בתום סדרה היסטורית - כפ"ס בגמר

הפועל כפר סבא עשתה היסטוריה עם העפלה ראשונה לגמר אחרי סדרת חצי גמר שלא תישכח ונרשמה בספרי ההיסטוריה של הליגה הלאומית. בני יהודה עם ניצחון גדול במשחק הראשון נכנעה 2-1 בסדרה אחרי שפעמיים קאמבקים לא הספיקו. בכפ"ס עם ניצחון חוץ בבית דני חזרו הביתה ועם המון אופי (ו-44 נקודות של יעקב ואפשטיין) ניצחו 69:68 בדרך לגמר.


| שי ברק

יש רגעים ומשחקים שמעצבים קבוצה ומועדון, הסדרה בין הפועל כפ"ס ובני יהודה היתה רגע המפנה של כפר סבא מאגודה חביבה בצמרת לאומית נשים, למועדון שעומד להישאר פה הרבה שנים קדימה. זה לא רק הניצחון, התוצאה, הקהל, הגמר או העובדה שיש סיכוי שבעוד שבועיים כפר סבא תעפיל לליגת העל - זה הכל ביחד, רגע אחד של שילוב נדיר שמצהיר יש פה קבוצה שצריך לקחת בחשבון, אנחנו כאן כדי להישאר.

הסיפור של כפ"ס מתחיל בעליה לליגה הלאומית אי שם לפני חצי עשור. כבר אז חשבו בגדול והצליחו בקיץ אחד להנחית 2 שחקניות שכל הליגה רצתה (אז גליידה וגילת). בשנה שאחרי כפ"ס כבר צירפה את טלי בן ישי והעפילה לפיינל פור לסדרה גדולה מול הפועל ראשל"צ. משם היה ברור שמדובר במועדון רציני ששואף למעלה אבל עוד לא עשה את קפיצת המדרגה. בשנה שעברה ניסו לעשות אותה ע"י החתמת שמות מפוצצים, אבל העונה בנו בכפר סבא, לראשונה, קבוצת כדורסל טובה.

הגעתה של טל יעקב ואיתה מאיה איסרוב לירוקות אוטומטית הצהירה שנבנית פה קבוצה לצמרת. גם הסגל המקומי שנשאר, קניג שחזרה ומייברג שהמשיכה נתנו תחושה שבכפ"ס לא מוותרים על הצמרת. הגעתה של מיכל אפשטיין היתה כמובן הבורג "שובר השוויון" שנפל לידיהן של הכפרסבאיות, אבל גם בלעדיה - התהליך שיצא לדרך היה מובהק.

ההבדל בין כפר סבא של העונות הקודמות לזו הנוכחית היה בבגרות, כבר לא "רעש" על כל ניצחון, גם כשניצחו את בני יהודה או באליצור ת"א. את הפוקוס משכו לסירוגין התל אביביות וירושלים, בכפר סבא עבדו. הן המשיכו לעבוד גם כשהגיעו לסדרת חצי הגמר מול הפועל מג'ד אל כרום ואז הגיעה הסידרה מול בני יהודה.

יש רגעים ומשחקים שמעצבים קבוצה ומועדון, נכון זה נחמד שלמועדון יש את טל יעקב ומיכל אפשטיין שקולעות יחד 44 נקודות, אבל כמה מועדונים ילכו עם אופיר פרפרה במאני טיים של העונה כשחקנית חמישייה. יעלו את שחר יום טוב בדקות בהם המשחק חי וצריך סל דחוף או מישהי שתקלע את הסל המכריע? כפ"ס של העונה שעברה לא היתה עושה את זה, כפ"ס של העונה הנוכחית - היא מועדון בטוח בעצמו שנותן לשחקניות שלו ומקבל בחזרה.

הרגע שעיצב את המועדון, קרה אתמול, במשחק על כל הקופה, מול אולם מלא באוהדים, ויציעים משולהבים, ראו 2 כוכבות ענק (שגדולות על הליגה הזו) וגם שחקניות מקומיות שהיו פקטור משמעותי בניצחון. קהל שראה קבוצה מובילה בביטחה, אבל לא מתרגשת כשמאבדת את ההפרש ובכל זאת שומרת על היתרון, קבוצה שלראשונה בתולדותיה העפילה לגמר, אחרי מהפך בסידרה . וזה אומר הכל. צמחה פה אגודה נהדרת.

