נערות א': הבית העליון יצא לדרך

הבית העליון בליגת העל לנערות יצא לדרך באופן חלקי לצד הקורונה שדוחה משחקים גם כאן. בנתיים במשחקים שכן התקיימו רמה"ש השיגה שני נצחונות יפים שקידמו אותה למעלה בדרום, ראשל"צ ממשיכה לדרוס, ובצפון העניינים נראים צמודים מתמיד.


| שי ברק

קמתם בבוקר והליגה לא איפסה את הנקודות שלה וממשיכה להתקיים? כל השאר בונוס. הקורונה התחילה להגיע גם לליגת נערות א' על ודחתה עד כה 5 משחקים מתוך 12 משחקים שהיו צריכים להתקיים בשני המחזורים הראשונים בליגת העל לנערות. אבל במשחקים שכן התקיימו קיבלנו לא מעט תוצאות שמכוונות את הפלייאוף לכיוונים מעניינים. אחרי ההפסד של ירושלים לרמת השרון נדמה שאפשר לחלק את הליגה ל-2, הפועל ראשל"צ הבטיחה את המקום הראשון וירושלים שתישאר מחוץ לפיינל פור ואילו 4 קבוצות שייאבקו על 3 מקומות. רמת השרון עם 2 ניצחונות חוץ (כפ"ס וירושלים) פתחה את הפלייאוף מצוין והעפילה למקום השני, לפחות זמנית. אליצור חולון עשתה את שלה בניצחון גדול וחשוב על הוד השרון ושיפרה מאד את סיכוייה להיכנס לרביעייה. דווקא כפ"ס והוד"ש שהתחילו את הפלייאוף במקומות 2-3 התרחקו מהם (אמנם הוד השרון עדיין שלישית אך עם משחק יותר). כשיש עוד 8 מחזורים לשחק הכל עדיין פתוח וזו למעשה הבשורה, הוד"ש וכפ"ס לא ברחו, רמה"ש וחולון נצמדו - ומעכשיו הכל לגמרי פתוח.

הערב, משחק השלמה במחוז הצפוני: אקדמית וינגייט - אליצור עירוני נתניה (19:00)


החל מהשבוע נסקר את הליגה על בסיס שבועי, בינתיים, אלה המחזורים שהחמצנו ואלה הקלעיות:

מחוז דרום

1. הפועל ראשון לציון 20 נק' (650+) - 10 מש'
2. א.ס רמת השרון 19 נק' (154+) - 11 מש'
3. מכבי הוד השרון 18 נק' (32-) - 11 מש' 
4. הפועל כפר סבא 17 נק' (96+) - 10 מש'
5. אליצור חולון 17 נק' (84+) - 10 מש' 
6. הפועל לב ירושלים 14 נק' (50-) - 10 מש'

מחזור ראשון

הפועל כפר סבא - א.ס. רמת השרון 73:57

במחזור השלישי של הבית הדרומי הגיעה כפר סבא לרמת השרון ובתום משחק דרמטי השיגה כפ"ס ניצחון חוץ גדול 75:78, כש-9 שניות לסיום דנזינגר מכפ"ס הכריעה את המשחק. וינטרוב אז סיימה כקלעית המובילה עם 27 נקודות בצד השני היתה זו אלה נר עם 26 נקודות. קצת יותר מחודשיים חלפו ורמה"ש הגיעו לכפר סבא. קלעו את אותו מספר נקודות מהמשחק ההוא, אבל גם הפגינו הגנה מצוינת והשיגו ניצחון גדול ויקר שהצמיד את רמה"ש ליריבה ואף העלה אותה מעליה בטבלה.

כפ"ס עם 2 הפסדים בלבד בשלב הקודם התברגה בצמרת, אך למשחק נגד רמה"ש שרצתה לסגור את הפער הגיעו כפ"ס ללא עלמה כהן הפצועה ורמת השרון ניצחה בהפרש גבוה יותר מזה שהפסידה בו וחלפה על פניה של כפ"ס (מדובר בנתון זמני כי בין הקבוצות יהיה מפגש נוסף, שלישי, שיקבע מי תסיים מעל מי במקרה של שוויון בנקודות).

