גביע האיגוד: רמה"ש מצטרפת לחצי גמר

אליצור יבנה, הפועל כאוכב, הפועל גלבוע השיגו ניצחונות גדולים ברבע הגמר וחוזרות למעמד חצי הגמר. את מחזיקת הגביע מרעננה תחליף רמה"ש בפעם הראשונה במעמד. המשחק בין רמה"ש ליבנה בחצי הגמר ייצר היסטוריה נוספת כשאחת מהן תעפיל לראשונה לגמר. בצפון כאוכב תנסה להוות יריבה לגלבוע. חצאי הגמר במרץ


| שי ברק

ארבעה משחקים גדולים היו בשלב רבע הגמר. הם היו גדולים (לפחות על הנייר) כי ה"הגרלה" סידרה ש-4 הקבוצות הגדולות יתמודדו אחת נגד השניה ו-4 הקבוצות שחולקות את אמצע הטבלה יתמודדו ביניהן. כך פערי הכוחות לא נראו ברורים מהתחלה ולמרות שגלבוע ויבנה השיגו ניצחונות בהפרשים גבוהים, המשחקים משכו הרבה עניין והרבה קהל. רמת השרון וכאוכב שיפגשו את יבנה וגלבוע (בהתאמה) בחצי הגמר. הצליחו להבטיח הישג יפה בהעפלה למעמד הזה וכעת נותר רק לחלום על הפתעה. אחרי הסנדרלה מהארצית בעונה שעברה שהדיחה גם את יבנה וגם את גלבוע, קשה להאמין שהפייבוריטיות יקלו ראש בכל יריבה שתגיע מולן , אבל לגביע חוקים משלו (למרות שחוקי הגביע משתנים במעמד הזה ובצמד משחקי בית-חוץ הרבה יותר קשה להפתיע).

 

משחקי חצי הגמר 8/3/20 (הגומלין ב-12/3/20):
אליצור יבנה - א.ס רמת השרון
הפועל קרן גלבוע - הפועל כאוכב

 

א.ס רמת השרון 76 - אליצור נתניה 69

כרגיל, המחמאות לנתניה. הקבוצה עם הסגל הקצר הגיעה לאחד האולמות הכי ביתיים והקשתה מאד על רמת השרון. במשחק שהוקדם ב-9 ימים, היתה רמה"ש הקבוצה הראשונה שעולה לחצי הגמר. ללא הילה הניג הפצועה נראה היה שהמשימה תהיה יותר קשה, אך עידן שלוש של העונה חוזרת לכושר שיא ונראית משבוע לשבוע פשוט נפלא, כשהיתה האקס-פקטור של רמה"ש בדרך לחצי גמר ראשון של קבוצת הבת. מי זוכר שרמה"ש לפני שנתיים עוד היתה קבוצת תחתית אך בשנתיים האחרונות הסגל נבנה מדויק יותר ויותר, השחקניות שמגיעות לקבוצה משלימות את המקומיות המוכשרות והתוצאות מגיעות, האם הן יספיקו להמשיך כל הדרך עד הנפת הגביע?

נתניה פתחה את המשחק נפלא והובילה בסוף הרבע הראשון ביתרון דו ספרתי 21:11 פתיחה מצוינת של עדן מצארווה עם שתי שלשות הצטרפה ל-2 שלשות של רוני מנצ'ל וביחד הריצו את נתניה לפתיחה מדהימה. 5 נקודות של עידן שלוש ו-4 של הדר לוי החזיקו את רמה"ש במשחק. ברבע השני רמה"ש שיפרה רק במעט את ההגנה אבל הכוח היה בהתקפה. התאמות שנעשו בין הרבעים שחררו את מיטל לוי לרבע הטוב ביותר שלה העונה. 9 נקודות אישיות שלה, הובילו את רמה"ש לרבע של 26 נקודות. גם לי אורן עם 5 אישיות משלה ואופק אפרגן תרמו את שלהן והמקומיות חזרו עד שוויון 37 בהפסקה. כמנצל, כהן ומצארווה ענו והשאירו את נתניה הכי קרוב. ברבע השלישי נתקעה נתניה רק עמית כהן הצליחה לייצר נקודות (8 שלה ברבע מתוך 9 של נתניה) ובצד השני אחרי קלינגר הגיעו עוד שלשות של שלוש ולוי כשרמה"ש סגרה את הרבע ביתרון 56:46.

