ל. נשים: ממשיכה להפתיע

מי היה יכול לנחש שאחרי חמישה מחזורים לצד הגלבוע (שברור היה שיהיו מוליכות הליגה) תהיה דווקא אליצור יבנה המושלמת היחידה ואת הרביעייה ישלימו רמה"ש עם וינגייט. בעוד כפר סבא רק עם 2 ניצחונות תהיה במקום השמיני צמודה למג'דל כרום באותו המאזן. זו הליגה הלאומית של העונה, הכל כ"כ מסעיר ורק התחלנו.


| שי ברק

בני יהודה 74– אליצור יבנה 79 (במחצית 33 : 38)

האם יבנה באמת מסוגלת ללכת עד הסוף? מאז פתיחת העונה יבנה בראשות אמיל איליונסקי, עובדת בשקט ומשתפרת משבוע לשבוע. בעוד בני יהודה הרשימה נגד יבנה בטורניר ההכנה שהתקיים ערב פתיחת העונה ויבנה התקשו בפתיחת העונה נגד מג'דל כרום, ההתקדמות האיטית של יבנה הובילה אותם לרבע גמר הגביע ולמקום השני בליגה במאזן מושלם 0-5. בבני יהודה מנגד פתחו את העונה בסערה ועם יכולת מרשימה, אך מרגע שהקבוצה הודחה בסיום דרמטי בגביע האיגוד, הן כבר סופרות הפסד שלישי ברציפות בכל המסגרות. 

המשחק היה בשליטת יבנה לכל אורכו, כשהאורחות נטלו את היתרון מהפתיחה ולא שמטו אותו בכל דקות המשחק. שוב בני יהודה לא הצליחה לעצור את היריבה הגנתית וספגה מעל 70 נקודות. מורן שטרית וחנה הללי קלעו לסירוגין ועם 4 נקודות עונשין של הדר רפאל השלוש קלעו 20 נקודות ברבע הראשון ויבנה הוליכה 20:15. מאיה איסרוב עם עינב אסולין ושתי שלשות של מיקה יקיר ניסו לעצור את האורחות ברבע הראשון וגם ברבע השני אבל לא הצליחו להפוך את התוצאה. אמנם שיפור מסוים נראה אצל הכתומות שסיימה את הרבע השני בשוויון 18, אך בהפסקה נשמר היתרון של יבנה עם שלשות של שחר עמית, יעל שטיינברג ודקות טובות של מאיה מדרי. 38:33 בהפסקה. 

כשגם ברבע השלישי והרביעי הגיעו יבנה ל-20 נקודות ומעלה ברבע לבני יהודה לא היה הסיכוי לחזור. עם לי קפיטולניק שקלעה 4 נקודות ברבע ושלשות של הדר רפאל עם שלשה נוספת של שחר עמית הגדילה יבנה את היתרון, 58:50 אחרי 30 דקות של משחק. שטרית וקפיטולניק עוד הגדילו את ההפרש בתחילת הרבע האחרון ולמעשה הכריעו את המשחק כשהיתרון עלה לדו ספרתי. מיקה יקיר שלקחה אחריות ברבע האחרון עם 10 נקודות אישיות ועוד 2 שלשות של בר אביטל הקטינו את ההפרש לקראת הסיום אך היה זה לפרוטוקול בלבד, ניצחונה של יבנה לא עמד בסכנה ובני יהודה שסומנה לצמרת כבר מחוץ לרביעייה הראשונה, רגע לפני משחק קשה נוסף, כשתתארח במחזור הבא אצל המוליכה מהגלבוע.

קלעו לבני יהודה:  טל יעקב 17, מיקה יקיר 16, עינב אסולין וירדן עיבל 11 כ"א, מאיה איסרוב 9, בר אביטל 6, נור כיוף ואנה ינובסקי 2 כ"א.
קלעו לאליצור יבנה:  חנה הללי 21, מורן שטרית 14, לי קפיטולניק 12, הדר רפאל 11, שחר עמית 9, מאיה מדרי 7, יעל שטיינברג 3, ולדה אברמוב 2.

 

מכבי רעננה הס 57 – הפועל 'קרן' גלבוע 72 (במחצית 30 : 40)

כמו יבנה, גם הגלבוע ממשיכות לשמור על מאזן מושלם בניצחון חוץ. כמו יבנה גם ניצחונה של הגלבוע לא עמד בספק לרגע מול מכבי רעננה. רק לפני שנה באותו האולם מכבי רעננה אמנם הפסידה לגלבוע אך חגגה מולה זכיה בגביע האיגוד. גלבוע הגיעה השנה חזקה ועמוקה יותר ואילו ברעננה פחות 3 שחקניות מובילות ובסגל צעיר יותר וחסר נסיון איבדו את היריבה כבר ברבע הראשןו ולמרות שלא ויתרו ונלחמו סביב 10 הפרש רוב דקות המשחק, לא הצליחו באמת לאיים על המוליכה.

