מכללות: הסתיימה העונה הסדירה

עוד עונת שיא של דור סער הסתיימה עם תצוגות מופלאות וריצת 7-0 בחודש פברואר בדרך למקום השני בקונפרנס בנסיון להגן על תואר האליפות מהשנתיים האחרונות. שירה ששון ומיכל ששון הובילו את אינדיאנפוליס לאחת העונות הטובות בשנים האחרונות ולטורניר הגמר כשסיימו בשמינייה. שיר לוי ממשיכה להיות שחקנית חמישייה בקונפרנס החזק בליגה PAC12 ועונות בכורה מוצלחות לגל דהן ויובל ניצן


| שי ברק

(דור סער בניצחון הגדול על סטוני ברוק, Picture by: Maine/Peter Buehner)

 

דור סער – מיין

בלשון המעטה זו לא היתה מהעונות שמיין תרצה לזכור. כוכבת הקבוצה בלנקה מילאן נפצעה כבר בחודש נובמבר והחמיצה את רוב העונה. מיין איבדה גם את אבי לורנס ונשארה עם קבוצה צעירה ו... עם דור סער אחת בעונה נפלאה, אבל עוד נגיע לזה. הפציעות הוציאו את הקבוצה מאיזון. 7 הפסדים ורק 2 ניצחונות היו למיין בחודש דצמבר. ועם תחילת משחקי הקונפרנס הפסידו בינואר לא פחות מ-4 פעמים (וזה בהשוואה לשנה שעברה כשבמשחקי הקונפרנס "אמריקה איסט". 13 ניצחונות ורק הפסד בודד), אלא שאז הקבוצה התחברה ומעל לכל הציפיות החלה לדרוס את הקונפרנס עם 7 ניצחונות רצופים בחודש פברואר כולל על המוליכה סטוני ברוק (73:69) מיין טיפסה במעלה הטבלה עד המקום השני בקונפרנס מה שהבטיח לה יתרון בייתיות ברבע הגמר וחצי הגמר (לפחות). 

כזכור, מאחר והקונפרנס "אמריקה איסט" לא מהמובילים בארה"ב רק האלופה מקבלת כרטיס לאליפות הארצית ה-NCAA. בשנתיים האחרונות מיין זכתה באליפות הקונפרנס והמשיכה לטורניר הארצי, אם תצליח לעשות את זה בשבועיים הקרובים זה ייחשב ל-לא פחות מסנסציה והרבה בזכות דור סער. סער הפכה לשחקנית המובילה בקבוצה. סער קלעה 352 נקודות, הכי הרבה בקבוצה (ממוצע 12.1 נק' למשחק), היא גם משחקת הכי הרבה דקות למשחק העונה (ממוצע 39 דקות). היא גם מוליכה את קבוצתה בשלשות, באסיסטים, ושניה בקבוצה בחטיפות. 

הרבה שיאים אישיים ייצרה העונה סער. בחודש דצמבר נגד הוסון מסרה 14 אסיסטים(!) במשחק הניצחון 104:43. בחודש דצמר נגד גרין ביי, קלעה 30 נקודות (8 שלשות) בניצחון המדהים 61:60. עוד 5 פעמים העונה קלעה מעל 20 נקודות למשחק בערב  ו- 3 פעמים מסרה מספר דו ספרתי של אסיסטים (13,13,14) .

עד סוף העונה הסדירה למיין עוד משחק אחד נגד UMBC (אונ' ממחוז מארילנד בולטימור) אך התוצאה בו לא תשנה את הדירוג של מיין וההישג הגדול של החודש האחרון

מאזן עונתי 15-14 (51% הצלחה) ; מאזן בקונפרנס 11-4 (73% הצלחה - בעונה שעברה 93%)

עד כה העונה בממוצע 39 דקות למשחק (פתחה בחמישייה בכל המשחקים העונה), קלעה דור סער 12.1 נק' בממוצע (מקום 12 בליגה), הורידה 3 כדורים חוזרים ומסרה 4.9 אס' (ראשונה בליגה הקטגוריה הזו). 

