גביע נערות א'- רמה"ש נגד רעננה בגמר

ניצחונות כפולים של רמת השרון ורעננה קבעו את משחק הגמר בין האגודות שזה להן המפגש הראשון במפעל. בעוד רעננה הכריעה את ההתמודדות מול העמק כבר במשחק הראשון בין השתיים, ההכרעה בין רמה"ש לגליל עברה לגומלין, שם הגליל התקשו לעמוד מול היריבה באילוצי הסגל הקצר שנותר להן ורמה"ש בסדרה ענקית של אלה נר (43 נקודות ב-2 המשחקים) עלתה לגמר.


| שי ברק

(אלה נר)

 

א.ס רמת השרון , בגמר - 19 שנים מאז הזכיה האחרונה

רמת השרון שמתקשה העונה בפלייאוף העליון בנערות א', אולי תצליח לצאת מהתקופה הפחות טובה שלה עם ההישג הגדול בהעפלה לגמר אחרי ניצחון כפול על הגליל העליון. 19 שנים חלפו מאז הפעם האחרונה שהגיעה רמה"ש לגמר (וזכתה בגביע). מאז לא שיחזרה עוד את ההישג והשנה, עם סגל מוכשר במיוחד של שחקניות צעירות בנות 15-16 (שיאל אוטולנגי, מיטב פינקלשטיין, אלה נר והגר בן דוד) עם שתי בוגרות נהדרות רוני קלינגר ויובל אוסמו הקבוצה חוזרת לגמר.

בגליל העליון קיוו לעשות את ההיסטוריה משלהן ולחזור לגמר לראשונה מאז 2011. בגליל נאלצו להתמודד עם פציעות וסגלים חסרים, אך הצליחו להעביר את ההכרעה לאולמן הבייתי. אחרי שהחזיקו מעמד במשחק הראשון ברמה"ש והפסידו רק ב-4 הפרש, כיוונו שהחזרה של נוי לפושניאנסקי עם הקהל הבייתי והאולם המלא ידחפו את הקבוצה לניצחון. אלא שבשבוע שעבר נאלצו האחיות ביתן (דנה ומיקה) להיכנס לבידוד בעקבות "הנחיות הקורונה החדשות" ומה שמותר לשחקני מכבי ת"א ויריבות מספרד, אסור לשחקניות מהגליל וכשהאיגוד העדיף לסמן "וי" על המשחק ולהתקדם - למשחק המכריע עלתה גליל עליון עם סגל קצר ו-6 שחקניות בלבד, שלא החזיק מעמד מול הקבוצה הנחושה של רמה"ש שגם הפגינה יכולת התקפית מרשימה. 

המשחק הראשון בין השתיים שהוקדם לשעת צהריים ביום שישי לפני החודש (7/2) היה צמוד ושקול. את הרבע הראשון ניצחה האורחת 13:11 עם 2 שלשות של מאיה טירקלטאוב ונקודות של דנה ביתן. רמה"ש שהתקשתה ברבע הראשון וקלעה 3 סלי שדה בלבד (שלשה של נר ונקודות של אלקיים וקלינגר), אך ברבע השני כבר הצליחה להשתלט על המשחק עם רבע מצוין של אלה נר (10 נקודות אישיות) ומיטב פינקלשטיין (5 נקודות). בגליל נתקעו והצליחו לקלוע רק מחוץ לקשת, אמנם האורחות צלפו שלוש פעמים מבחוץ, אבל למחצית ירדו בפיגור 32:25. הגליל המשיכו והתקשו למצוא את הטבעת, שוב רק 9 נקודות ברבע (5 נקודות של מיקה ביתן ושלשה נוספת של טירקלטאוב) וברמה"ש קלעו גם כן 9 בלבד (קלינגר 6 נקודות אישיות) וההפרש נשמר. הדרמה הגיעה ברבע האחרון. אחרי שלושים דקות בהם קלעה הגליל 34 נקודות, הגיע הרבע האחרון עם 21 נקודות שהחזירו אותה למשחק, 5 נקודות של מיקה ביתן, אור דוידי התעוררה עם 5 נקודות משלה ואז השלשות של מדינה, גיא וטירקלטאוב. אבל רמה"ש הגיבו. שתי שלשות גדולות של אלה נר ויובל אוסמו לקחה אחריות ברגעי ההכרעה, לקחה את הזריקות החשובות וקלעה 6 נקודות בסיום כדי לשמור על הניצחון.