בעוד ברעננה קלעו ברבע הראשון 5 סלי שדה ושלשה אחת (נעה גבעון), בגלבוע עלתה רבקה רוס עם שלשה מהירה ואחריה 4 הפצצות של ענבר לברון מחוץ לקשת, 12 נקודות אישיות שלה כבר ברבע הראשון הוביל את הגלבוע ליתרון 22:13 בסוף הרבע הראשון. רעננה הצליחה להחזיק מעמד חמש דקות בסך הכל כשהתוצאה היתה 11:9, אבל כשגלבוע התחילו ללחוץ ולרוץ להתקפות מהירות היתרון קפץ ל-8 (19:11) בדרך ל-9 הפרש אחרי הרבע הראשון. ברעננה אמנם פתחו את הרבע השני עם נקודות מהירות של רוני זהות, אבל משם דקות מצוינות של נעה שמעוני כולל סל וירטואוז'י כשחדרה לצבע וביחד עם לברון הגלבוע עלו ליתרון דו ספרתי ראשון 30:17. רותם שוסטר בשלשה הורידה את ההפרש ל-10 , אלה יערי הגדילה את ההפרש שוב עם 4 נקודות רצופות משלה והמשחק המשיך לנוע סביב 12-8 נקודות הפרש ועד ההפסקה שעצרה את הקבוצות בתוצאה 40:30. 

המגמה נמשכה גם ברבע השלישי, רוני זהות (4 נק' ברבע) ונעה גבעון  (7 נק' ברבע) קלעו את כל הנקודות של קבוצתן ברבע כשלסירוגין קלעה פה זו ופעם זו, ומהצד השני היתה זו טלי בן ישי עם אלה יערי שענו עם 13 נקודות מצידן. רבע בו הקבוצות המשיכו לשחק סביב 10 הפרש, לא זו ברחה ולא זו חזרה, 52:41 בסוף הרבע השלישי. אך ברבע האחרון המשחק הוכרע. בגלבוע רצו עם 10 נקודות של עמית גור וההפרש זינק לשיא של 19 נקודות 64:43. זהות וגבעון המשיכו להיות המוציאות לפועל היחידות ברעננה ובגלבוע הכריעו את המשחק כ-7 דקות לסיום. בגלבוע נתנו את הדקות האחרונות לגילי ארמה, אחת הכישרונות הבולטים של המחלקה הצעירה שנעדרה שנה שלמה מהמגרשים עקב פציעה קשה וחזרה לאחרונה לפעילות. ארמה אמנם לא קלעה אך שיחקה טוב מול רעננה שקיזזה מעט את ההפרש לקראת הסיום, אך לא מנעה מהגלבוע להמשיך ולהוביל את הטבלה שבוע נוסף.

קלעו למכבי רעננה:  נעה גבעון 18, רוני זהות ;6, רותם שוסטר 9, צליל אגמי 6, אמי רינת ועמית כהן 4 כ"א.
קלעו להפועל גלבוע
: ענבר לברון 18, אלה יערי ועמית גור 12 כ"א, קרן נחמה וטלי בן ישי 7 כ"א, נעה שמעוני ורבקה רוס 5 כ"א, עדי פירסטנברג 4, ג'ניפר טודורוב 2.

 

אקדמית וינגייט 60 – הפועל כפר סבא 57 (במחצית 24 : 33)

משהו לא טוב עובר על כפ"ס. המחמאות כמובן מגיעות לוינגייט שמצליחה להישאר קרובה לצמרת עם הניצחון הרביעי העונה בחמישה מחזורים, אבל כפ"ס עמוסת שחקניות ליגת על ונבחרות ישראל , לא מצליחה להביא את עצמה לנצח משחקים צמודים נגד קבוצות עם משמעותית פחות נסיון מהן. כמו נגד הגליל גם בוינגייט הצליחו כפ"ס לאבד יתרון דו ספרתי להיגרר למשחק צמוד ובסיומו להפסיד. היה זה הפסדה השלישי של כפ"ס העונה והן מדורגות בתום המחזור החמישי רק במקום השמיני.

