בין חמישי לשישי / דעה

טור דעה על הנרטיב שיוצרים בענף כדורסל הנשים בדרך לריסוקו. על העבודה המקצועית של זיו ארז שמעדיפים לכנות "סנסציה", ועל עוד נימוקים של מאמנת רמלה שבעצם מאשימה את עצמה ומטילה את האחריות מסביב.


| שי ברק

היום יפתח המחזור השני בליגת העל נשים (15:30, שידור ישיר בספורט5+), כשבשקט ובלי לשים לב מתחילה להיווצר פה שיטה של פיצול מחזור עם 5 משחקים לשלושה ימים שונים(!) אבל על כך אולי בעתיד, זה כרגע לא הנושא.

1. המשחק שיפתח את המחזור הוא בין א.ס רמת השרון לבין הפועל ראשון לציון.  הכותרת שמנהלת ליגת העל נשים נתנה לקראת המשחק היא "א.ס רמה"ש תפתח מחר את המחזור השני מול הסנסציה מראשל"צ". השאלה הראשונה שחייבת להישאל היא, מדוע דוברות מנהלת הליגה מחלקת ציונים לקבוצות ומה המשמעות של המילה "סנסציה" בין מילות הכותרת?
הדברים ברורים, נסיון לייצר נרטיב של דרמטיות תוך הנצחת פערי רמות שכבר לא קיימים. בדרך הזו תמיד אשדוד היא הקבוצה הגדולה ותמיד ראשל"צ תהיה הקבוצה הקטנה. מדוע המנהלת שצריכה לדאוג לקידום הליגה כולה ושאיפה לשיפור הקבוצות צריכה להביע כזו עמדה שתפגע בראשל"צ? שיקולי רייטינג.
[גם המפגש בין הילה קארש ודניאל קארש (ולהפך), האחיות שיתמודדו היום אחת נגד השניה, הוא כבר מפגש שלישי בין השתיים, אפשר היה לספר על המאצ'אפ מהעונה שעברה. אבל גם את זה בצד, כרגע]

אבל הבעיה האמיתית היא, שהכותרת הזו שגויה. בראשון לציון כנראה שבכלל לא נעלבו, אלא גילגלו עיניים והמשיכו הלאה. מנהלת הליגה בכותרת שנתנה למשחק הזה (והפיצה לכל גופי התקשורת שחלקם האמינו לה והעתיקו את הכותרת) מטעה את קהל האוהדים ומייצרת "פייק" פריוויו לקראת המשחק. 
העונה שעברה, שלכל הדעות היתה חלשה של ראשל"צ בגלל קושי להכניס זרות לארץ ולייצב את הסגל בעוד העונה של אשדוד היתה טובה יותר ולא סבלה מאותן בעיות. אלא מה? המאזן בין הקבוצות היה 1-1. כלומר כבר בשנה שעברה כשההבדלים בין המועדונים היו משמעותיים, ראשל"צ כבר ניצחה את אשדוד.
נסתכל שנה קודם לכן, לפני שפרצה הקורונה, ראשל"צ התמודדה עם סכנת פירוק ובמחזור השני ניצחה את אשדוד. גם בסיבוב השני ניצחה את אשדוד ובסך הכל מאזנה לפני שנתיים היה 1-2 ובשנתיים האחרונות 3 פעמים ניצחה ראשל"צ, רק פעמיים אשדוד. ואם נוסיף את המשחק בשבוע שעבר זיו ארז מול אשדוד מוביל 4-2.

נוסיף שדווקא מול רמת השרון היריבה הנוכחית, המאזן בשנתיים האחרונות שקול יותר 3-3, ועדיין, זיו ארז עם ראשל"צ עם 7 ניצחונות מול שתי היריבות האלה. אז מי פה הסנסציה?

2. הנרטיב  השני שמנסה לייצר בדוברות המנהלת שצריך פה שחקניות WNBA (למרות הצהרות שרוצים לצמצם את כמותן כדי להאריך בעתיד את הליגה). כי אולי וכנראה שהסנסציה היא בחוסר ההבנה בסגלים? כשבראשל"צ משחקת שחקנית נבחרת ישראל הבוגרת, עדן ציפל, ושחקנית נבחרת ישראל הצעירה, מאי רווח. 2 זרות מוכחות שהיו פה בליגה ודקיה כהן, שכנראה באחראית התקשורת במנהלת לא מכירה.  מי שלא מביאה בחירות דראפט גבוהות או שחקנית עם עבר בליגה "הטובה בעולם", היא תהיה בגדר סנסציה?

