ל.נשים: כפ"ס חזרה לנצח

זה היה קשה ודרמטי אבל כפ"ס קטעו רצף 3 הפסדים במגרש הקשה ברעננה. הצמרת ממשיכה לסעור עם הפסד שני ברציפות של בני יהודה אותו ניצלו ירושלים וגליל עליון כדי לסגור את הפערים. במשחק הצמרת שיסגור את המחזור בין יבנה וכאוכב המנצחת תתברג ברביעייה. בתחתית ממשיך להישמר הסטטוס קוו עם הפסדים ל-4 האחרונות


| שי ברק

טבלת הליגה:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

הסיפורים סביב המחזור:

  1. הקאמבק של יעל טויטו - באמצע מרץ 2011, כשהיא בעונה אישית טובה וממוצע 9.5 נקודות למשחק נפצעה יעל טויטו במשחק במסגרת המחזור ה-19 נגד יבנה. ניתוח, החלמה ושיקום ארוך הסתיימו כשטויטו חזרה לאימונים בחודשים האחרונים. בבוקר המשחק, קיבלה מהרופא המטפל אישור לשחק. טויטו התייצבה במדי משחק ונסעה עם הקבוצה למג'ד אל כרום. הנקודות הראשונות הגיעו סמוך לסוף הרבע השלישי, ברבע הרביעי היא כבר התפוצצה עם 9 נקודות רצופות. חברותיה לקבוצה התרגשו איתה כשדרכה לראשונה על הפרקט, גם עשרות האוהדים שצפו במשחק בשידור ישיר ברשת החברתית וכולם שמחו לראות שיעל טויטו נראתה נהדר כאילו מעולם לא עזבה.
  2. "שכחנו לשלוח שופט" - האירוע שהסעיר את המחזור התרחש בגליל העליון, אליצור ת"א הצפינה כל הדרך לכפר בלום כדי לנסות ולברוח מהתחתית והגליל מחפשות את הצמרת. השעה, שעת ערב, מזג האויר בצפון קר מהרגיל לעונה (כ-1-2 מעלות) והקבוצות אחרי חימום ארוך המתינו לשופטים. אך אלה לא הגיעו. אף שבגליל וידאו בתחילת השבוע את קיומו של המשחק מול המשבץ, המשחק לא הופיע בלוח ושופטים אין. אחרי כחצי שעה, "הוקפץ" מחדש הכושר גל אנטלר ששימש כשופט יחיד על מנת שהמשחק יקויים. אנטלר שפט היטב, ולמרות שהורגש חסרונו של שופט נוסף מקצועיותו של השופט שהיה על המגרש עזרה להתמודדות להגיע לסיומה.
  3. בין 0 ל-29 - כמה מספרים מעניינים היו במחזור. 29 נקודות הן מספר הנקודות שקלעה הדר לוי (רמה"ש) ששבוע נוסף מסיימת כקלעית המובילה במחזור ומגדילה את הפער בפסגת טבלת הקלעיות של הליגה הלאומית. שי רחמים (באר טוביה) שהתמודדה מול לוי קלעה 20 נקודות ולא מנעה את הפסד קבוצתה. למקומות 3-4 הגיעו מאיה איסרוב (בני יהודה) וסהר דגן (כפ"ס) שקלעו 18 נקודות כ"א, ניצן עמר (גליל עליון), עמית כהן (רעננה) וקרן בויס (ירושלים) קלעו 17 כל אחת ומשלימות את השישייה המובילה. לצד יכולות אישיות, נתון קבוצתי נדיר הגיע מנתניה. הקבוצה שהובילה בירושלים 30:26 בהפסקה רק שברבע השלישי לא קלעה אפילו נקודה(!!) עם 0 נקודות ב-10 דקות איבדה את היתרון 36:30 (10-0 לירושלים) ואיבדה את הניצחון.
  4. שחקנית המחזור - ניצן עמר. גליל עליון חזרה לצמרת, והיא, כרגע בפיינל פור. בתחילת הסיבוב הקודם פתחה את העונה עם 3 הפסדים רצופים, ההנחה היתה שחסרונה של מיתר אסולין היה המשמעותי לקבוצה, אחרי החודש האחרון ברור הצלחת הקבוצה שייכת לא מעט לניצן עמר. 17 נקודות נגד אליצור ת"א היתה התגובה להפסד המפתיע מהסיבוב הקודם. אחרי מחצית צמודה, הובילה עמר ריצת 25-13 ברבע השלישי עם 11 נקודות אישיות והחזירה את הגליל למקומה בשלוש השנים האחרונות. עוד אפשר לציין את סהר דגן. בכפ"ס חיפשו בעלת בית חדשה מאז הפציעה של אורטל אורן ומצאו את סהר דגן, שכבר משחק שני שלוקחת אחריות, מובילה ומנהלת את הקבוצה ומוציאה לפועל כשבקבוצה חייבים נקודות. 18 נקודות אישיות קלעה בניצחון הדרמטי שקטע רצף של 3 הפסדים.
  5. ההשלכות על המחזור הבא - מפלס הלחץ בבני יהודה בשיא. בסיבוב הקודם הגיעו בני יהודה למשחק נגד כפ"ס עם 3 ניצחונות ליגה רצופים. ההפסד לכפ"ס החל כדור שלג של 3 הפסדים שלקבוצה לקח הרבה זמן להתאושש ממנו. כשנראה היה שהכתומות במסלול הנכון הגיעו הפסדי הליגה האחרונים ואם תפסיד לכפ"ס יהיה זה הפסד שלישי ברציפות שיכול להוציא את הקבוצה שרק בתחילת הסיבוב היתה במקום השני בליגה מהרביעייה. כפ"ס יודעת שניצחון שני רצוף יכול להחזיר אותן למאבקים על הרביעייה - צומת דרכים מכריעה לשתי הקבוצות. משחק צמרת קריטי נוסף יערך בין יבנה לירושלים. יבנה כבר עם 2-0 העונה על ירושלים (בליגה ובגביע) ובירושלים למרות הסגל החסר אין עוד פריבילגיה להפסיד. מג'ד אל כרום ובאר טוביה ספגו את שני ההפסדים בהפרשים הגבוהים ביותר במחזור האחרון, הן נאבקות בתחתית על הירידה עם אליצור ת"א, שתיים מתוך ה-3 ככל הנראה יירדו, המשחק בין השתיים יכול להתברר בסיום העונה ככזה שהיה "להיות או לחדול".

