מי שרוצה לחזור שתחזור

הפועל עפולה העירה היום מחדש את סוגיית סיום הליגה הלאומית, כשהלכה על המתווה הגרמני - חזרה למשחק רק לקבוצות שרוצות לשחק. כתב הלאומית יניב סהראי מסביר למה זאת האופציה שהכי ישימה ושמאפשרת לסיים את העונה בזמן סביר כדי שיהיה אפשר לפתוח את העונה הבאה בזמן.


| יניב סהראי

 

אי שם בחודש מרץ כשסגרו את הלאומית, היה חוסר מודעות גדול בארץ ובעולם. דיברו על תרחישי זוועה של אלפי הרוגים, שלא יהיה אפשר לצאת מהבית לחודשים ארוכים, ושאין מה לדבר על חזרה לספורט. אז ההחלטה על ביטול הלאומית, גם אם הייתה נמהרת קצת, עוד התקבלה בהבנה. אבל היום אנחנו כבר במקום אחר לגמרי, והגיע הזמן להתחיל לחשוב אחרת. היו ועדיין ישנם הרבה סיבות טובות למה להפסיק את הליגה, ולשלוח את חיפה והרצליה לליגת העל בלי לסיים את העונה באמת, אבל יש גם הרבה סיבות למה כן צריך לחזור. ולא רק למה צריך - אלא למה אפשר.

קודם כל, תסתכלו על ליגת העל. אם בליגת העל, ששם הפרוצדורה של הבאת הזרים/המתאזרחים היא יותר מסובכת, יכולה לחזור ולהסתיים באופן ספורטיבי אז אין סיבה שהליגה הלאומית שמכילה פחות זרים ומתאזרחים לא תחזור ולא תוכרע על הפרקט. כולם אמרו שזה יהיה מסובך, שהם לא ירצו לחזור, שלא יהיה טיסות, שלא יצליחו להעמיד סגלים, שלא שלא שלא. ובנתיים כל יום יש לנו רכבת אווירית וטיסות מארה"ב ושחקנים שמגיעים בחיוך ושמחה ולרובם גם אין בעיה עם הבידוד. טיסות מיוון אומנם אין, אבל אין לנו יוונים בליגה הלאומית. אז גם זה בסדר.

המתווה של עפולה הוא די גמיש, ובעצם מאפשר להתחשב ברצונות או יותר נכון בחוסר רצונות של הקבוצות לחזור. השגיאה שעפולה עשתה הוא בדרך הצגתו - כטורניר שיכלול רק את 4 המובילות, והי בינהן. בהמשך הגיעה ההבהרה מצידה, שהליגה תהיה פתוח לכל מי שרוצה לחזור לשחק ולהילחם על העליה לליגת העל. ככה אפשר לחזור כמו שעשו בליגות אחרות בעולם כמו ספרד וגרמניה, כשקבוצות שלא מעוניינות להמשיך את העונה ולהכנס לחוסר מודעות כלכלית לא ישתתפו בו ולא יתחרו על הזכות לעלות ליגה (ללא יורדות). המתווה הזה סוג של יכריח את חיפה והרצליה הלחזור לשחק, כי ברגע ש"תיקח" להם את העליה האוטומטית שהם קיבלו בהחלטות הקודמות, לא תהיה להן ברירה אלא לחזור.

הזמן בוער, צריך לזכור שבועיים בידוד ועוד איזהה חודש אימונים ושאר ירקות. אז טורניר במתווה שכזה (אם מתכוונים להתחלה בתחילת יולי) יאפשר לסיים את העונה תוך כחודש-חודש וחצי (תלוי במספר הקבוצות המשתתפות) ולפתוח בזמן סביר את העונה הבאה. בתקופת הפלייאוף בלאומית גם ככה משחקים פעמיים בשבוע, הקבוצות רגילות לזה. זה גם יכניס להם עוד כמה שקלים משידורי טלוויזיה, בטח אם מדובר פה בקרב ישיר על העליה.