ל.נשים: מג'דל כרום כאן כדי להישאר

המחזור ה-17 הביא איתו ניצחונות מרשימים לקבוצת הצמרת. גליל עליון (עם ניצן עמר , בתמונה) גברה על כפ"ס, יבנה השיגה ניצחון גדול ברעננה וגם גלבוע, וינגייט, בני יהודה וכאוכב שמרו על מקומן בצמרת, אך את הניצחון הגדול במחזור השיגה העולה החדשה ממג'ד אל כרום שגברה על רמה"ש הבטיחה עונה נוספת בלאומית ועושה דרכה לעבר המקום התשיעי.


| שי ברק

 

בסוף השבוע יעלה סיקור של המחזור, כולל המצטיינות (גם אלה שאתן בחרתן), הקלעיות הבולטות לחודש פברואר ועם כל המספרים והנתונים מאחורי המחזור. עד אז.. זה מה שקרה במחזור ה-17.

 

סיכום המחזור בנקודות:

מג'ד אל כרום עם הניצחון הגדול של המחזור. בתחילת הערב המשחק בין הפועל מג'ד אל כרום לא.ס רמת השרון היה רחוק מלהיות המשחק המרכזי של המחזור, אלא שבעקבות הניצחון המדהים שלהן ב-31 הפרש, הן הפכו לסיפור של המחזור. העולה החדשה האמינה בתחילת העונה שיכולה להפתיע ולהישאר בליגה למרות שהתקשתה להביא חיזוק לסגל המקומי הצעיר ברובו. אחרי הניצחונות על כפ"ס (בסיבוב הראשון) והערב על רמת השרון, הן לא גברו רק על יריבותיהן לתחתית, אלא מעכשיו אימרו "הפועל מג'ד אל כרום - קבוצת אמצע טבלה". העולה החדשה רחוקה משחק אחד מהמקום העשירי ו-2 משחקים מהמקום התשיעי, היא כבר ניצחה את היריבות המדורגות שם כאמור ונראה שלא צפויה לעצור. מג'ד אל כרום רחוקה 4 משחקים מהקו האדום הבטיחה את מקומה גם בעונה הבאה. אחרי רבע ראשון התקפי במיוחד , רמה"ש חזרה למשחק וירדה להפסקה בפיגור 2, אלא שברבע השלישי רצו המקומיות 21-10 במשחק נהדר של ג'ואן מוחמד ועדן עודה, שהמשיכו את המשחק ה-נ-ה-ד-ר של שדא כנעאן ורואן חמדאן. המארחות לא עצרו והמשיכו לניצחון הענק בסיום.

אליצור יבנה לוהטת. המשחק המרכזי והמסקרן של המחזור היה דווקא זה בו יבנה הגיעה להתארח ברעננה. רעננה אולם בייתי במיוחד וקבוצה שמחפשת את הפיינל פור מול יבנה שכרגע מחזיקה ביתרון ביתיות בחצי הגמר. בפועל האורחת שלטה במשחק שליטה מוחלטת מול רעננה העייפות, ריבוי המסגרות ועומס המשחקים (שבת, ראשון , שלישי) הביא את השחקניות עייפות למשחק הן התקשו לעצור את התקפת יבנה וביבנה שגם נהנו מערב קליעה מצוין מחוץ לקשת, לא השאירו לרעננה שום סיכוי. 10 שלשות קלעו יבנה, 6 מהן של הדר רפאל, עוד 3 של שחר עמית ושלשה נוספת של לי קפיטולניק. אמנם,ה הראשונה היתה צמודה והתקפית, אף אחת מהקבוצות לא ממש שמרה מה שעבד לזכות יבנה שנטלה את היתרון ראשונה.  הדר רפאל הובילה עם 14 נקודות את התקפת יבנה ליתרון (18 נקודות נוספות חלקו הללי וקפיטולניק), ברעננה היו עמית כהן ומאיה לוינשטיין בכושר טוב והחזיקו את המקומיות במשחק (12 נק' של כהן ו-9 של לוינשטיין במחצית הראשונה). יבנה הפתיעה את היריבה עם פתיחת המחצית השניה,  כשדם הידקה את ההגנה וגם עברה לשחק פנימה, 9 נקודות קלעה מורן שטרית, שני עטר ומאיה מדרי הוסיפו נקודות משלהן וההפרש כבר דו ספרתי. כשרעננה  נעצרה על 11 נקודות בלבד (3 סלי שדה) והאורחות ייצרו 20 נקודות בהתקפה ברחה,ר המשחק למעשה הוכרע. רעננה העייפות התקשו לחזור ברבע המכריע, בטח כשיבנה צלפה עוד 3 שלשות והגדילה את ההפרש. שבוע לפני משחק הצמרת נגד בני יהודה ולקראת משחקי הגביע, יבנה נראות פשוט מצוין.

