נשות ואירועי השנה - התוצאות

לאחר שבוע הצבעה שהסתיימה בראש השנה ולאחר שנספרו הקולות בזהירות יש לנו את הנשים שעשו את השנה בכדורסל. את האירועים הגדולים והבלתי נשכחים ואחרי שנסיים לעשות כבוד לרוטברג, העליון, רביב, נס ציונה וראשון לציון. אפשר לפתוח את תשפ"ג.


| שי ברק

 

במהלך השבוע שעבר ועד עיצומו של ראש השנה הצביעו אוהדי הכדורסל כדי לבחור את נשות השנה ואירועי השנה בכדורסל הנשים. לא מעט הצבעות צמודות הוכרעו בפער של עשרות קולות בודדים, ועדיין הגיע הזמן להכתיר את נשות השנה, לספר על אירועי השנה ולפתוח שנה חדשה.

 

נשות השנה

כדי לגוון ולאפשר ליותר מתמודדות ומתמודדים מיותר תחומים וגילאים להתחרות על התואר חולקו נשות ואנשי השנה ל-3 קטגוריות: על המגרש, מאחורי הקווים והפריצה של השנה. כך עמדו לבחירה שחקניות בוגרות, שחקניות צעירות, מאמנים ומאמנות ומנהלות ומנהלים. ואלה הזוכות:

 

אשת השנה – עדן רוטברג

בקטגורית "על הפרקט-שחקנית השנה" – ליאז' פאנתרס בלגיה / נבחרת ישראל

עדן רוטברג היא כבר מותג בכדורסל הנשים ובספורט הישראלי בכלל. אחרי שלפני שנה עשתה צעד גדול עם אליפות ראשונה בישראל, בשנה הזו עשתה פריצה נוספת של תקרה שהיתה אטומה לא מעט שנים מאז שי דורון ולירון כהן, והחזירה את השחקניות הישראליות לליגות מובילות באירופה כשחתמה בליגה הבלגית בקבוצה שהתמודדה ביורוקאפ, רוטברג היתה מ"כוכבות" קבוצתה עם 12.5 נק' במשחק, הובילה את ליאז' להישג השיא שלהן אי פעם מקום רביעי וחצי גמר על האליפות וגמר גביע. השנה רוטברג גם המשיכה כקפטנית נבחרת ישראל בחלון הנוכחי ונגד לטביה היתה הקלעית השניה בנבחרת עם 11 נקודות. בין לבין, שמשה כמודל לחיקוי והשראה.

במקום השני: דניאל רבר. הנציגה השניה שלנו בחו"ל השנה דניאל רבר, עשתה השנה את העונה האישית הטובה ביותר שלה בליגה, בנקודות ובעיקר בכדורים חוזרים כשבמדד זה הובילה את השחקניות הישראליות ולפרקים את הליגה כולה. בתתחילת 2022 עברה לשחק ברומניה ותוך שמציגה מספרים מרשימים הובילה את קבוצתה לדאבל.
במקום השלישי: מרי סילברמן. שם יותר אלמוני ולכן מרשימה בחירתה למקום השלישי. סילברמן הובילה את אוניברסיטת אלבמה לזכיה שניה ברציפות באליפות המכללות בארה"ב בכדורסל בכיסאות גלגלים, ונבחרה לשחקנית המצטיינת של הגמר עם 24 נק' ו-11 רב'. בנוסף שיחקה העונה בקבוצה המעורבת נשים וגברים של הפועל מג'דל כרום בליגה הלאומית בכיסאות גלגלים בארץ, הובילה אותה לליגת העל ולזכיה בגביע הליגה.

 

 

אשת השנה – שירה העליון

בקטגורית "מאחורי הקווים" – אליצור רמלה / נבחרת הקדטיות

שירה העליון התחילה את העונה באחת מהנקודות הקשות יותר שידעה, מבחינה מקצועית אך סיימה את השנה כאשת השנה, עם תואר אליפות והישג היסטורי בקדטיות, ללא ספק עונה היסטורית של העליון.  
בחודש אפריל השלימה זכיה אישית ראשונה באליפות המדינה להעליון שהובילה את רמלה מהמקום השמיני בעונה הסדירה וממקום רביעי בפתיחת הפיינל פור לניצחונות על הפועל ראשון לציון ומכבי אשדוד במשחק החמישי המכריע וללא יתרון ביתיות. בהמשך הקיץ אימנה את נבחרת הקדטיות וכמעט בניגוד לכל הציפיות הובילה את הנבחרת להישג שיא היסטורי, מקום שלישי בטורני ומקום על הפודיום.

