודש. בהתחלה סירבתי בנימוס כי רציתי להמשיך את הפרויקט הנהדר בכפר יונה, אבל לאחר מכן דור חזר אליי שוב ובמקביל בכפר יונה הודיעו לי שאין תקציב לצערינו הרב. מפה הדרך הייתה קצרה ומהירה. אני אוהב את הקבוצה הזאת. סיימתי יחד עם עבד וותד (עוזר המאמן) להרכיב את הסגל ואני מאוד מרוצה ומבחינתי, כמו תמיד ובצניעות גדולה, אני מכוון למעלה, לפלייאוף. כשמגיעים לפלייאוף, הכל נפתח מחדש והכל יכול להיות. אנחנו באים לשחק כדורסל בכיף, להילחם על כל כדור וכמובן שלשחק ביחד, קבוצתי, אבל מעל הכל - להנות מהביחד."

ובדיוק כמו בכפר יונה, גם כאן הוא הולך לתפקד על תקן מאמן - שחקן, תפקיד שהוא כבר מומחה בו ואפילו מעדיף אותו על פני אופציות אחרות בגזרת האימון. "אני מביא לידי ביטוי את אילן השחקן לאילן המאמן בזה שאני תמיד מזכיר לעצמי מה השחקן היה רוצה/צריך לשמוע עכשיו, ומנסה להגיד או לעשות את זה. בעיקר לתת ביטחון כי בסופו של דבר השחקן צריך את התמיכה הזאת מהמאמן כדי להראות מה שהוא יודע ויכול לעשות. היו לי הצעות בשנים האחרונות לאמן בליגה הלאומית ואני מאוד מכבד את זה, אבל כרגע עדיין כיף לי לשחק ולנסות לעזור לצעירים שלידי במגרש להיות שחקנים טובים יותר."

ברקוביץ באופי שלו לא יכול לשאוף לפחות מההכי גבוה, אבל כפי שראינו בשנים האחרונות, עליה מהליגה הארצית ללאומית היא משימה לא פשוטה בכלל. "הליגה הארצית בשנים האחרונות מאוד השתפרה. הרבה מאוד שחקנים מצויינים מוותרים על הליגה הלאומית כדי לייצר משהו נוסף בחיים כמו לימודים או עבודה, והמתכונת של הארצית מתאימה להם הרבה יותר - יש הרבה יותר זמן פנוי. כמי ששיחק 30 שנים כדורסל בוגרים אני יכול להבחין בדבר אחד מאוד בולט שהשתנה וזה רמת האתלטיות וקצב המשחק. היום המשחק בקצב משחק מאוד גבוה וברמת אתלטיות שפעם היינו יכולים לראות רק בטלוויזיה."

ר"ג / גבעתיים תחל את אימוניה לקראת סוף חודש אוגוסט, מתוך מטרה להחזיר את האוהדים ליציע, יחד עם חוויה החיובית על הפרקט. "בכל שנה אני מתרגש לקראת העונה שבפתח", מספר ברקוביץ'. "השנה אני מתרגש אפילו יותר. תחושות הריגוש האלה מדהימות - הן כל הכיף".