המגיפה השבדית

אמנדה זאהוי בי, הכוכבת הגדולה של ניו יורק ליברטי ונבחרת שבדיה חלתה בקורונה והיא בספק למשחק נגד נבחרת ישראל בשבת, במוקדמות היורובאסקט. אך אם לא דיי בכך הרוחות בשבדיה סוערות כשגם מגארת'י הלברסון ולויד לא הגיעו עם הסגל השבדי ליוון ובתקשורת השבדים מפקפקים בסיבות. האם שבדיה תופיע למשחק ללא כל שחקניות הפנים שלה?


| שי ברק

בחודש נובמבר האחרון במשחק שפתח את מוקדמות אליפות אירופה 2021, הפסדנו, נבחרת הנשים של ישראל, לנבחרת שבדיה 77:40. השבדיות ניצלו את הכוח והדומיננטיות שלהן בצבע כדי לשלוט במשחק. הן ניצחו 52-29 בריבאונד וכאמור את המשחק ב-37 נקודות הפרש. הקלעית המובילה היתה לואיז הלברסון עם 15 נקודות (ב-100% מהשדה), גם אמנדה זאהוי בי וקליס לויד (12 כ"ח) קלעו בספרות כפולות (10 כ"א), ורייגן מגארת'י קלעה אמנם 6 נקודות, אך הורידה 13 ריבאונדים.   

למה ההיסטוריה הזו חשובה לנו היום לפני המשחק בשבת? כי כל הארבע בספק למשחק נגד ישראל וביחד עם ההחלטה שלא לזמן את פארהייה אבדי נבחרת שבדיה מגיעה ללא כל קו הפנים שלה , כשמדובר בשחקניות דומיננטיות ששיחקו מעל 20 דקות בממוצע במשחק. 

מדובר בסיטואציה כמעט חלומית לנבחרת ישראל. אחרי ששבדיה למעשה "איבדה" את יתרון הביתיות והמשחק עבר למגרש נייטרלי, ללא קהל, בבועה ביוון - כעת בשבדיה חוששים שייאלצו להופיע עם החמישייה השניה ובצבע יעלו שחקניות חסרות ניסיון שלא שיחקו כמעט עם הנבחרת עד היום. כזכור, שבדיה מגיעה לחלון הזה אחרי שני ניצחונות (מונטנגרו וישראל) ויודעת שניצחון במשחק הקרוב יבטיח להן את אליפות אירופה - אבל בקבוצה, למרות היתרון האיכותי שנשמר בגארדיות, חוששים.

 

לויד: "לא שווה לסכן את הבריאות"

התקשורת בשבדיה סוערת ומנסה להבין מה מסתתר מאחורי ה"מגיפה" שפקדה את השבדיות, והאם זו הקורונה?  בעוד אמנדה זאהוי בי נבדקה בסוף השבוע ונמצאה חיובית לנגיף הקורונה, יתר השחקניות יצאו שליליות בבדיקה. אלא שבעוד זאהוי בי עברה אתמול (שני) בדיקה נוספת ומקווה לתוצאה שלילית שתאפשר את נסיעתה ליוון, יש סימן שאלה גדול סביב רייגן מגארת'י ולואיז הלברסון. השתיים סובלות מסימפטומים הדומים לשפעת (או לקורונה) אך בבדיקות שביצעו עד היום יצאו שליליות לנגיף. עם זאת, בנבחרת שבדיה פרסמו שהשתיים ככל הנראה לא ייקחו חלק במשחק הקרוב ובשבדיה מנסים לברר אם זו אכן המחלה או סיבה אחרת.

מי שהכעיסה את הנבחרת והאוהדים במיוחד היא קליס לויד. לויד הגיעה לחלון המשחקים כשהיא בריאה ואף יצאה עם הנבחרת ליוון, אלא שבאתונה סירבה להמשיך לטיסת ההמשך למשחק. לויד שעבדה באביב האחרון במערכת הבריאות באיים הקנריים, היתה צריכה להגיע לכרתים בשתי טיסות והחליטה לבטל את השתתפותה במשחקים. "אני מבינה שאנחנו צריכים לקיים איזושהי שיגרה, אבל התיזמון גרוע ואני לא חושבת שכדאי לסכן את בריאות השחקנים", אמרה בראיון לתקשורת השבדית. לויד עזבה את הקבוצה והיא לא תיקח חלק בחלון המשחקים הקרוב.

עם זאת, בקבוצה עדיין אופטימיים שאם הבדיקה הקרובה של זאהוי בי תצא שלילית היא תצטרף לנבחרת ביוון והגעתה צפויה "באופן פלא" להביא לפחות עוד שחקנית אחת (הלברסון) ואולי אפילו שתיים. אלא שבשבדיה פחות אופטימיים לגבי תוצאות הבדיקה הקרובה של זאהוי ועוקבים בדאגה.

בינתיים זימנו בקבוצה את הגארדית סופיה האג (169, 23) ואת אמה יוהנסון (190, 17) הסנטרית הצעירה שהוקפצה ישירות מנבחרת הקדטיות (באליפות האחרונה 8.4 נק' ו-4 כ"ח).

 

נבחרת ישראל ומונטנגרו ממשיכות בהכנות

בזמן שבשבדיה סוער, המצב בנבחרת שלנו ובנבחרת של מונטנגרו העניינים יותר רגועים. הנבחרת הישראלית הגיעה לכרתים ביום ראשון בצהריים, ומונטנגרו הגיעו כמה שעות לאחר מכן. מונטנגרו הגיעו עם סגל כמעט זהה לזה ששיחק בחלון הראשון כשהשחקניות המרכזיות, נכון לאתמול, מרגישות טוב ונטלו חלק באימון.

בנבחרת הישראלית מצב הרוח טוב, תנאי השהייה של השחקניות, במלון המבודד, נוחים באופן יחסי ומאפשרים לנבחרת להתכונן בצורה המקסימלית למשחקים החשובים בסוף השבוע, כשביום חמישי (12.11) בשעה 14:00 תשחק הנבחרת את המשחק הקריטי בטורניר נגד מונטנגרו כשהמפסידה מאבדת את הסיכויים להעפיל ליורובאסקט ובשבת בצהריים, גם כן בשעה 14:00 תשחק נגד הנבחרת השבדית.

 

סגל נבחרת ישראל: עדן רוטברג, אלכס כהן, דניאל רבר, שהד עבוד, מרים חנון, טל לב, דניאל קארש, גילי אייזנר, מאי דיין, צליל וטורי, עדן ציפל, אמי רינת, ליעד אורבך. מאמן הנבחרת: אלי רבי, עוזריו: רועי איזנברג ושירה העליון. מנהלת הנבחרת: גל צברי. מנהל האגף המקצועי: טל נתן.