לאומית נשים: מסכמים את פברואר

חודש פברואר סוער ודרמטי הסתיים ומסכמים אותו עם המרוויחות הגדולות, המפסידות, שחקנית החודש(ניצן עמר), הקלעית המובילה (טל יעקב) ומה צפוי לנו בחודש הבא (הכרעות בצמרת, בתחתית, וחצי גמר גביע האיגוד). עוד בכתבה, למי שפספס, סיכום המחזור ה-17 וכל מה שחשוב לדעת, כולל שחקנית המחזור עפ"י בחירת הקהל.


| שי ברק

(בתמונה: שי זרצקי, הוביל את הגליל לחודש מצוין עם 3 ניצחונות)

סיכום חודש פברואר:

  1. פתיחת סיבוב שני - חודש פברואר כלל 4 מחזורי ליגה שפתחו את הסיבוב השני. כשאת הסיבוב הראשון פתחה בני יהודה במקום השני בליגה ועוד 5 קבוצות היו צמודות אליה מרחק 1-2 משחקים, הגיעו משחקי הפתיחה של המחזור השני ויצרו סדר חדש. בתחתית הפער בין מקום 13 ל-11 נפתח לארבעה משחקים, מג'ד אל כרום אולי לא טיפסה במעלה הטבלה אך התרחקה מהמדורגות אחריה, בצמרת התיקו בין מקומות 4-8 התחיל להסתדר כשנראה שמקומות 1-3 בפיינל פור מתחילים להתבהר אף על פי שהכל עדיין פתוח כשנותרו עד סוף העונה 9 מחזורים.
  2. מצטיינות החודש- (1) גליל עליון - הגליל העליון פתחו את העונה עם 3 הפסדים רצופים ואז ניצחון במחזור הרביעי. מי שהיתה פיינליסטית בשנתיים הקודמות פתאום מצאה את עצמה בתחתית. עבר סיבוב במהלכו התאוששה ובחודש פברואר כשנפתח הסיבוב השני גליל עליון סיימה את החודש עם 3 ניצחונות והפסד יחיד, תצוגה הרבה יותר מרשימה והפכה לקבוצה לגיטימית פלוס-פלוס לפיינל פור  ;  (2) אליצור יבנה - יבנה אמנם קיבלה לוח משחקים מעט נוח יותר מהגליל, אך אי אפשר לזלזל במשחקי חוץ בכאוכב ורעננה ומשחק קריטי מול ירושלים, יבנה נראות מצוין וניצחו בכל 4 המחזורים, זו היתה תצוגת כדורסל תכליתית של קבוצה מאומנת ובכושר שיא, הרווח בצד הניצחונות מקום 2 לפיינל פור (שלישי בליגה)  ;  (3) הפועל מג'ד אל כרום - העולה החדשה התקשתה לצרף שחקניות בפגרה שלפני העונה ופתחה את השנה עם סגל מקומי צעיר יחסית וחסר ניסיון, אך השיפור הגיע ואחרי 2 ניצחונות רצופים שסגרו את חודש ינואר הגיעו 2 ניצחונות קריטיים בחודש פברואר ונראה שמג'ד אל כרום תישאר בליגה. אי אפשר למדוד עולה חדשה במשחק חוץ ביבנה או במשחק מול הגלבוע, אך כשהיה חשוב ומכריע בבאר טוביה ומול רמה"ש הקבוצה הרשימה, השיגה את הניצחונות וכבר עם מקום שישי. ;  (*) הפועל גלבוע- מובן מאליו שלגלבוע היה עוד חודש מצוין כשהגיעה ל-18 ניצחונות ליגה ויתרון מספיק להעפיל לגמר הגביע בניצחון נגד כאוכב.
