מצטיינות העונה בלאומית נשים - מחוז צפון

תמימות דעים בין מאמני הליגה וכ-50% משחקניות הליגה על מאמן העונה וחמישיית העונה. ג'ואן מוחמד היא שחקנית העונה עפ"י בחירת המאמנים ושיקלול הנתונים הסופי אך שחקניות הליגה ברוב קטן בחרו בענבר לברון ושדא כנעאן. מצטיינות העונה של המחוז הצפוני בתום שיקלול הנתונים.


| שי ברק

 

שחקנית העונה 
ג'ואן מוחמד, הפועל מג'ד אל כרום
3 קולות ממאמני הקבוצות במחוז + 20% מקולות שחקניות הליגה

ענבר לברון, הפועל גליל עליון
2 קולות ממאמני הקבוצות במחוז + 30% מקולות שחקניות הליגה


ג'ואן מוחמד. הגארדית בת ה-19 של הפועל מג'ד אל כרום עשתה העונה קפיצת מדרגה משמעותית מאד. שחקנית מובילה היא היתה כבר בעונה שעברה:
"...ג'ואן מוחמד בת ה-17 וחצי היא אחת השחקניות הדומיננטיות בקבוצה והמפתחות להישג המרשים הזה. עם 12.5 נקודות בממוצע למשחק (כולל הצגות של 21 ו-18 נקודות בערב), לחץ ואינטנסיביות הגנתית הובילה את הקבוצה לסיבוב ראשון מרשים וליריבה שאף אחת לא רוצה לפגוש ובטח לא להקל בה ראש"
הדברים האלה נכתבו על מוחמד בחודש פברואר לפני שנה, אז נבחרה לשחקנית הסיבוב בליגה הלאומית - לולא הקורונה אולי כבר הייתם שומעים עליה לפני שנה. אבל לדברים טובים שווה לחכות, מוחמד התבגרה בעוד שנה והעונה הובילה את קבוצתה לצמרת, מקום שני בצפון ורבע גמר על האליפות, הישג השיא של מג'דל כרום. היא עשתה את זה עם 14.2 נקודות בממוצע (בטופ 10 של הליגה כולה ומקום רביעי בצפון), ועם משחקים מצוינים מול הפועל כפ"ס שרק כמעט הספיקו לפיינל פור. 
לאחר שנבחרה ע"י מאמני הליגה לשחקנית העונה קיבלה ג'ואן מוחמד זימון ראשון לנבחרת ישראל עד גיל 20, ותלבש לראשונה את המדים הלאומיים. אם תמשיך בהתקדמות הזו, בעונה הבאה היא יכולה להוביל את מג'ד אל כרום להיסטוריה נוספת ואולי לליגה הראשונה. 
גם שחקניות הליגה ידעו להעריך את השחקנית ובחרו בה במקום השני לשחקנית העונה ולחמישיית העונה

ענבר לברון. נדמה שכבר הכל נאמר על השחקנית הכ"כ מוכשרת הזו, שבפעם החמישית בעשור האחרון נבחרת לחמישיית העונה. לברון שחזרה העונה "הביתה" לגליל העליון, החזירה את הקבוצה למאבקי הצמרת בהם התרגלה להיות והובילה את הקבוצה למקום הראשון במחוז הצפוני. רק שינוי השיטה והצלבה מול הדרום ברבע הגמר (במקום פלייאוף עליון) מנעו מהקבוצה העפלה לגמר (השיטה המקורית לפני השינוי). למרות שנפצעה לברון שבוע לפני משחקי ההצלבה עלתה לשחק עם שבר בידה, התעלתה והיתה קרובה לנצח (כמעט במו ידיה) את בני יהודה. אך גם ההפסד לא לוקח ממנה את מה שעשתה העונה, הרבה יותר מ-9.6 נק' בממוצע. זה היה קודם כל המנהיגות, החיבור, ההגנה והאישיות. מאמני הליגה אמנם בחרו בה במקום השני (קול אחד פחות משחקנית העונה) אך שליש משחקניות הליגה קבעו שהיא שחקנית העונה שלהן, נתון מחמיא לא פחות.


למקום השני הגיעה – שדא כנעאן. עם קול אחד ממאמני הליגה אבל 25% משחקניות הליגה, אחת השחקניות המוכשרות שהליגה נחשפה אליהן השנה. סקוררית מדהימה שסיימה כקלעית המובילה במחוז צפון.
זכו בקולות מאמני הליגה לתואר הישראלית המצטיינת של העונה: אליס חתוקאי ועמית גור (1 כ"א)
זכו בקולות שחקניות הליגה לתואר הישראלית המצטיינת של העונה: עמית גור (10%), רואן חמדאן, עמית כהן, עלית כהן.