 

הפועל גליל עליון מתברגת לרביעייה. המשחק השני שסומן כמרכזי של המחזור היה בין הגליל העליון לכפר סבא. כפ"ס למרות ש"רק" במקום התשיעי היא עדיין קבוצה מצוינת ומשחק נגדה הוא משחק מרכזי ומרתק. כמו במשחקים האחרונים של כפ"ס, הירוקות כמו היריבה מגיעות בהרכבים חסרים. כפ"ס עדיין ללא אורן וגליל עליון עדיין ללא שני פרידמן ודנה ביתן, לפחות את נוי לפושניאנסקי קיבלו בחזרה. גליל עליון הגיעה בסיבוב הקודם לכפ"ס וזכתה בניצחון בכורה בעונה אחרי 3 הפסדים. מאז עשתה הקבוצה את דרכה לצמרת והיא כרגע בפיינל פור, הישג נפלא עד כה. המשחק בין הקבוצות היה צמוד ברוב שלבי המשחק, הגליל הצליחה לשמור על יתרון בהפרשים קטנים עד הרבע האחרון בו עצרה את כפ"ס דקות ארוכות ללא סל שדה ולמעשה למעט השלשה של שפית שנעלה את המשחק היה סל השדה היחיד. מנגד 8 נקודות של ניצן עמר ועוד נקודות שהתחלקו בין יעל גלילי (המצטיינת במשחק) לבין נועה רודה הובילו את הגליל לריצת 17-7 והבטיחו את הניצחון.

בני יהודה מוכנה ליבנה. ללא נור כיוף ועינב אסולין שהיתה חולה ומיעטה לשחק אירחו את אליצור נתניה ללא עמית כהן. התוצאה, צפויה. נתניה התקשתה לעצור את העומק של הכתומות וככל שהיתה מוכנה להתקפה של הכתומות הפתיעה דניאל קריינין במשחק שיא (6 שלשות ו-20 נקודות). נתניה לא הצליחה לעצור את התקפת בני יהודה ברבע הראשון (28 נקודות מתוכן 11 של איסרוב) וכמו שקורה להן לרוב במחצית השניה נתקעה ברבע השני על 4 נקודות בלבד. התוצאה, משחק שהוכרע כבר במחצית הראשונה. בני יהודה צולחת את משחק הקצוות ואולי מגיעה עם עוד קלעית ברוטציה לקראת משחק הצמרת בשבוע הבא.

באר טוביה התקשתה להגיע ו-כאוכב חייבת למצוא פתרון לצבע.  תקלה באוטובוס שהוביל את הקבוצה האורחת מבאר טוביה למשחק הביא את הסגל הקצר מותש מהנסיעה הארוכה והעיכובים. באר טוביה עם סגל של 6-7 שחקניות ביום בהיר, עד סוף העונה, הגיעו למשחק עם חמישייה בלבד לאחר שראם נונו נפצעה בקבוצת האם שלה (אשדוד) ולא הגיעה עם הקבוצה. למרות הכל באר טוביה הציגה התעלות מרשימה עם משחק צמוד בפתיחה. גיטה זיו היתה על המגרש וניסתה לנהל משם את המשחק (לא קשה כשאין חילופים) ובאר טוביה הסתדרה בזכות משחק מצוין של אלי סילפן . אבל האינטנסיביות של הצעירות מכאוכב הפכה יתרון 2 נקודות בסוף הרבע הראשון ליתרון 12 בהפסקה ולמרות שבאר טוביה הצליחה למלא אוויר בריאות לקראת הרבע השלישי, הקבוצה נגמרה ברבע האחרון בו כאוכב ברחה וקבעה את התוצאה. אלא שבכאוכב יש הרבה סיבות לדאגה, ללא בר סלע וללא אסיל עודה הן ספגו 25 נקודות משחקנית הפנים של באר טוביה, את המשחק הזה אולי עברו בשלום אך משחקי צמרת קשים יותר לא ברור איך יצליחו להתמודד. אך בינתיים את חודש פברואר הקבוצה סוגרת במאזן שמכניס אותן לפיינל פור (בזכות הניצחון בגליל) כשהן במאזן זהה לקבוצה הצפונית וזה הישג מרשים בהחלט.

 

גלבוע בליגה משלהן. בירושלים אמנם גילי ליאור חזרה לסגל, אך מול הסגל העמוק של הגלבוע ירושלים לא הצליחו לעמוד בקצב וכבר במחצית המשחק היה גמור. נחמה, רוס, לוי, בן ישי וגם פירסטנברג וגור קלעו ברבע הראשון 28 נקודות והורידו את האורחות ביתרון 18. עוד רבע של הפרש דו ספרתי (21-10) כבר קבע 49:20 במחצית ומשם המשחק היה לפרוטוקול בלבד. ירושלים לא צריכה לדאוג מההפסד אלא מהיכולת של השבועות האחרונים. ירושלים למרות הכל עדיין מרחק משחק אחד מהפיינל פור וכעת כשהן בסגל מלא המשימה שוב אפשרית, אך הן חייבות לחזור לכושר ולקבל את פורת וליאור של תחילת העונה אחרת , בליגה כל-כך צמודה, הצמרת פשוט תברח.

ניצחון גדול לוינגייט שנותרה שניה. וינגייט אירחה את אליצור ת"א לעוד משחק קצוות והתוצאה היתה ברורה מתחילת המשחק. ת"א מבינה שיש "קרבות" שצריכה לבחור עד סיום העונה ולחלק את המאמצים בטח עם הפציעה של יאנה שפירו. שני ננקין שוחררה מהמשחק, אינה גורביץ החולה מיעטה לשחק ולנה פדולובה שהסתבכה בשלב מוקדם בעבירות גם כן נשמרה וקיבלה דקות מדודות. וינגייט ניצלה זאת כדי לברוח ליתרון דו ספרתי ברבע הראשון (12 נק' מאי נשר ו-6 קופילביץ ברבע הראשון), נשר הגיעה כבר ל-19 נקודות במחצית הראשונה ומשם הקבוצה עברה לשתף את כל שחקניות הסגל וקיבלה משחק מצוין של שירה אלקיס הצעירה.