  3. מאכזבות החודש - (1) בני יהודה - הקבוצה שסגרה את הסיבוב במקום השני בליגה, פתחה את הסיבוב השני עם שני הפסדים ועוד מחצית חלשה בכפ"ס. הכתומות איבדו גובה ובמקום להבטיח בחודש פברואר את הפיינל פור נתנה ליריבות להתקרב אליה ולוינגייט ויבנה לעבור אותה בטבלה. המחצית השניה בכפ"ס והמשחק נגד נתניה קצת עצרו את הסחף אבל שאלה גדולה תפתח את חודש מרץ ובמשחק מול יבנה לאן העונה הולכת  ;  (2) מכבי רעננה - העומס על הסגל הצעיר ברור, ריבוי המסגרות נותן אותותיו, העובדה שהקבוצה שיחקה החודש חמישה משחקים (המשחק נגד גלבוע מהמחזור ה-18 הוקדם). ולמרות הכל, ברעננה לא חשבו שאת חודש פברואר יסיימו עם 4 הפסדי ליגה ורק ניצחון אחד. הקבוצה שהיתה מרחק ניצחון אחד מהמקום הרביעי והפיינל פור כבר עם 9 הפסדים. למזלה, גם כל יריבותיה הפסידו ולכן כרגע היא עדיין מרחק משחק אחד ממקום בפיינל פור, אך אי אפשר לתאר את החודש כמוצלח.   ;  (3) אליצור ת"א / באר טוביה / נתניה - סוגרות הטבלה הן קבוצות תחתית כבר משלבים מוקדמים של העונה, אך בחודש פברואר כמו כל חודש אחר העונה מצופה מהן להציג יכולת גבוהה יותר.
  4. שחקנית החודש-  ניצן עמר (הפועל גליל עליון) - ניצן עמר, השחקנית שגדלה בגליל עליון וחזרה אליו השנה בכרטיס כפול (במקביל לפ"ת שבליגת העל), הראתה יכולת גבוהה מאז מצאה את מקומה ברוטציה שבגליל, בחודש האחרון סיימה עם 17.3 נק' בממוצע כשבכל אחד ממשחקיה קלעה מעל 15 נקודות, היא עשתה סדר במשחק של הגליל, חיפתה על חסרונה של שני פרידמן והובילה את הגליל ל-4 הקבוצות שממשיכות לפיינל פור. ; פיירוז חאג' (כאוכב) - המנהיגה של כאוכב מחזיקה את הקבוצה בצמרת הליגה למרות החודש הקשה של הקבוצה. כאוכב איבדה החודש הן בר סלע ואסיל עודה, עד סוף העונה הקבוצה תאלץ להסתדר ללא 2 שחקניות הפנים שלה ועדיין לחתור לצמרת, בחודש פברואר הצליחה חאג' לכפות על חסרונן (עם 24, 17, 19, 20 נקודות למשחק), כל הצלחה של כאוכב עד סוף השנה תהווה סנסציה, אם זה יקרה אנחנו יודעים מי תהיה חתומה עליה.
  5. מה מצפה לנו בחודש מרץ - קודם כל בחודש מרץ בין הבחירות לראשות הממשלה וחג הפורים, יתקיימו משחקי חצי גמר גביע האיגוד. נדמה שגלבוע כבר הבטיחה את מקומה בגמר, אך היריבה בין אליצור יבנה וא.ס רמת השרון תקבע החודש. בנוסף, יתקיים משחק בין יבנה ובני יהודה במשחק ישיר על מה שיכול להיות יתרון ביתיות בחצי הגמר. גורלה של אליצור ת"א ייקבע החודש כשהקבוצה תתמודד נגד נתניה ומג'ד אל כרום, ניצחונות עליהן יכולה להעלות את הקבוצה מעל הקו האדום , הפסדים וקשה לראות את הקבוצה נשארת. זה חודש שבו רעננה וירושלים יכולות לחזור למאבקי הפיינל פור  כשהגליל תתמודד מול הגליל ויבנה ליריבות הזדמנות לסגור את הפער ולהוביל אותנו לאפריל לימי הכרעה.

הקלעיות הבולטות בפברואר:

1. טל יעקב (בני יהודה) - 21 נק' בממוצע בפברואר. בחודש ינואר 21 נקודות הספיק למקום השני, אך חודש פברואר ההגנתי איפשר לטל יעקב את הפסגה בזכות אותו המספר. יעקב חזרה להרשים והובילה את בני יהודה ליציאה מהמשברון בתחילת הסיבוב. 22 נקודות מול כפ"ס ו-26 נקודות נגד נתניה נתנה לבני יהודה 2 ניצחונות בסוף החודש. יעקב למדה לשחק גם כפורוורדית והיתה לנשק הסודי של בני יהודה בדרך לשמור על מקומן ברביעייה.