הגומלין התקיים אמש (8/3) , בגליל. כאמור, הגליל הגיעו בהרכב חסר ללא האחיות ביתן ואור דוידי שאינה כשירה לחלוטין התלבשה כדי שהמקומיות יעלו עם רוטציה של 6. הפתיחה היתה כולה של נוי לפושניאנסקי 3 שלשות שלה וביחד עם שלשות של אור מדינה ומאיה טירקלטאוב הטיסו את הגליל ליתרון 17:11, שש דקות בתוך המשחק. בשלב הזה הגליל היתה למשך כמה דקות בגמר הגביע. אלא שמשם התחילה רמה"ש לשחק ובעיקר לשמור. עונשין של קלינגר ונר קיזזו את ההפרש ועם 4 נקודות של יובל אוסמו הצליחו למחוק את ההפרש ואף להוביל בסוף הרבע הראשון 22:21. הגליל לא הצליחה להגיב. הן אמנם הצליחו להישאר במשחק עם שלשות (מדינה ולפושניאנסקי) לפושניאנסקי גם קלעה 7 נקודות ברבע השני, אלא שרמה"ש קלעה ברבע השני 26 נקודות (8 נקודות של שיאל אוטולנגי ו-7 נקודות של מיטב פינקלשטיין) ליתרון 48:33 בהפסקה. ברבע השלישי קלעה רמה"ש עוד 21 נקודות, מול 3 סלי שדה בלבד של הגליל והמשחק הוכרע. אלה נר עם פינקלשטיין ואוטולנגי, הריצו את רמה"ש ליתרון 23 הפרש (69:43) בסוף הרבע השלישי וכשההפרש המצטבר קרוב ל-30 ובגליל התחילה בעיית עבירות הבטיחה רמת השרון את העפלה לגמר. בדרך, אולי, לעונה היסטורית.

 

משחק מס' 1: א.ס רמת השרון 59 - הפועל גליל עליון 55

קלעו לא.ס רמה"ש: אלה נר 21, רוני קלינגר 10, יובל אוסמו 9, אופק אפרגן 7, הגר בן דוד ומיטב פינקלשטיין 4 כ"א, שני אלקיים ושיאל אוטולנגי 2 כ"א.
קלעו להפועל גליל עליון: מיקה ביתן 14, מאיה טירקלטאוב 12, אור דוידי 9, אור מדינה ונגה גיא 7 כ"א, דנה ביתן 6.

משחק מס' 2: הפועל גליל עליון 60 - א.ס רמת השרון 85 

קלעו להפועל גליל עליון: נוי לפושניאנסקי 18, אור מדינה 15, מאיה טירקלטאוב 13, נגה גיא 8, אור דוידי 4, שחר בכור 2.
קלעו לא.ס רמה"ש: אלה נר 22, שיאל אוטולנגי 18, מיטב פינקלשטיין 17, רוני קלינגר ויובל אוסמו 8 כ"א, אופק אפרגן 6, הגר בן דוד 4, מאיה פיין 2.

 

מכבי רעננה,  בגמר - חוזרת לגמר אחרי שנת הפסקה

שנתיים אחרי הזכיה האחרונה, חוזרת רעננה לגמר הגביע. שנת 2016 היתה הפעם הקודמת שההגרלה הפגישה בין ראשון לציון ורעננה לפני משחק הגמר. אז במסגרת משחקי חצי הגמר הצליחה רעננה לגבור על היריבה הקבועה ועלתה לגמר נגד גלבוע מעיינות. עמית כהן, רותם שוסטר ורוני זהות שיחקו אז במדי מחזיקת הגביע בדרך לזכיה הראשונה שלהן בתואר, בעוד 3 שבועות הן יכולות לזכות בגביע נוסף. מי שהצטיינה באותו המשחק היתה ירדן גרזון עם 20 נקודות. גרזון לא שיחקה בשני משחקי חצי הגמר אך צפויה לקחת חלק בגמר שגם עבורה זו תהיה הזדמנות שניה לזכות בתואר.  