 

שיר לוי – וושינגטון סטייט

שיר לוי ו-וושינגטון סטייט משחקות באחד הקונפרנסים החזקים בארה"ב. בקונפרנס PAC-12 יש 6 קבוצות מדורגות ב-25 הראשונות בארה"ב. לכן גם מקום 10 בקונפרנס מתקבל בהבנה. לוושינגטון אין סיכוי השנה להמשיך לאליפות הארצית, אך ינסו לסיים את העונה בטעם טוב ולשפר את המאזן במשחקים שעוד נותרו להן.

דווקא פתיחת העונה של וושינגטון סטייט יצרה תחושה שאפשר השנה לעשות דברים מיוחדים והיסטוריים. הקבוצה פתחה במשחקי נון-קונפרנס עם 5 ניצחונות רצופים. גם כשהגיעה תקופה פחות טובה לקראת משחק הקונפרנס, WSU הצליחו להתאושש ואת משחקי הקונפרנס פתחו במאזן לא רע מבחינתן עם 2 ניצחונות מול 2 הפסדים. אלא שאז הפערים התחילו לבוא לידי ביטוי ומאז ה-17 בינואר וושינגטון סטייט הפסידו 10 פעמים וניצחו רק פעמיים במה שהוביל אותן לחלק התחתון של הקונפרנס. 

כאמור אי אפשר לזלזל בעוצמה של הקונפרנס כשבאורגון המדורגת ראשונה משחקת אחת השחקניות הטובות בכל הזמנים (יונסקו) ומוניק בילינגס ששיחקה ברמלה ויתרה על המשך קריירה כשחקנית העונה כדי לפרשן בערוץ הרשת של PAC-12. אגב אורגון ויונסקו, אמש פגשה שיר לוי את הקבוצה הטובה בליגה ואחרי דאבל-דאבל של יונסקו (12 נק' ו-12 אס') ניצחה אורגון את וושינגטון סטייט  88:57 (שיר לוי במדי קבוצתה קלעה 3 נק').

משחק השיא של שיר לוי היה נגד סאות'רן יוניברסיטי כשקלעה 8 נקודות בניצחון קבוצתה 69:54 בחודש בצמבר. משחק מצוין נוסף היה לה נגד ארקנסס-פיין כשניצחה 85:56 ותרמה 6 נקודות, 7 ריב' ו-3 אס'.

מאזן עונתי 4-12 (25% הצלחה) ; מאזן בקונפרנס 11-17 (39% הצלחה)

עד כה, שיר לוי קולעת 2.6 נק' בממוצע, 0.5 אס' ו-1.6 ריב', ב-14 דקות בממוצע למשחק. שיר לוי פתחה בחמישייה כל משחקי הקבוצה העונה.

 

נוגה פלג-פלץ – רטגרס

כאמור, נוגה פלג פלץ החליטה העונה לעזוב את המכללה. משהו לא טוב עבר על רטגרס שמאמנת הקבוצה שחזרה לעמוד על הקווים אחרי חצי שנה שנעדרה מסיבות בריאותיות התקשתה למקסם את יכולות הקבוצה, העדיפה ללכת עם שחקניות החמישייה גם כשהקבוצה לא תיפקדה ונקלעה לרצף הפסדים ולמרות שהצליחו לקראת הישורת האחרונה לצבור ניצחונות שייתכן ויספיקו לקבוצה להתברג לטורניר הארצי, רטגרס של השנה היתה קבוצה במשבר.

מאזן עונתי 20-8 (71% הצלחה) ; מאזן בקונפרנס 10-6 (62% הצלחה)

נוגה פלג פלץ ב-8 משחקים בהם שיחקה (13.5 דק' בממוצע) קלעה 2.5 נק', מסרה 0.8 אס' והורידה 1.1 כ"ח.

