גביע המדינה: ללא הפתעות ברבע

לא בלי דרמות העפילו רמת גן, רמלה ואשדוד לשלב הבא. ר"ג לא התקשה נגד פ"ת, רמה"ש היתה קרובה במשך 3 רבעים אבל אשדוד ברחה בסיום לניצחון הגדול, ורמלה פיגרה משחק שלם אך קאמבק ברבע האחרון סיפק להן את הכרטיס לחצי. לקראת ההגרלה כל ה-3 יקוו לקבל את...


| שי ברק

ל.כ.ן רמת השרון 63 - מכבי בנות אשדוד 73

אשדוד שמה בצד את הפסד הליגה האחרון (כי כמה זה כבר מנסה לקבוצה שיודעת שהבטיחה את מקומות 1-3 והמיקום הסופי ייקבע בכל מקרה בהתמודדות הישירה מול ר"ג ורמלה), ומכוונת להחזיר לעצמה את הגביע. ההגרלה סיפקה לה משחק לא פשוט מול הקבוצה הלוחמת של קולודני, אך למזלה היריבה הגיעה שלא בשיאה כשמרים חנון לא כשירה לחלוטין. אף שהתקשתה אשדוד להכריע את המשחק בקלות ובלא מעט דקות יתרונה היה חד ספרתי עד שברירי, הן הוליכו במשך 39 דקות. כמו כל ניצחון, אשדוד עלתה ליתרון 1:0 קטן, מנקודת עונשין של צ'לסי הופקינס דקה מפתיחת המשחק. עוד חצי דקה חלפה עד שברדפורד הכפילה את התוצאה ל-2:0. משם כאמור האורחות לא שמטו את היתרון עד לסיום. בעוד ההתקפה לא היתה בשיאה, ההגנה האורחת תפקדה היטב, ושמרה את רמה"ש ללא נקודות במשך 3 דקות ראשונות, במהלכן שלשה ראשונה של שי דורון שממשיכה להוריד חלודה, העלתה את אשדוד ליתרון 7:0. פיצג'רלד וקייב הכניסו את רמה"ש למשחק, אבל שלשה של זליבנסקי השאירה את אשדוד בטווח ביטחון 14:6 באמצע הרבע, חילופי סלים בין הקבוצות השאיר את התוצאה סביב הפרש יציב 5-8 נקודות, שלשה של קייב זכתה לתגובה עם שלשה שניה של זליבנסקי, וכך עד לסיום הרבע הראשון 20:14. עם פתיחת הרבע השני התקרבה רמת השרון עד כדי פוזשן למהפך. שהד עבוד ושלשה של ג'ורדן הופר , קרב את המקומיות ל-21:19, דקה וחצי ברבע. אבל כאמור, אשדוד ידעה לא לאבד את היתרון ובתוך דקה חמש נקודות של סאת'רלנד ועוד שתיים של הופקינס, וההפרש 28:19. הקאמבק בוטל. עוד שתי דקות חלפו ונקודות של דורון והופקינס הגדילו את ההפרש לדו ספרתי 34:21, חמש דקות להפסקה. אך אשדוד כמו אשדוד לא מפסידה אך גם לא מסוגלת להכריע משחקים והגנה טובה של רמה"ש בחמש הדקות האחרונות של הרבע השני יצרה מיני ריצה 7-2. ו-36:28 במחצית.

בשלוש הדקות במחצית השניה סאתרלנד וקייב החליפו ביניהן נקודות וההפרש נותר על סף הדו ספרתי. עם נקודות מהקו הופקינס החזירה את אשדוד ליתרון דו ספרתי 42:31. ומה קורה כשאשדוד ביתרון דו ספרתי? הן מאבדות אותו. שוב. שלשות של קייב והופר החזירו את רמה"ש עד 42:39 ולקבוצתן היו עוד 2 הזדמנויות להשוות את המשחק בשלשות של הופר וחנון שלא נכנסו. שי דורון בסל ועבירה נתנה אוויר לאשדוד, אבל פיצג'רלד עם חמש נקודות ביכולת אישית גבוהה עוד החזירה עד 47:44 ברבע שהסתיים 51:47 ועם פתיחת הרבע המכריע היתה התחושה ששוב זה קורה לאשדוד עם הנקודות של קייב מאסיסט של אהרונוב, 51:49. רק שאז סאתרלנד התחילה להצדיק את הבאתה. 6 נקודות רצופות שלה, לצד 3 שלשות מדהימות של קריסטל ברדפורד הטיסו את אשדוד 17-4 ליתרון של 15 נקודות ממנו קשה לחזור בארבע הדקות שנותרו למשחק. אהרונוב והופר ניסו ועוד הורידו את ההפרש ל-10 נקודות (68:58) אך בדקות שנותרו הקבוצות החליפו ביניהן סלים, אף אחת לא הצליחה לייצר מומנטום מה שעבד לזכות המוליכה ששרדה את המשחק הקשה בחוץ וחזרה לחצי הגמר.