2. הדר לוי (רמת השרון) - 20.5 נק' בממוצע בפברואר. הדר לוי היתה סקוררית אדירה בחודש ינואר עם 23 נקודות בממוצע. חודש שני ברציפות שמרה לוי על ממוצע מעל 20 נקודות, והעקביות מרשימה ועזרה לרמה"ש להשיג החודש 2 ניצחונות. לוי עדיין מוליכה את טבלת הקלעיות של הליגה מתחילת העונה ומעניין לראות אם תצליח לשמור על הממוצע גם בחודש מרץ העמוס.

3. פיירוז חאג' (כאוכב) - 20 נק' בממוצע בפברואר. ירידה של מקום אחד בדירוג ביחס לינואר, אותו סיימה במקום השני. חאג' המשיכה להרשים עם 24 נקודות של נתניה ו-20 נקודות נגד באר טוביה. היא גם הצטיינה נגד יבנה על אף שלא עזר לה להשיג את הניצחון

4. ניצן עמר (גליל עליון) - 17.33 נק' בממוצע בחודש פברואר. שחקנית החודש נמצאת במקום הרביעי בין קלעיות הליגה. כפי שכבר נכתב, השחקנית קלעה בכל משחקי החודש מספר דו ספרתי של נקודות ועם 19 נקודות נגד כפ"ס, הובילה את הגליל לחודש מוצלח במיוחד של 3 ניצחונות ב-4 משחקים אולי בדרך לשמור על מקומה בפיינל פור , שנה שלישית ברציפות.

5. שירה חג'ג' (וינגייט) - 17.25  בממוצע בחודש פברואר. חג'ג' חוזרת לבלוט בשורות וינגייט, ניצחונות גדולים על רעננה, בני יהודה וגליל בחודש פברואר עמוס במשחקי צמרת, חג'ג' בלטה עם 24 נקודות על רעננה ו-21 נקודות נגד הגליל, ו-וינגייט נמצאת בביטחה במקום השני.

עוד קלעיות מובילות בחודש פברואר: מורן שטרית (יבנה)  16.75 נק' ; מאיה לוינשטיין (רעננה) 16 נק'  ;  אלי סילפן (באר טוביה) 15.75 נק' ;  מיתר אסולין (גליל עליון) 15.5 נק'  ;  רוני גולדין (כפ"ס)  15.25

 

הסיפורים סביב המחזור ה-17:

