מצטיינות העונה: בחירת המאמנים

מצטיינות העונה הפעם ייבחרו בסקר ענק שיכלול את מאמני הליגה, שחקניות הליגה ואפילו לאוהדים תהיה השפעה. כמו ב-15 השנים האחרונות גם השנה "ספסל" קיים את סקר מצטיינות העונה בקרב מאמני הליגה (בחלוקה למחוזות) ואלו הן השחקניות שנבחרו. בהמשך יפורסמו הבחירות המשוקללות ויוכרזו הזוכות הגדולות


| שי ברק

פותחים שבוע חגיגות מצטיינות העונה:

במסורת שהחלה ב"ספסל" לפני 15 שנים - בסיומה של כל עונת כדורסל, נבחרות מצטיינות העונה על פי בחירת מאמני הליגה כשמאז עונת 2013/2014 גם התקיים טקס מסורתי ובו קיבלו מצטיינות העונה גביעים בטקס שנערך לכבודן (6 שנים בסך הכל).
העונה, הלכנו בגדול עוד יותר ולראשונה גם שחקניות הליגה הלאומית יכולות להצביע ולבחור את מצטיינות העונה שלהן.
ולא רק הן... גם לקהל האוהדים תינתן אפשרות לבחור את מצטיינת העונה שלו.

בסוף ההצבעות ישוקללו כלל הנתונים ויוכרזו מצטיינות העונה של הליגה הלאומית עפ"י בחירת המאמנים, השחקניות והאוהדים.
ההצבעה של שחקניות הליגה תיסגר בסוף השבוע וכך גם ההצבעה של אוהדי הליגה שיכולים לבחור גם הם את שחקנית העונה שלהם, בקישור הבא:

הערב, כבאופן מסורתי, נביא לכם את מצטיינות העונה עפ"י הבחירה של מאמני הליגה הלאומית.
העונה, מאחר והתקיימו שני מחוזות נפרדים וקבוצות רבות לא שיחקו נגד היריבות מהמחוז המקביל, פוצלה ההצבעה למצטיינות העונה בדרום ומצטיינות העונה בצפון. הבחירה, עפ"י העונה הסדירה.

החוקים הם אותם חוקים, אסור לבחור שחקניות מהקבוצה שלך וכל השאר לשיקול דעתו של הבוחר.בנוסף, כל מאמן קיבל אפשרות לבחור שמות גם המחוז המקביל "לחזק" או להכריע במקרה של שוויון.

ההצבעות מפוקחות ע"י גורמים רשמיים - ספירת הקולות מפורטת, השמות שכל מאמן/ת וכל מצביע/ה בחר לא מפורסמים מתוך שמירה על כבוד המצביעים וחופש ההצבעה. 15 שנות ניסיון הוכיחו את השיטה המקובלת במדינה גם בסקר זה.

רוצים להכיר את השחקניות יותר?
בקרוב, עם פרסום "תוצאות האמת", המלאות, יעלה גם סיכום ש"טרם נראה כמוהו" כולל על אירוע סוף העונה המתוכנן.

 

 

שחקנית העונה

טל יעקב (הפועל כפ"ס) - מחוז דרום - למאמני הליגה בדרום היה לא קשה לבחור את יעקב שקיבלה 6 קולות לחמישיית העונה, ו-7 קולות לשחקנית העונה. מלכת הסלים של הליגה (בשני המחוזות) עם 19.3 נקודות בממוצע נבחרה ברוב גדול, כשהיא גם שחקנית ההגנה של העונה. יעקב קיבלה גם 3 קולות מהמחוז הצפוני שלא נשאר אדיש אליה.

ג'ואן מוחמד (הפועל מג'דל כרום) - מחוז צפון -  הצעירה המצויינת (בת 19) של הפועל מג'ד אל כרום נבחרה עם 3 קולות לשחקנית העונה. מוחמד הפגינה יכולת מרשימה במספר עמדות על המגרש סיימה דורגה כקלעית במקום הרביעי במחוז עם 14.2 נק' בממוצע והפגינה בעיקר יציבות, כשלחמישיית העונה קיבלה 5 קולות ממאמני המחוז(קיבלה גם קולות לשחקנית העונה ולתגלית).

 

 

אוהד גל (אס"א ירושלים) - מחוז דרום - עם 5 קולות בקרב מאמני המחוז הדרומי, נבחר גל למאמן העונה. עונה שניה בליגה באס"א ירושלים החזיר את הקבוצה לצמרת וסיים את העונה הסדירה במקום השני, מרחק הפרש סלים מהפיסגה (בינתיים גם הספיק להחזיר את הקבוצה לפיינל פור), נבחר כמאמן העונה. למקום השני הגיעה דניאלה ראובן, שזכתה גם כן להערכה על העבודה שעשתה השנה בהחזרת כפר סבא לצמרת עם 2 קולות ועוד 3 קולות מהמחוז הצפוני.