ויש שם אחד שלא הופיע עד עכשיו, מאמנת הקבוצה, דניאלה ראובן. כי יש רגעים שמעצבים קבוצה ויש עונות שמעצבות שחקניות ומאמנות. ראובן של העונה עשתה את הדברים נכון, בשקט, עם האמון שנתנה בשחקניות המובילות שלה להוציא לפועל את המשחק בצורה הכי טובה ועם כמה שפחות הפרעות ובמקביל לשלב את השחקניות הצעירות בקבוצה שירגישו בנוח בסיטואציה. דניאלה ראובן בנתה נכון בקיץ, ניהלה נכון תוך כדי העונה, והביאה קבוצה של 8 שחקניות לשיא במאני טיים. זה יותר מלאמן קבוצה טובה - זה להפוך את הקבוצה לטובה ברגע הנכון.

 


דניאלה ראובן. רגעים שמעצבים את העתיד

 

ומילה לפני סיום על בני יהודה. כמה גדולה היתה העונה הזו עבור המועדון יבינו אולי בעוד שנה, אולי בעוד שנתיים. לגמר עלתה בני יהודה בחמישייה הבאה: מיקה יקיר, תמר ברגל, יעל טויטו, דבי בלייברג (וגם טלי בן ישי, אחת).  עד לפני שנה מיקה יקיר היתה שחקנית שלא קיבלה דקות משחק, תמר ברגל היתה שחקנית רוטציה באקדמיה, יעל טויטו הגיעה אחרי שבגלבוע הביאו על העמדה שלה את שני לוי ודבי בלייברג שחקנית שמזוהה יותר מכל עם אליצור נתניה (על כל המשמעויות). חילוף ראשון עלתה תמר אנגל שהיתה בחמישייה לסירוגין במהלך העונה ומיכל אסף שחזרה אחרי שנתיים בלי כדורסל. אורטל אורן היתה שחקנית 7-8 בהיררכיה - ועם כל זה בני יהודה עברה בסדרה קשה את הגליל העליון בלי יתרון ביתיות והיתה קרובה מרחק נקודה מגמר. 

בני יהודה, בהובלת המאמנת טלי נוי, אספה השנה שחקניות שאף קבוצה אחרת לא היתה מאמינה בהן לחמישייה והפכה אותן לקבוצת צמרת כזו שבהימורים טרום הסידרה ראו בה פייבוריטית. אולי זה לא מקרה שבעונה כזו טלי בן ישי חזרה הביתה וסגרה מעגל, בני יהודה בהנהלה החדשה של עדי כרמי יחד עם אהוד סולמי, ותחת הדרכתה של טלי נוי, הפכה להיות שוב הבית לגדל דור חדש של שחקניות לרמות הגבוהות (גם 2 מקומיות קיבלו השנה הזדמנות בבוגרות ועוד יקבלו, מגי איזה והוויה רובינשטיין). אולי צלחת לא תהיה בעונה הזו, אבל העתיד שהקבוצה בנתה ל-10 שחקניות הסגל העונה , הוא מדהים וייזכר עוד הרבה שנים קדימה בכדורסל הנשים הישראלי. ד.נ.א של מועדון, שאם יצליח לשמר את הרוח (גם אם לא את כל הסגל), עוד יעשה דברים גדולים ממש ממש קרוב.

 


מיכל אפשטיין, 24 נקודות בניצחון הדרמטי.

 

המשחק נפתח באווירת גמר ושהשפיעה על הקבוצות. הרבה מלחמה, אגרסיביות, רצון לנצח ומעט כדורסל איכותי. אחרי 2 דקות מהפתיחה הוליכו כפר סבא 4:1 (מייברג ויעקב), אבל בבני יהודה לא נתנו הפעם למקומיות לברוח (לפחות לא ברבע הראשון), ועלו ליתרון ראשון 7:5 עם רבע טוב של מיקה יקיר, חמש דקות לסוף הרבע הראשון. טל יעקב שהיתה מצוינת  ברבע הראשון הפכה שוב את התוצאה והחזירה לקבוצתה את היתרון בשלשה שקבעה 10:7, בני יהודה עוד חזרה פעם אחת להוביל בדקות טובות של אסף ואנגל, כשבשיא היה יתרונה 15:12, אך 4-0 של יעקב ואפשטיין בדקה האחרונה הוריד את הירוקות ביתרון לסוף הרבע הראשון, יתרון שלמעשה לא ישמטו עד הסיום.

