"הקלעית" - ראיון עם נעה גבעון

היא היתה מהקלעיות הבולטות בנבחרת הקדטיות (מקום שני בנבחרת), ומהקלעיות המובילות בליגה הלאומית לפני שנה (מקום שלישי בליגה). כעת, נעה גבעון סוגרת עונה מוצלחת במכבי רעננה וחוזרת לסגל הנבחרת הלאומית, במדי נבחרת העתודה תנסה לעשות קפיצת מדרגה נוספת לפני העונה הבאה שלה בפתח תקווה.


| שי ברק

(תמונה: איגוד הכדורסל)

 

באוגוסט 2018, נעה גבעון (178, 19) היתה חלק מסגל נבחרת הקדטיות של ישראל. את הקמפיין סיימה עם 10 נקודות בניצחון על רומניה. זו היתה הפעם ה-5 בטורניר שקלעה מספר דו ספרתי של נקודות. גבעון, שם אלמוני יחסית לצד "כוכבות" הנבחרת ירדן גרזון, עדן ציפל ואמי רינת, היתה השחקנית היעילה בנבחרת. היא סיימה כקלעית השניה בישראל עם 8.8 נקודות למשחק, מקום שני בנבחרת ישראל כולה (לפניה רק גרזון) ורביעית במדד היעילות עם פחות מ-20 דקות למשחק.

חלפו שנתיים עד שנקראה שוב לדגל הנבחרת, באמצע היתה זו הקורונה ש"הפריעה" וקלקלה מהחוויה של גבעון להיות חלק מנבחרת הנערות, אבל ההתעקשות של איגוד הכדורסל כן לקחת חלק בטורניר הצ'אלנג'ר שמתקיים הקיץ מאפשר לשחקניות, ובעיקר לצעירות ביניהן (גבעון, אחת מהן) לצבור ניסיון נגד קבוצות מובילות ביבשת לקראת ההזדמנות להעפיל לדרג א' בעונה הבאה.

 

איך את מסכמת את תקופת ההכנה?

היה מאתגר. זו היתה תקופה עמוסה מאד, השילוב של האימונים והמגבלות, עם הקורונה והצבא, הובילו אותנו להתאמן קצת בתחושת אי וודאות, איך הטורניר ייראה נגד מי נשחק.... אבל עבדנו טוב, האימונים היו קשים וברמה גבוהה.

 

ספרי לי איך מתאמנים לקראת טורניר לא ידוע?

זו היתה תקופה מאד אינטנסיבית. הצוות המקצועי ניסה להכניס כמה שיותר אלמנטים ותכנים מקצועיים כדי שנוכל להתכונן לאליפות בצורה הכי טובה למרות המגבלות וכדי שנגיע הכי מוכנות לטורניר. ידענו שזה טורניר שיקחו בו חלק נבחרות מהטובות באירופה, נבחרות שבטורניר "רגיל" לא היינו אמורות לפגוש הקיץ, כי הן נבחרות דרג א', אז אנחנו צריכות לבוא הכי מוכניות שיש.

 

כמה זה משמח או אולי בכלל מבאס המבנה של הטורניר. מצד אחד יריבות חזקות ורמה גבוהה יותר ומצד שני לא משחקים על העפלה לדרג א'?

אפשר למצוא את התחרותיות גם בטורניר הנוכחי. עדיין יש לנו משחקים שאנחנו צריכות לנצח ובית שבסוף צריך להיות מדורגות בו כמה שיותר גבוה, אז יש אתגר ויש על מה לשחק. אבל אני מסכימה שחסרה בסוף החותמת של מדליה או עליית דרג. מצד שני זה יהיה טורניר שהרמה בו הרבה יותר גבוהה ממה שהיינו חוות בדרג ב' וזו הזדמנות טובה להתמודד מול הטופ האירופי.

 

התבאסת כשקיבלת את ההודעה שהשנה אין אליפות "רגילה"?