חמודי מנע (הפועל מג'דל כרום) - מחוז צפון - הסכמה רחבה הרבה יותר בקרב רוב אנשי המחוז הצפוני, עם 6 קולות בין מאמני הליגה, נבחר חמודי מנע למאמן העונה. המאמן של הפועל מג'ד אל כרום, הוביל את הקבוצה אשתקד להישאר בליגה ולתקוע יתד בלאומית והעונה, בקבוצה שהתבססה על שחקניות מקומיות צעירות ועוד 2 שחקניות רכש הוביל את הקבוצה למקום השני בצפון, עם ניצחון גדול על גליל עליון (ברבע הגמר הקשה מאד על כפ"ס לפני שנכנע בסדרה לקבוצה מהדרום). למקום השני הגיע דן ג'י. עונה שניה באליצור עירוני נתניה ואחרי שהעלה אותן אשתקד ללאומית, העונה הוביל את הקבוצה הצעירה לפלייאוף העליון והיה קרוב מאד גם לנצח את ירושלים כשהוביל בשני המשחקים ברבע השלישי, אך נכנע לקבוצה של מאמן העונה מהמחוז הדרומי. מנע גם זכה ל-2 קולות מהמחוז הדרומי.

 

 

תגלית/פריצת העונה

דוריאן דהן סויץ' (אליצור ת"א) - מחוז דרום - הרבה שחקניות צעירות פרצו השנה בליגה ובעיקר במחוז הדרומי שהתקשו לבחור שחקנית אחת לתגלית העונה. 6 שמות הועלו בקטגוריה וכולן ראויות (קולות קיבלו גם אופק אפרגן, שני ברמן, מאיה לוינשטיין, טליה פרידמן ושחר יום טוב) אך בסופן של הצבעות דהן סוייץ' בת ה-16.5, קיבלה קול אחד יותר מהאחרות בין המאמנים.

מיקה ביתן (הפועל גליל עליון) -מחוז צפון - השחקנית בת ה-15.5 שסומנה העונה להשתלב ולהיות משמעותית ברוטציה מצאה את עצמה עקב פציעות ושינויים בסגל כאחת השחקניות החשובות והדומיננטיות בקבוצה. עוגן בחמישייה ויכולת מרשימה ויציבה עזרה לגליל לסיים במקום הראשון תוך שעשתה קפיצת מדרגה משמעותית. עם 3 קולות משחקניות המאמנים, היא הפריצה בצפון.
סגניות: אליס חתוקאי ושדא כנעאן. גם בצפון התקשו להכריע מי מבין הצעירות הרבות שהרשימו העונה היא תגלית העונה, ולמקום השני בשוויון קולות הגיעו שדא כנעאן, הרכזת בת ה-21 בהחלט פרצה העונה, אם עד העונה היתה "שחקנית טובה ומוכשרת מצפון הארץ", העונה בעקבות היכולות שהציגה, הגיוון ההתקפי, ניהול המשחק, קבלת ההחלטות והנקודות שקלעה בלי סוף - אין כמעט מי שלא מכיר את השם. ואליס חתוקאי שהשתלבה בסגל הבוגר של הגלבוע כבר בעונה שעברה, הפכה לשחקנית משמעותית, סיימה את העונה הסדירה כקלעית המובילה של הקבוצה ובמקום השישי במחוז עם 12.6 נק' בממוצע. עוד קיבלו קולות: ג'ואן מוחמד

 

 

שחקנית ההגנה

טל יעקב (הפועל כפ"ס). - מחוז דרום - אין הכרעה בין מאמני הדרום בין טל יעקב ומיכל אסף שחולקות את המקום הראשון. יעקב כשחקנית העונה גם סיימה כקלעית המובילה וגם בין שחקניות ההגנה המובילות, בדרום. סוג של שלמות? במקום השני ובפער קטן, מיכל אסף חזרה העונה לכדורסל נשים ולליגה הלאומית אחרי הפציעה ומהרגע הראשון בעיקר הראתה מה-היא אינטנסיביות הגנתית, בהמשך גם הגיעו הנקודות. אבל עשתה את השינוי דרך ההגנה.

עלית כהן (הפועל מג'דל כרום). - מחוז צפון - אין ספק שהפועל מג'ד אל כרום הרשימה במאמץ ההגנתי שלה ולכן את הרשימה הרכיבו 3 שחקניות מהקבוצה רואן חמדאן, שדא כנעאן ומעל כולן עלית כהן (3 קולות לשחקנית ההגנה). כהן שהגיעה כשחקנית חיזוק שיחקה במספר עמדות על המגרש ומול מספר עמדות עליהן שמרה ועשתה עבודה טובה. שחקנית נוספת שראויה לציון כאן היא עדן אסטטקאו מאליצור עירוני נתניה. הגארדית הצעירה עשתה עבודה טובה משני צידי המגרש וזכתה גם היא לקולות בסקר.

 

 

חמישיית העונה של הדרום

טל יעקב (הפועל כפ"ס)- כאמור עם 6 קולות לחמישיית העונה, שחקנית העונה גם בחמישייה.

