"מעזות להאמין" - לקראת נבחרת שבדיה

הלוואי שהביטוי בכותרת היה המוטו של הנבחרת הישראלית, אך דווקא השבדיות באות בגישה הזו והמיתוג שכולל גם את המאבק לשוויון עם "EQUALITY" שמחר יופיע על המדים של הקבוצה בצהוב. אך על הפרקט תופיע מחר שבדיה פגיעה ללא 4 שחקניות מובילות, אם נעז לחלום אולי גם ננצח.


| שי ברק

 

נבחרת ישראל נ' נבחרת שבדיה (שבת, 14:00 - שידור בערוץ 56)

בשבדיה יאלצו בשבת להתמודד עם אתגר שמעטות הקבוצות שנדרשו לאתגר כזה. שבוע לפני אחד המשחקים החשובים של הנבחרת שרוצה להעפיל ליורובאסקט התבשרו בנבחרת השבדית ש-4 השחקניות המובילות של הקבוצה לא יגיעו בעקבות מגיפת הקורונה.

האירוע תוכנן להיות חגיגה של ממש בנבחרת השבדית ובינתיים הכל הולך להן "הפוך". במציאות רגילה היה זה משחק הבית האחרון לפני היורובאסקט ובשבדיה עבדו על מיתוג מחדש עבור הנבחרת שלהן כולל חשיפת המדים החדשים ובמרכזם המילה "שוויון" (EQUALITY), הן גייסו לצוות המקצועי אנשי תקשורת ושיווק ובאיגוד השבדי שינו תפיסה ונותנים חשיפה מוגברת (במכוון ומתוך תוכנית אסטרטגית) לנבחרת נשים.  רק שאז, במקום לחגוג מול הקהל המקומי, המשחק עבר ל"בועה".

האיגוד השבדי הגיב והוציא צוות צילום ללוות את הנבחרת והבשורות הראשונות שקיבלו היו שאמנדה זאהוי חולה בקורונה ותעדר, מגארת'י והלברסון חולות גם הן (ספק קורונה, ספק שפעת) ולויד בעקבות המחלה המתפרצת ביקשה להשתחרר גם היא.

כך, שבדיה, לפני אחד המשחקים החגיגיים והחשובים שלה משחקת במגרש נייטרלי ללא 4 כוכבות וללא כל קו הפנים של הנבחרת (השחקניות שיעדרו קלעו במשחק הראשון 41 נקודות מתוך 70).

 

"ישראל 'החדשה' יריבה קשה"

בשבדיה נדהמו אמש לנוכח היכולת שהציגה הנבחרת הישראלית. בנבחרת השבדית התרשמו מישראל שנכנעה רק ברבע האחרון, בגלל שני מהלכים של סל ועבירה מצד מונטנגרו.  בשבדיה מבינים שהמפתח לעצור את הנבחרת הישראלית הוא דרך עדן רוטברג ודניאל קארש, "חייבות להיות עירוניות לשתיהן שמסוגלות לייצר מצבים בהתקפה לאחרות ולעצמן". אבל מעל הכל בשבדיה מתמקדים באלכס כהן, "במשחק הראשון היא היתה אלמונית, אבל אחרי המשחק נגד מונטנגרו הזרקור מופנה אליה וצריך יהיה למנוע מישראל להכניס אליה את הכדורים. היא עשתה כמעט הכל במשחק האחרון קלעה 21  נקודות והורידה 10 כדורים חוזרים ואפילו קלעה שלוש שלשות.", אך למרות הכל בנבחרת השבדית מצהירים – הפסד לא בא בחשבון.

 

אלין גוסטבסון, הזדמנות ראשונה בצבע השבדי (FIBA.COM)

 

"ההגנה היא זו שתכריע"

"עלינו לשחק את המשחק הכי טוב שאפשר עם 12 השחקניות שעומדות לרשותנו. כולם רוצים לשחק בקצב גבוה עם הרבה זריקות מחוץ, אבל אם לא נשחק הגנה, לא יהיה שום סיכוי לרוץ", אומר מרקו קרספי, מאמן שבדיה.

הדברים שאמר הם בהמשך לראיון שקיימה אלין אלדברינק: "חסרות לנו שחקניות הפנים, לכן נאלץ לשנות את סגנון המשחק שלנו. נגביר את הקצב של המשחק. הנבחרת הנוכחית היא בעלת אוריינטציה של גארדיות, משחק מהיר, קליעה מבחוץ, נבחרת חדשה עם סגנון חדש". כנראה שמאמן שבדיה פחות מתחבר לגישה ונראה מה תהיה הגישה שהנבחרת תביא איתה.

בנבחרת השבדית לקחו את ההכנה למשחק ברצינות ומקצועניות חריגה. אימונים ארוכים, הרבה טקטיקה. למרות שהמשחק רק בשבת, הנבחרת השבדית הגיעה ל"בועה" בכרתים בתחילת השבוע ונכנסה למשטר אימונים נוקשה. התחושה שם, עד כמה שזה יישמע מוזר, שהן מגיעות אולי אפילו כאנדר-דוג. "זו לא הנבחרת שהגיעה לישראל לפני שנה, ללא שלוש השחקניות הגדולות שלנו בצבע אין לנו את היתרון הטבעי שהיה לנו עד היום. מצד שני זו הזדמנות של השחקניות הצעירות והכישרונות החדשים להוכיח שהן מתאימות לסגל. מלבד האחיות אלדברינק, בינתה דראמה וקלרה לונדקוויסט,  כל האחרות יקבלו את ההזדמנות להוכיח שהן ראויות לקבוצה הבוגרת".

נבחרת שבדיה מגיעה למשחק עם סגל צעיר מחציתו בגיל 21 ומטה, 3 שחקניות בנות 17-18, אבל בשבדיה לא מדברים על "הצערה", אלא על שחקניות שצריכות להוביל את שבדיה ליורובאסקט. מי שיהפכו לשחקניות החשובות בסגל השבדי הן פאולינה הרסלר ואלין גוסטפסון, שתי השחקניות בנות 26-27 שיתפסו את הצבע השבדי. שתיהן יערכו את הופעת הבכורה שלהן במדי הנבחרת במשחק החשוב של קבוצתן. עבור הרסלר זו יכולה להיות הזדמנות אדירה מי שסומנה להיות אחת הטובות בנבחרת (ומהדומיננטיות באירופה) לא הצליחה לפרוע את השטרות ולממש את הפוטנציאל אבל דווקא בקבוצה סלובנית צנועה הצליחה לעשות בעונה שעברה פריצה גדולה ואולי עכשיו ללא ה"צל" של הכוכבות היא תוכיח שמקומה גם להוביל את הנבחרת השבדית.

 

סגל נבחרת שבדיה: בינתה דראמה, פרידה אלדברינק, אלין אלדברינק, נטליה פונטיין, קלרה לונדקוויסט, פאולינה הרסלר, אלין גוסטפסון, סופיה האג, לוביסה היירן, נטלי פונטיין, מתילדה הייק, פרייה ורת, אמה יוהנסון.   מאמן הנבחרת: מרקו קרספי.