הזמן שלה - ראיון עם מאי רווח

מאי רווח היא דוגמה לשחקנית שכבר כמעט לא רואים בענף. למרות שאספה כל תואר אפשרי בגיל נערות, הגארדית-רכזת של הפועל ראשל"צ, היתה שם יחסית 'אלמוני' עד שהצליחה העונה לפרוץ לתודעה עם יכולת מרשימה בליגת העל והשבוע נוכל לראות אותה לראשונה (ובטח לא אחרונה) לובשת את המדים הלאומיים. ראיון בכורה עם שחקנית העתיד.


| שי ברק

(תמונה: איגוד הכדורסל)

 

למאי רווח (171, 18 וחצי) כבר יש דאבל בנערות א' (אליפות וגביע) דאבל בנערות ב', וזכייה ב-2 אליפויות תיכונים. למאי רווח יש חלק משמעותי בהצלחות הפועל ראשל"צ בחצי העשור האחרון, אבל הגארדית הסופר-מוכשרת הזו תמיד נשארה לצד אור הזרקורים. עובדת קשה, לוקחת חלק משמעותי בהצלחת קבוצתה ועדיין נשארה "שם אלמוני". עד העונה האחרונה.  אצל זיו ארז, השחקנית הישראלית מקבלת את ההזדמנות בליגת העל ורווח לקחה, ועוד איך לקחה. נדמה שאין היום כמעט אוהד כדורסל שלא שמע את השם "מאי רווח", וכנראה שזו רק ההתחלה.

מהשחקנית שסיימה בטופ 10 הישראליות בליגה באסיסטים ובין 15 השחקניות הישראליות המובילות במדד היעילות, גם מאמני הנבחרת כבר לא היו יכולים להתעלם ולראשונה נכללת רווח בסגל סופי של נבחרת ישראל. "הם רואים את מה שאחרים אולי לא ראו", אומרת רווח על מאמניה בנבחרת הלאומית. "אני מקבלת המון אהבה, אני באמת חושבת שאצלם זה בא מהלב, ועבורי זה לא מובן מאליו. לא הייתי רגילה ליחס כזה בנבחרות ואני הכי מעריכה את זה".

 

מה זאת אומרת שבשבילי זה ממש לא מובן מאליו?

להיות חלק מהנבחרת ולייצג את המדינה. זה משהו שרציתי כל השנים. ועכשיו אני חלק וזה מה שהכי משמח אותי.

 

איך זה מרגיש להיות חלק מנבחרת בקמפיין ראשון?

מרגש, הכי מרגש בעולם. אין גאווה גדולה מזו. אני מאד נהנית. נבחרת ראשונה שלי, אז כל דבר שקורא הוא מרגש וכיף. אני מוקפת באנשים שכ"כ מעריכים. גם המשפחה, מאד מתגאים וזה הכי כיף בעולם. להצליח להביא גאווה למשפחה שלי אחרי שתמכו בי כל השנים ואני מכאן רוצה לקחת למקום הכי טוב שאני יכולה.

 

אז עכשיו, כמו שאמרת, הגעת לנבחרת עם הרבה שחקניות מכל הארץ, איך הרגשת באימונים הראשונים? שייכת?

בהתחלה היה מוזר. מקום חדש, מאמנים אחרים, שחקניות אחרות שאני לא רגילה לשחק איתן, שיטת אימון שונה, הכל שונה. ברור שלקח לי כמה ימים להסתגל. אבל באמת שכולם עשו את זה קל יותר עבורי. גם הבנות, שאת רובן לא הכרתי, אישית.  לשחק 40 דקות אחת מול השניה לא באמת מאפשר להכיר את השחקנית שמולך ועכשיו אני יכולה להגיד לך שאני חברה של כולן. האווירה איתן מדהימה ואני שמחה שיצא לי להכי אותן.
זו באמת הרגשה מדהימה שאת מגיעה למקום חדש ומקבלים אותך כ"כ יפה. וגם המאמנים, אף פעם לא היתה לנו איזו אינטראקציה ופתאום את רואה שמאמין בך ורוצים שתצליחי וגורמים לזה להיות קל יותר.

 

מה זה יותר, מבאס או נחמד – שהטורניר השנה שונה. שאי אפשר לעלות דרג אבל יש לך מצד שני הזדמנות לשחק נגד נבחרות דרג א' ולצבור נסיון.

