ל.נשים: סיבוב חדש נפתח

הישג גדול לגליל העליון שפתחו את הסיבוב ברגל ימין עם ניצחון גדול על בני יהודה. גם אליצור ת"א יכולה לסמן וי על פתיחה ברגל ימין כשגברה על באר טוביה בקרב תחתית חשוב. בשאר המשחקים הקבוצות שניצחו במחזור הראשון ניצחו גם הערב, כולל ניצחון דרמטי של ירושלים בכפ"ס


| שי ברק

טבלת הליגה:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הסיפורים סביב המחזור:

  1. הקאמבק של אלי סילפן - אלי סילפן שחקנית נבחרת ארה"ב במכבייה האחרונה הגיעה לישראל לפני שנתיים לאס"א ירושלים - עם תום מועד העברות הצטרפה לסגל של באר טוביה. עונה סולידית (7.8 נקודות בממוצע) הסתיימה בהתפוצצות גדולה. 21 נקודות נגד אליצור ת"א מחזור אחד לסוף העונה ו-22 נקודות באולם בתל כביר. סגירת המעגל הושלמה כשחזרה לאולם האחרון בו שיחקה בלאומית ונגד אותן יריבות שמולן הרשימה. סילפן הרגישה בנוח וסיימה עם 13 נקודות במשחקה הראשון בלאומית מאז עונת 17'-18'. אגב, את העונה שעברה בילתה סילפן במדי בני יהודה בליגת העל, כך שבאר טוביה היא תחנתה השלישית בישראל.
  2. ירושלים מסתדרת ללא 2 הגבוהות - אחרי שגילי ליאור שברה את ידה וטרם חזרה לפעילות מלאה (לפחות הגבס ירד), ירושלים איבדה בתחילת הרבע השני גם את עדן פורת שפונתה לבית חולים עם חשש לשבר באף. הסיפור אינו "מכת הפציעות" או "הניצחון המרשים" (שניהם היו יכולים בהחלט להיות הסיפור) , אלא העבודה החכמה של אוהד גל מתחילת העונה. מורן שחם היתה לפני שנה שחקנית קצה הספסל בכפ"ס, טליה פרידמן בין קבוצות נערות בליגות השונות ורינת בן יעקב שחקנית מחליפה בתל כביר.  מתחילת העונה גל הקפיד לשלב את השלוש ברוטציה הקבוצתית לפעמים יותר דקות ולפעמים פחות לפעמים בחמישייה הפותחת ולפעמים מהספסל. השבוע כשהוא נזקק להן, הן היו שם בשבילו. אולי לא נתנו תפוקה התקפית של עדן פורת, אבל בעבודה השחורה ובהגנה. זה הספיק כדי לנצח את כפ"ס.
  3. חמש מעל 20 - חמש שחקניות קלעו המחזור הזה מעל 20 נקודות, 3 בניצחון קבוצתן ו-2 לא מנעו הפסד. טופ סקוררית היתה שירה חג'ג (וינגייט) עם 24 נקודות, תיקו במקום השני בין טל יעקב (בני יהודה) ומיתר אסולין (גליל) ששיחקו זו מול זו. דבי בלייברג (ירושלים) עם 21 נקודות - כולל סל ועבירה שניצח את המשחק, והדר לוי (רמה"ש) ממשיכה להיות הקלעית המובילה בליגה (18 נקודות בממוצע) עם 20 במשחק ההפסד לגלבוע.
  4. שחקנית המחזור - לשתי שחקניות מגיע התואר. דבי בלייברג עם משחק אמנם לא גדול שלה, אבל גם בערב בינוני+ הצליחה להשלים 21 נקודות, היתה בלתי עצירה בהתקפה כשאפילו 2 ו-3 שחקניות לא הצליחו לעצור אותה בדרך לסל והשיא היה המהלך המכריע כששוב לקחה אחריות, חדרה על כל ההגנה הכפרסבאית והכריע את המשחק במהלך של 3 נקודות שקבע את התוצאה. דנה ביתן היה השחקנית השניה לה מגיע התואר, אמנם אסולין, גלילי ורודה קלעו יותר ממנה אך - רבים שואלים איך הגליל ניצחו את בני יהודה ללא ניצן עמר ושני פרידמן, ואני משיב: האמון של הצוות במקומיות. ביתן מקבלת הרבה קרדיט העונה, צוברת ביטחון ובמשחק בו הקבוצה מגיעה בהרכב חסר היא הפכה להיות האקס פקטור עם 10 נקודות והגנה טובה.
  5. ההשלכות על המחזור הבא - גליל עליון הפסידו בסיבוב הראשון לבני יהודה והמשיכו לת"א להפסיד גם לאליצור במחזור השני. אחרי הניצחון על בני יהודה בבית מקבלת הגליל תחושה שאפשר יהיה להמשיך ולנצח את היריבות להן נכנעה בסיבוב הראשון. תל אביב אמנם מגיעה עם ניצחון אך תצפין עד הגליל ולא ברור עם כמה כוח תגיע. בני יהודה הפסידה העונה פעמיים בבית, אך עוד לא קרה שאחרי הפסד ליגה בחוץ תפסיד גם בבית, בוינגייט העונה הפסידו רק פעמיים בבית, אחת מהן לבני יהודה. האם יצליחו דווקא בחוץ לנצח אותן? 
    אך הסיפור האמיתי לקראת המחזור הבא הוא צירופה של שני לוי , הגלבוע אחרי 14 ניצחונות רצופים הרגישו שחייבות חיזוק לקבוצה וצירפו את שני לוי. מג'ד אל כרום יתקשו לנצח בביתן את הגלבוע כעת לאחר שהגלבוע צרפה את שני לוי לסגל.