שיר תירוש (אליצור ת"א)- סגנית שחקנית העונה נכנסה לחמישייה עם 3 קולות מקולות המאמנים שהתקשו להכריע מי השחקנית הדומיננטית בקבוצה שסיימה את שלב המחוזות בצמרת (קרן נחמה, רבקה רוס ואמי רינת קיבלו קולות גם כן)

שני ברמן (אס"א ירושלים)- הרכזת של אס"א ירושלים, עשתה עונה נהדרת בקבוצה וקפיצת מדרגה משמעותית מהעונה שעברה כשהובילה והנהיגה את הקבוצה מהבירה למקום השני בליגה. גם היא עם 3 קולות נכנסה לחמישיית העונה.

דבי בלייברג (בני יהודה) - הגארדית שהצטרפה העונה לבני יהודה הפכה לבורג משמעותי מאד בקבוצה, הקלעית המובילה של בני יהודה ושחקנית חשובה במארג הקבוצתי נבחרה עם 3 קולות מקולות מאמני הקבוצות לחמישיית העונה.

עדן פורת (אס"א ירושלים) - נציגה שניה לאס"א ירושלים, פורת חזרה העונה לשיאה כמו בימיה בנבחרות הצעירות או בליגת העל, נראתה מצוין והובילה את ירושלים לצמרת הגבוהה, בין הגבוהות הדומיננטיות בליגה. נבחרה עם 3 מקולות מהמאמנים.

קרובה לחמישייה: מיכל אפשטיין- הקאמבק הגדול לכדורסל. אפשטיין שחזרה מפרישה נראתה מחויבת, נלחמת, לא לוקחת על עצמה יותר ממה שהקבוצה צריכה ומפרגנת. היא גם היתה בלתי עצירה וקלעה 16.1 נק' בממוצע (מקום שישי במחוז ו-8 בליגה כולה.

עוד קיבלו קולות: מאיה איסרוב, תמר ברגל, יעל גלילי, מיקה יקיר, הדר רפאל, עידן שלוש,

 

 

חמישיית העונה של הצפון:

ג'ואן מוחמד (הפועל מג'דל כרום) – הצעירה המצויינת (בת 19) של הפועל מג'ד אל כרום נבחרה עם 5 קולות לחמישיית העונה. מוחמד הפגינה יכולת מרשימה במספר עמדות על המגרש סיימה דורגה כקלעית במקום הרביעי במחוז עם 14.2 נק' בממוצע והפגינה בעיקר יציבות. (קיבלה גם קולות לשחקנית העונה ולתגלית)

עמית כהן (אליצור עירוני נתניה) - הגארדית שהגיעה לאליצור עירוני נתניה בכרטיס כפול מרעננה היתה לא פחות ממדהימה העונה עם 18.1 נק' בממוצע, הרבה הצגות בלתי נשכחות ועליונות מול כל יריבה כמעט, לכן קיבלה 7 קולות ממאמני הליגה, יותר מכל שחקנית אחרת בחמישיית העונה.

ענבר לברון (הפועל גליל עליון)- לברון חזרה הביתה העונה לגליל העליון והנהיגה את הקבוצה לפסגת המחוז הצפוני עם הפסד אחד בלבד. אמנם קלעה "רק" 9.6 נק' בממוצע, אבל היא אף פעם לא התבלטה בפרמטר זה אלא כשעשתה את חברותיה והקבוצה כולה לטובה יותר. נבחרה לחמישייה עם 6 קולות מהמאמנים.

שדא כנעאן (הפועל מג'דל כרום) – תגלית העונה. כנעאן עשתה פריצה גדולה העונה, סיימה כקלעית המובילה בצפון 18.5 נק' בממוצע (שלישית בליגה כולה). היא הפכה לשחקנית שכל היריבות מתכוננות אליה ומנסות לעצור אותה והובילה את קבוצתה עד המקום השני כולל משחק בלתי נשכח של 39 נקודות. קיבלה 4 מקולות המאמנים.

עמית גור (הפועל גליל עליון)- גור הגיעה העונה לגליל כדי להוביל גם אותן לצמרת. קיבלה לידיה את המפתחות של הקבוצה וסיפקה עונה מצוינת כשמלבד נקודות (15.9 בממוצע, שלישית במחוז) גם שמרה היטב והיתה שותפה להנהגת הקבוצה. היא נבחרה לחמישיית העונה עם 4 מקולות המאמנים.

על סף הכניסה לחמישייה: עלית כהן, שחקנית ההגנה של העונה, גם קיבלה 3 קולות באחת העונות הטובות שלה בקריירה. עוד קיבלה קולות ירדן גוט , 2 קולות ממאמני המחוז הצפוני, לאחר עונה דומיננטית במחוז שהיתה גם עונת הקאמבק שלה.
עוד קיבלו קולות: רג'י גליידה, שירה חג'ג', רואן חמדאן, אליס חתוקאי, היא סלאח