לאומית: מרחק ניצחון מדרבי בגמר

בני יהודה ניצחה בחוץ את הפועל כפ"ס בזמן שאליצור ת"א שמרה על הבית מול ירושלים ושתיהן מובילות 1-0 בסדרה (הטוב מ-3). עוד ניצחון אחד ותהיה לנו התמודדות תל אביבית על הכרטיס לרבע הגמר. האם ירושלים וכפ"ס יכולות עוד להפוך את הסדרה? רגע לפני כניסת שבת קיבלנו 2 משחקים מדהימים בחצי גמר אליפות הלאומית.


| שי ברק

אליצור תל אביב 73 - אס"א ירושלים 66

במשחק שהתעלה לרמה גבוהה מאד, בין שתי קבוצות שהציגו יחסי כוחות שקולים, הצליחה אליצור תל אביב לשמור על הבייתיות עם הניצחון בתום 40 דקות. כמו בגמר משחק גראנד סלאם הופיעו 2 הקבוצות בדרגת "מאסטר", שלטו בשלבים שונים של המשחק וניצחה זו ביצעה פחות "טעויות לא מחייבות", או למעשה זו שמאני טיים עשתה את הפעולות ה"קצת יותר נכונות".

ראשונה לפתוח טוב יותר את המשחק היתה אליצור ת"א עם 6-0 מהיר בשתי דקות, כששיר תירוש קלעה את 4 הראשונות ודהן סוויץ' אחריה. הסל הראשונות של ירושלים הגיע בשלשה של נטע רפאל במעבר, אך ת"א המשיכה לשלוט. מהלך יפה בין נחמה לדהן סוייץ ואחריו מבצע אישי של מאיה לוינטשיין ותל אביב ביתרון 10:3. אחרי הפתיחה החד צדדית הזו, ירושלים החלה לשמור, עצרה את המקומיות מלהמשיך ולרוץ ובצד השני שני ברמן ועדן פורת תקפו את הטבעת ובנקודות בצבע קבעו שוויון וטליה פרידמן מהקו השלימה ריצת 9-0 למהפך ויתרון ראשון של ירושלים. המשחק הפך צמוד עם שליטה ירושלמית. גם כשהיתרון חזר לת"א, היתה זו מוריה חסון בשלשה גדולה ובסך הכל 5 נקודות ברבע, יחד עם שני ברמן שהחזירו את ירושלים ליתרון. כניסתה של גלי קונטס והמהלכים שיבואו בדקת הסיום של הרבע רמזו על הדומיננטיות שתהיה לה בהמשך המשחק ועל חלקה בניצחון. עם שלשה חשובה וחסימה בהגנה קבעה שוויון 21, אבל את הרבע חתמה עבור ירושלים נטע רפאל, בסל על הבאזר שקבע יתרון ירושלמי מוצדק בסוף הרבע הראשון 23:21.

אם את הרבע הראשון פתחה ת"א היטב, בפתיחת הרבע השני תל-אביב נראתה חסרת אונים כמו הקבוצה שהפסידה בירושלים. חמש דקות ללא נקודות, מבצעים אישיים חסרי היגיון, ובצד השני ירושלים רצו קדימה ועם טליה פרידמן קבעו 29:21. ת"א שיחקה הפוך וירושלים היתה קרובה להכריע את המשחק, רק שאז הוקפצה מהספסל אמי רינת והמשחק השתנה. במקום החזקת כדור ו"ראש בקיר" הכדור חזר לנוע, פעם אחת שלשה של רינת ופעם שניה שלשה שלשה של דהן-סוייץ', ובחצי דקה התוצאה 29:27.

מהלך גדול בין ברמן ומיכאילץ עצר מעט את הריצה של ת"א, אך המומנטום המשיך להיות בצד המקומי, ההגנה המצוינת של רינת איפשרה לתירוש ונחמה נקודות קלעות ות"א עלתה ליתרון שתיים לפני שטליה פרידמן החזירה את ירושלים ליתרון. אלא שעד הסיום רינת וקונטס הוסיפו עוד 4 נקודות במשחק בקצב מהיר ובמחצית 39:36 לתל אביב. כלומר אחרי 5 דקות של 0 נקודות וכדורסל "הפוך", הגיעו 5 דקות של 18 נקודות ומהפך.

 


אמי רינת, ההגנה שלה (והאמת, גם ההתקפה) עשו את השינוי במשחק.

