העתודה סיימה את הטורניר חמישית

אם זו היתה התוצאה לפני שבוע בדיוק, היום ככל הנראה היינו בדרג א'. אבל נבחרת ישראל במשחק החשוב נגד קרואטיה הפסידה והראתה היום את גודל ההחמצה עם הניצחון הקל על הקרואטיות. אחרי פיגור בתחילת הרבע השלישי הנבחרת רצה 19-7 ומשם הקרואטיות לא חזרו. סער ממצטיינות הטורניר תסיים ראשונה באליפות באסיסטים (6 בממוצע)


| שי ברק

נבחרת העתודה ישראל  70 – נבחרת העתודה קרואטיה 61

לפני שהתמודדנו עם קרואטיה על המקום הראשון מחוץ לפיינל פור, הגענו בידיעה שניצחון על קרואטיה בבית המוקדם יכול להיות שווה ראשות בית שתוביל לפיינל פור. למרות שהיינו צריכים להכיר את הנבחרת הקרואטיות, על חולשותיה, בשני משחקי הכנה שקיימנו, הנבחרת הגיעה למשחק החשוב ונכנעה למי שנראתה בלתי מנוצחת. רק שאז קרואטיה הפסידה לבריטניה, אירלנד וניצחה בקושי את רומניה החלשה והערב גם אנחנו ניצחנו את קרואטיה, אך כאמור במשחק ה"לא מתאים".  

תחושת ההחמצה מתגברת כשבדרג א' ישחקו בשנה הבאה פינלנד ובעיקר בולגריה. איך הן כן ואנחנו לא? על כך תשובות בהמשך השבוע.

בינתיים, כדי לסגור את הטורניר בטעם טוב, ניקול מיכאליץ' שקיבלה קרדיט בחמישייה בעקבות הסגל החסר של הנבחרת, פתחה את המשחק עם שלשה אחרי 14 שניות. הקרואטיות החטיאו מהעונשין, הנבחרת שלנו (גיטצ'נקו וסער) דייקו מהקו ויתרון ישראלי 6:0, אחרי דקה וחצי. קרואטיה נכנסה למשחק עם שלשה מהפינה, אך אייזנר ענתה בשלשה משלה וההפרש נשמר ואף צמח כשהקרואטיה נתקעו ללא נקודות במשך שתי דקות נוספות ודור סער מחוץ לקשת צלפה יתרון 12:3. בקרואטיה לקחו פסק זמן וחזרו ממנו עם 6-1 בדקה וחצי, עד שרומי לוי מחצי מרחק עצרה קצת את הריצה והחזירה את הנבחרת ליתרון 6 (15:9) 3 דקות לסוף הרבע. קרואטיה התקרבו פעמיים לשלוש הפרש, פעם סירקיס ענתה מהקו ופעם תמר אנגל, שעלתה לדקות נדירות באליפות, צלפה שלשה חשובה שהעלתה שאלות של "מה אם...?" 20:14 לנבחרת העתודה , חצי דקה לתום הרבע הראשון, לפני שקרואטיה קבעה את התוצאה. 20:16, אחרי עשר דקות במשחק.