סיכום המחזור בנקודות:

הפועל כפר סבא - אס"א ירושלים : הבסיס למשחק היה בעייתי. ירושלים ללא גילי ליאור הפצועה, הפועל כפ"ס ללא אורטל אורן שנפצעה ברגלה במשחק האחרון נגד כאוכב ועדיין לא ברורה חומרת הפציעה. ירושלים עלו ליתרון מוקדם 5:2, אבל כפ"ס הפכו והחזיקו מעמד במשחק צמוד עד פיגור נקודה בסוף הרבע הראשון. כפ"ס ניצלו את הסגל הרחב והשחקניות הצעירות כדי לעשות את השינוי במשחק. הגנה טובה של פרפרה, שפית ויום טוב ושליטה בקצב המשחק סיבכו את ירושלים. הרבע השני המשיך להיות צמוד. 4 דקות ברבע גם עדן פורת סיימה את המשחק בפציעה שהובילה לפינויה לבית חולים. והמשחק נותר ללא "כוכבות", כפ"ס הוליכה ברוב שלבי הרבע עם שתי שלשות של מייברג וירושלים הצליחה לבצע את ההתאמות תוך כדי, ללמוד איך לשחק ללא פורת וליאור ובמחצית להוביל 27:23. היתרון עוד עלה ל-8 הפרש בתחילת הרבע השלישי לפני שכפ"ס הבינו איך לשחק נגד קבוצה נטולת גבוהות. הכדור נכנס לגולדין (10 נק' ברבע) ועוד 3 של אלואיזה כץ ובתום ריצת 9-0 כפ"ס עלתה ליתרון 34:31 ושמרה עליו. לירושלים לא היו כלים להתמודד עם כפ"ס שכבר עלתה ליתרון 54:44 (שלי שפית ב-2 שלשות לקחה אחריות כשכפ"ס היתה זקוקה למוציאה לפועל), כ-3 דקות לסיום. אבל כמו במשחק הראשון בין השתיים ירושלים ידעה לסגור אותו טוב יותר. שלשה מהפינה של קרן בויס (רבע אחרון אדיר!) וסה"כ 7 נקודות במאני טיים והגנה גדולה. עוד שלשה חשובה של לירז קניג ואז 2 מהלכי קלאץ של דבי בלייברג, שלשה ואותו סל ועבירה מפורסם. כפ"ס איבדה כדורים בהחלטות לא נכונות בהתקפה, התקשתה מול ה'טראפים' של ירושלים ואיבדה כדורים מול הלחץ. 46 שניות לסיום כפ"ס עוד הוליכה אך איבדה 3 פעמים וירושלים סגרה עם מהלך מנצח 8 שניות לסיום.