באופן אישי זה יכול מאד לתרום, אני חושבת. לדעתי, זה יצא לטובת כולנו, השחקניות, שבאמת יש לנו הזדמנות להתנסות ולשחק נגד השחקניות ברמה הכי גבוהה באירופה לגיל שלנו, זו רמה אירופאית שכולנו שואפות להיות חלק ואולי גם לשחק באירופה יום אחד. זה להכיר ולחוות ולצבור המון נסיון ללמוד מזה בוודאי יעזור לקדם אחת-אחת מאיתנו.

לגבי זה שאין עליית דרג, זה כן קצת מבאס, אבל זו המציאות ואי אפשר לשנות אותה ואנחנו ניקח את זה למובן החיובי. הדרך אמנם תשפר אותנו להיות טובות יותר אבל התוצאה לא פחות חשובה, תמיד כיף לקחת מדליה. לי לפחות יש עוד שנה לנסות ולהעלות את הנבחרת לדרג א'.

 

ואחרי שהשתלבת ועברת את השלב הראשון. איך את מסכמת את הנבחרת?

יש אצלנו את השחקניות הכי טובות בארץ, וכולנו מרגישות הכי מחויבות. כיף להתאמן אצל טל נתן, אתה מרגיש את הניסיון ואת התשוקה הזו למשחק וגם אלינו, כ"כ אכפת לו והוא בא לנבחרת הזו ומשקיע את כולו, זה ממש ראוי להערכה. בגלל שזו חוויה ראשונה שלי, אני לא יודעת מה הסטנדרטים ואיך זה אמור להתנהל אבל לפי איך שהוא מנהל את העסק הוא עושה כל מה שהוא יכול ומשקיע בנבחרת בשביל שנצליח גם באופן אישי וגם קבוצתי. אכפת לו מכל הבנות ורואים שהוא מסור ועושה את זה הכי טוב שאפשר.

 

אם הכל מושלם, הולכים לזכות בטורניר?

אנחנו נבוא ונעשה את מה שאנחנו יכולות. בסופו של דבר יש את פערי הכוחות, אבל אנחנו נבוא וניתן את ה-200% שלנו שאנחנו יכולות בשביל להצליח. אנחנו באות מכוונות מטרה.

 

מה המטרה?

לנצח, ברור! אנחנו לא באות בשביל להפסיד. כשאני אומרת שאנחנו באות לעשות הכל להצליח, אני מתכוונת שלהצליח זה לנצח. לא נגיע ונגיד אנחנו פחות טובות, גם אם על הנייר פערי הכוחות ברורים, על המגרש אפשר לעשות הכל – אין קבוצה שהיא 'בלתי מנוצחת', אם נאמין בעצמנו אנחנו יכולות להגיע גבוה מהצפוי.

 

 

"אנחנו באות מכוונות מטרה"

איפה המקום שלך בנבחרת? כמה דומיננטית או כמה באה ללמוד ולחוות נבחרת ראשונה?

אני תמיד הולכת עם המאמן, בסופו של דבר בקבוצה את מבינה את המקום שלך בהיררכיה ובעמדה. איפה אני יכולה לעזור לקבוצה ואיפה לשחקניות האחרות יש יתרונות שצריך להשתמש בהם. כמו שאמרתי קודם, הנבחרת זה אוסף של השחקניות הכי טובות שיש היום, וכשסביבך השחקניות שברמה הכי גבוהה בארץ אז לכל אחת יש את התפקיד שלה בתוך שיטת המשחק.

גם טל (נתן) וגם עומרי (צירלין) מכירים אותי טוב. שיחקתי המון נגד עומרי ומכבי חיפה, בגילאי הנערות, וטל היה מגיע להמון משחקים גם השנה וגם בנערות, אז אני חושבת שכמו שהם מכירים אותי, ככה הם מכירים את כל השחקניות בנבחרת ברמה גבוהה ומה כל אחת מסוגלת לעשות ומה לא ומכוונים את הנבחרת ככה. בתחושה שלי אני מרגישה וחושבת שיש לי מה להביא.
אבל לפני הכל אני מאמינה שנצליח יחד, כי כל אחת יודעת מה המקום שלה.  

 

מה את מביאה?