רבע ראשון צמוד הסתיים ביתרון 18:15 לאורחות. היה זה קרב שלשות שתי שלשות של מאי נשר ושלשה של תמר קופילביץ מול שלשות של גולדין, דגן, אורן ויערי הסתיימו בשלוש הפרש לאורחות. כפ"ס שיחקה טוב יותר גם ברבע השני. אחרי עונשין של פרפרה הרבע היה בשליטת מייברג ואלואיזה כץ שהובילו את האורחות ליתרון 9 נקודות בהפסקה 33:24. עדי אלטמן עם שתי שלשות שמרה את וינגייט בפיגור חד ספרתי, לקראת החצי השני שכבר היה סיפור אחר.

אורטל אורן עוד קלעה 4 נקודות רצופות בתחילת החצי השני וגם שרון רשף הוסיפה שלשה, אך מולן הופיעה למשחק שירה חג'ג' עם נקודות בצבע, עדי אלטמן קלעה את השלשה השלישית וכשגם שני ברמן התחילה למצוא את הטבעת עם חמש נקודות רצופות המגמה השתנתה , כפ"ס אמנם עוד הובילה 46:41, אך וינגיט חזרו למשחק ועם שלשות נוספות של ברמן ואלטמן הצליחו לעלות ליתרון ולהוביל סביב 3 נקודות, שבירות אך כאלה שמספיקות לניצחון. כחצי דקה לסיום התוצאה עוד היתה 57:58 לזכות וינגייט אחרי נקודות של אופיר פרפרה, אבל כפ"ס לא ידעו עוד לספק את העצירה שתוביל למהפך ותמר ברגל מהקו קבעה את תוצאת המשחק.

קלעו לאקדמית וינגייט:  עדי אלטמן 15, שירה חג'ג' 13, שני ברמן 12, מאי נשר 8, תמר קופילביץ 6, תמר ברגל 4, מיילין גוא 2.
קלעו להפועל כפר סבא:  אורטל אורן 15, סהר דגן 9, אלואיזה כץ ורוני גולדין 7 כ"א, אופיר פרפרה 6, דרור מייברג וענבל יערי 5 כ"א, שרון רשף 3.

 

הפועל כאוכב 38 – א.ס "קורקט טים" רמת השרון 49 (במחצית 22 : 25)

משחק שהוקדם למוצ"ש ופתח למעשה את המחזור החמישי היה משחק צמרת בין שתי קבוצות שקשה היה להאמין שיהיו אלה שייאבקו על הצמרת. כאוכב אמנם הגיעה למשחק עם 2 הפסדים מול רמה"ש שעד כה הפסידה רק במחזור הפתיחה, אך ניצחון של המקומיות היה מחזיר אותן למאבק על הרביעייה. ברמה"ש כאמור עם רצף ניצחונות שהצמיד אותן לצמרת הגבוהה קיוו להתרחק מכאוכב ולהיצמד לגלבוע וליבנה (וגם לוינגייט). זה לא היה משחק קל לצפייה. רק 3 שחקניות בשתי הקבוצות קלעו מספר דו ספרתי של נקודות, יכולת גבוהה לא נראתה שם אבל התוצאה היא  החשובה והתוצאה היתה ניצחון חוץ מרשים של רמה"ש שמריחה את האפשרות לעשות עונה היסטורית.

אחרי פתיחה טובה של בר סלע ופיירוז חאג' שקלעו את 8 הנקודות הראשונות עבור כאוכב הופיעה למשחק , אקסית-כאוכב , הדר לוי. לוי קלעה 7 נקודות רצופות לזכות האורחות והורידה אותן ביתרון 11:10 בסוף הרבע הראשון. המשחק המשיך להיות צמוד, נקודות הוחלפו בין ליאן עודה ובר סלע לאופיר אליהו ורוני קלינגר, עד ששוב הגיעו 8 נקודות של הדר לוי, כולל שתי שלשות שסגרו את המחצית, 25:22. 

אם הקבוצות לא מצליחות לקלוע היה ברור שהמשחק יוכרע הגנתית. רמת השרון לקחה את המשימה בצורה כמעט מושלמת ועצרה את כאוכב על 4 נקודות בלבד ברבע השלישי. סלע ופיירוז חאג' קלעו כל אחת סל יחיד ובצד השני הניג ולוי הובילו את רמה"ש עם 10 נקודות לסוף רבע של 35:26. בתוצאה נמוכה כל כך הפרש של 9 נקודות הוא גבוה וכמעט בלתי מחיק. כאוכב עשתה עבודה טובה לסגור את הקלעיות של רמה"ש עד אותו הרגע, אבל אז הגיעה אופק אפרגן הצעירה לקחה אחריות ועם 7 נקודות אישיות שלה רמה"ש שמרה על היתרון והשיגה את הניצחון הגדול שהשאיר אותן במקום השלישי גם אחרי כל משחקי ההשלמה. כאוכב מנגד עם הפסד שני בבית הסתבכו מאד והתרחקו ממאבקי הצמרת.