נתניה לא ויתרה וחזרה ברבע האחרון עם מטווח שלשות של רוני מנצ'ל, 4 שלשות היו לה ברבע המכריע, אבל בצד השני היתה עידן שלוש עם שתי שלשות גדולות, אחרי 5 נקודות של חופית וקסלר ומי שחתמה את המשחק בניצחון היתה רוני קלינגר עם שתי נקודות שסגרו את הניצחון של רמת השרון ושלחו את הקבוצה עם כרטיס לחצי הגמר נגד יבנה.

קלעו לא.ס. רמת השרון: עידן שלוש 22, הדר לוי 13, מיטל  לוי 11, רוני קלינגר 8, אופיר אליהו 7, לי אורן, חופית וקסלר ואופק אפרגן 5.
קלעו לאליצור נתניה: רוני מנצ'ל 25, עמית כהן 18, עדן מצארווה 10, דניאל שקד 7, עדן אהובים 4, עלית כהן 3, הילה מימון 2.

 

אליצור יבנה 79 - אס"א ירושלים 66

ירושלים המשיכה לעוד שלב בהגרלה הקשה שקיבלה, אחרי שהדיחה את בני יהודה בסיבוב הקודם יצאה למשחק חוץ באולם הכי בייתי בליגה. בעונה שעברה נפגשו השתיים גם כן בשלב רבע הגמר. אז, יצאה העולה החדשה מיבנה למשחק קשה בירושלים של הדר רפאל ומורן שטרית  וחזרה משם עם ניצחון קטן-גדול 62:59 בדרך לחצי עם משחק מצוין של קפיטולניק. הפעם, כשהיא מארחת את ירושלים יבנה הגיעה למשחק עם הדר רפאל ומורן שטרית במדיה. שוב לי קפיטולניק סיפקה משחק טוב ולירושלים לא היה מענה לטריו הזה. מהרבע הראשון הוליכה יבנה ושלטה במשחק. יבנה הגיעה למשחק אמנם אחרי הפסד מפתיע לנתניה בליגה, אבל ההחלטה לתת מנוחה לשטרית גם על חשבון הפסד ליגה התבררה כנכונה. שטרית פתחה טוב עם 4 נקודות רצופות לפני שהגיעו חמש נקודות של הדר רפאל ואת הרבע סגרה אופק טלקר הצעירה שמקבלת משבוע לשבוע יותר קרדיט ממאמן יבנה ומחזירה בגדול. בירושלים החזיקו מעמד עם הקליעה מבחוץ של קרן בויס, דבי בלייברג ועדדן פורת. ברבע השני המשיכו יבנה לשלוט. עוד 5 נקודות רצופות של רפאל  ואחריהן שלשה של שחר עמית והופעה נדירה של שני עטר שקלעה גם היא 5 ברבע ויבנה עם 41:29 בהפסקה, כשאת ההפרש קבעה לי קפיטולניק. ההגנה של ירושלים הגיבה בהפסקה וסגרה את רפאל והללי על 3 נקודות ברבע, אך יבנה הראתה את הכוח שלה כקבוצה. הכדורים הגיעו לקפיטולניק שקלעה חמש נקודות אישיות, שחר עמית הוסיפה שלשה שניה ואז הגיעו 7 נקודות רצופות של שטרית. בירושלים, לא הצליחו לייצר עצירות ו-15 נקודות שלהן (קניג ופורת 8 יחד ושלשות של בויס ובלייברג) לא הספיקו כשההפרש המשיך לצמוח 59:45. 

