נערות: במוקד, עוד קלאסיקו

למרות שהן נפגשות בין 6 ל-9 פעמים בשנה, כל משחק בין רעננה לראשל"צ הוא חגיגה. השתיים שהן ליגה בפני עצמה מציגות תמיד משחקים מרתקים. עוד מחר העמק יוצאת לרמה"ש בהזדמנות קריטית להתברג ברביעייה, כאוכב תנסה לנצח את וינגייט ולחזור למאבקי הצמרת. סיקור משחקי המחזור הקודם בפלייאוף העליון והתחתון ומבט למחזור הבא.


| שי ברק

(בתמונה: עדי נורבינד, 17 נק' בניצחון דרמטי על רמה"ש)

 

לקראת המחזור החמישי

בפעם הרביעית העונה ייפגשו מכבי רעננה והפועל ראשון לציון במסגרות השונות. אחרי ניצחון ראשון של הגימנסיה על אוסטרובסקי במשחק הליגה הסדירה בתיכונים, ניצחה רעננה 3 פעמים ופעמיים כשהיה זה חשוב. מכבי רעננה הדיחה את הפועל ראשל"צ ברבע גמר גביע המדינה, ניצחה בגמר התיכונים וניצחה בסיבוב הקודם במשחקי המחוז הדרומי. אם נשים רגע בצד את משחקי התיכונים, שני המשחקים במסגרת נערות א' התקיימו בבי"ס השרון. ההגרלה קבעה שהמשחק במסגרת המחוז הדרומי יתקיים אצל רעננה ואז ניצחה המקומית 59:58 בנובמבר האחרון. במשחק הגביע שוב נפגשו הקבוצות באולמה של רעננה והפעם היה זה הרבה יותר חד צדדי (76:56). מחר זו תהיה הפעם השלישית שראשל"צ תגיע לרעננה ותנסה לצאת ממנה עם הניצחון. רעננה תנסה להתגבר על חסרונה של מאיה לוינשטיין הפצועה, על העומס ושני ההפסדים בשבוע האחרון במסגרת לאומית נשים ולהמשיך לשמור על הביתיות בליגת הנערות.

שאר המשחקים יהיו התמודדות ישירה על משחקי המיקום. רמת השרון במבחן גדול מול עמק יזרעאל. העמק שפתחו עם ניצחון על חיפה ושלחו הצהרת כוונות המשיכו עם הפסד בייתי לכאוכב וכעת צריכה לתקן את ההפסד בניצחון חוץ, אם תשיג אותו מול מתמודדת ישירה על הרביעייה המאבק ייפתח לחלוטין. רמה"ש שמגיעה אחרי הפסד דרמטי בשבוע שעבר לחולון ולפניו לרעננה תעשה הכל כדי לא לספוג הפסד שלישי ברציפות ולהישאר בהתמודדות על מקומות 3-4. 

כאוכב שהפסידה בוינגייט בסיבוב הקודם 61:36 תנסה לנצל את הביתיות ולהשיג ניצחון שני ברציפות. אפשר לדבר על העומס של כאוכב במשחקים יום אחרי יום (רוב השחקניות המובילות ישחקו במוצ"ש בליגה הלאומית נשים נגד יבנה), אך בסיטואציה דומה לפני שבוע בדיוק העייפות לא הפריעה לכאוכב לנצח בנתניה ולמחרת בעמק יזרעאל. האם זה המתכון גם הפעם נגד 2 יריבות חזקות יותר?

מכבי חיפה כבר מבינה שתידרש ל"נס" כדי להתברג לרביעייה. עם 4 הפסדים מתחילת הפלייאוף ובשנה שבה לא גוררים את הנקודות מהשלב המוקדם, מדובר על פער שקשה למחוק. עם זאת, חולון היא יריבה שחיפה צריכה לנצח אם בשביל לשמור לעצמה סיכוי ולו תיאורטי ואם כדי להחזיר לקהל שתומך בקבוצה כל השנה ולהראות שעושות הכל כדי לשיהיה לו קצת נחת. בחולון מזהים הזדמנות. אחרי שנים לא פשוטות העונה של חולון נראית שונה והתחושה שאפשר לצאת ממנה עם משהו מיוחד. אחרי הניצחון הבייתי הגדול על רמה"ש וכשהן מגיעות למשחק נגד הקבוצה שהפסידה עד כה ליתר יריבותיה על ה1-4 בחולון מבינים שמצד אחד צפוי להן משחק קשה מצד שני ניצחונות במשחקים קשים הם אלה שהופכים עונה נחמדה למצוינת.