קלעו להפועל כאוכב:  פיירוז חאג' 16, בר סלע 9, ליאן עודה 6, דאליה חטיב 3, היא סלאח  וסירין מוחמד 2 כ"א
קלעו לא.ס רמת השרון:  הדר לוי 20, הילה הניג 13, אופק אפרגן 7, רוני קלינגר 4, אופיר אליהו ומיטל לוי 2 כ"א, חופית וקסלר 1.

 

הפועל מג'דל כרום 65 – אליצור תל אביב 51 (במחצית 40 : 26)

ניצחון שני ברציפות למג'דל כרום שהתרחקה מהתחתית ונצמדה להפועל כפ"ס באותו המאזן. אליצור ת"א ממשיכה להתקשות לשחזר את היכולת ממשחק הניצחון נגד הגליל ובאולם הבייתי נגד הקבוצה הנחושה של חמודי מאנע לא הצליחו להוות יריבה וכבר במחצית היה היתרון דו ספרתי לזכות המארחות. כבר בתום הרבע הראשון הוליכו מג'דל כרום 19:12. לראשונה העונה קיבלה מג'דל כרום משחק מצוין גם של ג'ואן מוחמד וגם של שדא כנעאן. למג'דל כרום 4 שחקניות שנבנו להוביל את הקבוצה. עם השתיים שצויינו יש גם את רואן חמדאן הפורוורדית ואיה אבו רוסתאם מובילת הכדור. עד כה מג'דל כרום עוד לא קיבלה משחק שיא של כל הארבע ונדמה שכזה שיקרה לא יהיה מי שתעצור אותן. בינתיים לשתי השלשות של מוחמד בחצי הראשון הצטרפה גם עדן עודה במשחק נהדר שלה. שלוש שלשות קלעה ברבע השני ועוד שלשה נוספת של כנעאן סגרה את המחצית ביתרון 40:26.

במחצית השניה ההתלהבות וקצב צבירת הנקודות של מג'דל כרום ירדה, אבל ההגנה עבדה טוב ובמחצית שהסתיימה למעשה בשוויון 25 היתרון שהשיגו המארחות במחצית הראשונה נשמר עד הסיום. ברבע השלישי ובתחילת הרביעי היו אלה סבינה מרדנוב ושני ננקין שניסו להחזיר את ת"א למשחק ואפילו ניצחו את הרבע השלישי בנקודה, אבל למארחות היתה ג'ואן מוחמד ביכולת גבוהה ועם שלשה חשובה של אבו רוסתאם השיגו את הניצחון החשוב במאבקי התחתית ועשתה דרכה למעלה.

קלעו להפועל מג'דל כרום:  ג'ואן מוחמד 21, שדא כנעאן 17, עדן עודה 14, רואן חמדאן וסלאמה אפנאן 4 כ"א, איה אבו רוסתאם 3, יארה בדראן 2.
קלעו לאליצור תל אביב:  סבינה מרדנוב 16, שני ננקין 13, זואי רייכמן 8, לנה פדולובה 7, שירי יום טוב 4, עדי שינזי 3.

 

הפועל גליל עליון 61 – אליצור נתניה 51 (במחצית 19: 25)

שוב תחושת החמצה בנתניה ושוב גליל עליון לא מצליחה לממש את הפוטנציאל שלהן. משחק שהיה צריך להיות משחק קצוות , בטח באולמה הבייתי של נתניה הפך למותחן בו האורחות דווקא היו הטובות יותר ואלה ששלטו במשחק ברוב הדקות שלו, עד שרצף טעויות ואיבודים בדקות ההכרעה איפשרו לגליל עם יפית כהן, שיר רביב ומיתר אסולין, לחזור ליתרון, להוביל ולנצח את המשחק בהפרש שלא משקף את שנעשה על המגרש. 