את הרבע האחרון אמנם ניצחה ירושלים (21-20), אבל כששוב לא הצליחו לעצור את ההתקפה של יבנה אי אפשר היה למחוק את יתרון 14 ההפרש מהרבע השלישי. רפאל והללי חזרו לקלוע, בירושלים בעיקר ניסו למזער נזקים וירו מבחוץ שלשות של קניג, בויס וגילי ליאור אך זה לא היה המשחק של ירושלים וכך לא ניתן לנצח את קבוצת הגביע יבנה שתנסה הפעם לנצל את הפייבוריטיות שלה על הנייר גם לניצחון על המגרש ולהעפלה לגמר ראשון שלהן.

קלעו לאליצור יבנה: הדר רפאל 20, חנה הללי 14, מורן שטרית 13, לי קפיטולניק 11, שחר עמית, מאיה מדרי ושני עטר 6  כ"א, אופק טלקר 3.
קלעו לאס"א ירושלים: קרן בויס 15, לירז קניג ועדן פורת 12, דבי בלייברג 11, גילי ליאור 8, מורן שחם 4, אור מור יוסף וטליה פרידמן 2.

 

הפועל כפר סבא 62 - הפועל קרן גלבוע 82

ארבעה ימים אחרי שכפ"ס הפסידה לגלבוע במשחק הליגה במסגרת המחזור התשיעי נפגשו הקבוצות פעם נוספת הפעם במסגרת גביע האיגוד. נראה שבכפ"ס שינו את הקונספציה בשבועות האחרונים ומימושה עזר לקבוצה מהשרון להיות קרובה לגלבוע במשך 27 דקות. נראה היה שהקבוצה הבוגרת של כפ"ס בתחילת העונה "זילזלה" בשחקניות המקומיות של האגודה ונתנה הרבה-הרבה קרדיט לשחקניות הרכש, קרדיט שלא הוכיח את עצמו. אך בשבועות האחרונים חוזרת שלי שפית לרוטציה, לצד רוני גולדין שחזרה לחמישייה אחרי שפתחה על הספסל בתחילת העונה, וכשאופיר פרפרה ושחר יום טוב מקבלות גם הן דקות משמעותיות לכפ"ס יש רוח חדשה שמנשבת בקבוצה. החזרת הצביון המקומי גם החזיר את הקהל ושוב היציעים היו מלאים עד אפס מקום, ומי שהגיע באיחור לא נותר לו מקום ביציע ונאלץ לעמוד בפתח. 

למרות הכל, המשחק הסתיים בהפסד המארחת, הגנה בעייתית היתה הנקודה שהכריעה אותן לבסוף. גלבוע לא משחקת כדורסל מתוחכם. פינוי מקום לרבקה רוס ומתן קרדיט לעמית גור לאלתר על היכולת האישית שלה והקליעה מבחוץ נתן לגלבוע 47 נקודות הערב, משום מה כפ"ס לא התכוננה לשתיים ושילמה על כך מחיר. 

גלבוע פתחה חזק ומהר, באחוזי קליעה גבוהים ועלתה ליתרון 7:0 אחרי שלוש דקות ו-9:2 אחרי חמש דקות (4 עונשיין של טודרוב ושלשה של רוס). כפ"ס לא מצאה את הטבעת ונראתה רע בתחילת המשחק. רק שאז בכפ"ס התחילו לעשות התאמות, השחקניות החלו לשמור ו...דרור מייברג. גם מייברג היתה כזו שבתחילת העונה לא קיבלה מספיק קרדיט, אבל במשחקים האחרונים היא מצויינת וברבע הראשון נתנה הצגה. שלשה אחרי שלשה אחרי שלשה,החזירה במו ידיה את הקבוצה לשויון 12 ואז גם קבעה מהפך, 15:12. אורטל אורן בדקות טובות של מנהיגות ושלי שפית שעלתה לשחק בדקות שכפ"ס היתה זקוקה לה, החזירה לקבוצה על הביטחון שמקבלת ובשלשה שלה קבעה 20:12 למקומיות, 8 דקות במשחק. כניסתה של נועה שמעוני עשתה סדר בהגנה של הגלבוע, נראה היה שלמי שגדלה באגודה חשוב להציל את הקבוצה ובשתי הדקות האחרונות כפ"ס נתקעה על 2 נקודות בלבד, ברבע שהסתיים 22:16. לרבע השני עלתה עדי פירסטנברג והמשיכה את ההגנה הטובה שסיפקו ה"מקומיות" של האורחות אבל גם היא לא זכתה ליותר מדי קרדיט וחזרה מהר לספסל. עם נקודות של אורן וגולדין כפ"ס עוד החזיקה את היתרון בתחילת הרבע השני, אבל אז שלשות של רוס וגור והרבה זריקות עונשין שקיבלה הגלבוע בזמן שכפ"ס הסתבכה בעבירות, הגלבוע חזרו ליתרון 35:28 מנקודות של קרן נחמה, במחצית שהסתיימה 42:28. 