  1. הסקור זינק - בשבוע שעבר סיפרנו כאן על ניצחונות בתוצאה נמוכה, רק קבוצה אחת אז חצתה את רף 70 הנקודות וכל השאר שיחקו סביב 100-110 נקודות במשחק. במחזור הנוכחי התיישרו אחוזי הקליעה , או שההגנות עשו עבודה פחות טובה - אך כך או אחרת המגמה התהפכה וכ-ל המנצחות קלעו 70 נקודות ומעלה. בגליל אמנם הסתפקו ב-70 נקודות מול כפ"ס אך ב-3 משחקים (בני יהודה, מג'ד אל כרום ויבנה) המנצחת קלעה מעל 85 נקודות. הרבה יותר כיף ומהנה לצפייה, הרבה יותר מרשים. 2 שחקניות קלעו 6 שלשות(! - דניאל קריינין והדר רפאל), 8 שחקניות קלעו מעל 20 נקודות (בשבוע שעבר רק אחת), כן יירבו מחזורים כאלה.
  2. שחקנית המחזור בחירת הקהל - שדא כנעאן (מג'ד אל כרום) עם 25 נקודות במחזור ה-17 , שדא כנעאן קיבלה 69% מקולות הציבור, נתון מדהים בימי הצבעה של מעל 700 מצביעים. הקהל לא נשאר אדיש ליכולותיה של השחקנית שעליה נרחיב גם בקטגוריית שחקנית המחזור מיד.  במקום השני בחרו המצביעים את  הדר רפאל (יבנה) כ-10.5%מקולות המצביעים הגיעה הקלעית של אליצור יבנה. 6 שלשות ו-26 נקודות הובילו את הדר רפאל לקבל מעל 60 קולות הצבעה ואת המקום השני (המוצדק). ברעננה קשה מאד להשיג ניצחונות ויבנה התפוצצה על המארחת עם 92 נקודות, רובן, כאמור, של רפאל.
  3. שחקנית המחזור -  שדא כנעאן (הפועל מג'ד אל כרום). כמו בחירת הקהל, נדמה שאי אפשר שלא להתרשם מהיכולת של כנעאן, השחקנית הצעירה של מג'ד אל כרום כשבסיכום הסיבוב הראשון הערכנו שתהיה בין פריצות העונה המובילות בליגה, זו הפעם השלישית העונה שקלעה מעל 20 נקודות והפעם הובילה את קבוצתה לניצחון חשוב מאד שאולי מבטיח לקבוצה עונה נוספת בליגה הלאומית. כנעאן גארדית מוכשרת בגיל נבחרת העתודה ומעניין לראות אם תצליח לשמור על העקביות עד סוף העונה בדרך לזימון ראשון אולי. 
  4. ההשלכות על המחזור הבא - המחזור הבא יפגיש את אליצור ת"א ומג'ד אל כרום במשחק קריטי לשתי הקבוצות. אם מג'ד אל כרום תנצל את המומנטום ותשיג ניצחון היא תבטיח עונה נוספת בליגה הלאומית הפעם באופן ודאי כמעט, אם אליצור ת"א תנצל את הבייתיות ותנצח היא תחזור לחיים ותסבך מאד את נתניה על ההישרדות. בני יהודה ויבנה ייפגשו למשחק צמרת עם השפעה ישירה על יתרון הבייתיות. כשנראה שהגיוני ומסתבר שהשתיים ישחקו זו מול זו בחצי הגמר, המשחק ביניהן יכול לקבוע למי יהיה יתרון הביתיות. ירושלים והגליל ינסו להימנע מהפסד לא מחויב ולהישאר צמודות במאבקי הצמרת על הפיינל פור.

סיכום המחזור בנקודות:

מג'ד אל כרום עם הניצחון הגדול של המחזור. בתחילת הערב המשחק בין הפועל מג'ד אל כרום לא.ס רמת השרון היה רחוק מלהיות המשחק המרכזי של המחזור, אלא שבעקבות הניצחון המדהים שלהן ב-31 הפרש, הן הפכו לסיפור של המחזור. העולה החדשה האמינה בתחילת העונה שיכולה להפתיע ולהישאר בליגה למרות שהתקשתה להביא חיזוק לסגל המקומי הצעיר ברובו. אחרי הניצחונות על כפ"ס (בסיבוב הראשון) והערב על רמת השרון, הן לא גברו רק על יריבותיהן לתחתית, אלא מעכשיו אימרו "הפועל מג'ד אל כרום - קבוצת אמצע טבלה". העולה החדשה רחוקה משחק אחד מהמקום העשירי ו-2 משחקים מהמקום התשיעי, היא כבר ניצחה את היריבות המדורגות שם כאמור ונראה שלא צפויה לעצור. מג'ד אל כרום רחוקה 4 משחקים מהקו האדום הבטיחה את מקומה גם בעונה הבאה. אחרי רבע ראשון התקפי במיוחד , רמה"ש חזרה למשחק וירדה להפסקה בפיגור 2, אלא שברבע השלישי רצו המקומיות 21-10 במשחק נהדר של ג'ואן מוחמד ועדן עודה, שהמשיכו את המשחק ה-נ-ה-ד-ר של שדא כנעאן ורואן חמדאן. המארחות לא עצרו והמשיכו לניצחון הענק בסיום.