 

ירושלים חזרה להגנה שלה ות"א להתקפה המבולגנת שלה, עם תחילת המחצית השניה. קצב משחק גבוה סידר יותר פוזשנים לקבוצות, אבל גם אחוזי קליעה נמוכים וירושלים עם 11-4 (עדן פורת ונטע רפאל שחלקו ביניהן את הנקודות) החזירו את האורחות עד 47:43. אז, שוב נכנסה רינת, ושוב דרך הגנה נהדרת ושתי גגות, הובילה לשינוי כשגם הוסיפה 5 נקודות אישיות (שלשה וסל בצבע) עד שוויון 51, כשנקודה של ברמן השאירה את ירושלים ביתרון מינימאלי 52:51. רבע צמוד של שתי הקבוצות, אבל החום והעייפות של שישי קצת פגעו ברמת הביצוע לקראת הרבע האחרון.

קונטס כזכור שינתה את המומנטום אי שם ברבע הראשון והזכירה שלמרות שעולה מהספסל היא בכושר מהטובים בקבוצתה, וכך, כשעלתה לשחק ברבע המכריע פתחה את הרבע בשתי שלשות תוך דקה. אמנם ברמן ענתה לה בשלשה משלה (משחק טוב של שני ברמן), רק שאז קונטס הוסיפה שלשה שלישית. 60:55. שבע דקות לסיום, וחרצה את גורל המשחק.

נכן, דקה אח"כ בשלשה של מיכאילץ ההפרש ירד ל-3 (מרחק פוזשן אחד). אבל אחרי שהקבוצות הפגינו משחק "הפכפך" ושקול, שכל אחת משחקת לפרקים טוב יותר ושניה משחקת לידיים של הקבוצה המובילה, בחמש הדקות שנותרו למשחק, ת"א וירושלים ידעו לא לטעון יותר. הגנות חזקות, משחק פנימה קונטס ותירוש הוסיפו סל ועבירה, ירושלים הלכה פנימה אבל השאירה הרבה נקודות על הקו, ההפרש שצמח עד 68:59, עוד ירד מעט, משלשה של חסון, אבל כשכל אחת ביצעה את המהלכים שלה והיתרון היה בצד המקומי, גם הניצחון נשאר בתל אביב.

כעת, הסדרה עוברת לירושלים שתנסה לשמור על הביתיות ולהחזיר את ההתמודדות למשחק מכריע בשכונת תל כביר כדי לעלות לגמר. ת"א יהיו חייבות להפיק לקחים, כי ב"קוסל" יהיו להן הרבה פחות הזדמנויות לתקן את הטעויות שהובילו אותן לפגר ברוב שלבי המשחק.

קלעו לאליצור תל אביב:
שיר תירוש 20, גלי קונטס 17, אמי רינת 13, דוריאן דהן סוייץ' 11, קרן נחמה 6, רבקה רוס 4, מאיה לוינשטיין 2.
קלעו לאס"א ירושלים:
נטע רפאל 14, שני ברמן 13, טליה פרידמן 11, עדן פורת 9, מוריה חסון 8, ניקול מיכאילץ 7, גילי ליאור 2, מורן שחם 2.

 


גלי קונטס, ממשיכה תקופה נהדרת עם משחק מצוין במאני טיים

 

הפועל כפר סבא 46 - בני יהודה 65

37 נקודות קלעו טל יעקב ומיכל אפשטיין יחד. אבל כשכל יתר השחקניות הוסיפו 9 נקודות הפועל כפ"ס נכנעה לבני יהודה. העומק בבני יהודה הוא פשוט אדיר. אם נגד הגליל היו אלה בלייברג וטויטו שבלטו הפעם הצטרפה מיכל אסף וכשבכל הסדרות עד כה טלי בן ישי מזכירה את ימיה הגדולים וקולעת שיא עונתי מול כפ"ס, ההגנה הכפר סבאית (וגם ההתקפה) חייבת לבדוק את עצמה ולעשות תיקונים לקראת השבוע הבא שיכול לסיים לקבוצה את העונה הטובה שהיתה לה.