הפתיחה היתה צמודה עם 4 נקודות של אריאל סולומון ורבע טוב גם של אלה נר ירדה רמה"ש ביתרון 11:16 בסוף הרבע הראשון. רבע התקפי במיוחד של אופיר וינטרוב הנהדרת (13 נקודות ברבע השני) קירב את כפ"ס לרמה"ש אך האורחות נשארו עם היתרון בזכות משחק טוב של רוני נוה ורותם ורסנו, 32:36 במחצית. כך המשחק המשיך להיות צמוד גם במהלך הרבע השלישי וההפרש, שאולי משקר קצת לאור 30 הדקות הראשונות, נקבע ברבע האחרון אותו ניצחה רמה"ש 6-20, שלשה של שירה בן אלי ומשחק מדהים של רוני נוה עם 9 נקודות ברבע המכריע, הטיס את רמה"ש ליתרון דו ספרתי ולניצחון בסיום כשכפ"ס נתקעה על 2 סלי שדה ברבע הזה (וינטרוב וגרנות).

קלעו להפועל כפר סבא: אופיר וינטרוב 25, שחר גרנות 12, טופז דייגי 7, מאיה זילברשלג ואלה הדר 4 כ"א, רומי בלהסן 2.
קלעו לא.ס רמת השרון: רוני נוה 31, אלה נר 19, נעמי כהן מינץ 7, אריאל סולומון 6, רותם וסרנו 4, גלי רוטשילד, נועה בן דוד ושירה בן אלי 2.

 

מכבי הוד השרון - אליצור חולון 72:57

הוד השרון שפתחה את העונה מצוין ואת הפלייאוף העליון מהמקום השני מתחילה "לאבד גובה". אם ההפסד חוץ לראשל"צ במחזור השני הוא צפוי ונלקח בחשבון, הפסד הבית לחולון במחזור הפתיחה יכול לסבך את הקבוצה שרצתה לעשות היסטוריה. שתי הקבוצות נפגשו, למעשה, במחזור השמיני של הבית הדרומי. 

שבועיים לפני המפגש הנוכחי התארחה הוד השרון בחולון ונכנעה לה 73:54, לא רחוק מהתוצאה הנוכחית. הניצחון של חולון הושג בעיקר בזכות מטווח שלשות, 12 שלשות סך הכל קלעה הקבוצה המנצחת ונהנתה מיכולת מצוינת של רותם כחלון (30 נק') ומור שבתאי (12 נק'). חלפו שבועיים ונראה כהמשך ישיר של המפגש ההוא. מור שבתאי והודיה קבדה קלעו יחד 4 שלשות ו-21 נקודות משותפות ברבע בו קלעה חולון 28 נקודות, בהוד השרון נתקעו על 12 נקודות בלבד. הן אמנם עצרו את רותם כחלון "רק" על 5 נקודות ברבע אבל כאמור פיגרו בהפרש דו ספרתי אחרי רבע אחד. הודיה קבדה המשיכה להרשים ואת המחצית הראשונה סיימה עם 19 נקודות אישיות, כמו כל הוד השרון, ובמחצית 19:47 לחולון.

במחצית השניה הוד השרון עלתה אחרת לחלוטין, היא עצרה את חולון על 2 סלי שדה בלבד ברבע ורק 6 נקודות. קבדה וכחלון כלל לא קלעו ושבתאי רק 2 מהעונשין. מנגד, שירה הלוי (14 נקודות ברבע!) ונטע פייגנבוים הרשימו וההפרש קוזז ל-9 בלבד בסוף הרבע השלישי 53:44. עוד שתיים של פיגנבויים וההפרש 7 בלבד, אך הפער הגדול מדי שנפתח במחצית השניה הספיק לחולון. כמה מהלכים טובים של כחלון וקבדההחזירו את חולון לדו ספרתי ומשם עם שלשות של מור שבתאי חולון ברחה לניצחון הגדול שהוא גם ניצחון כפול על הוד השרון ובמקרה שבסוף העונה יהיו עם אותו מאזן, לחולון יהיה היתרון בשובר השוויון.