ברבע השני כפר סבא המשיכה עם ההגנה הטובה מהמשחק הקודם, הרבע הראשון, והעונה בכלל. במגרשה הבייתי שיחקה הפעם נכון, יעקב עשתה עבודה טובה על הקלעיות של בני יהודה, הלחץ עבד ובני יהודה נתקעו. עם שלשה של שלי שפית עלתה כפ"ס ליתרון 23:17, שלוש דקות מהפתיחה, מהלך יפה בין יקיר וברגל מצא את ברגל לבד לקליעה מחצי מרחק, בני יהודה עוד הרידו את ההפרש לשתי נקודות, אך משם ואחרי פסק זמן של ראובן, אפשטיין וראובן שוב הגדילו את ההפרש ל-6, (27:21, שלוש דקות להפסקה), המשחק המשיך לנוע סביב 6 הפרש, בני יהודה התקשו מאד למצוא את הטבעת, יעל טויטו מחצי מרחק קלעה את סל השדה האחרון קצת פחות מ-3 דקות להפסקה ומשם כפ"ס שמרה על היתרון עם 33:25 בהפסקה.

 


טלי נוי. את המשמעויות של העונה הגדולה של בני יהודה יבינו רק בעוד שנה או שנתיים.

 

עם פתיחת הרבע השלישי כפ"ס כבר עלתה ליתרון דו ספרתי בשלשה של דרור מייברג. לפני שהמשחק ילך לאיבוד מיקה יקיר החזירה בשלשה מהירה, אבל המומנטום היה כולו של כפ"ס, בבני יהודה כל מה שניסו לעשות לא הצליח , שלוש דקות לא קלעו בבני יהודה נקודות ובצד השני כפ"ס התרחקו עד 44:28 (שלשה של אפשטיין ודקות מצוינות של אופיר פרפרה). גם בדקות היותר טובות של בני יהודה לא הצליחו הכתומות להוריד את ההפרש מדו ספרתי והתוצאה נעה סביב 15-12 הפרש עד סוף הרבע שהסתיים עם קצת תקווה כשיעל טויטו סגרה את הרבע בנקודות מתחת לסל 51:40.

הרבע האחרון עוד נפתח בשליטה של כפ"ס, אמנם בני יהודה עשו קולות של חזרה למשחק כשהורידו את ההפרש ל-7 נקודות, 56:49, אבל טל יעקב עם הרבה ווינריות הקפיצה שוב את כפר סבא עד 61:49 חמש דקות לסיום. אז, בשתיים וחצי דקות בני יהודה שוב עשו את הקאמבק שאפיין אותן במשחקים מול כפ"ס, מיקה יקיר ומיכל אסף שיחקו מצוין ובלי פחד, הלכו עד הטבעת, ויחד עם 10 נקודות של השתיים בני יהודה השלימה קאמבק עד 61:58, שתי דקות וחצי לסיום. טל יעקב, שוב היא, היתה זו שעצרה קצת את המומנטום האורח, פרפרה דייקה פעמיים מהקו וכפ"ס  התרחקה עד 65:59, 50 שניות לסיום.

לבני יהודה הגיע לסיים את העונה טוב יותר ומאמנת הקבוצה, טלי נוי, לקחה פסק זמן כדי לנסות לייצר עוד אולי סנסציה. אמנם ברגל בסל ועבירה עשתה את שלה, אבל ההפרש היה גדול מדי, אפשטיין ענתה בנקודות מהקו וכל מה שנשאר לדבי בלייברג היה לקלוע עם הבאזר את השלשה שקבעה את ההפסד הכי כואב בכדורסל , נקודה אחת, 69:68 מה שהפריד בין העולה לגמר לזו שמסיימת את העונה בתום סדרה בלתי נשכחת.

 

קלעו להפועל כפר סבא:
מיכל אפשטיין 24, טל יעקב 20, אופיר פרפרה 10, דרור מייברג 8, שלי שפית 5, מאיה איסרוב 2

קלעו לבני יהודה:
מיקה יקיר 16, מיכל אסף 14, אורטל אורן 9, דבי בלייברג 8, תמר ברגל 8, טלי בן ישי 5, תמר אנגל 4, יעל טויטו 4