סיכום המחזור בנקודות:

מכבי רעננה הס - הפועל כפר סבא : במשחקים של כפ"ס כבר יש דפוס, גם במשחקים של רעננה. נדמה לכן שהסיום הדרמטי והמותח היה צפוי, באופן מוזר במיוחד. כמו לפני שבוע כפ"ס (עדיין ללא אורטל אורן) שוב פגשו קבוצה ללא שחקנית מובילה (נעה גבעון) וכמו שירושלים איבדה את פורת בשלב מוקדם במשחק הקודם, הפעם ברעננה איבדו את אחת השחקניות החשובות בקבוצה (מאיה לוינשטיין), כבר אחרי שתי דקות במשחק. לוינשטיין פונתה מהמגרש לקבלת טיפול רפואי. לשחקנית שלום, לקבוצה היה קשה. כפ"ס פתחה טוב יותר את המשחק כשרעננה ניסתה לעכל את הבשורה ולבצע התאמות. אחרי נקודות של גולדין ומייברג ו-3 נוקודות עונשין, הגיעה שלשה של שלי שפית ונקודות של דגן שקבעו 12:5 מוקדם לאורחות. עמית כהן החזירה קצת את רעננה למשחק אך ענבל יערי ושחר יום טוב סגרו רבע ראשון מוצלח לירוקות ביתרון 8 (18:10). כפ"ס כבר יודעת שאחת מנקודות התורפה שלה היא חוסר יציבות, איבדה את היתרון חמש דקות ברבע השני כשרעננה רצה 13-2, מול נקודות של יערי, לחצה רעננה מצוין, חטפה ורצה, שלשות של לונדנר ושוסטר, ו-4 רצופות של גלי אונטר הפכו את התוצאה (23:22). עוד שתי שלשות רענניות מזהות ורינת קבעו יתרון שיא 29:24, שלוש דקות לסוף הרבע. אז נזכרנו שאם יש קבוצה שמחרה צמודה לכפ"ס על חוסר היציבות במשחק היא רעננה והאורחות סגרו את הרבע עם 10-0 בשלוש הדקות האחרונות אופיר פרפרה בנקודות מריבאונד התקפה ו-2 שלשות קריטיות של סהר דגן סגרו את המחצית 34:32 בהפסקה.