קלעו לל.כ.ן רמת השרון: קאדיג'ה קייב 21, פיונדה פיצג'רלד 20 (7 ריב', 7 אס'), ג'ורדן הופר 14 (11 ריב'), יעל אהרונוב 4, שהד עבוד ושרה האטיס 2 כ"א. עוד שיחקה: מרים חנון ונור כיוף

קלעו למכבי בנות אשדוד: קריסטל ברדפורד 19 (13 ריב'), איישה סאתרלנד 17 (9 ריב'), צ'לסי הופקינס 13 (10 ריב', 5 אס'), שי דורון 10 (7 אס'), נועה זליבנסקי 6, דרו אדלמן 4, עדי לוקס ונופר שלום 2 כ"א. עוד שיחקה: אנט סנואו.

 

אליצור חולון 68 - אליצור רמלה 70

בתחילת העונה נפגשו הקבוצות לראשונה במה שהיה המשחק הראשון של חולון והשני של רמלה. פערי הרמות היו עצומים, תחושת גארבג' במשך 3 רבעים. בחולון החזירו את פן לפעילות, הסגל החלים וזרה חדשה ונהדרת הצטרפה וחולון, "קבוצת גביע" בשנים האחרונות שהדיחה לא מעט מעצמות בדרך לחצי גמר/גמר היתה קרובה לעשות זאת גם לרמלה. משחק נפלא של רומי לוי לצד היכולת הגבוהה הרגילה של פן ולייני, נתנו לחולון להחזיר את היתרון לכל אורכו של המשחק ובשלבים גבוהים גם מעל 20 הפרש, אלא שבעיית עבירות ברבע האחרון בשילוב הסגל הקצר לא איפשרה לחולון להמשיך בהגנה הטובה שלה, כשמצד שני רמלה התחילה לשמור. חולון נתקעו 7 דקות ללא נקודות ברבע האחרון וברמלה קיזזו לאט-לאט-לאט את ההפרש עד סל ניצחון של טיפני מיטשל, יתרון ראשון ואחרון ברגע הכי חשוב של המשחק ומחזיקת הגביע , בשיניים, שומרת על הסיכוי להגן על התואר.

כ-150 אוהדים הגיעו למשחק, לא מעט מהן אוהדי חולון שהרעש הכבד שעשו כנראה השפיעה על שתי הקבוצות, שפתחו בצורה מגמגמת את המשחק כשחולון איבדה ורמלה החטיאה. המארחת הייתה הראשונה לאפס את היד כשעם 4 נקודות של רומי לוי ברחה ליתרון 4:10, יתרון שהחזיק כמעט עד הסיום. טיפאני מיטצ'ל (מי שתהיה גיבורת המשחק) קלעה 5 רצופות לרמלה והעירה את הקבוצה שלה, שהמשיכה לרדוף אחרי חולון במהלך הרבע. מיני ריצת 5-0 של רמלה הורידה את ההפרש ל-14:16, אבל צמד שלשות מנגד של קנישה בל שמרו את חולון ביתרון קל. סוף רבע ראשון 16:22 מקומי. חולון המשיכה במומנטום ברבע השני כשהיא שולטת בכדורים החוזרים ומנצלת אותן לנקודות קלות בריבאונד התקפה. בריטני בויד ומיטצ'ל הצליחו לקרב את רמלה למינוס 5, אבל קריזמה הפן שנהנתה מאסיסטים חכמים של בנג'יה לייני החזירה לדו ספרתי 25:36. גם פסק זמן של רמלה לא עזר לה, כשלוי המשיכה ביכולת הטובה עם שני סלים, חסימה ואסיסט ל-לייני והגדילה עוד קצת ל-26:42. האורחת המשיכו פשוט לא לפגוע, ולמזלה גם חולון נתקעה בסדרת החטאות שמנעו ממנה להמשיך בבריחה, ובירידה להפסקה 28:43.