עמק יזרעאל הגיעו לחצי הגמר בהישג מרשים מאד מצד האגודה שבונה עצמה מחדש. הדור הקודם של העמק הגיע לשיאו בשנת 2015, אז הופיעה הקבוצה בגמר הגביע נגד ראשל"צ.  עדן רוטברג, אופיר לביא, שיראל ברמן ומאי מלכין נכנעו אז לראשל"צ של טל יעקב, שיר לוי והדר חדד. מאז העמק החלו בבנייה מחודשת בדרך למפגש חצי הגמר נגד ההגרלה הקשה ביותר שהיו יכולות לקבל. 

למשחק הראשון הגיעו עמק יזרעאל בעיצומו של משבר. אחרי ההעפלה לחצי הגמר והניצחונות הגדולים בפלייאוף העליון הגיעו רצף הפסדים שהרחיק את העמק מהרביעייה בפלייאוף העליון. הן קיוו להתאושש נגד רעננה בגביע, אך לרעננה היו תוכניות אחרות. פתיחה מוחצת 36-12 תוך 10 דקות רמז על הכיוון שהסדרה הזו הולכת אליו. אמי רינת קלעה 3 שלשות ברבע הראשון ובסך הכל 11 נקודות ברבע, מאיה לוינשטיין ודוריאן דהן הוסיפו 12 נקודות ביחד ורעננה ברחה כשלמעט הילה בלוך (7 נקודות ברבע) התקשו בעמק למצוא את הטבעת. הרבע השני נמשך באותה מגמה. 7 נקודות של לוינשטיין ו-5 של שוסטר עם דקות טובות של צליל אגמי הוביל את רעננה ליתרון 59:24 במחצית. מכאן היה ברור שרעננה תנצח את המשחק הראשון ונשאר לשחק על ההפרש כדי לשמור על הסיכוי של העמק להפתיע בגומלין. אלא שברבע השלישי קלעו אמי רינת ועמית כהן 9 נקודות כ"א, רעננה רצה 29-8, ההפרש צמח ל-56 (88:32) ורעננה הבטיחה את הגמר. הרבע האחרון היה לפרוטוקול.

המשחק השני, התקיים שלושה משחקים מאוחר יותר. רעננה עם יתרון 58 הפרש היתה בטוחה בסיכוייה להעפיל לגמר, אך בעמק באו להילחם, על הכבוד, על הביטחון העצמי ועל המשך העונה. הילה בלוך ונעמה הלוי עלו טוב למשחק וקלעו יחד 7 נקודות ברבע אך הסיפור היה הגנה טובה של העמק שהגיעו להילחם ולא נתנו לרעננה נקודות קלות. אחרי שלשה של לוינשטיין הגיעו 6 נקודות של עמית כהן והרבע הסתיים 15:9 , צמוד אך ההפרש המצטבר כבר 64 הפרש. נעמה הלוי הרשימה ברבע השני עם 10 נקודות אישיות, העמק שמרו על הפרש סביר מהיריבה (36:25) אבל ברעננה ענו עם 6 נקודות של שיראל נחום ושלשות של לונדנר, אלה שוסטר ועמית כהן. המחצית השניה היתה צמודה, את הרבע האחרון הצליחה העמק לנצח (13-10) אך דבר לא איים על הכרטיס של רעננה לגמר, פעם שביעית בעשור האחרון.

 

משחק מס' 1 (4/3): מכבי רעננה 103 - הפועל נעם עמק יזרעאל 45

קלעו למכבי רעננה: אמי רינת 25, רותם שוסטר 24, דוריאן דהן 17, מאיה לוינשטיין 14, עמית כהן 13, צליל אגמי 6, רוני זהות ואלה שוסטר 2 כ"א.
קלעו להפועל עמק יזרעאל: הילה בלוך 20, נעמה הלוי 7, מאיה בר אב 6, נסטיה קוזניצוב ועומרי ברמן 4 כ"א, ארבל אדלר וליאן אשל 2 כ"א.

משחק מס' 2 (7/3): הפועל נעם עמק יזרעאל 48 - מכבי רעננה 56

הפועל עמק יזרעאל: נעמה הלוי 22, נסטיה קוזניצוב והילה בלוך 11 כ"א, ליאן אשל ואורי אהרוני 2 כ"א.
מכבי רעננה: עמית כהן 11, מאיה לוינשטיין 10, רותם שוסטר 9, דוריאן דהן ושיראל נחום 6 כ"א, שירה לונדנר 5, גלי אונטר 3, אלה שוסטר, ליעד פסטרנק וצליל אגמי 2 כ"א.