הרבע השלישי היה צמוד, אף אחת מהקבוצות לא הצליחה לייצר מומנטום ובסיום רבע הפכפך התוצאה הראתה שוויון 46, לקראת רבע אחרון ואיתו דז'ה וו. מה אנחנו כבר יודעים על כפ"ס? שהן יכולות להוביל בהפרשים גבוהים אך לא לסגור משחקים ולאבד אותן במהלך האחרון. ומה למדנו על רעננה בשני מפגשי הקודמים מול כפ"ס? שיכולה לנצח את כפ"ס, יכולה אך לא עושה זאת. ושוב, אחרי שרעננה הובילה 53:50 (צליל אגמי), 7 דקות לסיום, כפ"ס העלתה הילוך הגנתי, השחקניות המקומיות שלי שפית (מצוינת) ורוני גולדין קלעו כ"א  5 נקודות אישיות ועם נקודות של אלואיזה כץ , עלתה כפ"ס ליתרון 62:53, שלוש דקות לסיום. 12-0 שאיימו להכריע את המשחק. נותר לשמור על התוצאה, אבל כמו בשבוע שעבר מול ירושלים, דקה וחצי לקח לירוקות לאבד את היתרון שאבדו קשה להשיג, רעננה דרסה ולמרות שאיבדה את אמי רינת בעבירה חמישית עם רותם שוסטר ומשחק ענק של עמית כהן חזרה ליתרון 63:62, דקה וחצי לסיום. ומה אז? לרעננה יש הזדמנויות לנצח אך מקבלות החלטות של חוסר נסיון. עבירה על רוני גולדין עם הבאזר של סוף שעון 24 הופך לסל ועבירה, גולדין אמנם החטיאה ובשעון 41 שניות, אך רעננה לא הצליחה לקלוע וגמרה את השעון עד שביצעה את העבירות 3-4 לפני שגולדין נשלחה לקו. הפעם היא דייקה פעמים. לרעננה נותרו רק 2.8 שניות, לא הצליחו להגיע לזריקה נוחה וכפ"ס מצליחה כמו במשחק הקודם בין השתיים, לצאת עם ניצחון בשיניים. אבל אולי לצאת לדרך חדשה כשלראשונה גולדין, שפית ופרפרה מובילות את רשימת הקולעות (מיד אחרי דגן).

 

בני יהודה - אקדמית וינגייט : בתחילת העונה היתה בני יהודה מהבודדות שהצליחו לנצח בוינגייט, זה היה בתקופת השיא של הכתומות. הכתומות שמתחילת השנה לא הצטיינו במשימות הגנתיות עבדו בשיטה של לקלוע יותר מהיריבה, ועם 44 נקודות של טל יעקב וירדן עיבל הצליחו לצאת מפיגור ברבע הראשון לניצחון (64:54). כדי לנצח את בני יהודה עצרו וינגייט את התקפת הכתומות כש"חתכו" בחצי את הסקור של עיבל ויעקב שסיימו עם 20 נקודות משותפות. התוצאה ברבע הראשון היתה דומה כמעט זהה לזה מהסיבוב הקודם (אז 18:10, הפעם 17:11), אך בעוד המחצית הקודמת הסתיימה בשוויון 29, במשחק הנוכחי שלשות של דוידוביץ, חצדוריאן וקופילביץ עם 6 נקודות של שירה חג'ג' ספגה בני יהודה 21 נקודות ב-10 דקות. 38 נקודות ב-20 דקות. המחצית השניה לא נראתה טוב יותר, שוב 18 נקודות קלעו האורחות (שתי שלשות של מאי נשר), טל יעקב ומאיה איסרוב הגיבו אמנם (17 נקודות משותפות) והובילו את בני יהודה ל-19 נקודות ברבע, אבל בלי הגנה אי אפשר לנצח וברבע שהסתיים 56:42 המשחק הוכרע. מאוחר מאד במשחק התחילו בבני יהודה לשמור, 10 דקות ורק 3 סלי שדה לוינגייט היו בשורה טובה כזו שבסוף המשחק נשאר לשחקניות בני יהודה לתהות "מה היה קורה אילו?" אם היו שומרות כך עוד רבע אחד מתוך השלושה, אולי הכל היה אחרת. אבל ההפרש היה גדול מדי. 17 נקודות שקלעה בני יהודה (איסרוב, עיבל ואסולין הובילו את ההתקפה) לא הספיקו, הזמן נגמר לפני שההפרש נמחק ו-וינגייט חזרו למקום השני.