3. ומה בין משחק הליגה של ראשל"צ לבין המשחק אמש של רמלה? אתמול התייצבה שירה העליון, מאמנת אליצור רמלה מול המצלמות דקות לאחר ההפסד לאיידין התורכית ופתחה כך את דבריה "הקבוצה לא בכושר. התחלנו את האימונים מאוחר".
הפועל ראשון לציון, שבדוברות המנהלת מזלזלים כשקוראים לה 'סנסציה', הביאה את 3 הזרות שלה לישראל באמצע חודש ספטמבר (סביב ה-23.9), הסגל הישראלי של הקבוצה ממשיך עונה שניה יחד ועונה "מי יודע כמה" מאז גיל ילדות ונערות. זיו ארז עונה שלישית על הקווים, חודש של אימונים, עם 2 זרות שכבר שיחקו בישראל, סגל ישראלי שמייצר המשכיות וכמעט חודש שלם של הכנה. זו לא "סנסציה" זה נקרא כדורסל.

ברמלה הזרות התחילו להגיע רק בחודש אוקטובר. לוח המשחקים לא היה "הפתעה" עבור רמלה (בדיוק כמו שחוקי המתאזרחות שנה שעברה ביורוקאפ אינו הפתעה). מאמנת הקבוצה בחרה את שחקניות שהחתימה כשידעה מתי יכולות להצטרף, בנתה לו"ז אימונים ובסופו של דבר הביאה את הקבוצה הרמלאית לא בכושר ולא מחוברת (כך במילים שלה) נגד קבוצה שלא הגיעה בכלל עם צוות מקצועי (שהיה חולה קורונה). התורכיות שיחקו אותה כמות של משחקים רשמיים כמו רמלה, אבל זה לא משנה. לא צריך להשוות ליריבה, אפשר וצריך להשוות לראשון לציון וזיו ארז, שהוכיחו שאפשר, אם רוצים, להתחיל אימונים גם בספטמבר.
אז מאמנת הקבוצה, בדבריה, אמש מאשימה הכנה שהיא אחראית לה (נטילת אחריות יפה, בלי גרם ציניות), אבל מטילה את האחריות על המנהלת ובניית לו"ז שבעקבותיו רמלה "מנסות לעשות פרי-סיזן עם 2 משחקים בשבוע".

4. בחזרה ל"סנסציה" של דוברות המנהלת. במקום להאדיר ולפרגן, לדחוף, ולעודד את ההישג של ראשון לציון - הישג שהגיעו מוכנות יותר מהיריבה לעונה, ההישג נקרא "סנסציה". ממש כמו שתלמיד שלמד חודש וחצי למבחן בגרות והוציא ציון גבוה יותר מתלמיד שלמד 3 ימים קודם, הוא "הפתעה". 
בדרך הזו, במקום לעודד קבוצות להתחיל להתאמן קודם (ואז גם לא צריך לבטל את טורניר פתיחת העונה. שבוטל בגלל שהזרות הגיעו לישראל "ברגע האחרון"), ובמקום להעביר ביקורת על קבוצות שמתייחסות למחזורי פתיחת העונה כ-פרי סיזן (למה שקהל יבוא למשחקי פרי סיזן?) - מאדירות את הניצחונות שלהן, וקוראות לאחרות "סנסציה".

5. אז בהצלחה לרמלה באירופה, כי הצלחתה היא הצלחתנו וגאוותה היא גאוות הכדורסל הישראלי. נקווה שיצליחו להתחבר במחזורים שעוד נותרו. ובהצלחה לראשון לציון בליגה בתקווה שיכיחו ששיטה, עבודה מקצועית, קידום צעירות והחתמת זרות שלא פוגעות בישראלית אלא משלימות לה היא משתלמת גם השנה (כמו לפני שנתיים) ובהצלחה לרמת השרון היום נגד ראשון לציון, כי השיווק האינטנסיבי שעשו למשחק בשבועיים האחרונים מצדיקים כל אוהד שיגיע, ככה בונים תודעה. ובהצלחה לכל קבוצות הליגה שיהיו קצת יותר "סנסציה" בהתנהלות שלהן, ולהיות קצת פחות "קבוצה אירופאית" בתירוצים.