אליצור יבנה לוהטת. המשחק המרכזי והמסקרן של המחזור היה דווקא זה בו יבנה הגיעה להתארח ברעננה. רעננה אולם בייתי במיוחד וקבוצה שמחפשת את הפיינל פור מול יבנה שכרגע מחזיקה ביתרון ביתיות בחצי הגמר. בפועל האורחת שלטה במשחק שליטה מוחלטת מול רעננה העייפות, ריבוי המסגרות ועומס המשחקים (שבת, ראשון , שלישי) הביא את השחקניות עייפות למשחק הן התקשו לעצור את התקפת יבנה וביבנה שגם נהנו מערב קליעה מצוין מחוץ לקשת, לא השאירו לרעננה שום סיכוי. 10 שלשות קלעו יבנה, 6 מהן של הדר רפאל, עוד 3 של שחר עמית ושלשה נוספת של לי קפיטולניק. אמנם,ה הראשונה היתה צמודה והתקפית, אף אחת מהקבוצות לא ממש שמרה מה שעבד לזכות יבנה שנטלה את היתרון ראשונה.  הדר רפאל הובילה עם 14 נקודות את התקפת יבנה ליתרון (18 נקודות נוספות חלקו הללי וקפיטולניק), ברעננה היו עמית כהן ומאיה לוינשטיין בכושר טוב והחזיקו את המקומיות במשחק (12 נק' של כהן ו-9 של לוינשטיין במחצית הראשונה). יבנה הפתיעה את היריבה עם פתיחת המחצית השניה,  כשדם הידקה את ההגנה וגם עברה לשחק פנימה, 9 נקודות קלעה מורן שטרית, שני עטר ומאיה מדרי הוסיפו נקודות משלהן וההפרש כבר דו ספרתי. כשרעננה  נעצרה על 11 נקודות בלבד (3 סלי שדה) והאורחות ייצרו 20 נקודות בהתקפה ברחה,ר המשחק למעשה הוכרע. רעננה העייפות התקשו לחזור ברבע המכריע, בטח כשיבנה צלפה עוד 3 שלשות והגדילה את ההפרש. שבוע לפני משחק הצמרת נגד בני יהודה ולקראת משחקי הגביע, יבנה נראות פשוט מצוין.

 

הפועל גליל עליון מתברגת לרביעייה. המשחק השני שסומן כמרכזי של המחזור היה בין הגליל העליון לכפר סבא. כפ"ס למרות ש"רק" במקום התשיעי היא עדיין קבוצה מצוינת ומשחק נגדה הוא משחק מרכזי ומרתק. כמו במשחקים האחרונים של כפ"ס, הירוקות כמו היריבה מגיעות בהרכבים חסרים. כפ"ס עדיין ללא אורן וגליל עליון עדיין ללא שני פרידמן ודנה ביתן, לפחות את נוי לפושניאנסקי קיבלו בחזרה. גליל עליון הגיעה בסיבוב הקודם לכפ"ס וזכתה בניצחון בכורה בעונה אחרי 3 הפסדים. מאז עשתה הקבוצה את דרכה לצמרת והיא כרגע בפיינל פור, הישג נפלא עד כה. המשחק בין הקבוצות היה צמוד ברוב שלבי המשחק, הגליל הצליחה לשמור על יתרון בהפרשים קטנים עד הרבע האחרון בו עצרה את כפ"ס דקות ארוכות ללא סל שדה ולמעשה למעט השלשה של שפית שנעלה את המשחק היה סל השדה היחיד. מנגד 8 נקודות של ניצן עמר ועוד נקודות שהתחלקו בין יעל גלילי (המצטיינת במשחק) לבין נועה רודה הובילו את הגליל לריצת 17-7 והבטיחו את הניצחון.

בני יהודה מוכנה ליבנה. ללא נור כיוף ועינב אסולין שהיתה חולה ומיעטה לשחק אירחו את אליצור נתניה ללא עמית כהן. התוצאה, צפויה. נתניה התקשתה לעצור את העומק של הכתומות וככל שהיתה מוכנה להתקפה של הכתומות הפתיעה דניאל קריינין במשחק שיא (6 שלשות ו-20 נקודות). נתניה לא הצליחה לעצור את התקפת בני יהודה ברבע הראשון (28 נקודות מתוכן 11 של איסרוב) וכמו שקורה להן לרוב במחצית השניה נתקעה ברבע השני על 4 נקודות בלבד. התוצאה, משחק שהוכרע כבר במחצית הראשונה. בני יהודה צולחת את משחק הקצוות ואולי מגיעה עם עוד קלעית ברוטציה לקראת משחק הצמרת בשבוע הבא.