האמת שדיי מהתחלה היה ברור שלא תהיה השנה אליפות אירופה 'רגילה', טל (נתן, המאמן) אמר לנו שיהיה טורניר כזה. אז מהבחינה הזו הציפיות פגשו את המציאות.

 

למה התכוננת מבחינה אישית?

כמו כל טורניר נגד יריבות אירופאיות, ומול יריבות מבכירות היבשת זה משמעותי עוד יותר, לשחק מול שחקניות עם סייז יותר גדול, אתלטיות שונה, וגם מבחינת הניסיון אנחנו נפגוש לא מעט שחקניות שכבר משחקות ברמות הגבוהות, אז בטח שהקצב והאינטנסיביות יהיו יותר גבוהים.

אז התאמנתי הכי חזק שאני יכולה, מתוך הבנה שבמשחקים יהיה יותר קשה, ניסיתי להביא ולהפיק לקחים מהניסיון שצברתי בליגת העל במשחקים ובאימונים עם ומול זרות, וביתר הזמן זו הכנה מנטאלית ומחשבה על "איך המשחק יזרום? ואיך נפתיע?"

 

ו...אתן מוכנות?

כן, עד כמה שאפשר.

 

אפשר להפתיע?

בטח. אין משחק שאנחנו נגיע אליו במחשבה שאי אפשר לנצח. אנחנו מתכוונות להתמודד ולהילחם מול כל יריבה ולעשות את הכי טוב שלנו כדי לנצח.

 

איזה מקום הולכת לסיים?

ראשון (צוחקת). הלוואי! מאמינה בנו שנצליח להוציא מעצמנו את המקסימום.

 

 

"נבחרת העתודה? לפני הכל, חברות טובות"

את ההזדמנות לשחק עם נבחרת הנערות בדרג א' החמיצה, שנה אחת כי היתה השחקנית ה-13 של הנבחרת ובשנה שאחרי (שנה שעברה) רק הקורונה מנעה ממנה לטוס. אבל גבעון המשיכה להוכיח את עצמה כל התקופה הזו, בעונה שעברה שיחקה בכרטיס כפול בליגת העל ברעננה ובליגה הלאומית. עד שהקורונה עצרה את הליגה גבעון צברה ניסיון בליגה הראשונה ודרסה את ליגת המשנה, כולל משחקי שיא כמו 36 נקודות בניצחון על רמה"ש. חודש אחרי אותה תצוגה זכתה בתואר האחרון של אוסטרובסקי, אליפות התיכונים (חודשיים לפני שהקורונה שינתה את העולם ועצרה את הכדורסל).

העונה, בליגת העל כבר שיחקה קרוב ל-15 דקות בממוצע והרשימה עם 15 נקודות (ב-16 דקות) בניצחון על הפועל ראשל"צ, ואת העונה סגרה עם 14 נקודות כשהיא כבר משחקת קרוב ל-30 דקות.

 

איך זה לחזור לנבחרות?

כיף ממש. זו הרגשה אחרת להיות חלק מנבחרת ישראל. ברור שאני תמיד רוצה להיות שם, זה החלום של כל אחת. מאז הפעם האחרונה שלקחתי בה חלק שמתי לעצמי כמטרה ועבדתי הכי קשה כדי להיות בסגל שוב. שנה שעברה היתה הקורונה וקצת החמצתי את האפשרות לשחק בדרג א' עם הנערות ולפני כן, הייתי ניפוי אחרון לפני הטיסה. זו לא היתה סיטואציה קלה וברור שזה היה מבאס אבל לקחתי את זה כאתגר לעבוד יותר קשה.

 

עם איזה ביטחון את מגיעה?

אני מרגישה שיש לי ביטחון בעצמי ובחברות שלי לקבוצה ואני מאמינה שאני אשחק טוב ובשאיפה אביא את היתרונות שלי והיכולות שלי למשחק.

 

אילו יתרונות למשל?

את יצר התחרותיות, אנרגיות משני צידי המגרש, הגנה טובה, לנסות לקלוע ולעזור בפן ההתקפי וכל מה שהצוות המקצועי ידרוש ממני.

