קדטיות: הלם ראשוני

לראשונה אי פעם נבחרת נורבגיה ניצחה נבחרת ישראלית צעירה. ההפסד במשחק הפתיחה לא היה צפוי בשום תרחיש שהוא. אבל נורבגיה שהיתה בפיגור ברבע וחצי הראשונים כבר עלתה ליתרון דו ספרתי ברבע השלישי והשיגה את הניצחון המדהים, שמסבך אותנו מאד להמשך הטורניר. מחר (16:00) קוסובו.


| שי ברק

 

נבחרת הקדטיות ישראל 57 - נבחרת הקדטיות נורבגיה 60

לפעמים - אמונה מייצרת מציאות. לנורבגיה לא היתה שום סיבה להאמין שיכולה להתמודד עם נבחרת ישראל ולהעפיל לרבע גמר. הן מעולם לא סיימו בעשירייה הראשונה ולא ניצחו קבוצות צמרת בטורנירים הרשמיים , אבל במקום שרוצים להתקדם מכוונים גבוה. נורבגיה ערב פתיחת הטורניר עשתה הרבה כבוד לישראל, החמיאה לעוצמתנו ותיארה את ההגרלה שקבעה את ההתמודדות כמשחק פתיחה "אכזרית", אבל באותה נשימה ציינו שזה אפשרי, שההכנה היתה הטובה ביותר כדי לנצח את המועמדת להעפיל לרבע גמר - ואם ינצחו אותנו רבע הגמר יתקרב.

מעולם נבחרת נורבגיה לא ניצחה נבחרת ישראלית ולמעט צוות האימון הנורבגי קשה לראות מישהו שחשב שיש סיכוי לתוצאה כזו הערב. גם הפתיחה לא הראתה סימנים לכך. השחקניות שלנו פתחו עם המון התלהבות ועלו ליתרון מוקדם 12:5 ביכולת טובה ונקודות של רותם שוסטר ואמי רינת. היריבה נראתה מבולבלת, הירידה להגנה שלהן לאזורית היתה "חובבנית" והקדטיות שלנו שלטו, אבל לא ידעו לדרוס ובנורבגיה התעשתו. עד סוף הרבע הנורבגיות חזרו והורידו את ההפרש לנקודה 14:13 (12 נקודות של לוינשטיין-רינת-שוסטר מרעננה ועוד שתיים של נעמה הלוי).  אלה נר עם חמש נקודות אישיות ממסירות של הילה קארש החזירה את הנבחרת ליתרון 19:13 דקה וחצי ברבע וכאן נעלמה הנבחרת.

נורבגיה הניעה כדור בסבלנות, הגיעה לשתי שלשות פנויות שקבעו שוויון, ואחרי פסק זמן ישראלי ניצלו רפיות הגנתי ורצו עלינו לנקודות קלות בצבע, תוך שליטה בריבאונד התקפה. 25:19 היתה התוצאה חמש דקות ברבע, אחרי מהלך קבוצתי יפה בהתקפת המעבר. שתי דקות ללא נקודות המשיכו בשלשה שלישית של נורבגיה ועוד שתי נקודות מתחת לסל ובסך הכל ריצת 17-0 (30:19) בשבע דקות ברבע. עד המחצית הצלחנו להתקרב מעט ב-4 נקודות של אמי רינת. המצטיינת במשחק, 30:23 בהפסקה.

3 דקות ברבע השלישי, שלשה שביעית(!), ב-43% מהשדה, הקפיצה את נבחרת נורבגיה ליתרון דו ספרתי 36:26. מאיה לוינשטיין הורידה במהירות את ההפרש ל-8. נורבגיה ענתה בנקודות מהקו, נעמה הלוי בשלשה חשובה ניסתה לשבור את המומנטום הנורבגי, אבל ההגנה הישראלית לא תפקדה ונורבגיה המשיכה לשמור על יתרון שנע סביב וסמוך לדו ספרתי. שוסטר בשלשת התאבדות בסוף שעון החזירה את ההפרש ל-6 בלבד והעיר את הנבחרת שפתאום הצליחה לייצר עצירות, רצה למתפרצות ועם עתליה כהן ואמי רינת סגרו את ההפרש בריצת 10-2, רק 40:38, שתי דקות לסוף הרבע השלישי. רינת ושוסטר החזירו את הנבחרת פעמיים לשוויון , כשבציפורניים נורבגיה סגרה את הרבע ביתרון נקודה, 43:42. הנבחרת שקלעה 23 נקודות כל המחצית הראשונה סיימה את הרבע השלישי עם 19 נקודות, ובסך הכל 30 נקודות משותפות של שחקניות רעננה (שוסטר 13, רינת 10, לוינשטיין 7).