במחצית השניה כפ"ס לא ויתרה והמשיכה לתקוף את הסל של האורחות, נקודות עונשין של אורן וכץ החזירה את כפ"ס עד 47:41 ומשלשה של אורן גם 51:45, שלוש דקות לסוף הרבע, אבל אז הגלבוע העלו הילוך כשרוס וגור לקחו את המשחק אליהן וסגרו את הרבע השלישי עם 61:49 וברבע האחרון המשיכו והגדילו את ההפרש עד 20 הנקודות בסיום. גלבוע חוזרת לחצי הגמר ועדיין בלתי מנוצחת העונה, אבל אם כפ"ס תמשיך במגמה שנראתה בחצי הגמר - אפשר לראות אותה מגיעה גבוה עוד העונה.

קלעו לכפר סבא: דרור מייברג ואורטל אורן 14 כ"א, אלואיזה כץ 9, ענבל יערי 8, רוני גולדין וסהר דגן 6 כ"א, שלי שפית 5.
קלעו להפועל קרן גלבוע: רבקה רוס 25, עמית גור 22, טלי בן ישי 11, קרן נחמה 7, ענבר לברון 6, אלה יערי 5, ג'ני טודורוב 4, עדי פירסטנברג 2.

 

הפועל מג'דל כרום 47 - הפועל כאוכב 52

העולה החדשה היתה קרובה להפתעה כשלא עשתה חיים קלים לכאוכב ונשארה צמודה ובמרחק הפתעה. אך למרות משחק לא טוב כאוכב ניצלה את הנסיון שלה, ההגנה הטובה ונקודות חשובות של ליאן עודה ואסיל עודה ברבע האחרון שהחזיקו את הקבוצה ביתרון ומנעו ממג'דל כרום לחזור ולהפתיע.

שדא כנעאן עם חמש נקודות משלה ועדן עודה הובילו את המקומיות ליתרון ברבע הראושון 12:9 כשבכאוכב רק אסיל עודה הצליחה להיות אפקטיבית. לכאוכב הספיק רבע שני טוב כדי להבטיח לעצמה יתרון שבמחצית השניה פשוט היתה צריכה לשמור עליו. 24-15 ברחה כאוכב (12 נקודות מהקו). האורחות שיחקו על היתרון שלהן בצבע, אך כשההגנה המקומית כיווצה פנימה כאוכב השיגו את ההפרש דווקא עם קליעות מבחוץ ובשלשות של דאליה חטיב והיא סלאח, 33:27 בהפסקה. 

בחצי השני מג'דל כרום חזרה לשמור, שלשות של כנעאן ואבו רוסתאם עם 4 נקודות של עדן עודה צמצמו את ההפרש, אך בצד השני ליאן עודה ואסיל עודה עם בר סלע עשו את הנקודות שלהן בצבע ושמרו על היתרון 44:38 בדרך לניצחון הקטן והיקר בסיום.

קלעו להפועל מג'דל כרום: שדא כנעאן 15, איה אבו רוסתאם 9, רואן חמדאן 7, עדן עודה 6, ג'ואן מוחמד 4, עולא ג'בריס, אסמאהן בדראן ואפנאן סלאמה 2 כ"א.
קלעו להפועל כאוכב: אסיל עודה 18, דאליה חטיב 11, בר סלע 8, ליאן עודה 6, פיירוז חאג' 5, היא סלאח 3, פריאל חטיב 1.