יעל גלילי עם קרן פיבניק היו הבולטות בשורות הגליל ברבע הראשון, אבל שתי שלשות של רוני מנצ'ל ונקודות של עדן מצארווה סגרו את הרבע הראשון ביתרון 14:11. עם שלשה של עלית כהן ונקודות של עמית כהן, גם ברבע התקפי חלש שהסתיים 11-8 לזכות נתניה הצליו האורחות להגדיל במעט את ההפרש בהפסקה ולהוליך ב-6 נקודות. לנתניה יש קושי לייצר נקודות במשחק שוטף וללא שחקנית פנים ורכזת טבעית, הקבוצה מסתמכת על הכישרון הטבעי והקליעה מחוץ לקשת כך שהמשיכו לשחק לרוני מנצ'ל שהוסיפה עוד שתי שלשות ועלית כהן שקלעה שלשה נוספת משלה, אבל ברבע השלישי לא הצליחו לעצור את ההתקפה של הגליל וזו עם 20 נקודות ברבע השלישי הכפילה את סך הנקודות שלה. 9 נקודות של שני פרידמן ברבע עם יכולת טובה של אסולין ורביב הובילה את הגליל ליתרון 39:36 בסוף הרבע השלישי. בנתניה כאמור עוד חזרו להוביל ברבע האחרון עם מנצ'ל, שקד ושלשה חשובה של עדן מצארווה, רק שאז הקבוצה איבדה 4 כדורים בדקות החשובות ובגליל מהצד השני קיבלו 8 נקודות מיפית כהן, 5 של שיר רביב ונתניה שהיתה קרובה לנצח, בדומה למשחק נגד ירושלים, התפרקה במאני טיים של המשחק וספגה 42 נקודות בחצי השני, ככה אי אפשר להשיג ניצחון ראשון העונה. בגליל נושמים עוד שבוע לרווחה, אבל עדיין רחוקים מהיכולת שתוביל אותם לצמרת. 

קלעו להפועל גליל עליון:  שני פרידמן 17, יפית כהן 11, מיתר אסולין ושיר רביב 9 כ"א, יעל גלילי 8, נועה רודה 5, קרן פיבניק 2. 
קלעו לאליצור נתניה:  רוני מנצ'ל 17, עדן מצארווה 9, עלית כהן 8, עמית כהן 7, דניאל שקד 5, עדן אהובים 4, הילה מימון 1.

 

אס"א ירושלים 71 – הפועל באר טוביה 50 (במחצית 25 : 25)

בירושלים כנראה "סבלו" מירידת מתח. אפשר לומר שהגיונית. אחרי משחק חוץ בגלבוע, גביע נגד בני יהודה ומשחק ליגה נוסף נגד יבנה, סגרו רצף של משחקי צמרת מכריעים. ירושלים חזרה הביתה למשחק "סולידי" יותר נגד באר טוביה שהגיעה בהרכב חסר וללא חן ביסמוט וחן וייסבורט, אך ניסו להפתיע ולהתאושש מההפסד למג'דל כרום במשחק ההשלמה מהמחזור השלישי. פתיחה צמודה הובילה לשוויון בהפסקה. שי רחמים הובילה את באר טוביה להילחם וביחד עם נקודות של סול קרמר ונופר לוי במשחק טוב שלהן הצליחה להישאר קרובה לירושלים שברבע הראשון שיחקה פנימה וקיבלה 10 נקודות מגילי ליאור ועדן פורת ביתרון 15:14, וברבע השני נשארה קרובה עם רצף קליעות מחוץ לקשת, שתיים של קרן בויס ועוד אחת של מוריה חסון הובילו כאמור לשוויון 25 בהפסקה. המשחק הצמוד הסתיים ברבע השלישי עם ריצת 8-20 של ירושלים. 9 נקודות, כולל שתי שלשות קלעה לירז קניג. דבי בלייברג הוסיפה 6 נקודות אישיות ועם בויס ופורת ירדה ירושלים ביתרון 45:33 בסוף הרבע, יתרון שהמשיך וצמח גם ברבע האחרון כשהסגל הקצר של באר טוביה התעייף ומוריה חסון וטליה פרידמן עם לירז קניג שסגרה את המשחק עם שתי שלשות נוספות. בסיום ירושלים חוזרת לנצח בעוד באר טוביה ממשיכה להסתבך בתחתית.

קלעו לאס"א ירושלים:  לירז קניג 17, קרן בויס 14, מוריה חסון 12, עדן פורת 9, דבי בלייברג וגילי ליאור 6 כ"א, טליה פרידמן 4, אור מור יוסף 3.
קלעו להפועל באר טוביה:  שי רחמים 16, סול קרמר 14, נופר לוי 9, ראם נונו 8, נטע גרימברג 2, גיטה זיו 1.