 

שירה ששון ומיכל (מיקי) ששון – אינדיאנפוליס

עונה נפלאה לאינדיאנפוליס והאחיות ששון. אחרי שבעונה שעברה הן סיימו במאזן שלילי (35% הצלחה עונה) ורק 3 ניצחונות בקונפרנס, העונה הן במאזן חיובי ובמחזור האחרון של העונה עוד יכולות לסיים במקום החמישי בקונפרנס GLVC, בכל מקרה הקבוצה תשחק במשחקי האליפות נגד יריבות שכבר ניצחה העונה ואפשר להאמין שאינדיאנפוליס של 2020 יכולה ללכת עד הסוף ואולי אפילו לזכות באליפות.  אם לפני שנה הן פתחו עם 6 הפסדים רצופים את משחקי הקונפרנס השנה ב-6 המשחקים הראשונים היו להן 4 ניצחונות ורק 2 הפסדים. הרבה מהיכולת המשופרת של הקבוצה הגיעה בזכות עונה מצוינת וקפיצת מדרגה משמעותית שעשתה העונה שירה ששון והפכה לשחקנית מפתח בקבוצה.

לשירה ששון היו העונה חמישה משחקים בהם קלעה מספר דו ספרתי של נקודות ומשחק השיא שלה היה בחודש פברואר ב-רוקהרסט אז קלעה 17 נקודות בניצחון הגדול 88:82 (גם הוסיפה 5 ריב' ו-2 אס'), משחק גדול נוסף. שירה ששון גם הציגה משחק גדול נוסף נגד אחת הקבוצות הטובות במחוז (ויריבה פוטנציאלית במשחקי האליפות) לואיס. הניצחון של אינדיאנפוליס 52:46 היה אחד הגדולים שלהם העונה ושירה ששון סיימה עם 11 נקודות, 6 ריב' ו-4 אס'(!)

מיכל ששון הרשימה העונה ממש לפני שבוע במשחק הניצחון נגד מיזורי S&T. ללא שירה ששון החולה הקבוצה ניצחה 90:75 כשמיכל ששון אמנם רק עם 6 נקודות אבל גם עם 9 ריב'(!) ו-9 אס'(!!). המשחק בו קלעה הכי הרבה נקודות העונה היה נגד מקנדריי בתחילת העונה, אז עם 12 נקודות (וגם 6 ריב' ו-3 אס') הובילה לניצחון 56:45 (באותו משחק שירה ששון סיימה עם 9 נקודות).

טורניר האליפות של הקונפרנס יתקיים בין התאריכים 5-8 במרץ, לפני שיעברו לטורניר האזורי "מיד-ווסט", ואינדיאנפוליס צפויה להתמודד בטורניר נגד לואיס או לינדנווד

מאזן עונתי  19-8 (70% הצלחה) ; מאזן בקונפרנס 12-7 (63% הצלחה)

מיכל ששון שותפה ב-27 משחקים (בכולם פתחה בחמישייה) ובהם שותפה (28 דק' בממוצע) 6.1 נק', 4.9 ריב', 3 אס'.

שירה ששון שותפה עד כה ב-23 משחקים העונה (מהם פתחה בחמישייה 12 פעמים ושיחקה 19 דקות בממוצע) והיא עם 4.8 נק' בממוצע, 2.7 ריב' ו-1.5 אס'

 

גל דהן – קרדינל סטריץ' וולבס (מילווקי)

עונה ראשונה ומוצלחת לגל דהן שעברה העונה למכללת קרדינל סטריץ' וולבס שבמילווקי, המדורגת בדיוויז'ן II בליגת ה-NCAA. 

אחרי תקופה קצרה של הסתגלות החלה דהן להשתלב בקבוצה וגם נתנה כמה תצוגות יפות. קרדינל סטריץ' סיימה את העונה במקום התשיעי בקונפרנס CCAC. 