מכבי רעננה - הפועל ראשון לציון (17:30, בי"ס "השרון")
מכבי חיפה - אליצור חולון (18:00,  אולם בביכורים)
הפועל כאוכב - אקדמית וינגייט (18:30, בי"ס מקיף כאוכב)

א.ס רמת השרון - הפועל נעם עמק יזרעאל (19:00, "קרית יערים")

 

משחקי המחזור הרביעי

אליצור חולון 77 - א.ס רמת השרון 76

משהו טוב קורה העונה במחלקה הצעירה בחולון. אולי זה סגל איכותי שהגיע לבגרות, אולי העובדה שאת הקבוצה מאמן העונה רועי איזנברג, מי שמאמן בליגת העל ובנבחרות הצעירות כבר יותר מעשור ויודע לכוון את השחקניות למקום הנכון להן ובלי דרמות בדרך אולי לאחת העונות הטובות יותר של המחלקה בעשור וחצי האחרונים. בצד השני רמת השרון, רוצה עוד פיינל פור ולמצות את המקסימום מהעונה. רוב המובילות עדיין צעירות, אבל כשבקבוצה עוד משחקת רוני קלינגר אפשר לחשוב הכי רחוק. כששתי הקבוצות מודעות לחשיבות המשחק עבורן היתה זו חולון שפתחה מצוין את המשחק. נורבינד, בן הרוש וקובה הסתערו על המגרש בחלוקה כמעט שווה ביניהן קלעו את כל 23 הנקודות של הקבוצה ברבע הראשון ובמאמץ הגנתי כשרק פינקלשטיין וקלינגר מוצאות את הטבעת הובילה חולון 23:14 בסוף הרבע הראשון. ההפרש כמעט הוכפל עד ההפסקה. חולון המשיכה לקלוע באחוזים גבוהים. שלוש שלשות של דיאנה חומין ועוד נקודות של נורבינד וקבדה הורידו את המקומיות ביתרון 43:28 להפסקה, 15 הפרש שנותן להן הרבה ביטחון. אבל רמה"ש לא ויתרה. הגיבה עם 23-14 משלה ברבע השלישי וההפרש החל להצטמצם. שלשות של נר וקלינגר ועם 7 נקודות של אפרגן אחרי שלושה רבעים "רק" 57:51 לחולון. 20-10 המשיכה רמה"ש לרוץ גם בתשע הדקות הבאות של הרבע המכריע, 6 נקודות קריטיות של יובל אוסמו ורצף קליעות עונשין של נר וקלינגר הובילו למהפך. דיאנה חומין ויהלי בן הרוש היו היחידות שקלעו באותן דקות לחולון שאיבדה את נורבינד וקובה. 

הדרמה הגיעה לשיאה דקה לסיום, חולון כבר איבדה קודם לכן את עדי נורבינד, יארין סארג' וחן קובה בחמש עבירות, כלומר מי שקלעו 35 נקודות מתוך 67 של הקבוצה היו בחוץ. רמת השרון הוליכה 72:68. שלשה גדולה של דיאנה חומין, 2 מטרים מעבר לקשת השאירה את חולון בחיים וסגרה את ההפרש לנקודה, רמה"ש עוד החזיקה מעמד עד 76:74, 23 שניות לסיום. רועי איזנברג קרא לפסק זמן ושירטט תרגיל. חולון הימרה על שלשה כדי לא להגיע להארכה בסגל החסר, הכדור הגיע ליהלי בן הרוש והמצטיינת במשחק צלפה את סל הניצחון, 7 שניות לסיום. רמה"ש עוד לקחו פסק זמן להתקפה המכריעה אך לא הצליחה לייצר נקודות במהלך שנעל את המשחק וחולון יוצאת עם ניצחון גדול.