 

הפועל גליל עליון - בני יהודה : רבים הספידו את הגליל עוד לפני הג'אמפ בול. הקבוצה שהפסידה עד כה העונה 4 פעמים בליגה וניצחה רק פעם אחת (את נתניה וגם זה בקושי) אירחה את השניה בטבלה ללא שני פרידמן (הקלעית המובילה) וללא ניצן עמר (הרכזת). בגליל פתחו מצוין, ועלו כבר בתום הרבע הראשון ליתרון דו ספרתי (27:15) במהלך הרבע השני הקבוצה כבר הכפילה את יתרונה שעמד בשיאו על 24 נקודות אבל אז בבני יהודה חזרו. אולי זו הבשורה הטובה שיכולה לקחת בני יהודה מהמשחק, האופי שהראו כשהכל היה שחור לא מאפין אותן במשחקי העונה. קבוצה שעולה נגדן ליתרון 8 הפרש בד"כ גם מנצחת, אבל דקות טובות של טל יעקב ועינב אסולין בסוף הרבע השלישי סגרו את הפער ושתי שלשות של מאיה איסרוב ברבע האחרון כבר הפכו את התוצאה והעלו את בני יהודה ליתרון, אלא שבגליל ידעו לשמור על היתרון ועם שתי שלשות גדולות של יעל גלילי ונקודות חשובות של דנה ביתן שמרו על הניצחון שפתח מחדש את קרבות הצמרת.

 

אקדמית וינגייט - מכבי רעננה הס :  אותו סיפור כמו בסיבוב הראשון. כאילו לא עברנו סיבוב, משחק צמוד ברוב שלביו (אז הלך להארכה) הסתיים עם ניצחון של וינגייט שהיתה פשוט טובה יותר כשהכסף היה על השולחן. בסיבוב הקודם חג'ג' ונשר סיימו עם 41 נקודות יחד , הפעם 37 ורעננה אז כמו היום אמי רינת ורוני זהות בלטו. כ"כ דומה שלא מפתיע שזהות המנצחת נותרה אותה אחת. אמנם הפעם המשחק היה צמוד לכל אורכו ואף רעננה הובילה במחצית (בסיבוב הקודם רעננה נזקקה לקאמבק ברבע השלישי כדי לחזור למשחק), אבל שוב במשחק צמרת ידה של וינגייט היתה על העליון וזו חזרה למקום השני בליגה. ברעננה, ללא נעה גבעון הפצועה יודעים שביכולת כזו עם 57 נקודות יהיה להן קשה להמשיך ולהיאבק בצמרת ויקוו שזו תחזור עד המשחק נגד כפ"ס במחזור הבא. 

 

אליצור תל אביב - הפועל באר טוביה : באר טוביה ניצחה בסיבוב הקודם, ניצחון דיי הירואי שנתן לה אוויר כמעט לסיבוב שלם בכל משחקי הירידה. תל אביב חיכו לגומלין כי בבית יכולות לנצח כמעט כל קבוצה (תעיד על כך הגליל העליון), ותל אביב הפעם גם עם הגנה טובה, הצליחו לעצור את רחמים ונונו על 10 נקודות יחד כמפתח לניצחון במשחק. אמנם מרדנוב ופדולובה עם 30 נקודות יחד (מתוך 64) היו גדולות בהתקפה, אבל המאמץ ההגנתי של גל שקורי, שני ננקין ומאיה משה היה לא פחות גדול וביטל את היתרון המשמעותי של באר טוביה. באר טוביה הלכה פנימה לרכש החדש אלי סילפן ולנופר לוי שנתנו משחקים טובים מצידן (27 נקודות יחד) אבל קבוצה שמנסה לנצח סגל של פדולובה-גורביץ-רייכמן באמצעות משחק פנים היא קבוצה שנמצאת בבעיה. 6 נקודות של מרדנוב הובילו את ת"א ליתרון בסוף הרבע הראשון, שלשה שלה עם פתיחת הרבע השני הגדיל את היתרון ל-6. באר טוביה נתקעה על 3 סלי שדה ברבע השני, ובתל אביב משחק קבוצתי, 6 שחקניות שחלקו נקודות, דקות טובות של רייכמן עם פדולובה ועוד שלשה של שקורי ובמחחצית 19 הפרש. גם כשהאורחות הצליחו להוריד מההפרש ברבע השלישי (6 נק' של רחמים ו-6 נק' של לוי) הוא היה גדול מדי כדי לבצע מהפך ברבע האחרון בו מרדנוב וגורביץ הצטיינו והבטיחו ניצחון יקר.

