בין 68 נקודות והגנה

אליצור תל אביב שמרה על הביתיות עם ניצחון גדול 68:58. אחרי מחצית ראשונה צמודה, הצליחו ב-15 הדקות האחרונות של המשחק לברוח פעמיים להפרש דו ספרתי (15-20 נקודות) ולהכריע את המשחק. ביום ראשון, 9.5 בשעה 20:30 הגומלין בכפ"ס. ניצחון של ת"א יהיה שווה לה אליפות. שיר תירוש עם 20 נק' הצטיינה.


| שי ברק

בתמונה: שיר תירוש, מעל כולן עם 20 נקודות

רגע של מספרים. ביהדות נותנים המון כבוד לגימטריה. ואולי גימטריה מספרת את סיפור המפגש כולו בין תל אביב לכפר סבא. אליצור ת"א והפועל כפ"ס מכירות היטב אחת את השניה, בפעם הקודמת שהקבוצות נפגשו באולם בתל אביב ניצחה כפר סבא בהארכה, אבל הנתון המעניין הוא התוצאות. אליצור תל אביב ניצחה את כפ"ס בפתיחת העונה בתוצאה 68:57, תוצאה כמעט זהה לזו שניצחה בה אמש. בהפסד לכפ"ס התוצאה היתה 68:66.  תל אביב יציבה בנקודות שמייצרת מול הירוקות, הסיפור הוא ההגנה ואמש ההגנה התל אביבית תפקדה באופן מצוין.
אז מה הוא אותו מספר 68? הדרך שבה הקבוצה ניצחה את המשחק "ההגנה". ההגנה היא המפתח בסדרה, עד כה הקבוצה שהגיעה ל-68 ניצחה, שתי קבוצות ההגנה הטובות בליגה (כל אחת בתורה) הצליחה להוריד את היריבה מתחת למספר הזה והתוצאה -  ניצחון. 

מילה טובה. לכל העוסקים במלאכה. על היוזמה של יו"ר הקבוצה, מנחם וידהורן לקחת את האירוע לשלב הבא. על מלאכת ההפקה (המצוינת) היה שי ממן, מנהל אליצור ת"א, שמכיר מעמדים כאלה והביאו את אייל סימן טוב לנהל את האירוע . הכרוז שסיפק אווירה החל מחצי שעה לפני המשחק ועד להתפזרות הקהל, הוסיף את היוקרה שהמשחק היה זקוק לו.
בכירי איגוד הכדורסל הגיעו לכבד את האירוע ואת השחקניות בנוכחותם, שיבוץ שופטי המשחק (דודו קולנגי ונועם גורדון) היה מכבד ושיפוט טוב [ואולי זו הזדמנות לתת מילה טובה לשיפוט במשחקי ה"גמר סל" בכל שלבי ההכרעה שובצו שופטים ראויים שבאופן דיי גורף גם הפגינו רמת שיפוט גבוהה במשחקים קשים לשיפוט].
אפשר כמובן להעיר שתל כביר הוא אולי אולם ראוי לליגה הלאומית (וליגת העל) שלפני עשור. לו המשחק היה מתקיים באולם גדול יותר היו מגיעים לפחות עוד 300-400 צופים. אבל בין אווירה מחשמלת לגמר לאומית בדרייב-אין, הכדורסל שלנו צריך את האווירה. כי סמי עופר ויד אליהו זה נחמד, אבל איזה סיפורים היו להפועל פ"צ במגרש הפועל הישן או לנתניה בקופסא. תנו לנו עוד אולמות מלאים, כשהאוהדים יחזרו לעמוד בחוץ בלי כרטיסים נדע שהימים ימים טובים לכדורסל ואפשר להתקדם להיכל הפיס בחולון או הארנה בירושלים.