קלעו לאליצור חולון: יהל בן הרוש 22, עדי נורבינד 17, דיאנה חומין 16, חן קובה 10, יארין סארג' 8, הודיה קבדה ודנה חומין 2 כ"א.
קלעו לא.ס רמת השרון: רוני קלינגר 27, אלה נר 18, מיטב פינקלשטיין 14, אופק אפרגן 9, יובל אוסמו ושיאל אוטולנגי 6 כ"א.

 

הפועל ראשון לציון 77 - מכבי חיפה 38

חיפה הגיעו למשחק כשהראש בכלל ביום שני והמשחק המכריע בליגת העל בין חיפה לחולון על הפלייאוף העליון. חיפה אחרי 3 הפסדי ליגה ובמשחק החוץ אולי הקשה ביותר בליגת הנערות, אצל ראשל"צ באולם בו קולעות באחוזים נפלאים תמיד, רצתה לצאת בשלום ובעיקר לשמור על בריאותה של זינגר. ראשל"צ מנגד רצתה להגיע למשחק מול רעננה במחזור הבא כשהיא מושלמת ולא לקחת סיכונים מיותרים. התוצאה, 27:2 אחרי עשר דקות של כדורסל. הגנה מצוינת עצרה את חיפה ללא סלי שדה בכלל (עונשין של ליכטנטריט ושיטרית) היה מה שחיפה הצליחה להוציא מול הלחץ של ראשל"צ ובצד השני 10 נקודות ברבע נפלא של אוסיגוואי, עוד 8 נקודות הוסיפה ציפל וגם יעל טננבוים היתה טובה עם 5 נקודות ברבע. המשחק נמשך בדיוק באותו הקצב לתוך הרבע השני, ראשל"צ לא נחה ברחה 25-7 וכשבמחצית היתה התוצאה 52:7 היה ברור שהמשחק הוכרע, חיפה נתקע ברבע על 3 סלי שדה, 4 נקודות של ליכרטנטריט ו-2 של זינגר ובצד השני מטווח שלשות של הילה קארש ועדן ציפל. קארש עם 13 נקודות ברבע , ציפל עם 8 נקודות משלה וראשל"צ הכריעה  את המשחק. במחצית השניה כבר הורידו ראשון לציון את הרגל מהגז, חילקו כוחות ודקות משחק, גם בחיפה לא לקחו סיכונים מיותרים והשעון רץ לעבר הסיום בו ראשל"צ יצאה עם הנקודות. 

קלעו להפועל ראשון לציון: עדן ציפל 24, ג'וי אוסיגוואי והילה קארש 17 כ"א, עמית טרנר 10, יעל טננבוים 9.
קלעו למכבי חיפה: תמר זינגר 11, נטע ליכטנטריט 10, ירין שטרית 5, מאיה בנקר וליהיא שמר 3 כ"א, יובל טאו, נועה נונו וטופז מרץ 2 כ"א.

 

הפועל נעם עמק יזרעאל 46 - הפועל כאוכב 66

עמק יזרעאל היתה בטוחה בסיכוייה להשיג ניצחון בייתי שני. אחרי שהפתיעה את חיפה וידעה שכאוכב לא מגיעה בסגל החזק שלה למשחקי חוץ, ראו את עצמן העמק כמי שמסוגלות לחזור לרביעייה ולצמרת הליגה. אלא שכאוכב הפתיעה כשהגיעה למשחק עם פיירוז חאג'. זו שהובילה את הקבוצה לניצחון על נתניה לפני 24 שעות עלתה בחמישייה, קלעה 9 נקודות ברבע הראשון והובילה את כאוכב ליתרון דו ספרתי 22:10. מריח בראא וליאן עודה הוסיפו עוד 4 נקודות כ"א ובעמק רק בלוך, קוזניצוב והלוי מצאו את הטבעת ב-4 סלי שדה. עוד 8 נקודות של חאג', שלשה שניה של עודה ומשחק מצוין של פאטמה חליל הוביל את כאוכב להגדיל את ההפרש עד המחצית. ליאן אשל ברבע טוב של 6 נקודות ושלשות של אהרוני ובלוך עזרו לעמק להישאר יחסית קרובות, אך כאמור בהפסקה הפער גדל 40:24. לעמק לא היו כלים לעצור משחק שיא של פיירוז חאג', גם ברבע השלישי קלעה כאוכב 18 נקודות ובקצב כזה אחרי חצי שעה של התמודדות הוכרע המשחק. חאג' עם בראא ונעמה חליל ניצחו את הרבע השלישי 18-11, כשרק אשל והלוי הצליחו לייצר נקודות לקבוצתן, התוצאה 58:35 והרבע האחרון היה לפרוטוקול בלבד.