בתחילת המחצית השניה שוב רמלה נתקעה ללא נקודות 2 דקות שלמות, ושוב חולון הענישה כשהעלתה את היתרון שלה לשיא של 21 הפרש, קרובה לסגור את המשחק. רק לפני שהמצב הפך בלתי הפך , בנקודה הזאת רמלה החלה לשמור חזק מאוד בהגנה, וזה השתלם לה. 3 חטיפות ועוד כמה איבודים של חולון והאורחת החלה בקיזוז מאסיבי של ההפרש. זה התחיל בריצת 7-0 שהורידה ל-14, והמשיך עם עוד מיני ריצה אחרי שלשה של דנן שקבעה 51:61 בסוף הרבע השלישי.
מיטצ'ל בשלשת קלאץ' בתחילת הרבע הרביעי הורידה את ההפרש ל-7 בלבד, אבל חצי דקה אחרי זה נפלה לא טוב אחרי חסימה של פן וירדה לספסל. אלכס גיטצ'נקו שנכנסה במקומה ישר תרמה מהלך של סל ועבירה, מוניק בילינגס הוסיפה עוד 2 וזה רק 60:62 חולון. אחרי 7 דקות ללא סל שדה פן סוף-סוף ייצרה נקודות לחולון, ושלשה של קורטני דאגלס נתנה למארחת אנרגיות חדשות 62:68, ארבע דקות לסיום. רמלה לא נבהלה והגיבה מהר עם ריצת 6-0 שקבעה שיוויון 68, 2 דקות לסיום.  משחק חדש בדקות ההכרעה אחרי שחולון כבר נגעה בחצי הגמר. בהתקפות הבאות חולון בקושי הצליחה לייצר זריקה לסל, ומיטצ'ל סידרה לרמלה יתרון 2. לחולון נשאר זמן להתקפה אחרונה, אבל בדיוק כמו בתקפות שקדמו לה היא לא הצליחה לעשות עם זה כלום והזמן נגמר. מחזיקת הגביע חגגה ניצחון דחוק שיניים בדרך לחצי הגמר.
 
קלעו לאליצור חולון: קריסמה פן 19 (15 ריב'), בנג'יה לייני 16 (16 ריב', 6 אס'), רומי לוי 13, קנישה בל 11 (6 אס'), ליה פרביס 5, קורטני דגלאס 4. עוד שיחקה: אמילי ספקטור
קלעו לאליצור רמלה: טיפני מיטשל 22, בריטני בויד 20, מוניק ביליניגס 13 (17 ריב'), ירדן דנן 8, אלכס גיטצ'נקו 5, עדן רוטברג 2.
 
 
מכבי עירוני רמת גן 82 - הפועל פתח תקווה 58

לגביע חוקים משלו, אמנם. אבל כשמוליכת הטבלה מארחת את האחרונה וכשהאחרונה מגיעה למשחק ללא הקלעית המובילה שלה, מוניק ריד, התוצאה ידועה מראש. ואם כבר התוצאה ידועה מראש, נתמקד באירוע המרכזי שהתרחש הערב, חזרתה של דניאל רבר לרוטציה. רבר שמתאוששת מפציעה ממנה סבלה בשבועות האחרונים, חזרה לשחק מספר דקות נגד פתח-תקווה ובקבוצה, כמו גם בענף כולו, מקווים שלחזרתה תהיה המשכיות לתוך שלבי ההכרעה.

המשחק נפתח ב"קרב" שלשות שהשאיר את פ"ת במשחק. מול שלשות של הייטאוור ויצחקי, ענתה אופיר לביא בשלשה משלה. מול הייטאוור ובולגאק היתה זו רוזנטל שפעם אחר פעם ענתה והשאירה, ביחד עם לביא, את פ"ת בפיגור סביב 5-6 נקודות. הייטאוור המשיכה להראות יכולת שיא עם שלשה נוספת ונקודות של ג'ונסון העלו את המקומיות ליתרון דו ספרתי ראשון (24:14), לפני שהרבע הסתיים 24:16. המשחק הוכרע 3 דקות ברבע השני. כשג'ונסון עם 8 נקודות (2 שלשות) בשלוש דקות הקפיצה את רמת גן ליתרון 32:18. גו'נסון המשיכה והוסיפה עוד 2 ואיתה לב, כהן והייטאוור. בסך הכל רצו המקומיות 16-2 בשש דקות עד 40:18. שתי דקות להפסקה הגיעו הנקודות הראשונות של דניאל רבר, מאז אותה פציעה (42:22) ועד המחצית ההפרש המשיך לצמוח 47:22 בהפסקה.