 

הפועל גלבוע - א.ס רמת השרון : מעניין מה קרה במשחק בו הגלבוע הובילו ב-22 הפרש במחצית, שגרם לקבוצה להבין שחייבים להוסיף את שני לוי לסגל. רמת השרון ללא הילה הניג הפצועה ובסגל קצר יחסית התקשתה להוות יריבה לגלבוע. המשחק בין השתיים שפתח את העונה היה צמוד הרבה יותר וגלבוע אף נקלעה בו לפיגור במחצית, אך הפעם יתרון שפתחו ברבע הראשון החזיק למחצית והפך את המחצית השניה לכזו לפרוטוקול בלבד בו כל שחקניות הקבוצה קיבלו דקות והיו טובות (כאמור, לא מספיק כנראה....). 

 

אליצור יבנה - הפועל מג'ד אל כרום : אחרי ההפסד לגלבוע וההפסד המפתיע מאד לבאר טוביה, יבנה הצליחה להתאושש עוד בסוף הסיבוב הקודם מול רמת השרון. בבית יבנה קבוצה הרבה יותר מסוכנת ויעילה ומג'ד אל כרום פגשה אותן רגע אחרי ההפסד לבאר טוביה , קבוצה צמרת שלא מוכנה לקחת סיכונים ועם הגנה "רצחנית" עצרה את האורחות על 4 נקודות ברבע הראשון , 14 הפרש במחצית ובמחצית השניה היתרון רק גדל. 9 נקודות של חנה הללי ברבע הראשון עם 2 שלשות של לי קפיטולניק ועוד 2 שלשות של הדר רפאל ברבע השני סגרו את הסיפור. בסך הכל קלעה יבנה 9 שלשות במשחק (רפאל 4, אופק טלקר ולי קפיטולניק 2 כ"א, שחר עמית 1) ויבנה ניצלה את המשחק כדי לתת לסגל לצבור את הביטחון, אבל השאלה הגדולה ממתינה לקבוצה במחזור הבא. בסיבוב הראשון כמעט והפסידו לכאוכב בבית ונזקקו להארכה. האם היכולת שהציגו השבוע יכולה להבטיח גם ניצחון חוץ, כי בליגה כ"כ צמודה כבר אין מקום לטעויות.

 

הקלעיות המובילות בחודש ינואר:

1. עמית כהן (נתניה) - 23.3 נק' בממוצע בינואר(!!). השחקנית הצעירה שהצטרפה לנתניה מזיכרון יעקב מציגה כדורסל טוב מפתיחת העונה אבל בינואר התעלתה עם 3 משחקים מעל 18 נקודות והשיא בניצחון על באר טוביה עם 30 נקודות. כהן גם התגייסה החודש לצה"ל ונקווה שעוד נראה אותך במהלך העונה עבור נתניה ועבורנו.

2. פיירוז חאג' (כאוכב) - 21 נק' בממוצע בינואר. בארבעה מחמשת המשחקים האחרונים קלעה חאג' מעל 20 נקודות בכל ערב. בשלוש המשחקים האחרונים קלעה 22,23,24 והובילה את כאוכב לניצחונות גדולים בגליל ובכפר סבא. וכך כאוכב סיימה את הסיבוב במאזן שמכניס אותה לפיינל פור.

3. נעה גבעון (רעננה) - 18.8 נק' בממוצע בינואר. גבעון עם 18 נק' נגד ירושלים ו-24 נגד הגליל היתה מהגורמים המרכזיים בכניסתה של רעננה לרביעייה הראשונה בסוף הסיבוב הראשון. אמנם ירדה ב1.5 נקודות ביחס לדצמבר אך עדיין בשלישייה המובילה בליגה.

עוד קלעיות מובילות בחודש ינואר: ירדן עיבל 18.6 (בני יהודה), הדר רפאל 18 (יבנה), הדר לוי 17.5 (רמה"ש), בר סלע 17.5 (כאוכב), ג'ואן מוחמד 17 (מג'ד אל כרום), ניצן עמר 17 (גליל עליון), רוני קלינגר 17 (רמה"ש)