 

איפה את רואה את עצמך בתוך הנבחרת הזו?

אנחנו 12 שחקניות מצוינות ואני אנסה להוכיח את עצמי, בכל הזדמנות שאקבל. אנחנו נבחרת וכל אחת נותנת מה שהיא יכולה, ואני אנסה לעשות את הכי טוב שלי ומה שיצטרכו ממני אתן כדי שהנבחרת תצליח.

 

ספרי לי על הנבחרת – מי זו נבחרת העתודה 2021?

קודם כל זו נבחרת של שחקניות טובות שלפני הכל הן חברות טובות. אנחנו מאמינות בעצמנו, באות לתת הכל בטורניר הקרוב, יש אווירה טובה, פירגון ובעיקר יש באמונה שיכולות לנצח ולהיות הפתעה בטורניר.

 

איך להתאמן אצל טל נתן?

הוא משדר שהוא מאמין בנו, שהוא סומך עלינו ושהוא אוהב אותנו.  הוא מאמן מאד מנוסה בנבחרות ובכדורסל בכלל, יש המון מה ללמוד ממנו ורואים בכדורסל שלו את הניסיון והידע העצום. אני לומדת ממנו המון, בכל אימון כמעט משהו חדש, החל מתכנים מקצועיים ועד התנהלות בתוך האימון ומחוץ לאימון.

 

הטורניר הקרוב הוא ב"בועה" קהל מהארץ לא יכול להגיע, כמה זה יהיה חסר?

מאד. אני מרגישה שיש התעניינות גדולה גם בסביבה הקרובה שלי וגם בסביבת הנבחרת. החברים והמשפחה רצו מאד להגיע אבל אסור לקהל מבחוץ להיכנס. זה קצת מבאס את העניין, אבל אני יודעת שיעודדו אותנו מהארץ.

 

 

"יש בי מוטיבציה מאד גבוהה להצליח בליגת העל"

גבעון, גדלה במחלקה העירה של מכבי רעננה. איתן זכתה בין היתר בדאבל בנערות א' בעונת 17/18 (לפני הטיסה עם נבחרת הקדטיות), בשנה שאחרי הקבוצה אמנם הפסידה את האליפות בנערות, אבל גבעון כבר צברה ניסיון בקבוצה הבוגרת וזכתה בגביע האיגוד לנשים כשעם ה"קבוצת בת" מהליגה הארצית, הצליחה לזכות בגביע מול קבוצת הצמרת מהלאומית, גלבוע-מעיינות. גבעון באותו משחק היתה הקלעית המובילה עם 22 נקודות, בגיל 17 בלבד, עשתה היסטוריה. באותה עונה גם נבחרה לחמישיית העונה בליגת הנערות.

אף שהיתה לה עונה שנה במחלקה הצעירה, היא קיבלה החלטה לעבור לליגת העל ולשחק ב"כרטיס כפול" בלאומית, משרה מלאה בקבוצות בוגרות כדי להתחיל ולעשות את ההתאמות לעתיד.

בליגת העל שותפה 10 משחקים בלבד, בעוד בליגה הלאומית היתה אחת השחקניות הדומיננטיות עם 16.8 נק' בממוצע עד שהעונה נפסקה עקב הקורונה ורעננה היתה בחלק העליון של הטבלה עדיין בתמונת הפיינל פור. העונה היא כבר הפכה להיות שחקנית רוטציה בליגת העל ובחודש האחרון לעונה כבר שיחקה מעל 20 דקות בממוצע.

 

כמה ליגת העל עזרה לך השנה?

עזרה לי מאד, אני חושבת. גם ברמה המנטאלית להתרגל למשחק אחר עם זרות גם באגרסיביות, הבוגרות הוא משחק שונה לחלוטין ויש הרבה התאמות לעשות במעבר מלשחק בליגה לנערות. עבור שחקנית ישראלית, בעיקר צעירה, שום דבר לא ברור מאליו ודווקא מתוך אותם קשיים אני חושבת שצמחתי והתפתחתי כשחקנית. וגם כשלא הלך או כשהיה מתסכל ראיתי את הסיטואציה כאתגר לצאת ממנו - וזה מספק כשמצליחים.