הנבחרת חזרה ליתרון במהלך הראשון של הרבע המכריע. עתליה כהן הוציאה כדור לשלשה חופשית של רינת וזו קבעה 45:43. השלשה הבאה של אמי רינת הקפיצה את יתרונה של הנבחרת ל-3 נקודות ועונשין של שוסטר קבעו 50:45, שבע דקות לסיום. נורבגיה ניסתה לחזור, אבל ספגה שלשה שלישית של רינת שכבר הגיעה ל-19 נקודות אישיות, 5 דקות וחצי לסיום. רק שאז ביצעה עבירה רביעית ונאלצה לרדת לספסל. המשחק המשיך להיות צמוד כשהאחוזים של נורבגיה התיישרו. בשיא ההפרש קלעה 7 מ-16. בדקות הבאות ברבע האחרון המשיכו להפציץ מבחוץ עם 0 מ-10 נסיונות, אז הן הלכו פנימה סחטו מהלכים של "אנד1" ושלושדקות וחצי לסיום  שוויון 53. מפסק זמן חזרה נורבגיה עם האמונה מהרבע השלישי, רצה קדימה, חזרה לקלוע מחוץ לקשת וכשהשעון הראה 2 דקות וחצי לסיום, הוליכה היריבה 58:53. ההפרש נשמר בדקה שאחרי כשהקבוצות החליפו ביניהן קליעות עונשין . גם הגנה טובה שעצרה את הנבחרת היריבה ללא נקודות במשך 2 דקות לא עזרה כשההתקפה לא הסתדרה מול האזורית הנורבגית. אחרי 60:54, חזרו שחקניות רעננה לשחק ובין אמי רינת למאיה לוינשטיין האחרונה קיבלה כדור לשלשה והורידה את ההפרש ל-3. הגנה טובה של הנבחרת גרמה לאיבוד כדור נורבגי וכשהלוח הראה 60:57 והשעון 16.5 שניות לסיום יצאנו להתקפה מכריעה. המהלך המכריע לא הוביל לנקודות ובסיום הפסד מפתיע מאד לנבחרת שכעת נכנסת לסיטואציה מורכבת לקראת השלב הבא.

לפני שסוגרים את הטורניר צריך לזכור שכלום לא גמור. ניצחונות על כל היריבות (שאף אחת מהן לא עדיפה עלינו) יבטיח העפלה, אך גם הפסד אפשרי לקרואטיה במידה וננצח את סלובקיה והפרשים במשחקים האחרים יעזרו לנו להעפיל. כעת חשוב להרים את הראש, ללמוד מנורבגיה ולהאמין בעצמנו - ולהמשיך קדימה. מחר ב-16:00 משחק שחייבים לנצח נגד קוסובו.

 

קלעו לנבחרת הקדטיות:
אמי רינת 20 נק' (2 אס', 4 חט', 1 חס')
רותם שוסטר 15 נק' (14 ריב', 2 אס', 4 חט')
מאיה לוינשטיין 10 נק' (4 ריב', 2 אס', 2 חט')
נעמה הלוי 5 נק' (5 ריב')
אלה נר 5 נק' (1 חט')
עתליה כהן 2 נק' (7 ריב', 3 אס' ,1 חט')
שיחקו ולא קלעו: הילה קארש (3 ריב', 1 אס' ), ג'וי אוסיגאווי (5 ריב', 2 אס', 1 חט'),עמית טרנר (1 ריב'), אופיר פרפרה (1 ריב') , פיי אולהאולה (1 ריב'), דוריאן דהן סוויץ.