בעיקר מהירות, לחדור לסל ולראות את החברות שלי, לייצר להן מצבים מתוך אותה סיטואציה. להוציא את הכדור החוצה למי שצריך ומתי שצריך. אני חושבת שזה חלק שאני מאד צריכה להביא לידי ביטוי במשחק, כי אצלי הוא חזק. כל דקה שאני אקבל בטורניר אעשה את הכי טוב שיכולה ואראה את זה כניסיון שיכול לתרום לי לעונה ולהמשך.

 

פספסו אותך בענף ובנבחרות עד עכשיו?

אני לא מתעסקת במה שהיה, אלא במה שעכשיו ובמה שיהיה. אני מסתכלת על עצמי וכנראה שהשנה אני חלק מהנבחרת כי החליטו שאני מתאימה. אני מסתכלת על התוצאה כרגע אני חלק מהנבחרת וזה מאד משמח אותי. זה הדבר שאני הכי רציתי כל השנים ואני הכי שמחה שעכשיו אני חלק  ומתרכזת רק בזה נטו, להגיע ולהוכיח באופן אישי ואופן כללי מה היכולות שלי

 

מה הוביל אותך לעונה המצוינת הזו ולמקום שאת נמצאת בו?

זה הרבה עבודה מנטאלית עם עצמי, לעבוד עם המאמן שלי ועם המשפחה והאנשים שמאמינים בי ורוצים שאני אצליח וגם חיזוקים עצמיים.

 

מה הוא הכדורסל בשבילך?

כדורסל זה החלק הכי חשוב חיים שלי. כל האופי שלי , מי שאני בתור בן אדם, הכדורסל בנה . כדורסל זה לחוות חוויות שאף אחד לא חווה. הכדורסל עיצב אותי ובנה אותי ובחיים לא חשבתי להפסיק.

 

נבחרת ישראל הבוגרת...?

מה השאלה...?

 

כבר בחלון הקרוב או אחריו?

(צוחקת). בסופו של דבר, אני הכי אשמח להיות חלק, ולא רק בחלון הקרוב או בזה שאחריו, אלא בכל השנים הקרובות. ללבוש את המדים הלאומיים ולייצג את המדינה. אני הכי אשמח להיות שותפה בנבחרת הבוגרת, ואני הכי רוצה ולתת את כל מה שאני יכולה. נבחרת בוגרת זה כבוד ואני אעשה הכל כדי לתרום לה, אם תהיה לי ההזדמנות.

 


רווח במדי הגימנסיה הריאלית, 6 תארים בגילאים הצעירים, אבל הרחק מאור הזרקורים

 

"רוצה להוכיח שראויה לאמון שמקבלת ולהוביל את הקבוצה רחוק"

בעונה השניה בלבד בליגת העל, רווח היא אולי מה שנקרא "השחקנית השישית" הטובה בליגה (אין דירוג רשמי כזה בליגה הישראלית וחבל). בגילאים הצעירים כבר היו לה תצוגות של 26 נקודות (בחצי גמר גביע המדינה) ובליגה אינספור משחקים בספרות כאלה, אבל העונה היא הביאה את היכולת הזו גם לליגת העל. 21 נקודות קלעה העונה רווח במשחק נגד מכבי רעננה ובסך הכל שיחקה 22 דק' בממוצע, 8 משחקים פתחה בחמישייה וסיימה עם 5.8 נק' בממוצע, 3 אס' ו-5 נק' מדד, אחרי ששנה קודם שותפה ב-12 משחקי ליגה.

 

נראה שהעונה האחרונה היתה מוצלחת במיוחד עבורך.

האמת, תלוי. אם מסתכלים בפן הקבוצתי אני חושבת שהיינו יכולים לעשות עבודה יותר טובה, אבל באמת שהיו קשיים אובייקטיביים שפגעו בנו. חילופי הזרות, הקורונה, זו לא היתה עונה רגילה. זו עונה שבתור קבוצה היה קשה מאד להצליח בה. מבחינה אישית, אני הרגשתי ממש טוב בעונה הזו, היתה לי עונה מדהימה, אבל אני כמובן שואפת להגיע הרבה יותר רחוק.

זה לא שאני מפסיקה עכשיו ואומרת 'זהו, עשיתי את שלי', יש לי עוד הרבה לאן להשתפר ומה לשפר, אני ממשיכה לעבוד ובעונה הקרובה מקבלת מקום יותר גדול בקבוצה ולהוכיח גם לעצמי שיש בי משהו אחר. שאני לא סתם עוד שחקנית, שאני שחקנית שיכולה להוביל קבוצה למקום טוב.