קלעו למכבי הוד השרון: שירה הלוי 25, נטע פיגנבויים 19, טל הבר 6, מאיה ליבל 5, נועה גורדון 2.
קלעו לאליצור חולון: הדיה קבדה 25, מור שבתאי 21, רותם כחלון ונועה ושדי 10 כ"א, רביד פסר, שני סבן ואליסה רוזנפלד 2 כ"א.

 

מחזור שני

הפועל לב ירושלים - א.ס. רמת השרון 90:51

לב ירושלים זכתה לעוד שבוע מנוחה והכנה לקראת משחקי הבית העליון כשנדחה משחקה מהמחזור הראשון נגד הפועל ראשל"צ לתחילת חודש פברואר. הדחיה התחילה בגלל אותו משחק גמר ליגת על לתיכונים ואז נדחה שוב לפברואר. עם המנוחה וההכנה הארוכה קיוו להפתיע את רמת השרון ואולי להיצמד לצמרת באחת ההזדמנויות האחרונות שלה. במחזור השני של הליגה ניצחה רמה"ש בירושלים 64:57, משחק צמוד בו ירושלים כבר הוליכו ביתרון 8, אבל איבדו את היתרון במחצית השניה למשחק טוב של שירה בן אלי ואלה נר שקלעו יחד 35 נקודות.

גם במשחק הגומלין קלעו מספר דומה 39 נקודות, אבל ההבדל הגיע מכל שאר השחקניות ואם במשחק הקודם השתיים קלעו מחצית מנקודות הקבוצה, הפעם עם אריאל סולומון ונועה בן דוד, רמה"ש קלעה 30 נקודות יותר, הובילה לכל אורכו של המשחק ועד לסיום ורמת השרון כבר שניה בטבלה. ירושלים מנגד, עשתה את שלה בהעפלה לפלייאוף העליון ותנסה "לקלקל" ליריבותיה. עם 10 משחקים שנותרו (2 מהם נגד ראשל"צ) הקבוצה צריכה לסגור פיגור 3.5 משחקים, משימה שנראית כרגע כגדולה על המועדון החדש.

קלעו לא.ס רמת השרון: אלה נר 22, אריאל סולומון ושירה בן אלי 16 כ"א, נועה בן דוד 10, יערה ים 8, רוני נוה 7, רותם ורסנו 5, נעמי כהן מינץ 4, עפרי מנור 2.
קלעו להפועל לב ירושלים: הדר מור יוסף 27 (5 שלשות), תמר גרינבוים 13, אלה ברזיס וקרני ארוטשאס 4 כ"א, אליענה מוסקוביץ 3.

רמה"ש. פתחה את הבית העליון עם 2 נצחונות

 

הפועל ראשל"צ - מכבי הוד"ש 46:106

כבר דיי בטוח ודיי ודאי שהפועל ראשון לציון תסיים ראשונה בבית ולא מוגזם להמר שגם פייבוריטית לזכות באליפות. אחרי הניצחון המשכנע בליגת התיכונים נדמה שפערי הכוחות ברורים ובנוסף, צריך לזכור, שהקבוצה עוד עמוקה וחזקה יותר מקבוצת התיכון כשמצטרפות אליה שחקניות כרומי אלבז הנהדרת (מתיכון ברנר) ודוריאן דהן סוייץ' שחוזרת לליגת הנערות אחרי הפסקה של שנה והצטרפה לראשל"צ בחודש שעבר.

למרות שכבר אחרי רבע אחד הובילה ראשל"צ 6:36 ויתרונה לא היה מוטל בספק נגד קבוצת הצמרת מהוד השרון שכבר עם הפסד שני ברצף בפלייאוף העליון, מגיע לשחקניות המוליכה שנספר בשבחן. אז המשחק נפתח בשלשה של רוני גופר, אחריה הגיעו גם 2 שלשות של נגה אטינגר ובסך הכל קלעה ראשל"צ 5 שלשות ברבע הראשון. הילה קארש שקלעה "רק" שלשה אחת ברבע היתה הקלעית המובילה עם 8 נקודות אישיות. גופר הוסיפה 7 ורומי אלבז 5.