 

שחקנית ההגנה 
עלית כהן, הפועל מג'ד אל כרום
3 קולות 
 
פעם שניה שכהן זוכה בתואר שחקנית ההגנה. כשהיתה על סף (ונכנסה לבסוף בשוויון) גם לחמישיית העונה, עלית כהן השנה עשתה את הקאמבק לקידמת הבמה של כדורסל נשים (לפחות בליגה הלאומית). כהן שהובילה לפני כחצי עשור את הגלבוע לפיינל פור (דרך ההגנה), המשיכה בשנים האחרונות בקבוצות שונות בצפון שאמנם עשו התקדמות כשהיא במדיהן (פלייאוף עליון לכאוכב ונתניה שידעה לצאת ממאבקי הירידה בשלב מוקדם), אך את היכולת האמיתית הצליחה להביא העונה לידי ביטוי. מג'ד אל כרום קבוצה מוכשרת ומסודרת שכהן מצאה את עצמה משתלבה בה במספר עמדות, גם כגארדית ולעיתים מובילת כדור וגם כשחקנית פנים. היכולת שלה לשמור על היריבה המובילה בכל עמדה עזרה לקבוצה הצעירה בדרכה לצמרת וגם 11 נק' בממוצע לא הזיקו.

למקום השני הגיעה קרן בויס (15% מקולות שחקניות הליגה). בויס כבר שנים נמצאת "על יד התואר". עוד מהקאמבק בגלבוע דרך העונה בירושלים קרן בויס, שחקנית אתלטית, נחושה וחכמה, מצליחה לעצור כמעט כל שחקנית שעולה מולה. היא היתה סגנית שחקנית ההגנה לפני שנתיים, ובעונה שעברה לא חולקו התארים. בויס השנה היתה מחוזרת במספר קבוצות אבל מצאה את מקומה בעולה החדשה מנתניה. היכולת ההגנתית שלה (וגם של אסטטקאו שנבחרה ע"י המאמנים במקום השני), היא, בין היתר, מה שהוביל את נתניה להישג המרשים ולמקום השלישי במחוז הצפוני שהעלה אותן לרבע הגמר ולסידרה צמודה מול ירושלים (האקסית של בויס). היא נבחרה ברוב קולות של שחקניות הליגה שהתקשו להתמודד מול ההגנה שלה, לשחקנית ההגנה של העונה.

זכו בקולות מאמני הליגה לתואר שחקנית ההגנה של העונה: רואן חמדאן, שדא כנעאן, עדן אסטטקאו, שיר רביב (1 כ"א)
זכו בקולות שחקניות הליגה לתואר שחקנית ההגנה של העונה: שיר רביב (10%), ענבר לברון (10%), ג'ואן מוחמד, עמית גור, סבינה מרדנוב, רואן חמדאן, רג'י גליידה.

 

 

תגלית/פריצת העונה 
מיקה ביתן, הפועל גליל עליון
3 קולות + 15% מקולות השחקניות

השחקנית בת ה-15.5 שסומנה העונה להשתלב ולהיות משמעותית ברוטציה מצאה את עצמה עקב פציעות ושינויים בסגל כאחת השחקניות החשובות והדומיננטיות בקבוצה. עוגן בחמישייה ויכולת מרשימה ויציבה עזרה לגליל לסיים במקום הראשון תוך שעשתה קפיצת מדרגה משמעותית. עם 3 קולות משחקניות המאמנים, היא הפריצה בצפון. קשה שלא להתרשם מהיכולת ובעיקר מהיציבות ביכולת שהצעירה הפגינה, עד לשנה האחרונה דווקא היה נראה שמי שתוביל העונה את הגליל העליון היא אחותה, דנה ביתן, שהיתה גם על סף זימון לנבחרות ישראל אך לקחה הפסקה מכדורסל. מיקה, מוכשרת מ-א-ד, לקחה הזדמנות שנראתה כקשה השנה בסגל דיי עמוק ואיכותי והיתה אחת מהשחקניות החשובות בהגנה וגם תרמה 8.4 נק' בממוצע בשנת הבכורה.