באר טוביה התקשתה להגיע ו-כאוכב חייבת למצוא פתרון לצבע.  תקלה באוטובוס שהוביל את הקבוצה האורחת מבאר טוביה למשחק הביא את הסגל הקצר מותש מהנסיעה הארוכה והעיכובים. באר טוביה עם סגל של 6-7 שחקניות ביום בהיר, עד סוף העונה, הגיעו למשחק עם חמישייה בלבד לאחר שראם נונו נפצעה בקבוצת האם שלה (אשדוד) ולא הגיעה עם הקבוצה. למרות הכל באר טוביה הציגה התעלות מרשימה עם משחק צמוד בפתיחה. גיטה זיו היתה על המגרש וניסתה לנהל משם את המשחק (לא קשה כשאין חילופים) ובאר טוביה הסתדרה בזכות משחק מצוין של אלי סילפן . אבל האינטנסיביות של הצעירות מכאוכב הפכה יתרון 2 נקודות בסוף הרבע הראשון ליתרון 12 בהפסקה ולמרות שבאר טוביה הצליחה למלא אוויר בריאות לקראת הרבע השלישי, הקבוצה נגמרה ברבע האחרון בו כאוכב ברחה וקבעה את התוצאה. אלא שבכאוכב יש הרבה סיבות לדאגה, ללא בר סלע וללא אסיל עודה הן ספגו 25 נקודות משחקנית הפנים של באר טוביה, את המשחק הזה אולי עברו בשלום אך משחקי צמרת קשים יותר לא ברור איך יצליחו להתמודד. אך בינתיים את חודש פברואר הקבוצה סוגרת במאזן שמכניס אותן לפיינל פור (בזכות הניצחון בגליל) כשהן במאזן זהה לקבוצה הצפונית וזה הישג מרשים בהחלט.

 

גלבוע בליגה משלהן. בירושלים אמנם גילי ליאור חזרה לסגל, אך מול הסגל העמוק של הגלבוע ירושלים לא הצליחו לעמוד בקצב וכבר במחצית המשחק היה גמור. נחמה, רוס, לוי, בן ישי וגם פירסטנברג וגור קלעו ברבע הראשון 28 נקודות והורידו את האורחות ביתרון 18. עוד רבע של הפרש דו ספרתי (21-10) כבר קבע 49:20 במחצית ומשם המשחק היה לפרוטוקול בלבד. ירושלים לא צריכה לדאוג מההפסד אלא מהיכולת של השבועות האחרונים. ירושלים למרות הכל עדיין מרחק משחק אחד מהפיינל פור וכעת כשהן בסגל מלא המשימה שוב אפשרית, אך הן חייבות לחזור לכושר ולקבל את פורת וליאור של תחילת העונה אחרת , בליגה כל-כך צמודה, הצמרת פשוט תברח.

ניצחון גדול לוינגייט שנותרה שניה. וינגייט אירחה את אליצור ת"א לעוד משחק קצוות והתוצאה היתה ברורה מתחילת המשחק. ת"א מבינה שיש "קרבות" שצריכה לבחור עד סיום העונה ולחלק את המאמצים בטח עם הפציעה של יאנה שפירו. שני ננקין שוחררה מהמשחק, אינה גורביץ החולה מיעטה לשחק ולנה פדולובה שהסתבכה בשלב מוקדם בעבירות גם כן נשמרה וקיבלה דקות מדודות. וינגייט ניצלה זאת כדי לברוח ליתרון דו ספרתי ברבע הראשון (12 נק' מאי נשר ו-6 קופילביץ ברבע הראשון), נשר הגיעה כבר ל-19 נקודות במחצית הראשונה ומשם הקבוצה עברה לשתף את כל שחקניות הסגל וקיבלה משחק מצוין של שירה אלקיס הצעירה.