קלעו להפועל עמק יזרעאל: ליאן אשל 18, הילה בלוך ונסטיה קוזניצוב 8 כ"א, נעמה הלוי 7, אורי אהרוני 3, רותם שיין 2.
קלעו להפועל כאוכב: פיירוז חאג' 27, ליאן עודה 12, פאטמה חליל 10, נעמה חליל 9, מריח בראא 8.

 

אקדמית וינגייט 66 - מכבי רעננה 75

אחרי שוינגייט גברה על רעננה פעמיים במסגרת הליגה הלאומית לנשים נפגשו הקבוצות, בסגלים כמעט זהים, למשחק ראשון בליגה לנערות א'. המשחק היה צמוד לכל אורכו. עם שתי שלשות של עדי אלטמן ו-6 נקודות של שירה חג'ג' הובילו המארחות בסוף הרבע הראשון 14:11. שלשות של רוני זהות ו-6 נקודות של אמי רינת החזירו את רעננה ליתרון, הרבע השני היה צמוד עוד יותר מקודמו אך סיום טוב של חג'ג' ואלטמן שקלעו מבחוץ ושני ברמן בצבע סיימה וינגייט את המחצית ביתרון מינימאלי 33:32. שלשה של רותם שוסטר עם פתיחת המחצית השניה ומשחק מצוין של רינת הובילו את רעננה למהפך. הגנה טובה שלהן עצרה את אלטמן ללא נקודות בכל המחצית השניה ואת חג'ג' על 4 נקודות בלבד ברבע , אך 7 נקודות של שני ברמן השאירה את וינגייט במשחק. עוד 2 שלשות של רינת ודקות טובות של לוינשטיין, אגמי וזהות ברבע המכריע השאיר את היתרון בצד האורח שהשיגו ניצחון רביעי ברציפות ושמרו על המקום הראשון בבית לקראת "הקלאסיקו".

קלעו לאקדמית וינגייט: שירה חג'ג' 23, מאי נשר 16, שני ברמן 12, עדי אלטמן 9, תמר ברגל 5, תמר קופילביץ 1. 
קלעו למכבי רעננה: אמי רינת ורוני זהות 23 כ"א, רותם שוסטר 10, עמית כהן 8, מאיה לוינשטיין 7, צליל אגמי 4.

 


(הילה עזריאלי, 8 נקודות בניצחון הגדול על הרצליה)

 

משחקי הפלייאוף התחתון

הפועל כפר סבא 53 - בנות הרצליה 40

כפר סבא והרצליה רצו פלייאוף עליון בדרום, הן נלחמו עליו בסיבוב הקודם אך סיימו במקומות 5-6 בדרום. כפ"ס הקדימה את הרצליה בין היתר בזכות הניצחון שהשיגה בהרצליה 58:55. כעת כשהקבוצות רחוקות מסכנת ירידה ויודעות שכבר אין להן סיכוי לתואר נשאר לבנות ולגדל את שחקניות העתיד ולסיים גבוה ככל האפשר בעיקר בשביל התחושה והביטחון הלאה. בהרצליה נראה היה שקצת ויתרו על המטרה כשהחליטו שליהי עזורי מכישרונות העתיד של המחלקה תישאר לשחק רק בנערות ב' ותרשם כרשאית ליגת העל. כפ"ס הגיעה עם רוטציה רחבה וביניהן 3 שחקניות שמשחקות בלאומית נשים ובנערות בעיקר ינסו להוציא לפועל אלמנטים שקשה להן להביא לידי ביטוי נגד שחקניות בוגרות יותר כדי להשתפשף עוד לשנה הבאה. 