המהפך הושלמה כשקרואטיה עלתה ליתרון כעבור 2 דקות וחצי ברבע השני 23:22. המשחק התנהל באווירת סוף טורניר, ביתרון 26:22, החטיאה קראואטיה לבד לגמרי זריקה נוחה מתחת לסל, מיכאליץ תרגמה לנגקודות במתפרצת וחטיפה של דור סער היתה יכולה להוביל לשוויון, אך הנבחרת השתעשעה במהלכי קרקס והחמיצה את ההזדמנות הזו. רומי לוי אמנם הורידה את ההפרש לנקודה אך מהעבר השני ענתה היריבה וקבעה 28:25, שלאחריהן המשיכה לאבד כדורים  - בסך הכל 12 איבודים ב-15 דקות משחק. הנבחרת מצידה לא הצליחה לסגור את ההפרש כשחזרה לזרוק מבחוץ 5 שלשות בחמש דקות ולא קלעה אף לא אחת. השלשה השישית היתה זריקה חופשית של דור סער שקבעה שוויון 28, ארבע דקות להפסקה, אחרי רצף החטאות מביכות בשני הצדדים. הנבחרת חזרה ליתרון 31:30 משלשה של מיכאליץ'. מהלך יפה בין סירקיס לקסטן רז עוד העלה את הנבחרת ליתרון 3, אבל בקרואטיה המשיכו לדחוף את הכדור פנימה וכשהיו מרוכזות ולא סתם "שברו את הקרש" הצליחו עד לסוף הרבע לעלות ליתרון עוד פעם אחת ולהחזיק בו עד ההפסקה, 36:35 לקרואטיה במחצית.

דקה וחצי חלפה ברבע לפני שקרואטיה היתה הראשונה לקלוע, שלשה שהעלתה אותן ליתרון 4 נקודות. הנבחרת לא מצאה את הטבעת עד ששלי סירקיס הצליחה לסיים מתפרצת וקיזזה 2 נקודות מיתרונה של קרואטיה.  אותה סירקיס ששוב פתחה על הספסל, הוכיחה שכל דקה שהיא לא על המגרש היתה מפוספסת ועם נקודה שמינית ב-11 דקות על הפרקט החזירה את הנבחרת ליתרון 44:41, ארבע דקות ברבע.

הרבע השלישי לא התעלה לרמה גבוהה יותר של כדורסל כשקרואטיה חזרה לשוויון 44 ו-46 ובמשך דקות ארוכות הנבחרות הרבו לטעות עד ששוב רומי לוי מחוץ לקשת, עם שתי שלשות רצופות נתנה את היתרון לנבחרת 52:46. סער הגדילה מהקו ורבע שהחל בפיגור ארבע הפרש נמשך בריצת 19-7, ויתרון ישראלי 54:46, עשר דקות לסיומו של הטורניר.

הרבע האחרון נפתח בלי הרבה הגנות כשכל התקפה הסתיימה בסל. קרואטיה פתחה בשלשה, סירקיס ענתה בנקודות מהירות, רומי לוי והקרואטיות החליפו שלשות וסירקיס הוסיפה עוד שתיים. 8-7 בשלוש דקות וחצי. מכאן המומנטום היה כולו ישראלי. קרואטיה אמנם לקחה פסק זמן, אבל הנבחרת חזרה עם 9-0, חמש נקודות של דור סער ועוד נקודות של אייזנר וסלס, 70:54, חמש דקות לסיום. עד הסוף קרואטיה ניסתה לקזז מעט מההפרש, הגיעה עד 70:60, דקה וחצי לסיום, אך לא הצליחה לקבל את ההחלטות הנכונות בהתקפה ולמרות שהנבחרת היתה תקועה ללא נקודות חמש דקות, קרואטיה לא הבריקה ורק 7-0 שהספיק להפסד חד ספרתי. נבחרת ישראל סוגרת עם ניצחון על קרואטיה ומוכיחה את גודל ההחמצה, אם היתה מגיעה מוכנה מספיק למשחק הראשון, כך שנסיים במקום החמישי ושנה הבאה ננסה פעם נוספת לחזור לדרג א'.

 

קלעו לנבחרת העתודה:
דור סער 20 נק' (6 ריב', 6 אס', 4 חט')
שלי סירקיס 12 נק' (2 ריב', 4 אס', 3 חט' , 1 חס')
רומי לוי 12 נק' (8 ריב', 1 אס', 2 חט', 3 חס')
ניקול מיכאליץ' 8 נק' (2 ריב', 1 אס')
גאיה סלס 7 נק' (2 ריב', 2 אס', 1 חט')
גילי אייזנר 5 נק' (9 ריב', 5 אס', 1 חט')
תמר אנגל 3 נק' (1 ריב')