גביע נוער: ת"א וראשל"צ חוזרות לחצי

מכבי ת"א ומכבי ראשל"צ שהודחו בעונה שעברה בשמינית ורבע הגמר ניצחו השבוע את יבנה ועמק יזרעאל, וחזרו למעמד חצי הגמר. עמק חפר עם הופעה שלישית ברציפות בחצי אחרי ניצחון חוץ ברחובות, העולה האחרונה תיקבע בשבוע הבא במפגש בין נס ציונה לירושלים. (צילום: מכבי ת"א דור העתיד)


| safsal

 

חצאי הגמר (9/3, אולם נייטרלי):

מכבי טדי ת"א - הפועל עמק חפר
מנצחת עירוני נס ציונה / הפועל עזרא ירושלים - מכבי איציק ראשל"צ

 

בקצרה: 3 עולות ראשונות לחצי גמר גביע המדינה לנוער כבר יש לנו, כל אחת מהן כבר זכתה בעבר בתואר ומכירה את המעמד המחייב. במוקד רבעי הגמר קיבלנו מפגש בין מוליכות שני המחוזות - מכבי ת"א והפועל עמק יזרעאל, שתיים שהפסידו רק פעם אחת העונה בליגה. הצפונים לא נכנסו טוב למשחק ולמרות שהצליחו להתאושש מפיגור מוקדם ולעלות ליתרון באמצע הרבע הראשון, מהר מאוד המומנטון חזר לת"א. האורחים קלעו באחוזי קליעה מצויינים (53% מהשדה, 15/17 מהקו), צלפו 11 שלשות, שלטו בריבאונד ובאופן כללי פשוט היו עדיפים לאורך רוב המשחק כשהיתרון שלהם נשמר סביב ה-20 הפרש מסוף הרבע השני ועד ל-30 הפרש לפרקים לאורך המחצית השניה. זה נגמר עם 90:54 מהדהד והצהרת כוונות רצינית של ת"א לקראת ההמשך. אורי כהן ועמית צוקר הובילו את קלעי ת"א עם 23 ו-17 בהתאמה, אלון סימונס את יזרעאל עם 16, והקדשנו להם גם פסקה למטה. 

עמק חפר סגנית מחזיקת הגביע יצא למפגש לא קל מול רחובות, שהציגה בליגה עונה לא רעה עם כמה נצחונות מרשימים על קבוצות שעדיפות עליה על הנייר ולא הייתה רחוקה מהבית העליון. ובמשך 3 רבעים רחובות באמת הצליחה לתת פייט וגם הייתה ביתרון בחלק מהמשחק, כשהיה נדמה שהפתעה כאן בהחלט אפשרית. אבל כמו בשמינית הגמר, כך גם הפעם ברבע האחרון חפר החליטה שהגיע הזמן לסגור סיפור ועם אחוזי קליעה טובים בצבע ברחה לה ליתרון דו ספרתי בדרך לניצחון 81:66. משחק טוב נוסף לאריאל סלע בחפר עם 12 נק', 11 רב', 4 חט' ו-2 חס', איטם כהן הוביל את רשימת הקלעים עם 22, אורי יאיר הוסיף 19. ברחובות אביב מלמד עם 16 נקודות ו-6 אסיסטים, דניאל שרון עם דאבל של 14 נק' 11 רב' וגם 5 אס', אופיר רותם 11 נק' 8 רב'.

את הדרמה של השבוע סיפקו לנו ראשל"צ ויבנה, אחרי שהשתיים סיפקו לנו דרמה דומה גם במפגש הליגה ביניהן שהסתיים בנקודה לדרומים. משחק הפכפך מאוד (כמו אז), במהלכו שתי הקבוצות הצליחו ליצור לעצמן יתרון דו ספרתי וגם לאבד אותו, כשהמאני טיים נשמאר שקול מאוד ונע בין שוויון לבין יתרון של פוזשן אחד לזכות ראשל"צ. כ-2 שניות לסיום ליבנה הייתה הזדמנות להשוות את המשחק מהקו אבל הזריקה השני לא נכנס, ראשל"צ בצד השני הגדילה עם 2/2 ולאחר מכן גם חטפה את הנסיון האחרון בהחלט של יבנה לכפות הארכה וניצחה 75:78. משחק כמעט טריפל דאבל של ים שפריר וגם 22 נקודות של יונתן שאקי (4/6 ל-3) לא הספיקו ליבנה, את ראשל"צ הוביל עדי ענתבי עם 22 נקודות (4/9 ל-3), עומר דרגושינסקי עם 20 ומייק קמינסקי עם 15.

 

שימו לב ל: אמרנו אחוזי קליעה מצויינים של מכבי ת"א כקבוצה, ועכשיו תראו גם אחוזים אפילו יותר טובים של חלק משחקניה - אורי כהן שסיים את המשחק כקלע המוביל עם 23 נקודות עשה זאת עם 3 החטאות בלבד בכל הערב (4/6 ל-2, 5/6 ל-3) וכמוהו עשה גם עמית צוקר שסיים עם 17 (5/8 ל-2, 2/2 ל-3). בצד השני משחק קליעה לא רע לאלון סימונס עם 4/9 ל-3 בדרך ל-16 נקודות. 

יבנה סיימה את המשחק עם 75 נקודות, לא סקור רע, בטח בהתחשב בזה שהם קלעו רק 15 זריקות ל-2 ב-32%. את האחוז הבינוני הזה אפשר לזקוף להגנה של ראשל"צ שחסמה 12 פעמים במשחק - 5 מתוכן של מייק קמינסקי ו-4 של עומר דרגושינסקי. 12 חסימות זה בערך פי 4 מהממוצע העונתי של ראשל"צ כשהכי גבוה עד היום היה 7 חסימות במשחק אחד, וזה גם הסקור השלישי הכי גבוה העונה שנרשם כשרק גלבוע מעיינות חסמה יותר (15 ו-13).