כאמור, ללא זרה ומול מוליכת הטבלה לפ"ת לא היה שיקול למחוק 25 הפרש, בטח שרמת גן פתחו חזק גם את המחצית השניה כדי לא לקחת סיכונים מיותרים. עם 5 נקודות של ג'ונסון וסל של כהן ההפרש צמח לכיוון 32 נקודות (54:22) ומכאן היה גארבג' טיים ארוך  ב-17 הדקות האחרונות של המשחק כשפתח תקוווה הצליחה להוריד את ההפרש ל-21 נקודות ואת התוצאה קבעה יערה יצחקי בשלשה שחתמה את המשחק.

קלעו למכבי עירוני רמת גן: אליסון הייטאוור 23, מו ג'ונסון 19, טל לב 13 , אלכס כהן 9 (13 כ"ח, 4 אס'), יערה יצחקי  6 (7 אס') ואדוט בולגאק 6 (9 ריב'), דניאל רבר 4, רוני גולדין 2. עוד שיחקה: מדיסון שיי.

קלעו להפועל פתח תקווה: אופיר לביא 16, סנדרה האריס 14 (9 ריב'), דומיניק ווילסון 11, אריאלה רוזנטל 8, ניצן עמר 7 טרה ברגר 2 (9 ריב')

 

מכבי רעננה 80 - מכבי חיפה 83 (בהארכה)

למשחק שנעל את משחקי רבע הגמר והתחיל ב-20:30, הגיעה אלופה חדשה. ירדן גרזון שסמוך לשעה 15:00 בצהריים, זכתה באליפות התיכונים במדי אוסטרובסקי, כשקלעה 11 נק' ולקחה 12 ריב' ב-32 דקות. עם הגביע והמדליה הגיעה לאולם "אביב" אחרי שעה נסיעה בפקקי המרכז. וראתה את קבוצתה מתקשה אך מסתדרת עם מכבי חיפה. השחקנית שרגילה לשחק מעל 25 דקות מדי ערב שיחקה 19 (כולל הארכה), עלתה רק ברבע השני והעייפות הורגשה. בכל זאת ולמרות הכל רעננה הצליחה להסתדר ולהחזיק מעמד עם הרוטציה הקצרה ולמרות ששמרה על היתרון רוב דקות המחצית חיפה היא זו שירדה להפסקה ביתרון 39:37. מאמץ גדול בתחילת המחצית השניה השתלם לרעננה והן רצו 10-0. שלשות של מולדרו וקסטן-רז ונקודות של סימון הפכו ליתרון 47:39 תוך שלוש דקות. בחיפה הצליחו לקזז ולחזור אך קסטן-רז ומולדרו שמרו על יתרון רענני, 55:49 בסוף הרבע השלישי. חיפה נשארו קרובות ברבע האחרון ועם עבירה על בלוק בסוף המשחק, האחרונה קיבלה 3 זריקות ושלחה את המשחק להארכה בשוויון 75. בהארכה העייפות כבר פירקה את רעננה וחיפה המשיכה לחצי הגמר.

קלעו למכבי רעננה: קריסטין סימון 21 (12 ריב'), טיאנה מולדרו 20 (16ריב', 7 אס'), מורן ספיר 14, מייגן סימונס 12, אופיר קסטן-רז 8 , ירדן גרזון 3 (2 אס'), איילה רוט 2.

קלעו למכבי חיפה: אלכס הארדן 25 (8 אס'), קיילה הילסמן 21 (7 ריב', 6 אס'), קריסטי בלוק 20 (12 ריב', 7 אס'), דניאל חג'ג' (8 אס') ושי אלון 6 כ"א, ספיר תירוש 5. עוד שיחקו: אבני סימיונוביץ, נטע רפאל ומאי מלכין.