ברבע השני היה תורן של עמית טרנר (8 נק' בחצי הראשון, בדרך למחצית שניה מצוינת!) ורומי עובד (6 נק' ברבע) לבלוט לצידה של קארש (16 נקודות במחצית הראשונה. בהוד השרון היתה זו שירה הלוי שהחזיקה את הקבוצה במשחק עם 11 נקודות בחצי הראשון, אבל לבדה לא הצליחה לשנות והמקומיות ירדו להפסקה ביתרון 19:57. המחצית השניה היתה לפרוטוקול בלבד, ראשל"צ המשיכה והגדילה את ההפרש, עד הסיום כשבכל רבע חוצה את 20 הנקודות בהתקפה.

קלעו להפועל ראשון לציון: עמית טרנר 22, רוני גופר 21, הילה קארש 18, תהל קוור 9, דוריאן דהן סוייץ 9, רומי עובד 8, נגה אטינגר 8, רומי אלבז 7, שי לבני 4
קלעו למכבי הוד השרון:  שירה הלוי 27, טל הבר 8, נטע פיגנבויים 5, מאיה ליבל 4, נועה גורדון 2

 

המחוז הצפוני

1. הפועל עמק יזרעאל 19 נק' (146+) - 10 מש'
2. מכבי חיפה 18 נק' (118+) - 10מש'
3. מכבי רעננה 18 נק' (59+) - 11 מש' 
4. אקדמית וינגייט 17 נק' (261+) - 9 מש'
5. הפועל גלבוע מעיינות 16 נק' (36+) - 11 מש' 
6. אליצור עירוני נתניה 14 נק' (27+) - 9 מש'

 

מחזור ראשון

מכבי חיפה - מכבי רעננה 74:79 (בהארכה, 65:65)
המשחק שפתח את הפלייאוף העליון בליגת נערות א', היה משחק צמרת שהוקדם מראשון למוצ"ש. שחקניות מכבי רעננה נערכו לגמר ליגת העל לתיכונים שהתקיים פחות מ-48 שעות אחרי ורצו לעבור את המשחק נגד חיפה "בשלום". אלא שברעננה הפגינו יכולת גבוהה מאד כשליאל אריאל היתה בלתי ניתנת לעצירה עם 5 שלשות וגילי גולוד נמצאת בתקופה אישית נהדרת כשיחד עם אלה שוסטר בלטו והצליחו להתמודד כשוות עם מול חיפה. במשחק החוץ הקשה רעננה פיגרו רק 3 הפרש במחצית (36:33) ובתחילת הרבע האחרון עם ליאל אריאל עלו האורחות ליתרון 43:39. 

בחיפה היתה זו תמר זינגר שהחזיקה את קבוצתה ברוב דקות המשחק, אבל ברבע השלישי היתה זו דווקא דניאלה גיל, הרכש החיפאי שהגיעה מהוד השרון בקיץ והחזירה את חיפה לשוויון 50. ככל שחלפו הדקות ברבע האחרון, נראה היה שרעננה הולכת לאפשרות הרעה ביותר מבחינתה, הארכה. עייפות לסגל הקצר היא לא משהו שרוצים כמה שעות לפני גמר, אבל ברעננה הרגישו שחיפה קבוצה פגיעה במוצ"ש היום הראשון של 2022. למרות שנועה ליפשיץ (משחק מצוין), הצליחה לפתוח יתרון 9 (61:52), ברעענה לא ויתרו וחזרו עד שוויון 65, מיכולת טובה של גולוד ואריאל.  בהארכה המשחק כבר היה של חיפה, עם זינגר וליפשיץ  שקלעו לסירוגין 12 נקודות משותפות, חיפה ברחה לניצחון הקשה ופתחה ברגל ימין את הפלייאוף העליון.

קלעו למכבי חיפה: תמר זינגר 28, דניאלה גיל 20, נועה ליפשיץ 19, טופז מרץ ומיקה דנה 5 כ"א, ניקול סניצקי 2.
קלעו למכבי רעננה: ליאל אריאל 18 (5 שלשות), אלה שוסטר 17, גילי גולוד 16, תמר ברייטמן 11, קטיה וליקי 8, ליעד פסטרנק ומיכאלה יעקובוביץ 2 כ"א.