 

אס"א ירושלים - אליצור נתניה :  בסיבוב הקודם ירושלים הזיעה שלושה רבעים לפני שניצחה בנתניה. זו היתה קבלת פנים קשה לליגה אחרי הניצחון הגדול על כפ"ס, הן הרגישו חזקות והמשחק מול נתניה יצר אצלהן את התחושה שהן פגיעות. מזל שלפחות את הנקודות השיגו. עבר סיבוב, נתניה קבוצת תחתית ירושלים בקצה הצמרת. ירושלים עדיין ללא שחקניות הפנים גילי ליאור ועדן פורת, נתניה איבדה את עמית כהן ורוני מנצ'ל בצבע וצירפה אמנם את לי אורן ודפנה מלר, אך בשורה התחתונה שתי קבוצות עם משחק פנים בעייתי. השלכות? כמעט איין הבדל. שוב נתניה פתחה מצוין, שוב ירושלים נלחצה, אבל במאני טיים ידעה לעלות ליתרון ולשמור עליו. נתניה פתחה עם הגנה טובה ואחוזים גבוהים מחוץ לקשת. 2 שלשות של עלית כהן ועוד אחת של דניאל שקד יצרו יתרון 13:9 בסוף הרבע הראשון. 7 נקודות של לי אורן, 5 נקודות של הילה מימון ועוד שלשה של שקד שמרו את יתרונן של האורחות 30:26. רק שאז הקריסה של נתניה היתה קיצונית מכל מה שהכרנו. 0 נקודות ברבע השלישי, בירושלים שלחו את קרן בויס וקניג לחסל את התקפת האורחת, קניג גם הוסיפה 4 נקודות כמו בלייברג, וזה לא שירושלים הרשימה במיוחד אבל גם 10 נקודות ב-10 דקות זה הרבה כשהריצה היא 10-0 (36:30), אמנם מדובר בהפרש מחיק, אבל בירושלים בויס שוב היתה נפלאה ברבע האחרון ( 8 נקודות אישיות) וכמו ברבע האחרון בכפ"ס היתה מהגורמים המובילים לניצחון. נתניה ניסתה לנצח מבחוץ, מצארווה, כהן , מלר ושקד צלפו שלשות, אך לא סיפקו עצירות בהגנה וירושלים יוצאת, שוב, עם ניצחון דחוק בשיניים.

 

הפועל גליל עליון - אליצור תל אביב : אחרי כל בעיות השיפוט גם התקיים לבסוף משחק כדורסל. ת"א הגיעו ללא יאנה שפירו שעדיין לא כשירה לחלוטין וללא שני ננקין שקאמבק מרגש שלה לכפר בלום נמנע בנסיבות האלה, בצד השני גליל עליון הגיעו בסגל כמעט מלא, עם קרן פיבניק שקיבלה שחרור מהצבא, ניצן עמר שקיבלה שחרור מפתח תקווה, מיתר אסולין בצבע, ורק חסרונה של שני פרידמן הורגש, אך הקבוצה עשתה את המאמצלים להסתדר גם בלעדיה וקיבלה את יפית כהן בכושר טוב. יעל גלילי ומאיה משה החליפו שלשות בפתיחה, משם ת"א הלכה לגורביץ, בגליל רביב, רודה ועמר קלעו ורבע צמוד הסתיים בשוויון 16. בעוד ת"א המשיכה לשחק פנימה, בגליל הפציצו מבחוץ, פעמיים יפית כהן ועוד שלשה של גלילי הקפיצו את הגליל ליתרון משמעותי. כשבת"א עברו לשחק על הגארדיות ושקורי בלטה, בגליל עבררו לשחק פנימה הכניסו כדורים למיתר אסולין שקלעה 5 נקודות ובהפסקה 33:29 לגליל. המשחק הצמוד הוכרע ברבע שלישי בו ברחו הגליל 25-13. את הריצה הובילה עמר (11 נקודות), על השלשות יפית כהן וקרן פיבניק (5 נקודות ברבע) הגליל ביתרון 59:40 ולמרות דקות טובות של מרדנוב ושקורי ברבע האחרון יתרונה של הגליל לא היה עוד בסכנה.