למקום השני הגיעה – אליס חתוקאי (1 קולות ממאמני הליגה + 20% משחקניות הליגה) , בפער קטן ביותר סיימה אליס חתוקאי במקום השני בלבד על תואר תגלית העונה. גם בקרב מאמני הליגה היתה ההתלבטות אם לבחור בשחקנית שפרצה כבר בעונה שעברה והעונה פשוט היתה המובילה בקבוצתה בגלבוע (12.6 נק' בממוצע, מקום שישי בצפון) או בזוכה מהגליל. בסוף רוב קולות המאמנים בחרו בביתן ואילו רוב שחקניות הליגה נתנו את התואר לחתוקאי. הפערים והשקלול הסופי השאירו אותה "רק" כסגנית, אבל הערכה עצומה על העונה המצוינת שלה.

זכו בקולות מאמני הליגה לתואר תגלית העונה: שדא כנעאן (2 קולות), ג'ואן מוחמד (1 קולות)
זכו בקולות שחקניות הליגה לתואר תגלית העונה: עמית כהן (20%), עדן אסטטקאו, היא סלאח, פיי אולהאולה, שדא כנעאן, ג'ואן מוחמד.

 

חמישיית העונה 

ג'ואן מוחמד (הפועל מג'ד אל כרום)

6 קולות (+ 50% מהשחקניות). הכל כבר נכתב. שחקנית העונה, קיבלה כמעט מכל מאמני הליגה מקום בחמישייה. עם משחקי שיא של מעל 20 נקודות נגד וינגייט ו-12 משחקים בהם קלעה בממוצע דו ספרתי, ג'ואן מוחמד הרשימה וזכתה (בצדק) במקום בחמישיית העונה. 

 

עמית כהן (אליצור עירוני נתניה)

7 קולות (+ 70% מהשחקניות). אחד השמות הכי מלהיבים של העונה בליגה הלאומית בכלל ובצפון בפרט. עמית כהן שהגיעה לחזק את עירוני נתניה בכרטיס כפול, היתה פשוט נהדרת עם ממוצע 18.1 נקודות העונה (מקום רביעי בליגה כולה ו-2 בצפון), היא קלעה ב-7 משחקים מעל 20 נקודות. כהן, גם הפכה תוך כדי העונה להיות שחקנית חמישייה בליגת העל, אבל במקביל המשיכה להשקיע ולא ויתרה על שום משחק בליגה הלאומית, משחקנית מובילה ברעננה בלאומית לפני שנה ושחקנית רוטציה בליגת העל טובה, היא הפכה להיות אחת הכוכבות העונה בלאומית ולא היה חסר הרבה שגם תשלים סנסציה עם הדחתה של ירושלים ברבע הגמר. כל מאמני הליגה בחרו בה לחמישיית העונה ומרבית השחקניות גם כן . קונצנזוס ענק לשחקנית שנתנה עונה וואו.

 

ענבר לברון (הפועל גליל עליון)

6 קולות (+ 55% מהשחקניות). שחקנית העונה עפ"י בחירת שחקניות הליגה וס.שחקנית העונה עפ"י בחירת המאמנים. הכל כבר נכתב על ענבר לברון למעלה (ר' טקסט בחמישיית העונה), רק נוסיף כאן את העובדה שזו כבר שנה שניה ברציפות שמובילה קבוצה למקום הראשון בליגה עם כל הפרמטרים שרואים ולא רואים בסטטיסטיקה

 

שדא כנעאן (הפועל מג'ד אל כרום)

4 קולות (+ 60% מהשחקניות). מי שהיתה מועמדת בכירה לשחקנית העונה (בעיקר עפ"י שחקניות הליגה, אך גם ע"י המאמנים), קיבלה קולות כשחקנית ההגנה ותגלית העונה - היא אחת משחקניות החמישייה המובהקות למחוז הצפוני. לא היה ספק שהסוקררית המובילה של המחוז, עם 18.5 נקודות בממוצע כולל אותו משחק בלתי נשכח עם 39(!) נקודות, ראויה לחמישייה. אך זה לא רק אותו המשחק. כנעאן היתה הראשונה שהיריבה התמקדה בה כמפתח לניצחון, כנעאן היתה השחקנית שלא משנה כמה התמקדו בה היא עדיין סיפקה את הסחורה, עם יכולת אישית גבוהה והמון חוכמת משחק - בגיל 22 זו הפעם הראשונה שקיבלה את ההכרה מהמחוז הצפוני, אבל גם מהדרום. כמות המאמנים שאיזכרו את השם שלה בשיחות על שחקניות העונה מוכיחים שבשנה הבאה מג'דל כרום יכולה לרוץ לכל התארים בביטחה.