 

למי הוכחת השנה? לעצמך? לאחרים?

גם וגם. גם לעצמי, קודם כל לעצמי. היה חשוב לי להראות לעצמי שאני מסוגלת להתמודד ברמות הכי גבוהות, ובארץ 'ליגת העל' היא כזו. אני חושבת שבתור עונה ראשונה קיבלתי את ההזדמנות להראות מי אני, ואני מרגישה שלקחתי את זה בשתי ידיים והצלחתי להראות. גם לשחקניות  שאיתי בקבוצה וכל מי שכנראה מתעניין בכדורסל נשים בישראל כנראה ראה אותי באופן אחר ואני חושבת שזו אחת הסיבות שאני נמצאת היום בנבחרת.
מעבר לכך, הוכחתי גם למאמן שלי, זה גם מה שבונה את השנה שאחרי. הוא רואה שיש על מי לבנות ועל מי לסמוך.

 

הוכחת למאמן שאת טובה או שהוא צדק שהאמין בך?

קודם כל להראות לו שהצדקתי את האמונה שלו בי. לאורך כל השנים הוא דחף אותי ויש לי הרבה לזקוף לזכותו. המון המון מההתנהלות שלי בפן המקצועי היא בזכותו. ודבר שני, גם שאני טובה מספיק כדי שייתן לי את המושכות ושאני אוכל לקבל מקום יותר משמעותי בקבוצה ולהוביל אותה להצלחות. אני מעריכה מאד-מאד את זיו. כמובן, אני חושבת שלא כל אחד היה נותן לי את ההזדמנות הזו בשלב הזה ובאמת אני רואה כמה שהוא מאמין בי ואני הכי רוצה לקחת את זה ובאמת לעשות הכי טוב שאני רק יכולה. גם כדי להחזיר למאמן ולקבוצה. אני רוצה להוביל את הפועל ראשל"צ למקום טוב ולהוכיח שהייתי שווה את האמון.

 

איך את רוצה שהעונה הבאה תראה מבחינה אישית?

אני חושבת שהעונה הזו שהסתיימה חשפה מי אני  והשנה אני יכולה להראות יותר דברים ולהוביל ואני מקווה שהשנה אני אצליח בסוף העונה הזו להיות "שחקנית דומיננטית בליגה", דרך ההצלחה הקבוצתית ולא במקום. מבחינתי להיות "תגלית", לאו דווקא בתואר, אלא במהות של ההגדרה – לפרוץ ולהראות את עצמי בשילוב בין היכולות האישיות, התרומה לקבוצה וההישגים הקבוצתיים. אני רוצה לקחת את הקבוצה השנה הכי גבוה שאני מסוגלת למען הקבוצה ועבור החברות שלי, לעזור להן, במגרש ומחוץ למגרש.

 

ומעבר לשנה הזו, 3 שנים קדימה, איך את בונה את המשך הקריירה?

המטרה שלי בסופו של תהליך היא לנסות ולצאת לאירופה. אני לא יודעת כמה שנים זה ייקח, אבל המטרה היא לשחק בחו"ל ולהיות משמעותית, לא רק "לסמן וי" ולהיות עוד שחקנית, אלא להצליח להיות משמעותית גם בקבוצות באירופה.

 

דווקא את שלא באה לך ההצלחה בקלות אלא מתוך עבודה קשה הצלחת להגיע למקום הזה שלך. אז מתוך ההבנה הזו, שרק בעבודה קשה מצליחים, איזו עבודה עוד מחכה לך עד אירופה?

קודם כל זה המון אמונה עצמית. כל מה שהגעתי אליו התחיל באמונה שלי שאני מסוגלת להגיע למקומות האלה וכמובן האמונה מהסובבים. להביא את עצמי ל-100 אחוזים שלי מתוך הבנה והכרות שלי עם עצמי מה אני שווה.  מה אני יכולה לתת לקבוצה ואיך אני יכולה לעשות את הקבוצה יותר טובה ומתוך היכולות וההבנה הזו. בונים את זה לאט –לאט , שנה אחרי שנה.

 


מאי רווח (במרכז). עם אליפות נערות א' 2019, האליפות האחרונה שחולקה לפני הקורונה [השלימה טריפל לגביע ואליפות התיכונים]