העונה של ה-וולבס נפתחה ברגל ימין עם 3 ניצחונות רצופים , רק שאז הגיעו ההפסדים 3 הפסדים מ-4 המשחקים הבאים דרדרו  את הקבוצה אחורה, וכך עם פתיחת משחקי הקונפרנס הציגה יכולה סבירה ומאזן 6-6 לפני שהמשבר הגדול הגיע בחודש האחרון ומ-10 המשחקים האחרונים של הקונפרנס הקבוצה הפסידה 8 פעמים וניצחה רק פעמיים.

משחק השיא של גל דהן היה נגד טריניטי קריסטיאן , קרדינל סטריץ' השיגה ניצחון מרשים 76:73, גל דהן קלעה  12 נקודות. נגד אוליבט נזרן קלעה 7 נקודות והוסיפה 4 ריב', למרות שהמשחק הסתיים בהפסד זה הראה הרבה מיכולותיה.

מאזן עונתי  10-18 (36% הצלחה) ; מאזן בקונפרנס 8-14 (36% הצלחה)

בסך הכל גל דהן שותפה 25 משחקים העונה (פתחה ב-5 משחקים מתוכם) והסטטיסטיקה בממוצע 2.7 נק' למשחק, 1.6 ריב' ו-1 אס'. ב-13 דקות בממוצע.

 

יובל ניצן – ישיבה יוניברסיטי (ניו-יורק)

יובל ניצן עשתה את אחד המעברים המפתיעים ויש מצב שזה עשה רק טוב לשחקנית הכישרונית שאת הקריירה התחילה בכלל בהפועל ראשל"צ לפני שעברה לחולון ולאליצור ת"א.

נכון, השחקנית הצטרפה למכללה מדיוויז'ן 3 ב-NCAA, לא מכללת פאר או קונפרנס יוקרתי, אבל יובל ניצן קיבלה הזדמנות להציג את הכישרון שלה ועשתה את זה בגדול. לצד לימודים במוסד לימודים בניו-יורק, ניצן שיחקה ב-25 משחקי קבוצתה ממוצע 32 דקות בערב, לקחה כמעט 400 זריקות מהשדה וקלעה ב-38%. אולי מאז הנערות שניצן ממש שיחקה כדורסל ופתאום אפשר לראות את גודל ועוצמת הכישרון.

למרות הכל ישיבה יוניברסיטי לא עשתה עונה מבריקה. אחרי הניצחון במשחק הפתיחה הגיעו 6 הפסדים רצופים ודיי רמזו על גורל העונה. רק פעם אחת בחודש דצמבר הצליחה הקבוצה לחבר 2 ניצחונות רצופים נגד מכללת שרה לורנס ומכללת פורצ'ייס (15 נק' ו-7 אס' לניצן). ישיבה יוניברסיטי סיימה במקום התשיעי מתוך 11 בקונפרנס שלה ולא המשיכה לטורניר הגמר.

משחק השיא של יובל ניצן היה נגד סט. ג'וזף , בו קלעה 33 נקודות (4 שלשות) והוסיפה 7 אסיסטים באחד הניצחונות הגדולים העונה 79:77, בחודש דצמבר. משחק גדול נוסף של ניצן היה בניצחון על ברקלי בחודש פברואר (הניצחון האחרון בעונה) 75:63. ניצן מסרה 9 אסיסטים בנוסף ל-14 נקודות ו-5 ריב'. בסך הכל קלעה 7 פעמים העונה מעל 20 נקודות (פעמיים מעל 30).

מאזן עונתי  7-18 (28% הצלחה) ; מאזן בקונפרנס 4-16 (20% הצלחה)

בסך הכל יובל ניצן שותפה 25 משחקים העונה (פתחה בכולם) והסטטיסטיקה בממוצע 16.1 נק' למשחק, 3.4 ריב' ו-4.1 אס'. ב-32 דקות בממוצע.

 

(יובל ניצן. 16.1 נק' בממוצע בעונת הבכורה באוניברסיטה. photo by: Yeshiva University Maccabees)