 

עמית גור (הפועל גלבוע מעיינות)

4 קולות (+ 45% מהשחקניות). עמית גור היא קבלנית תארים בליגה הלאומית, החתמתה בגליל  העליון היתה אחת מהצהרות הכוונות הגדולות של הקבוצה שפניה לצמרת. אבל לא רק "על הנייר" , גם על המגרש עמית גור העונה סיפקה את הסחורה, בעיקר במשחקים שקבוצתה התקשתה יותר גור היתה שם כזו שעושה את השינוי, עם 15.9 נק' בממוצע היא סיימה במקום השלישי בין קלעיות המחוז ובעשירייה של הליגה כולה (מקום 9). גור גם זכתה להערכה גדולה משחקניות הליגה שפגשו אותה העונה שכמחצית מהן בחרו בה לחמישיית העונה.

 

עלית כהן (הפועל מג'ד אל כרום)

3 קולות (+ 30% מהשחקניות). שחקנית ההגנה של העונה, גם קיבלה 3 קולות באחת העונות הטובות שלה בקריירה. היא היתה על סף הכניסה לחמישייה עוד בבחירת המאמנים, אך לאחר ספירת כל הקולות היה זה קול בודד שהכריע בינה לבין החמישייה. בהצבעת שחקניות הליגה שליש מהשחקניות ראו בשחקנית ההגנה גם כ-זו שצריכה להיות בחמישיית העונה. ללא ספק אחת העונות הטובות בקריירה של כהן.עוד זכו לקולות - של מאמני הליגה: ירדן גוט (2), אליס חתוקאי (2), היא סלאח (1), שירה חג'ג' (1), רג'י גליידה (1), פאטמה חליל (1)
עוד זכו לקולות - של שחקניות הליגה: אליס חתוקאי (25%), ירדן גוט (20%), סירין מוחמד (20%), מיקה ביתן (15%), שיר רביב, קרן בויס, ליאן עודה, נועה שמעוני, רואן חמדאן, פיי אולהאולה.

 

מאמן העונה 
חמודי מנאע, הפועל מג'ד אל כרום 
6 קולות  (+ 40% משחקניות הליגה)

אחרי שנים של עבודה מצויינת במחוז הצפוני, חמודי מנאע סוף-סוף מתחיל לקבל את ההכרה לה ראוי. במקביל לבניית המחלקה המפוארת במג'דל כרום שהעונה התחילה לקצור את פירות העבודה הוא גם עבד במחלקה הצעירה בכאוכב. העובדה שגם כאוכב וגם הפועל מג'דל כרום הגיעו העונה לפלייאוף העליון עם סגל שברובו מבוסס על שחקניות מקומיות היא הודות לאישיות הכדורסל המדהימה שמנאע מביא איתו. 
לא מובן מאליו לראות את מידת ההיכרות שלו עם שחקניות הליגה כולה (צפון ודרום), מאמן שלוקח את אימון כדורסל הנשים ברצינות, גם מביא איתו את התוצאות והעונה הצליח בשנת קורונה משוגעת ולוח משחקים כמעט בלתי אפשרי להכין את הקבוצה היטב, למקסם את הפוטנציאל שלה ולשחק כדורסל אטרקטיבי. קשה להאמין שיש עוד מאמן שהיה מצליח להוציא משחקניות מג'דל כרום את אותה התפוקה כמו שמנאע הוציא ומכאן הבחירה הכמעט חד משמעית בו, גם ע"י מאמני הליגה וגם ע"י שחקניות הליגה.

למקום השני הגיע דן ג'י (אליצור עירוני נתניה) – דן ג'י שהגיע מאימון הגברים (ועדיין מאמן במקביל גם בגברים) כבש מקום של כבוד בכדורסל הנשים ואם ירצה אנחנו גם נראה אותו ככל הנראה ממשיך עוד הרבה שנים ואולי ברמות הגבוהות יותר אפילו. אישיות כדורסל נהדרת, הצליח דן-ג'י להעלות את נתניה בעונה שעברה מהארצית ללאומית והקיץ חיבר קבוצה חדשה לחלוטין ליחידה לוחמת, ללא כוכבות מובילות אבל עם הרבה אנרגיה ואופי חיובי. נתניה שיחקה כדורסל אטרקטיבי, הצליחה אפילו לנצח את מג'דל כרום החזקה ונגד ירושלים סיפקו שני משחקים שקולים ואף הוביל ברבע השלישי - מקבוצת אנדרדוג יצר את הפתעת העונה.

במקום השלישי: זיו ברתנא (הפועל גליל עליון)
עוד קיבלו קולות משחקניות הליגה: קורי קאר