למקום השני בפער לא גדול הגיעה: גלית מוסאי: המנהלת המקצועית ברמת השרון שחזרה לצמרת כדורסל הנערות (ועם תואר בנערות ב'), חברת ועדת נשים באיגוד הכדורסל ומי שניהלה קמפיין ארוך ברשתות החברתיות נגד הפגיעה בתקצוב ספורט הנשים הקבוצתי ובעיקר לגילאים הצעירים. מוסאי הגיעה השנה להישגים כששמרה על התקציבים ומנעה קיצוץ דרמטי, הובילה שינויים בכדורסל הנשים, הובילה את המועדון להישגים מקצועיים על המגרש ועל כל אלה הגיעה למקום השני המכובד.
במקום השלישי: זיו ארז, מאמן הפועל ראשון לציון בבוגרות, נערות ותיכונים. על עוד עונה מלאה תארים בנערות א' (טריפל) וגביע מדינה היסטורי. רגע לפני שלוקח צעד אחורה ומפסיק לאמן את הקבוצות התחרותיות במחלקת הנערות לראשונה מאז הקים את הפרויקט.

 

 

אשת השנה – גל רביב

בקטגורית "פריצת השנה" – אקדמית וינגייט / נבחרת הקדטיות

ללא ספק אחת השחקניות האטרקטיביות לצפייה השנה. חמישיית הטורניר בנבחרת הקדטיות ושחקנית בוגרות בת 15. שחקנית וינגייט שנבחרה לחמישיית העונה בליגת הנערות ולפריצת השנה בליגה הלאומית בוגרות כשבלטה שם בגיל 15 בלבד גם כמנהלת משחק וגם כשחקנית התקפה מוכשרת עם 13.6 נק' בממוצע (טופ 10 בליגה). בנבחרת הקדטיות היתה לשחקנית המובילה בנבחרת, נבחרה לחמישיית הטורניר והובילה את הקדטיות להישג השיא היסטורי, מקום שלישי באליפות. רביב סיימה ראשונה בנבחרת בנקודות ובאסיסטים.
את השנה החדשה פתחה רביב ב-"היי-סקול" בארה"ב בדרך אולי לקריירה ארוכה מעבר לים ומי יודע, אולי גם בליגה הטובה בעולם.

למקום השני הגיעה: רוני נוה. קפטנית נבחרת הקדטיות ושחקנית נערות ב' בא.ס רמת השרון, עשתה השנה קפיצת מדרגה והיתה לשחקנית המובילה על המגרש בגמר נערות ב' בגביע המדינה ובמאבק על האליפות שהסתיים עם אליפות היסטורית ראשונה מתחילת המאה ה-21. נוה, הראתה גם מנהיגות כשהובילה את הנבחרת הצעירה בתפקיד הקפטנית.
למקום השלישי הגיעה: הילה קארש ואילה אורן. 3 קולות הפרידו ביניהן ומוצדק לציין את שתי הכישרונות הגדולים מהערים הסמוכות. קארש בשנתה האחרונה בנערות סגרה שושלת מפוארת של ראשל"צ עם כל התארים (אליפות, גביע נערות א' ותיכונים) כשהיא נבחרת לשחקנית המצטיינת. בקבוצה הבוגרות זכתה בגביע המדינה ההיסטורי למועדון ובנבחרת הנערות היתה לקפטנית ולקלעית המובילה שלהנבחרת.
אילה אורן, הדור הבא של הכדורסל הובילה את נס ציונה לזכיה היסטורית בגביע המדינה בנערות ב' ולגמר על האליפות, ללאומית נערות א' ובנבחרת הקדטיות היתה ה-"אס" עם טורניר אדיר והרבה תשומת לב מכל אוהדי הכדורסל המקומי ובאירופה.

 


הקהל של נס ציונה, גמר נערות ב' תשפ"ב

 

אירועי השנה

מלבד השחקניות, המאמנות והמנהלות שהרשימו אותנו היו גם כמה רגעים בלתי נשכחים ואנחנו כאן כדי לנצור אותם. את המשחק הגדול ביותר שראינו השנה, את האירוע שנזכור מתשפ"ב וגם רגע אחד "ביזארי" שנרצה לשכוח.

 

 

משחק השנה – גמר נערות ב'

עירוני נס ציונה זכתה בגביע אחרי 72:74 נגד א.ס רמת השרון

זה היה קרב צמוד מאד מול המקום השני (משחק האליפות בליגת העל), אבל לבסוף הכריע המשחק שהיה הרבה יותר מ"גמר נערות". לראשונה שיחקו שחקניות נערות ב' על הבמה הכי גדולה ב-דרייב אין, אולמן של נבחרות ישראל. הישג לא פחות מרשים היה ביציעים כשמעל 1,500 אוהדים הגיעו ומילאו את האולם. גודל האירוע וכמות הקהל הורגשו במיוחד ביחס למשחק גמר גביע המדינה לנשים שהתקיים אחריהן ובמשחק זה צפו כ-50% מכמות הקהל.  האווירה גם יצרה משחק מצוין, רמת השרון המועדון הותיק יותר הצליח לעלות ראשון ליתרון ולהוביל במחצית, אבל נס ציונה סיימו עם הגביע אחרי קאמבק מרשים מפיגור דו ספרתי וסל ניצחון מעיין כהן. נס ציונה, אחרי ששמטה יתרון 8 ברבע האחרון הצליחה לעלות ליתרון 2 ולשמור על היתרון הזה בשיניים עד לניצחון. איילה אורן נבחרה לשחקנית המצטיינת. קלעו לנס ציונה: אייל אורן 17, מיכל ששון 15, מעיין כהן 13, איילה רובין 12, תמר אלון 10, רוני נוימן 7.  ;  קלעו לרמה"ש: גלי רוטשילד 23, רוני נוה 16, אריאל סולומון 11, נעמי כהן מינץ ורותם ורסנו 6 כ"א, שי-לי קרניסקי 4, מיקה שטיין, אורי אליה ונועה בן דוד 2 כ"א.