הבשורה הטובה עבור תל אביב: במשך 35 דקות הצליחו בתל אביב להוביל בהפרש שנע סביב 20-6 נקודות (רוב המשחק על סף הדו ספרתי 10-12 נקודות), יתרון מבטיח של לפחות 2 פוזשנים. ההגנה עבדה מצוין ועצרה את טל יעקב על 10 נקודות בלבד (הכי נמוך שלה העונה), ת"א הצליחה לגרום לכפ"ס לאלתר, ההתקפה עבדה היטב, כרגיל. השחקניות המובילות שמרו סביב הממוצעים שלהן, לקבוצה היו גם את 7 דקות הריצה האהובות עליהן שהפכה משחק "צמוד" לחד צדדי סביב 15-20 הפרש.  למרות ההפרשים זה היה רחוק מאד ממשחק חד צדדי, כפ"ס במשחק חלש של רוב השחקניות ובעיית עבירות הצליחו ברוב המשחק להיות סביב הפרש חד ספרתי ואצלן בבית הסיפור אחר.
הבשורה הטובה עבור כפר סבא: פתיחת המשחק, מחצית ראשונה בה הן נשארו קרובות ליריבה, לא נתנו להן לברוח ולא נתנו להן לרוץ. בדומה למשחק הראשון בין השתיים ההפרש בין הקבוצות היה 6-10 נקודות, משחק שקול בטח במשחק חוץ באולם בייתי מאד, רק שכפר סבא פעמים נפגעה מהסגל הקצר, אם במשחק הראשון עוד לא היה להן את אפשטיין, במשחק הזה בעיית עבירות של טל יעקב ברבע השני ובעיה דומה של איסרוב בתחילת השלישי גרמה לקבוצה לאלתר ובתל אביב מענישות. גם ביום בינוני הן צריכות 3 דקות לא טובות אצל הירוקות כדי לרוץ 11-0/ 8-0 ולהפוך 10 הפרש ל-20 כדי לסגור את המשחק. אם כפ"ס יידעו להימנע מעבירות קלות, ולסגור את הריצה התל אביבית (הן כבר הוכיחו שהן מסוגלות), הסידרה עדיין פתוחה.
מה יהיה ביום ראשון: אולם מלא, הרבה מאד מלחמה והגנות חזקות, קבוצות שמכירות אחת את השניה מצוין. ומנסיון העבר - הקבוצה שתקלעה 68 נקודות ותעצור את היריבה על נקודה פחות תנצח.

 

 


מיכל אפשטיין מתקשה, הגנה מצוינת של תל אביב בצבע (ועדיין אפשטיין עם 15 נק')

 

אליצור תל אביב 68 – הפועל כפר סבא 58

סדרת הגמר בין תל אביב לכפר סבא נפתחה אמש במתנ"ס בתל כביר. חלפו 14 שנים מאז שהאולם בתל כביר חווה את האנרגיות שהיו בו אתמול. ב-8/5 בשנת 2007, זכתה מכבי תל כביר באליפות האחרונה שלה לעיניי יציעים גועשים ומלאים. מאז ואחרי שנתיים בליגת העל התרוקנו יציעי המגרש – ו-14 שנים אחרי חזרו התופים, האוהדים, האווירה והאנרגיות לאולם. כל אלה הובילו את אליצור תל אביב ליתרון 1-0 בסדרה.

תל אביב הגיעה למשחק גמר בצורה לא אידיאלית, בין לוח משחקים עמוס והצורך לסיים את העונה בחצי הראשון של מאי, תל אביב הגיעה למשחק אחרי פגרה שנמשכה 15 ימים. בעוד משחקי הכרעה נהוג שמתקיימים פעם-פעמיים בשבוע, לוח המשחקים שהשתנה, הסדרה המקבילה שהתארכה לשלושה משחקים והנסיבות שהובילו לביטול המשחק ביום ראשון האחרון, נתנו לתל אביב מנוחה של שבועיים. גם כפ"ס זכתה למנוחה (בת שבוע) ובפתיחת המשחק היה זה ההבדל בין מנוחה לחלודה.

 

משחק טוב בשני צידי המגרש, מאיה לוינשטיין.

 

כפר סבא פתחה טוב יותר את המשחק, סגרה טוב את תל אביב ועלתה ליתרון 4:0 אחרי שתי דקות, עוד דקה חלפה ואחרי שלוש דקות ללא נקודות קרן נחמה בסל ועבירה החלה להיכנס למשחק. טל יעקב עוד שמרה את כפ"ס ב-6:3, אבל בהתקפה שאחרי מאיה לוינשטיין בשלשה קבעה שוויון 6 ושלשה נוספת הפעם רבקה רוס העלתה את תל אביב ליתרון 9:6, ארבע דקות וחצי מהפתיחה. משם למעשה ת"א לא איבדה עוד את היתרון, ההגנה של תל אביב תפקדה מצוין, תסכלה את הירוקות שהתקשו להכניס כדורים פנימה ולייצר את הנקודות מתחת לסל וכששיר תירוש, המשחקת עם שבר בידה, קבעה 11:6 משהו השתחרר בתל אביב. הרבע הזה היה שייך לקרן נחמה שייצרה 7 נקודות עבור קבוצתה ואחרי 17:10 יתרון שיא, הצליחו אפשטיין ואיסרוב לקזז מעט את ההפרש לקראת סוף הרבע 19:14.