תמר זינגר

 

הפועל עמק יזרעאל - הפועל גלבוע מעיינות 54:65

מחצית צמודה אחת החזיקו הגלבוע במשחק החוץ הקשה בעמק יזרעאל. ברבע הראשון הגנה מצוינה עצרה את נעמה הלוי על סל שדה יחיד ובזכות יכולת התקפית טובה של יעל פרחי ונגה הרן ושלשה של בר ידן ברחו האורחות ליתרון 17:12 אחרי עשר דקות (הגלבוע פתחו עם 12-2 מדהים). ברבע השני הלוי התעוררה וכבר קלעה 11 מ-16 קודות קבוצתה, פרחי והרן המשיכו לקלוע ובמחצית למרות יתרון של העמק (28:27) הפער היה מינימלי והמשחק שקול. עד שהלוי פתחה את הרבע השלישי עם 7 נקודות רצופות (17 נקודות ברבע השלישי) ולצידה היתה יעל אורן עם 8 נקודות ברבע וביחד הוביל את העמק ליתרון דו ספרתי 25-15 בדרך לניצחון ושמירה על המקום הראשון במחוז הצפוני.

קלעו להפועל עמק יזרעאל: נעמה הלוי 40, יעלי אורן 14, ליאן אשל 4, מיקה ינאי 3, אורי אהרוני ויולי טל 2 כ"א.
קלעו לגלבוע מעיינות: יעל פרחי 16, מורג'אן סעדה 12, נגה הרן 9, בר ידן 7, עמית סרויה 6, נגה מנטל ונטע חן 2 כ"א.

 

המשחק בין אקדמית וינגייט ואליצור עירוני נתניה נדחה ויתקיים ביום ראשון 16/1/22 במקביל למשחקי חצי גמר גביע האיגוד.

 

מחזור שני

מח' 2: הפועל גלבוע מעיינות - מכבי רעננה 62:58

אחרי השבוע "הקשה" של רעננה, עם ההפסד הדרמטי בהארכה בחיפה וההפסד בגמר התיכונים, התאוששה רעננה בגלבוע ועם ניצחון קשה חזרה הביתה ממשחק חוץ שני ברציפות, עם הנקודות. היה זה משחק צמוד שלכל אורכו ההפרש היה חד ספרתי והחליף ידיים פעמים רבות. הגלבוע היתה הראשונה לעלות ליתרון משמעותי מנקודות של נטע חן (6:11) לפני שגילי גולוד המשיכה ביכולת הטובה שלה במדי קבוצתה והחזירה את קבוצתה למשחק כשליאל אריאל חתמה את הרבע בנקודות ושוויון 17.

גם את הרבע השני פתחה הגלבוע טוב יותר עם ריצת 0-8 מנקודות של חן ומורג'אן סעדה. רעננה חזרה, הגלבוע הגיבה ונגה הרן היתה זו שקבעה 32:33 לגלבוע בהפסקה. אלה שוסטר וגולוד היו אלה שהצליחו להעלות את רעננה ליתרון השיא שלה במשחק, 7 נקודות, לפני שהגלבוע סגרה ופיגרה 2 בלבד בסוף הרבע השלישי. הרבע המשיך להיות צמוד אבל רעננה לא איבדה עוד את היתרון וגם כשדקה לסיום הפיגור ירד לנקודה, תמר ברייטמן ידעה לשמור על היתרון עם נקודות מהקו והגדילה את ההפרש במעט עד לסיום.

קלעו להפועל גלבוע מעיינות: נטע חן 17, מורג'אן סעדה 16, נגה הרן 13, יעל פרחי 7, שחר טשקורי 3, ליהיא שחם 2.
קלעו למכבי רעננה: גילי גולוד 18, אלה שוסטר 14 (4 שלשות), תמר ברייטמן 11, ליאל אריאל 9, ליעד פסטרנק 4, נגה סלע 3, קטיה ויליקי 2, ליאל כהן 1.

תמר ברייטמן עולה לסל מול הגנת הגלבוע

 

משחק הצמרת המסקרן שכולם חיכו לו בין עמק יזרעאל והאקדמיה וינגייט נדחה בחודש ויתקיים רק ביום 10/2/22. שריינו את התאריך ביומנים. המשחק בין אליצור עירוני נתניה ומכבי חיפה נדחה ליום שישי 21/1/22.