חצי דקה מהפתיחה טל יעקב קיבלה כדור בצבע ועשתה נקודות ראשונות, יתרון 2:0 להפועל כפ"ס, שנראתה בהתקפה הראשונה מוכנה להגנה של בני יהודה (שעלתה בהרכב נמוך עם מיכל אסף לצד הגארדיות הקבועות). אלא שיחלפו עוד 6 דקות עד שטל יעקב תעשה את הסל הבא שלה בצבע. כפ"ס שפתחה טוב נתקעה מול הגנה כתומה מצוינת שהגיבה בדרך ליתרון 8:2 (אסף וברגל, 4 כ"א). מיכל אפשטיין נשמרה היטב ע"י ברגל וניסתה בכוח לשבור את ההגנה אך זה לא הצליח ללבנות ברבע הראשון ולי בן ישי בסל ועבירה קבעה 11:4, 2 דקות וחצי לסוף הרבע הראשון. בדומה לסקור בו הפסידה בני יהודה באולם "רמז" בליגה הסדירה, כך כפ"ס נראתה כאילו לא הופיעה בפתיחה. אלא שבשתי הדקות האחרונות הגיעה ההתעוררות. איסרוב דחפה את הכדור ליעקב שחפרה פנימה, כפ"ס הפיסקה לשחק בהליכה והתחילה לרוץ, אפשטיין קלעה נקודות ראשונות אחרי 8 דקות וחצי ויעקב מהקו עם הנקודה ה-8 שלה, החזירה את המקומיות למשחק עד 11:10, כשעוד לשפית היתה הזמדנות להפוך את התוצאה לפני שיעל טויטו קבע את תוצאת הרבע 13:10.

כפר סבא שעשתה למעשה 6 נקודות ב-2 דקות, עוד פתחה טוב את הרבע השני כשהחזירה את ההפרש לנקודה, אפשטיין החטיאה פעמיים מהקו והחמיצה גם היא להחזיר את קבוצתה ליתרון, חצי דקה מפתיחת הרבע ובצד השני שלשה של טלי בן ישי, בלמה את ההתלהבות של כפ"ס אך הלבנות עוד הראו הגנה טובה שאיפשרה להן לחזור לשוויון 16, 4 דקות ברבע. בן ישי שוב הוציאה להן את הרוח עם 4 נקודות מהירות ועם שלשה מצוינת של בלייברג מהפינה, כאילו לא היה הקאמבק הכפר-סבאי, 23:16, ארבע דקות למחצית, בדרך ליתרון דו ספרתי ראשון, אחרי שלשה חופשית של יקיר ונקודות של אסף (28:18), כשעד ההפסקה כפ"ס קיזזה במעט, 30:23 לבני יהודה.

 


טלי בן ישי. 20 נקודות ביכולת התקפית אדירה.

 

כפ"ס החזיקה מעמד עוד 3 דקות ברבע השלישי, יעקב מבפנים מול בן ישי מבחוץ (33:25), ואז בן ישי במשחק מצוין תקפה את הטבעת בכוח להשיג עוד 4 נקודות אישיות רצופות ואחרי 5 דקות ברבע אסף עם סל ועבירה השלימה ריצת 10-2, כמו פתיחת הרבע הראשון, כך גם השלישי, אבל הפעם ההפרש נוסף לפיגור שכבר היה וכשבני יהודה הובילה ביתרון 15, כפר סבא העייפות לא היו מסוגלות לחזור.
נכון, 15 הפרש ב-15 דקות זה מחיק, אבל התוצאה נתקעה ללא שינוי במשך כמעט 4 דקות. ברגל עוד הגדילה את ההפרש ל-17 לפני ששלי שפית שברה בצורת של 8 דקות בשלשה. בסך הכל 7 נקודות היו לכפ"ס ברבע השליש שהסתיים 47:30.

ברבע האחרון כבר היה ברובו לפרוטוקול, הוסיפה אורן 7 נקודות, מול כפ"ס שלא קלעו גם בשלוש הדקות של הרבע המכריע, בני יהודה עלתה למעבר 20 נקודות היתרון 52:30 (את סל השדה הראשון קלעה יעקב חמש דקות לסיום, 54:32) ובני יהודה המשיכה לעבר הניצחון. זה ההפרש הגבוה ביותר בו הפסידה כפ"ס העונה באולמה הבייתי. מכאן הן חייבות להתאושש ולהחזיר את הסדרה אליהן הביתה בעוד שבוע, כשבני יהודה משחק אחד מחזרה לגמר, לראשונה מאז 2015.

קלעו להפועל כפר סבא:
טל יעקב 19, מיכל אפשטיין 18, שלי שפית 6, דרור מייברג 3
קלעו לבני יהודה:
טלי בן ישי 20, מיכל אסף 14, אורטל אורן 11, תמר ברגל 6, דבי בלייברג 5, מיקה יקיר 5, יעל טויטו 4.

 


תמר ברגל. משחק הגנה מצוין.