למקום השני הגיע כאמור משחק 5 בגמר ליגת העל. 73:77 לזכות אליצור רמלה נגד מכבי אשדוד הביא את הצלחת לרמלה. המשחק האחרון בעונה הסדירה שהכתיר את רמלה כאלופה. הרבה משחקים דרמטיים היו בסדרת הגמר- כולל הניצחון הרמלאי בנקודה במשחק הרביעי (69:70) עם החטאה של אשדוד בשניות הסיום. אבל המשחק החמישי היה מדהים מכולם, כשהתואר על הכף במשחק מכריע. רמלה התאוששה מפיגור דו ספרתי במחצית ופיגור 10 לקראת סיום הרבע השלישי וחזרה לניצחון בדקה האחרונה של המשחק אחרי שוויון 72 דקה לסיום. באשדוד: הייטאוור 21 ; ברמלה: קאנון 25, בארון 20.
למקום השלישי, בפער משמעותי יותר: משחק הגמר בליגה הלאומית בו זכתה הפועל כפ"ס באליפות נגד מכבי רעננה אחרי 1-2 בסדרה.

 


(צילום: איגוד הכדורסל)

 

אירוע השנה – גביע להפועל ראשון לציון

ראשל"צ עם 69:77 בגמר נגד חולון עשתה היסטוריה

זה לא המשחק הטוב ביותר של השנה, זה השיא בעונה חלומית של ראשל"צ. אחרי שזיו ארז הפך את המועדון ש"בנה" למועדון צמרת בכדורסל הנשים הישראלי, את העונה הזו סיים במקום הראשון בעונה הסדירה, אך על הפודיום עלתה ראשל"צ דווקא במשחק הגדול ב'דרייב אין' כשזכתה בגביע המדינה תואר ראשון לראשל"צ. הקבוצה הגיעה עד היום פעמיים בשלוש שנים לפיינל פור ובשנה שעברה עם סגל ישראלי צעיר ומקומי רובו ככולו מתחת לגיל 20, זכתה ראשל"צ בתואר הראשון שלה בבוגרות והניפה את גביע המדינה. סימס בלטה עם 21 נקודות, הישראליות של ראשל"צ תרמו 25 נקודות מהן הילה קארש 11 נק' ועדן ציפל 9 נק'.

 

האירוע הביזארי של השנה – ת"א "מפוצצת" משחק אחרי שלא נדחה

אליצור ת"א מסיימת משחק בחמש דקות ללא שחקניות על הפרקט.

בינואר 22' החל גל נוסף של קורונה, בין שינוי הנחיות להיסטריה ציבורית כללית, התעקשה המנהלת לקיים מחזור ליגה סדיר (בכפוף לשינויי הנחיות ומידיניות). אליצור ת"א שחסרה 2 זרות חולות נדרשה לעלות ולשחק. הקבוצה שהבינה שאין ערך ספורטיבי למשחק, לקחה את האירוע ל'אקסטרים': ת. לאחר שלא נדחה משחקן של הקבוצות לבקשת אליצור ת"א לה היו 2 שחקניות חולות קורונה בסגל, החליטה הקבוצה התל אביבית שאין ערך למשחק והורתה לשחקניותיה לבצע עבירות ברציפות. תוך חמש דקות לא נותרו שחקניות של ת"א על המגרש והמשחק הופסק בתוצאה 10:33, לאחר 38 זריקות עונשין של הרצליה

למקום השני הגיעה: בנות הרצליה. הקבוצה שהתעקשה לקיים את המשחק נגד אליצור ת"א במועדו, היא הקבוצה שעמדה בלב סערה חודש קודם אחרי שהורשעה בזיוף מסמך. בנות הרצליה ניסתה להכניס לישראל שחקנית חיזוק זרה תוך הצגת תעודת חיסון מזויפת. הזיוף התגלה, נאסר על השחקנית להיכנס לישראל, בנות הרצליה שיחקה בהרכב חסר ולאחר העמדה לדין גם נקנסה
למקום השלישי: ההחלטה להעלות את אס"א ירושלים לליגת העל אחרי שסיימה במקום ה-12 בליגה הלאומית. את תוצאות הפארסה בוודאי נגלה השנה.

 

להתראות בתשפ"ג - שתהיה לנו שנה טובה!