ארצית: הגמר יוצא לדרך

אחרי הסוויפים בצפון והמשחק השלישי בדרום, סדרות גמר הפלייאוף בליגה הארצית יצאו הערב לדרך ויפגישו בין שתי מוליכות הטבלה בסיום העונה הסדירה. בדרום: אליצור יבנה ומכבי אשדוד. בצפון: הפועל כפר סבא והפועל מגדל יזרעאל. 3 יעפילו לליגה הלאומית, רק אחת תמשיך בליגה הארצית לעונה נוספת. מוכנים? (צילום: אלירון לוגסי, אליצור יבנה)


| אלירן כהן

 

אליצור יבנה - מכבי אשדוד (19:00, רלף קליין, יבנה - כניסה עם הזמנות בלבד ועל בסיס מקום פנוי)

הסדרה שכולם דיברו עליה בקיץ 23 תצא לדרך בקיץ 24, ובהחלט עשויה להיזכר כאחת הגדולות בתולדות הליגה. בעונה הסדירה, על פניו, יבנה הוכיחה עליונות וניצחה פעמיים. למעשה, היא גם ניצחה שני משחקים יותר מאשדוד באופן שהבטיח לה את המקום הראשון בלי טובות ובלי ספקות, ועדיין - זו הולכת להיות סדרת גמר שספק רב מאוד אם תוכרע בסוויפ.

שתי הקבוצות מעמידות סגלים עמוקים ומנוסים, עשרה שחקני רוטציה ולא מעט שחקנים שכבר עלו ליגה בשנים האחרונות. מבחינת שלומי כהן, מאמנה של יבנה, מדובר בעונה ראשונה על הקווים עם הקבוצה בליגה הזו, ובמבחן התוצאה זה עבד נהדר. אשדוד, שמינתה את חנן הירשוביץ' במקומו של אורי קוקיה רגע לפני הפלייאוף - אמנם באה עם יותר ניסיון על הקווים (הרישוביץ' העפיל עם כפר קאסם בעונה שעברה) אבל תצטרך לגבור על חסרון הביתיות, ולעשות את מה שלא הצליחה לעשות בעונה כולה - לנצח את יבנה. פעמיים.

 

הפועל כפ"ס שלום - הפועל מגדל יזרעאל (19:00, תיכון היובל, כפ"ס)

כמו בדרום, גם בצפון - שתי קבוצות שכבר היו בליגה השנייה יתמודדו ראש בראש על הכרטיס במסלול הישיר לליגה הלאומית. שתיהן ניסו לעשות זאת בשנים קודמות עם תקציבים גבוהים יותר וכשלו, שתיהן מגיעות למעמד אחרי שהובילו את טבלת הליגה במשך העונה כולה, כשרק לקראת מחזורי הנעילה הצליחה כפר סבא לפתוח את הפער אותו מגדל העמק כבר לא הצליחה לצמצם.

אצל הירוקים - בעונתו השנייה בקבוצה, אלעזר יעקובי מוכיח שלא בפעם הראשונה שהוא יודע להוציא שלם שגדול מסך חלקיו. במגדל העמק יזרעאל - מאורו ספאק, שכבר עשה חיל עם הקבוצה אשתקד וקודם לכן עם גלבוע ברוש - יודע שעליית ליגה העונה היא הזדמנות שלא תחזור. המאזן בין הקבוצות בעונה הסדירה עומד על 1-1. מגדל ניצחה בביתה ב- 14 הפרש, כפ"ס השיבה בגומלין ב- 3. גם בצפון, כמו בדרום, אנחנו מתקשים לראות סדרה שתסתיים בסוויפ.

צילום: הפועל כפ"ס

 

טריוויה:

- הפעם האחרונה בה סדרת גמר פלייאוף בדרום לא הסתיימה בסוויפ, הייתה בעונת 16/17, כשאליצור יבנה גברה על מכבי בת ים.

- בצפון, לעומת זאת, כמעט כל סדרות הגמר לא הסתיימו בסוויפ. יצאו מן הכלל - הסדרה בין צפת לברוש אשתקד, והסדרה בין הפועל חיפה לעמק יזרעאל ב- 15/16.

- הפועל מגדל יזרעאל והפועל כפר סבא עשויות היו להיפגש בגמר של עונת 20/21 אילו היה מתרחש. בעונה הזו, מגדל סיימה ראשונה, כפ"ס שנייה, אבל בשל אילוצי הקורונה הוחלט שהעונה תוכרע ללא משחקי פלייאוף. השתיים, אגב, נפגשו בעונה שעברה בשלב רבע הגמר הפלייאוף - שם ידה של כפ"ס הייתה על העליונה למרות יתרון הביתיות של היריבה.

- אליצור יבנה ומכבי אשדוד נפגשו בחצי גמר הפלייאוף בעונת 21/22, שם יבנה גברה בקלילות והמשיכה לגמר נגד מכבי רחובות, שניצחה בקלילות. עבור יבנה, יהיה זה גמר שלישי ברציפות ורביעי בסך הכל.

- אנחנו לא רוצים לנקוב בשמות כדי שלא יהיה מצב שפספסנו מישהו שלא בכוונה, אבל סדרת הגמר הדרומית תפגיש על הפרקט תשעה שחקנים שכבר העפילו ללאומית לפחות פעם אחת. בצפון יהיו שלושה כאלה. יודעים את השמות? חושבים שטעינו בספירה? זה הזמן להוכיח לנו בתגובות שהגעתם עד לכאן.