 

איפה הקושי בא לידי ביטוי?

מכיוון שהזרות הן בעיקר אלה שמייצרות. למדתי בליגת העל להילחם על ההזדמנויות שהיו לי ולתפוס כל הזדמנות כזו בשתי ידיים כשקיבלתי. לשמחתי השנה היו לי הזדמנויות כאלה ולמדתי ממשחק למשחק להראות את עצמי יותר ולא להתחבא בצד.

 

לפני האימון הראשון בליגת העל, איך חשבת שהעונה תראה?

פשוט הרגשתי שזו שנה ראשונה שאשחק דקות משמעותיות וידעתי שזו הולכת להיות עונה קשה שאני אלמד בה את הליגה יותר, מה אני יכולה לתת יותר ומה פחות, להבין את הליגה. לקחתי בחשבון שיהיו לי עליות וירידות, שזו תהיה שנה שאני אצטרך להתמודד בה, ידעתי שאני נמצאת במקום טוב ויכולה להראות את עצמי, אבל גם היה לי ברור שזה לא יהיה פשוט. רציתי לשים את הזריקות שאני אקח, לייצר לעצמי מצבים מהסיטואציה שנוצרת, לשמור טוב כי זה המפתח לדקות משחק.

 

אז בסיכום של עונה איך יצאת ממנה? ענה על הציפיות?

אני הגעתי לתת את כל מה שיש לי התכוננתי הכי טוב לעונה וקיוויתי שאצליח לעשות יותר ולהתקדם ולתפוס יותר מקום בליגת העל, ושאת הדברים שעשיתי בלאומית אצליח להביא לידי ביטוי גם בליגת העל.  ככל שהעונה התקדמה זה יותר זרם ואני מצפה ושואפת לכמה שיותר גבוה. פשוט להיות יותר טובה בכל האספקטים.

 

ומה המסלול שלך הלאה, לקראת העונה הבאה והשנים הקרובות?

בשאיפה שיהיו עוד יותר טובות ומוצלחות. אחרי שאסיים את הטורניר עם הנבחרת, אמשיך לעבוד אישית בקיץ ולהגיע יותר מוכנה לשנה הבאה. ארצה להתחזק, לשפר את המשחק שלי. אני מקווה שאעשה את העונה הכי טובה שאני יכולה לעשות, בכל הפרמטרים, הגנה יותר טובה, לייצר יותר נקודות, למסור יותר אסיסטים, שהמדד שלי יהיה יותר טוב.

 

למה בחרת להצטרף להפועל פתח תקווה?

זה הרגיש לי נכון. זה מועדון טוב שיש בו מעטפת, המאמן ממש טוב שאני מכירה אותו כמאמן שתומך ועוזר לשחקניות שלו ומאמינה שיכול להוציא ממני את הכי טוב שיש.

 

איפה את רואה את עצמך בשנה הקרובה בפתח תקווה?

אני מבינה את מקומי, אני עדיין שחקנית צעירה. זה ברור שאני לא רוצה להיות שחקנית ספסל, אבל אני מבינה שכדי להגיע לאן שמכוונת בהמשך הדרך אני צריכה את הזמן ולעבוד קשה. יש לי מוטיבציה מאד גבוהה להצליח בליגת העל. מקווה שהגרף יהיה "למעלה", גרף של התקדמות. להשתפר משנה לשנה, מחודש לחודש, מיום ליום.

 

באיזה מקום היום נמצא אצלך הכדורסל?

מקום ראשון, קל. הוא מדורג לפני הכל. בכל התנגשות בין הכדורסל לדברים אחרים, הכדורסל מנצח.

 

 


גבעון (במרכז), עם 22 נקודות הובילה את מכבי רעננה לזכיה היסטורית בגביע האיגוד לנשים 2019.

 


גבעון (שניה משמאל), מצטיינת העונה בנערות א' 2019