שלוש דקות מפתיחת הרבע השני כפ"ס עוד הצליחו להישאר במשחק עם נקודות עונשין שהשאירו את ההפרש סביב 6 נקודות (21:15), רק שאז ההגנה המצוינת של תל אביב ברשותה של שיר תירוש שלחצה את שחקניות כפ"ס, רבקה רוס שעשתה עבודה טובה גם היא על הגארדיות הירוקות, מאיה לוינשטיין שהשלימה את השתיים האחרות וביחד תקעו את ההתקפה הכפרסבאית, ומשם עם תירוש, רוס ודהן סוייץ' (שהלכה פעם אחר פעם לטבעת) עלתה ת"א ליתרון דו ספרתי 27:16 באמצע הרבע השני. שלי שפית אמנם הצליחה לעצור את המומנטום התל אביבי בשלה, אבל עבירה שלישית של טל יעקב ושניה של איסרוב נאלצו לגרום לכפ"ס לאלתר בהגנה ות"א ניצלה זאת כדי לעלות עד 35:21 כשרבקה רוס עם שלשה נוספת (8 נק' ברבע השני) ודקות טובות מאד של שיר תירוש (7 נק' ברבע השני), העלו את תל אביב ליתרון הדו ספרתי, אך בכפ"ס לא ויתרו והצליחו עם שלשה של מייברג ו-4 נקודות של אפשטיין לסיים את המחצית בפיגור חד ספרתי, 38:30.

עוד 5 דקות ברבע השלישי, כפר סבא היתה במשחק למרות בעיית עבירות גם של מאיה איסרוב שביצעה עבירה שלישית, 42:35 היתה התוצאה לתל אביב, רק שאז מאיה לוינשטיין בעוד שלשה החזירה את היתרון לדו ספרתי ונתנה אות לריצת 11-0 של ת"א בשלוש דקות (53:35), משם כבר כפ"ס לא הצליחה לחזור, אפשטיין אמנם הורידה מההפרש בסל ועבירה ובסך הכל 53:39 בסוף הרבע השלישי.
כפ"ס נראתה עייפה  אבל הצליחה להחזיר את ההפרש סביב 12 נקודות, עם איסרוב, יום טוב ואפשטיין. כשקרן נחמה עברה לשמור על מיכל אפשטיין (אחרי עבודה טובה שעשתה דהן סוייץ' במחצית הראשונה), היה קשה מאד להכניס את הכדור פנימה וכפ"ס ניסתה לחזור בנקודות מבחוץ. הזריקות מרחוק לא נכנסו, הכדורים שנכנסו פנימה נחטפו ע"י תירוש, נחמה וחברותיהן, וכך תל אביב בהתקפות מעבר מהירות עלו עד 65:45, הפרש שיא של 20 נקודות חמש דקות לסיום והמשחק הוכרע.

עד הסיום כפ"ס קיזזה מההפרש אבל לא סיכנה את תל אביב עם 13-3, שקבע את תוצאת המשחק.

המשחק השני, ביום ראשון (20:30), יהיה ההזדמנות הראשונה (מתוך 2) של תל אביב לזכות באליפות והאחרונה של כפ"ס להציל את העונה.

קלעו לאליצור תל אביב:
שיר תירוש 20, רבקה רוס 15, קרן נחמה 11, מאיה לוינשטיין 8, דוריאן דהן סוייץ' 8, אמי רינת 4, גלי קונטס 2

קלעו להפועל כפר סבא:
מיכל אפשטיין 15, טל יעקב 10, דרור מייברג 10, מאיה איסרוב 9, שלי שפית 6, שחר יום טוב 5, אופיר פרפרה 3

 


אמי רינת. כשתל אביב רצה המשחק מוכרע ב-4 דקות.