 

א.ס רמת השרון - הפועל באר טוביה : באר טוביה הגיעה למשחק ללא גיטה זיו, וכשזיו לא מגיעה הקבוצה מאבדת הן את המאמנת על הקווים והן שחקנית לרוטציה. הסגל של באר טוביה המשיך להיות קצר באופן חריג, רק 5 שחקניות הגיעה למשחק. מה שאומר, משחק ללא חילופים , ללא ספסל. אמנם חמישייה איכותית ביותר, אך עדיין חמישייה. ברמה"ש הופיעו בסגל של 12 שחקניות, והפערים נראו אחרי רבע. ברבע הראשון עוד היה משחק אטרקטיבי ונטול הגנות 23:21 לרמה"ש. 9 נקודות הפציצה שי רחמים, 6 נקודות קלעה סילפן ועוד שלשה הוסיפה חן וייסבורט. בצד השני רמה"ש היא לאט-לאט הופכת לקבוצה של לוי ושלוש. השתיים קלעו 16 נקודות יחד ועם הנקודות של אליהו ירדו ביתרון.  ברבע השני המשיכו לוי ושלוש להיות בלתי ניתנות לעצירה עם עוד 11 נקודות יחד ולקראת ההפסקה שלשה של חופית וקסלר הזכירה לנו קלעית נוספת שקצת שכחנו ברמה"ש, 47:37 היתה תוצאת המחצית. במחצית השניה וקסלר הוסיפה עוד 8 נקודות, גם רוני קלינגר חזרה לייצר נקודות (7 נק' אישיות ברבע השלישי), אמנם סולקו בצד השני הגיבה עם 10 נקודות משלה, אבל לבאר טוביה לא היה אוויר ועם 7 נקודות ברבע השלישי איבדו את המשחק. ברבע האחרון המשחק היה לפרוטוקול ההגנות הפסיקו לשמור והסקור עלה אך ההפרש לא זז.

 

הפועל מג'ד אל כרום - הפועל גלבוע 'קרן': במשחק קצוות יצאה הגלבוע למשחק אצל העולה החדשה. הדקות הראשונות היו צמודות ו-3 דקות וחצי מהפתיחה עוד היתה התוצאה 7:6. 4 נקודות של ג'ואן מוחמד והגנה טובה הקשו על האורחות שהובילו בזכות שלשה של לברון ונקודות של בן ישי. משם הגלבוע השתלטה על המשחק בשלשות של רוס ולברון הגדילה את יתרון וקבעה יתרון 11 בסוף הרבע הראשון. ההפרש המשיך לצמוח בהדרגה כשרוס ופירסטנברג המשיכו והגדילו את הפער עד 25:10. רואן חמדאן ועדן עודה בדקות טובות החזיקו עוד את המקומיות בהפרש סביר יחסית כשהמחצית הסתיימה 39:22, אבל עם פתיחת המחצית השניה רצה הגלבוע 14-2 בארבע דקות. רוס, לברון, בן ישי וגור הובילו את הגלבוע עד 53:24, ואז עלתה לשחק יעל טויטו ברגע המרגש של המשחק. בגלבוע המשיכו ושיתפו את רוב שחקניות הסגל, שגם קלעו וניצחונן לא היה מוטל בספק עד הסיום. מג'ד אל כרום ידעה שזה לא המשחק שלה והכל מכוון ל"משחק העונה" הפרטי שלהן בשבוע הבא נגד באר טוביה