הוחלט שלא לממש את האופציה

לפני שנה הוחלט כי אליפות אירופה לעתודה בנות תתקיים בישראל, כשהקהל הישראלי ינסה לדחוף את הנבחרת לעלייה לדרג א'. הקורונה אמנם ביטלה את אליפות 2020 אך פיב"א איפשרה לממש את האופציה לארח את האליפות בקיץ 2021. כפי שנמסר לנו מפיב"א אירופה, בישראל בחרו שלא לממש את האופציה. תגובת איגוד הכדורסל, בפנים.


| שי ברק

[בתמונה: סגל נבחרת נערות 19', שיהיו עתודה 21'. הוחלט לוותר על האפשרות לקיים את האליפות בארץ הקודש, FIBA.COM]

 

נפתח בהבהרה. חיכינו שבוע מאז הפרסום הרשמי שיצא מפיב"א (וקיבל ביטוי בהודעה רשמית מישראל). רצינו שגוף תקשורת אחר יפרסם את הידיעה החדשותית הזו שיצאה בצורה רשמית, לפני ששוב יעבירו ביקורת שכאן מפורסם כל מה שרע (כאילו שלא היינו הראשונים לחגוג ולשמוח עם ההחלטה לארח את הטורניר ב-2020). אבל כשחלפו הימים ודבר לא קרה - אין ברירה אלא לבשר לכם:

פיב"א הציעה לשמור על הזכות לארח את אליפות אירופה לעתודה (דרג ב') בישראל גם בקיץ 2021... אבל התשובה שקיבלו לא היתה חיובית ובחודש נובמבר תיבחר מארחת חדשה. כך איבדנו את אירוח הטורניר שיכול היה להזניק את כדורסל הנשים הישראלי קדימה. 2,500 אוהדים דוחפים את שחקניות העתיד (כולן שחקניות ליגת על, חלקן שחקניות נבחרת בוגרת) להישגי שיא.
שנה אחרי שהבנים קיבלו את הבמה והביאו גביע, הבנות צפויות שוב לנדוד באירופה.
ההפסד אגב, רק שלנו.

תזכורת. בתחילת נובמבר 2019, התקבלה הודעה משמחת שאנחנו נארח את אליפות אירופה לעתודה (דרג ב') כשהדור המוכשר שעלה דרג בנערות פייבוריט להשלים הישג דומה גם בעתודה. 

כמה חודשים אחרי שנבחרת העתודה בנים חגגה זכיה באליפות אירופה מול הקהל הבייתי, היתה הזדמנות גדולה דומה גם בבנות. טורניר בינ"ל שמתקיים במרכז (ולא באילת הרחוקה שגררה עלויות גבוהות של טיסה ושהייה בעיר הנופש בחודשי הקיץ), היה אידיאלי לקידום כדורסל הנשים.

כבר אז היתה צריכה להידלק נורת אזהרה, כשההחלטה שהופצה ע"י פיב"א בכל אירופה, פורסמה באופן רשמי בישראל רק כ-3 שבועות אח"כ בידיעה שנשלחה לתקשורת "רק" ב-1.12.

פוטנציאל לאירוע חגיגי הוצנע בצורה לא אופיינית, עד שקיבלנו גם את אירוח אליפות אירופה ב-3X3.

 

התקדמנו, העניין החל להיבנות לאט לאחר הגרלת הבתים והתחושה שאפשר בהחלט להעפיל לדרג א', העניין החל להיווצר אבל בחודש מרץ הכל נעצר, הקורונה פרצה ונכנסנו להקפאה כשבחודש יוני הוחלט על ביטול כל הטורנירים שהיו צפויים בקיץ.

 

בפיב"א החליטו לא לקפח או לפגוע במארחות שנבחרו לאליפויות 2020 והודיעו מיד שכל איגוד שקיבל אירוח טורניר ב-2020 מחזיק בזכות לארח את אותו אירוע ב-2021. "אחרי שאירוע הקיץ בוטלו, פיב"א אירופה החליטה לתת קדימות למארחות אירועי הקיץ האחרון, וקדימות בקבלת אירוח הטורניר שיתקיים בקיץ 2021", כך נמסר מהארגון האירופי.

אלא שבהודעה שיצאה בשבוע שעבר, שהמארחת לטורניר העתודה בקיץ 2021, תיקבע בנובמבר. כלומר בעוד המארחות של טורנירי הנערות והקדטיות ניצלו את האפשרות שניתנה להן והבטיחו את אירוח הטורניר בשנה הבאה – איגוד הכדורסל הודיע לפיב"א שלא מממש את הזכות הזו ופיב"א פתחה את ההרשמה מחדש לכל מדינה שמבקשת לאחר את הטורניר.

 

אין הרבה מה להוסיף. נבחרת העתודה הקרובה צפויה להיות איכותית במיוחד כשבסגל צפויות לקחת חלק שחקניות כ-ליאור גרזון (שתגיע אחרי עונת בכורה במכללות), דניאל קארש, עדן ציפל, גילי אייזנר ואמי רינת, זו נבחרת אטרקטיבית שצפויה לכלול 10-12 שחקניות עם נסיון של מספר שנים בליגת העל, העניין שהיתה יכולה להכניס לכדורסל הנשים ולקידום הענף שזועק לקידומו – התפספסו.

האם אנחנו יכולים לבקש מחדש את האירוח בנובמבר? כן. האם נעשה זאת? כרגע זה לא נראה כך, הלוואי שנתבדה.

 

תגובת איגוד הכדורסל: "מדיניות איגוד הכדורסל היא לנסות ולארח אליפויות אירופה דרג א' במידת האפשר. בקיץ האחרון הייתה כוונה לארח את אליפות אירופה לנשים עד גיל 20 דרג ב'. לצערנו לא קיבלנו רוח גבית בנושא מערים שביקשו לארח את הטורניר ולכן עיקר הנטל הכלכלי נפל באופן ישיר על תקציב האיגוד. מכיוון שהיום אנחנו נמצאים במצב של חוסר ודאות כלכלית כללי במדינה וחוסר יציבות שלטונית, האיגוד בחר שלא לקחת סיכון שעלול להעמיד אותו בהוצאה תקציבית גבוהה שאין לה כיסוי מכל מקור אחר. עד היום התברר לנו שקל יותר לארח אליפויות דרג א' ושיותר נותני חסות, ערים וגופים כלכליים אחרים, נרתמים למטרה זו. אין לנו ספק שבעתיד הלא רחוק נחזור לארח אירועים בינלאומיים יוקרתיים ונעשה זאת כפי שעשינו עד היום, ברמה הגבוהה ביותר"