המשחק לא הצליח להתעלות לרמה גבוהה בהתקפה , חלודה נראתה בעקבות 3 שבועות של פגרה בליגה, והמשחק התאפיין בהרבה עבירות. הילה עזראלי הובילה את הרבע הראשון עם 6 נקודות, אך בכפ"ס לא הצליחו לברוח. בכל פעם שהמקומיות פתחו יתרון של 8-10 הפרש, בהרצליה ידעו לחזור, לרוב עם נקודות של שירה בן אלי וכך המשחק היה צמוד ברוב שלבי המחצית הראשונה ובהפסקה 27:24 לירוקות.  במחצית שנייה נמשכה אותה המגמה, משחק צמוד יחסית בשליטה של כפר סבא. הבריחה הגיעה ברבע האחרון, כפ"ס ניצלה את עייפות היריבה וברחה ליתרון 18 הפרש עם 7 נקודות רצופות של נויה משען ושירה גרינבוים שנכנסה במחצית שנייה. כפ"ס שמרה על היתרון הדו ספרתי עד הסיום ועם הניצחון שמרה על המקום הראשון בבית כשהיא עם משחק חסר.

קלעו להפועל כפר סבא: שחר גרנות 11 נויה משען 9, הילה עזראלי, שירה גרינבוים, אופיר פרפרה, שחר יום טוב 8 כ"א, רוני לוי 1.
קלעו לבנות הרצליה: שירה בן אלי 14, יעל שוריאן 11 , שחר גורל 9, הילה אברהם 6, מאיה רובינשטוק 2.

 

אס"א ירושלים 36 - מלה"ש ירושלים 75

שוב 75 נקודות ושוב ניצחון חשוב של מלה"ש (peace players) במשחקי הפלייאוף התחתון על המקום בליגה גם בעונה הבאה. בדרבי נגד אס"א, האורחות לא השאירו סיכוי לאס"א בדרך לפתוח 2 נקודות הפרש מהקו האדום. הניצחון בשבוע שעבר עם הנוכחי נותן הרבה מאד אוויר לקבוצה הצעירה של מלה"ש שרוצות פשוט לשרוד בלאומית לקראת עונה הבאה אליה תגיע מנוסה יותר וחזקה יותר. הרבע הראשון התאפיין בהגנה מצוינת של שחקניות מלה"ש , רק שלשה אחת הצליחה לייצר אס"א מנקודות של דניאלה בן אבי. בצד השני ענתה הדר מור יוסף עם שלשה ואז דקות טובות של ארוטשאס וטנא אבוגוב 14:3 אחרי הרבע הראשון. בן אבי ונועה דניאל הצליחו להחזיק מעמד ברבע השני מול מלה"ש אך תמר גרינבויים עם אבוגוב ידעו לשמור על ההפרש ואפילו להגדיל אותו במעט בהפסקה 30:16. המשחק הוכרע ברבע השלישי. 12 נקודות של ניצן דניאל והדר מור יוסף עם 8 נקודות ברבע הובילו את מלה"ש לרבע של 27-7, 57:23 אחרי שלושה רבעים היתה התוצאה ממנה אס"א לא היו מסוגלות לחזור והשחקניות של רוס עם הניצחון השני ינסו שבוע הבא להדהים גם את הראשונה, כפ"ס.

קלעו למ.ל.ה.ש ירושלים: דניאלה בן אבי 17, נועה דניאל 6, רוני קריב 5, נועה עבודי ומיתר כהן 3 כ"א, כרמל גילון 2.
קלעו למכבי רעננה כוכבות: טנא אבוגוב 24, ניצן דניאל 15, הדר מור יוסף 13, נוגה טל ותמר גרינבויים 8 כ"א, קרני ארוטשאס 3, לירי הירשהורן וסרין מחארמה 2 כ"א

 

תוצאות נוספות:

דרום: בנות הרצליה 66 - אס"א ירושלים 36

צפון: הפועל גלבוע 42 - הפועל גליל עליון 54
הפועל נצרת אורתודוכסים 73 - אליצור עירוני נתניה 76